Γιατί οι αδύνατοι άνθρωποι δεν είναι χοντροί; - BBC Documentary
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637

    Γιατί οι αδύνατοι άνθρωποι δεν είναι χοντροί; - BBC Documentary

    Το θυμήθηκα μετά από κάτι που είπε η Χριστιάνα οτι είμαστε "καταραμένοι" που είμαστε παχυσαρκοι ή κάτι παρόμοιο. Για να δούμε κατά πόσον έχει δίκιο.

    Η κεντρική ιδέα είναι οτι βάζουν 10 άτομα τα οποία είναι αδύνατοι και για ένα διάστημα ενός μηνός να τους κόψουν την άσκηση και να τους αυξήσουν τις θερμίδες που καταναλώνουν και να δούν τι γίνεται. Στη πορεία παρουσιάζονται και αρκετά ακόμα πολύ πιο ενδιαφέροντα στοιχεία και απόψεις ειδικών μιας και το πείραμα με 10 άτομα για ένα μόλις μήνα αν και ενδεικτικό δεν είναι και πολύ επιστημονικό και μάλλον για λόγους τηλεθέασης έγινε.

    Για να δούμε λοιπόν ως τα πανε οι άνθρωποι που λατρεύουμε να μισούμε. Ο άλλος ο άθλιος δηλώνει "i'm constantly on the seafood diet, I see food and I eat it"

    7 parts, δυστυχώς δεν έχω χρόνο η διάθεση να το υποτιτλίσω.
    http://www.youtube.com/watch?v=_6-A0iHSdcA

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    δεν μπορω να δω τα βιντεο αποψε καθοτι κολλαει το νοτμπουκ,
    ομως μολις ειδα τον τιτλο μου ηρθε στο μυαλο αυτοματως η απαντηση:
    "γιατι οι αδυνατοι ανθρωποι σκεφτονται σαν αδυνατοι ανθρωποι¨

    μαλιστα εκει που το ειχα διαβασει ελεγε οτι αν ενας παχυσαρκος καταφερει να σκεφτει οπως ο αδυνατος ανθρωπος θα αδυνατισει κ θα μεινει για παντα ετσι.
    Ακομα κ το σωμα ανταποκρινεται διαφορετικα οταν κανουμε διαφορετικες σκεψεις κ η νοερη απεικονιση (το να φανταζομαστε οτι ηδη εχουμε το σωμα που θελουμε κ ενεργουμε με αυτο) βοηθα πολυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    ψηθηκα και τα ειδα ολα, γιατι εχω εναν τετοιο αντρα και ηθελα να μου ληθει η απορια :lol: :lol: :lol:
    μιλαμε τρωει το καταπετασμα ρε παιδια και δεν περνει γραμμαριο! και απο πανω παραπονιετε που θελει να παχυνει γκρρρ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    Τέλεια τα βιντεάκια... αν και τα αγγλικά μου είναι φτωχά, όμως τα περισσότερα τα καταλαβα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Τρομερα ενδιαφερον!!! Σε ευχαριστουμε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Φιλιπάρα, επειδή βαριέμαι να τα δω, μπορείς να μας κάνεις μια περίληψη και ποιό είναι το θέμα τελικά;
    Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι τυχεροί μιας και δεν έχουν όρεξη αυξημένη ούτε χάλια μεταβολισμό αλλιώς δεν θα ήταν τόσοι πολλοί οι αδύνατοι.....
    Δεν πρέπει επιπλέον να μισούμε τους αδύνατους, γιατί αν το φτάσουμε αυτό, δεν θα θέλαμε να μας κάνουν το ίδιο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Αποδεικνυεται για άλλη μια φορα οτι ολα ειναι θεμα οργανισμου. Δεν φταιει οτι σκεφτονται σαν αδυνατοι. Εχω φιλη που της λειπουν κιλα και τρωει δυο σοκολατες την ημερα!!!!
    Οσοι βαζουμε βαρος θα πρεπει να το αντιμετωπισουμε σαν χρονια παθηση, αλλα να το πιστεψουμε.......... Πρεπει να προσεχουμε............ Το θεμα ειναι οτι δεν το κανουμε γιατι ειναι κουραστικο .......... Αν μας ελεγαν οτι εξαρταται η ζωη μας στην κυριολεξια με δυο κιλα παραπανω , (σαν να ειχαμε μια αλλη ασθενεια ) πιστευω οτι θα πειθαρχουσαμε πιο πολυ. Το γεγονος ομως οτι βαζουμε μο κιλα , αγνοωντας αλλες παραμερους (καρδιοαγγειακα προβληματα , υπερταση, κτλ.....) δεν μας αφυπνιζει τοσο ............
    Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι θελω να πω , αλλα τελικα μετα απο τοσα χρονια (μονιμης διαιτας) αυτο πιστευω.......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Alma μου που αποδείχνεται κάτι τέτοιο... uzzled:

    Όλοι οι εθελοντές καταναλώνοντας παραπάνω θερμίδες πάχυναν, μερικοί πιο πολλοί άλλοι πιο λίγο. Αλλά Πάχυναν.

    Οι περισσότεροι απο αυτούς το θεωρούσαν δύσκολο να φάνε ενώ ήταν χορτάτοι και επειδή έπρεπε να τρώνε συγκεκριμένες θερμίδες κατανάλωναν σοκολάτες που δεν τους φούσκωναν γιατί κάποιοι αηδίαζαν να φάνε παραπάνω.
    Εγω κρατάω αυτό, ότι δεν τους τραβάει το να φάνε ενώ είναι χορτάτοι.
    Εμείς από την άλλη μας είναι δύσκολο να μην φάμε ενώ είμαστε χορτάτοι. :bigsmile:

    Μόνο ένας δεν πάχυνε το ίδιο σε σχέση με τους άλλους και εξηγεί ο ιατρός ότι κυρίως ευθύνεται ότι είναι πιο γυμνασμένος από τους άλλους (έχει περισσότερο μυικό ιστό) και είναι υπερκινητικός (το κινεζάκι).

    Το θέμα που απασχολεί τώρα τους επιστήμονες είναι γιατί δεν σταματάμε να τρώμε ενώ είμαστε χορτάτοι.
    Και αυτό (το να τρώμε ενώ έχουμε χορτάσει) ξεκινάει από την παιδική ηλικία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Silk για μενα το πειραμα ειναι ελλειπες ..........Παω στοιχημα , οτι ολοι οσοι παχυναν χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια θα ξαναγυριζαν στα φυσιολογικα τους κιλα .......... Σε αντιθεση με οσους εχουν προβλημα βαρους που πρεπει να χυσουν πολυ ιδρωτα για να το χασουν............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240
    silk συμφωνώ φαίνεται ότι προσπαθούσαν να φάνε με το ζόρι...ενώ εμείς τρώμε και τρώμε με ευχαρίστηση και δεν σταματάμε
    όταν είμαστε φουλ..όλοι πάχυναν...μα είναι λογικό ανεβάζεις θερμίδες παχαίνεις...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    θα τα δω σε λιγο, μια που παιζουν εδω!
    παιδια οταν ειπα οτι σκεφτονται σαν αδυνατοι εχει πολλα πισω κρυμμενα αυτο.
    πχ ο αδυνατος ανθρωπος θα φαει αυτο που θελει αλλα δε θα σκεφτει τωρα θα παχυνω γιατι θα φαω ολο το ντουλαπι.
    θα σκεφτει εφαγα αυτο, ωραιο ηταν, με ικανοποιησε 'η οχι, το ξανατρωω 'η οχι κ μετα σταματα να σκεφτεται το φαγητο.
    παω για τα βιντεο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Μήπως τελικά οι παχύσαρκοι έχουν απλά αυξημένη όρεξη;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    @Χριστιάνα, αυτό που έγραψα οτι λατρεύουμε να τους μισούμε ήταν αστείο, αν είναι δυνατόν να μισώ κάποιον επειδή είναι αδύνατος...

    Στο θέμα μας τώρα. Μιας και νομίζω όσοι ήταν να το δούν το είδαν ας πω τα 2-3 σημεία στα οποία αξίζει να σταθούμε λίγο:

    - Αυτοί οι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι μόλις χορτάσουν να σταματάνε. Αλήθεια λένε λοιπον οτι τρώνε όποτε θέλουν και ότι θέλουν, αυτό όμως είναι πολύ λίγο σε σχέση με τηποσότηταπου θα τρώγαμε εμείς να αφήναμε τον εαυτό μας ελεύθερο. Εντυπωσιακό το σημείο με τα νήπια να μην αγγίζουν τη σοκολάτα. Μάλιστα η επιστήμη έχει βρει και το γονίδιο που πιθανόν να ευθύνεται γι'αυτό. Το σημαντικότερο σημείο με διαφορά imho

    - Από το πείραμα στις φυλακές φαίνεται οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αδύνατον να γίνουν παχύσαρκοι. Τους είχαν υποσχεθεί την ελευθερία τους αν αυξήσουν το βάρος τους κατά 25%, έτρωγαν σα τρελοί και όμως δε τα κατάφεραν όλοι. Φυσικά δεν αψηφούν τους νόμους της θερμοδυναμικής αλλά απ'ότι φαίνεται αυξάνεται ακόμα και χωρίς άσκηση ο μυϊκός τους ιστός(παράδειγμα του κινέζου στο ντοκιμαντέρ) και συνεπώς ο βασικός μεταβολικός τους ρυθμός. Δλδ δεν αποθηκεύουν την παραπάνω ενέργεια(θερμίδες) που κλαταναλώνουν σα λίπος μόνο αλλά και σα μυς. Και αυτό γενετικό.

    -Έχασαν το βάρος πολύ εύκολα χωρίς προσπάθεια στο μισό χρόνο απ'ότι το έβαλαν. Εντυπωσιακό... βέβαια αυτή η θεωρία περί προκαθορισμένου βάρους δε μου πολυγεμίζει το μάτι.

    Πάνω κάτω τα έχετε αναφέρει παραπάνω, just my 2c

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    73
    Ok, filipara thanks για την επεξήγηση, τι να πω αυτό δείχνει ότι διαφέρουμε, άρα είχα δίκιο τελικά :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Originally posted by filipparas

    -Έχασαν το βάρος πολύ εύκολα χωρίς προσπάθεια στο μισό χρόνο απ'ότι το έβαλαν. Εντυπωσιακό... βέβαια αυτή η θεωρία περί προκαθορισμένου βάρους δε μου πολυγεμίζει το μάτι.

    Πάνω κάτω τα έχετε αναφέρει παραπάνω, just my 2c


    Γιατι στα υπερβαρα ατομα ειναι πολυμπιο δυσκολο να χασουν βαρος? Ακομα και με διαιτα χανουν με το σταγονομετρο , σε αντιθεση με τα λεπτα ατομα που χανουν με μεγαλη ευκολια το βαρος και χωρις να το καταλαβουν............

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •