Ηλεκτρικό Σοκ για τους αθεράπευτους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Ηλεκτρικό Σοκ για τους αθεράπευτους?

    http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/...ract/106/2/116

    PSYCHOPHYSIOLOGICAL STUDY OF MENTALLY ILL PATIENTS
    Part II—Changes in the Reactions to Epinephrine and Mecholyl After Electric Shock Treatment
    DANIEL FUNKENSTEIN M. D.1, MILTON GREENBLATT M. D.2, STEVEN ROOT B. A.3, , and HARRY C. SOLOMON M. D.4

    1 Senior Physician, Boston Psychopathic Hospital and Assistant in Psychiatry, Harvard Medical School.
    2 Chief of Laboratories and Research, Boston Psychopathic Hospital and Instructor in Psychiatry, Harvard Medical School.
    3 Assistant in Research at the Boston Psychopathic Hospital.
    4 Director, Boston Psychopathic Hospital, and Professor of Psychiatry, Harvard Medical School.

    (1) The physiological and psychological response to intravenous epinephrine and intramuscular mecholyl of 24 neuropsychiatric patients was studied before and after a series of electric shock treatments. Special attention was given to the curves of systolic blood pressure following the injection of the drugs.

    (2) Over-all effects of electric shock were:

    (a) A lowering of the resting blood pressure level.

    (b) An increase in the systolic blood pressure response after intravenous epinephrine.

    (c) A lessened systolic blood pressure response after intramuscular mecholyl. These changes were usually accompanied by clinical improvement.

    (3) Those patients who before shock treatment experienced an anxiety attack or a frank chill after injection of mecholyl showed a dramatic clinical response to electric shock treatment. Not only was their clinical condition greatly improved after a few electric shock treatments, but it was no longer possible to precipitate an anxiety attack or a chill by intramuscular mecholyl.

    (4) Those patients with pretreatment high response to intravenous epinephrine (80 mm. Hg. or more) or with anxiety attacks precipitable by epinephrine showed no clinical improvement after electric shock. Anxiety was made worse.

    (5) Several patients failed to show any change in pattern of response to autonomic drugs after electric shock treatment and these patients failed to show any sustained improvement in clinical condition.

    Στο εξωτερικό το κάνουν ήδη. Ένα μηχάνημα που θεραπεύει κατάθλιψη, διαταραχές άγχους, μέσω καλωδίων και ηλεκτρικών μικρο-σοκ. Εσείς θα δεχόσασταν να δοκιμάσετε την εναλλακτική αυτή θεραπεία για να σας φύγουν οι κρίσεις? Ξέρετε αν εφαρμόζεται αυτό στην Ελλάδα?

  2. #2
    εγω παντως θα το δοκιμαζα αν ηταν να μην εχω κρισεις και νευρα,εστω και αν ειχε καποιες παρενεργειες
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ρωτας για το ECT? μαλλον αν καταλαβα καλα στο ECT αναφερεται. το ECT ειναι το γνωστο ηλεκτροσοκ, γνωστο απο τη φωλια του κουκου.
    τη δευτερη φορα που με κλεισανε σε μια ιδιωτικη κλινικη της αθηνας ειχα μια περιεργη εμπειρια που δεν ξερω τι μου κανανε, κ πολλα χρονια αργοτερα καθως διαβαζα αρθρα στο ιντερνετ, επεσα πανω σε σαιτ για το ECT κ εχω την εντυπωση οτι αυτο μου κανανε.
    βασικα, αν ηταν αυτο, γινεται με ολικη αναισθησια κ δεν παιρνεις πρεφα, αντικειμενικα δεν ειναι τπτ το επωδυνο (η απονευρωση δοντιου που εκανα σε καποια φαση της ζωης μου ηταν 100 φορες πιο επωδυνη)
    κ ναι, σε ιδιωτικες κλινικες στην αθηνα γινεται, για νοσοκομεια δεν ξερω. το εψαξα, αφου μου μπηκε η ιδεα στο μυαλο οτι μου κανανε αυτο το πραγμα.
    δεν ξερω με βεβαιοτητα. ηθελα να παω να βρω τα αρχεια, αλλα ρε γμτ η κλινικη χρεωκοπησε!
    εγω ειχα καταθλιψη, επαιρνα φαρμακα κ ειχα κανει μια αποπειρα προσφατα απο τοτε. οποτε για καταθλιψη μου το κανανε.
    οχι, εγω δε θα ηθελα να μου το κανουνε, δεν ειχα επιλογη, κ δεν μου ειπανε τπτ. το βρηκα μονη μου μεσω νετ κ ομολογω οτι στην αρχη εβαλα τα κλαμματα κ αισθανθηκα σαν απατημενο 5χρονο οταν το ανακαλυψα (ολα αυτα με μεγαλη πιθανοτητα, αλλα οχι βεβαιοτητα).
    αν με βοηθησε? δεν ειμαι καθολου σιγουρη. απο την κλινικη βγηκα καλυτερα απο οτι μπηκα, αλλα ηταν αυτο? ηταν που πλησιαζαν οι μερες που θα εβγαινα? ηταν οτι γνωρισα καποιο κοσμο κ δεν ηταν τοσο χαλια οσο τις πρωτες μερες? δεν ξερω.
    παντως τον επομενο μηνα, παλι μουρτζουφλω με θυμαμαι.
    οχι, εγω αν δεν ειχα κανει ψυχοθεραπεια ακομα εκει θα ημουνα.
    μονη μου εκοψα κ τα φαρμακα κ ουτε ξαναπατησα ποδι σε ψυχιατρο.

    περισσοτερα μπορεις να διαβασεις εδω:

    http://www.depnet.gr/universe1/treatment/ect/
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το ECT δεν ειναι για κρισεις αγχους, δε διαβασες προσεκτικα το paper. ειναι για βαρια καταθλιψη, πχ με αυτοκτονικες σκεψεις, ψυχωσικη καταθλιψη, διπολικη διαταραχη, κυριως για αυτα.
    Last edited by Lou!; 20-02-2011 at 01:03.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2010, 23:34
  2. ΙΨΔ με ηλεκτρικό ρεύμα
    By ΧΡΗΣΤΟΣ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-03-2010, 02:27
  3. Τους μισώ
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 03-08-2009, 21:47
  4. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •