Τοξόπλασμα και γάτες....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698

    Τοξόπλασμα και γάτες....

    καλημέρα και καλή εβδομάδα,από όσο έχω δει το φόρουμ έχει αρκετούς ζωόφιλους και θα ήθελα την βοήθεια σας ,αν ξέρετε και μπορείτε! Έχω στον κήπο μου δύο γατιά,από μωρά ακόμα βρέθηκαν εδώ και τα κράτησα.Κάθε μέρα κρεμιόνται στην πόρτα περιμένοντας το φαγητό τους,όταν αποφάσισα συνηδειτά να τα κρατήσω έψαξα και βρήκα πως για να κολήσω τοξόπλασμα (με ενδιέφερε τι θα συνέβαινε σε μία ενδεχόμενη εγκυμοσύνη ) θα πρέπει να ανακατευτώ με τις ακαθαρσίες τους,εφόσον δε, είναι στο κήπο τα θάβουν πάντα μόνες τους ,άρα και υσήχασα! Εμβόλια πήρα και τους έκανα 2 όταν ήταν μικρά ακόμα και από τότε δεν ξαναασχολήθηκα,παρόλο που κάθε μέρα τα χαιδεύω κ τα παίρνω αγκαλιά δεν σκέφτηκα ποτέ ότι μπορεί να κολήσω κάτι,πες το αφέλεια,πες το αγάπη προς αυτά τα 2 ζωντανά που τα έχω μάλλον σαν παιδιά μου (εδώ πριν 2 χρόνια που αναγκάστηκα να κάνω ευθανασία στη άλλη γατούλα που είχα ένιωσα λες και έχασα κάτι πολύ δικό μου-άλλη πίκρα αυτή).Στο θέμα μας όμως , η μικρή μου ανηψιά εδώ και κάτι μέρες εμφάνισε κάτι σαν σπηθουράκια,η προκομένη η σις μου αποφάσισε χτες να την πάει στο νοσοκομείο και ο γιατρός της είπε πως είναι τοξόπλασμαα,σημειωτέον πως η μικρή ΔΕΝ ακουμπάει ποτέ την γάτα,έχουν απαγορευτικό από την μάνα της,της είπε λοιπόν ο ντόκτορ πως κόλησε επειδή ακουμπάει στην πόρτα που κρέμεται η γάτα,επειδή κάθεται στην καρέκλα του κήπου που επίσης ξαπλώνει η γάτα και ούτω καθ' εξής!Συμπέρασμα η μάνα μου θέλει να εξορίσει τις γάτες από τον κήπο,βέβαια αυτό είναι λίγο χαζό καθώς μένω ,σχεδόν, σε εξοχή και οι γάτες που κυκλοφορούν είναι ουκ ολίγες!Αλλά έχω στεναχωρηθεί πολύ και φοβάμαι πως είτε η μάνα μου είτε η αδελφή μου ( δεν θα χαραχτήριζα καμία τους ιδιαίτερα φιλόζωη όσο αφορά τις γάτες) προσπαθώντας να "ξεκολήσουν"¨τις γάτες από το σημείο που κάθονται και περιμένουν το φαγητό τους θα τις χτυπήσουν για να απομακρυνθούν.
    Για αυτό η απλή εξής ερώτηση,μπορεί ένας άνθρωπος να κολήσει τοξόπλασμα απλά και μόνο ακουμπώντας στην πόρτα ή στην καρέκλα που κάθεται το γατί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Καλησπέρες.

    Το τοξόπλασμα, αναπτύσσεται και αποβάλλεται από τα κόπρανα συνήθως των γατών και των ποντικιών.

    Για να κολλήσει κάποιος, πρέπει να καταπιεί κύτταρα ή στοιχεία από τα κόπρανα ή να τα πιάσει με τα χέρια του και έχει συχνά κάποια ανοικτή πληγή.

    Το να κολλήσεις από τη γάτα μόνο με την αγκαλιά, δεν είναι πολύ πιθανόν.
    Το αν πρέπει να εξοριστούν τα γατιά, μπορείτε απλά να φροντίζετε τα παιδιά να μην ακουμπάνε τυχόν περιττώματα από τις γάτες και επίσης να καθαρίζετε τις επιφάνειες που ακουμπάνε.
    Επίσης, να πάτε τα γατιά σε έναν κτηνίατρο να τους δώσει αντιβίωση.

    Ρώτησα ένα φίλο κτηνίατρο. :smilegrin:

  3. #3
    Μια φίλη μου είναι έγκυος και έχει γάτα μέσα στο σπίτι. Της είπε ο γυναικολόγος ότι είναι υπερβολικη η φοβία που έχουμε με το τοξόπλασμα και τις γάτες και ότι είναι πιο εύκολο να κολλήσει κανείς τοξόπλασμα από λαχανικά που δεν έχουν πληθεί καλά παρά από γάτα. Τώρα για να σαι σίγουρη πήγαινε τα γατιά μια επισκεψη στον κτηνίατρο ωστε ή να πάρουν θεραπεία αν τυχόν είναι άρρωστα ή να βεβαιωθείς οτι είναι υγιή, να στο δώσει και εγκράφως να το δώσεις στην αδερφή σου. Σημειωτέων δε ότι οι γάτες δεν θα αφήσουν τα περιτώματά τους πάνω στην πόρτα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Προσωπικά η αδερφή μου έχει γάτα και μόνο που δεν αλληλογλείφονται.
    Σημειωτέων είναι ιατρός και έχει και ένα κοριτσάκι 18 μηνών.

    Αν εξαιρέσουμε ότι μόνο κατά την περιόδο της εγκυμοσύνης πρόσεχε η γάτα να μην ανεβαίνει πάνω στο κρεβάτι της (που και που βέβαια ανέβαινε) δεν είχε πάρει κάποιο άλλο μέτρο.

    Η γάτα είναι στειρωμένη όμως και έχει βιβλιάριο υγείας.

    Για μένα που έχω σκύλο μέσα στο σπίτι δεν νοείται να μην έχει κατοικίδιο (ακόμα και του κήπου) βιβλιάριο υγείας, όπως και 1 φορά τον χρόνο να του γίνονται εξετάσεις αίματος. Και για το καλό του τετράποδου και για το καλό το δικό μας.

    Ποιο λογικό μου κάνει το παιδί να κόλησε στην παιδική χαρά, από χώμα ή από κάπου αλλού παρά επειδή έπιασε κάτι που πριν είχε έρθει σε επαφή με την γάτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Τα παιδιά της αδελφής μου ΔΕν πιάνουν τα γατιά μου,έχουν απαγορευτικό :roll: τα περιττώματα τους ούτε καν τα έχω δει ποτέ,εκτός από τον δικό μας κήπο που υπάρχουν παρτέρια και είναι γεμάτα χώματα τριγύρω υπάρχουν άπειρα χωράφια που κάνουν την ανάγκη τους,απλά όταν ακούνε θόρρυβο και περιμένουν έξω από την πόρτα σκαρφαλώνουν για να δουν ποιος είναι,αν δουν κάποιον εκτός από εμένα και τον άνδρα μου κανουν άκρη,αν δουν εμάς ανεβαίνουν το σκαλί και περιμένουν να τους ανοίξουμε :love::love: Εξήγησα στους γονείς μου πως τοξόπλασμα θα μπορούσαν να έχουν κολήσει και από ωμό κρέας,και από κρέας που δεν ψήθηκε καλά ή ακόμα και από τα λαχανικά που ο μπαμπάς τους είχε στον κήπο του και δεν πλύθηκαν καλά,ο πατέρας μου το κατανόησε και συμφώνησε πως δεν σημαίνει πως κόλησαν από τα γατιά,η μαμά μου είπε απλά να τους αλλάξω το σημείο που τα ταίζω για να μην είναι όλη μέρα έξω από την πόρτα μας και βρίσκει πάτημα η αδελφή μου είτε για να γκρινιάξει είτε για να τα κλωτσήσει.Και φυσικά η αδελφή μου εμένα δεν μου έχει πει κουβέντα για αυτό το ζήτημα αλλά υποθέτω όταν ανοίξει κουβέντα επειδή αυτή θα λέει τα δικά της κ εγώ όσα διάβασα και έμαθα....θα γίνει της Χιροσίμας :D:D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    πολυ πιο πιθανο να κολλησαν επειδη η αδελφη σου δεν πλενει σωστα τα λαχανικα και δεν τηρει βασικους κανονες υγιεινης στην κουζινα της.

    κλωτσαει τις γατες??????
    και μαλιστα μπροστα στα παιδια της????:shocked2:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ο κουμπαρος μου ειναι κτηνιατρος.Μολις ρωτησα.Το πιθανοτερο ειναι οτι κολλησαν απο μη-πλυμμενα λαχανικα η κρεατα.Να φαγαν κακα γατου δεν νομιζω οποτε η αδερφη σου ειναι απαραδεχτη κ ανιδεη.Πατα ποδι.Εχεις δικαιωμα να εχεις τα γατακια σου που αγαπας.Εσυ δεν εχεις δικαιωματα σε αυτο το σπιτι;Απαγορεψε της να κλωτσαει τα γατακια.Πως θα αισθανοταν αν κλωτσαγε καποιος τα παιδια της;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    παιδια, μην ξεχναμε οτι τα γατακια δεν εχουν κανει εμβολια ουτε παιρνουν σε τακτικη βαση χαπια.
    επειδη ειχα βρει ενα γατακι κ το ειχα περιμαζεψει αλλα δεν του ειχα κανει εμβολια κτλ, κ επειδη εχω ανηψια, ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο αν ειναι επικινδυνο .
    μου ειχε πει οτι ειναι.
    συμφωνω οτι τα ζωακαι αξιζουν ολη μας την αγαπη κ την περιποιηση μας :) αλλα συμφων επισης οτι ειδικα οταν συνυπαρχου νμε παιδια πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι κ να καλυπτουμε καθε ενδεχομενο με την καταλληλη προληψη.

    αγγελουδακι, εγω δεχομαι αυτο που ειπε ο γιατρος στην αδερφη σου και ,σορι κιολας, δεν ξερω πως θ ακουστει, για μενα θα μετρουσε περισσοτερο η γνωμη του γιατρου, θα ρωτουσα κ κτηνιατρο, κ οχι η γνωμη ανθρωπων που εινα ιπαθιασμενοι με τα ζωα ( κ ας ειμαι κ εγω τρελα βαρεμενη με το σκυλακο μου :) )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    μ ενημερωνουν απ το κοντρολ οτι το τοξοπλασμα ειναι ασχετο με τα εμβολια...
    σορι, συγχωρεστε τις βλακεις μιας ασχετης :shocked2:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Ως γατομάνα δικαιούμαι να έχω απόλυτη άποψη για το θέμα : Τοξοπλάσμωση και γάτα είναι δυο πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους! Αυτό είναι ένας ακόμη μύθος από το παρελθόν. Το τοξόπλασμα κυκλοφορεί στα χόρτα και τα βοοειδή που τρέφονται με αυτά. Βασικός κανόνας υγιεινής απαιτεί καλό (μα πολύ καλό!) πλύσιμο στα χόρτα, και καλό (μα πολύ καλό!) βράσιμο στο μοσχαρίσιο κρέας.
    Η γάτα, όπως και ο άνθρωπος, είναι "ξενιστές" για το μικρόβιο αυτό. Δηλαδή, μπορούν να το φιλοξενήσουν, αλλά δεν κινδυνεύει η υγεία τους. Μια φίλη μου που συνήθιζε να τρώει τον κιμά ωμό, φτιάχνοντας τα μπιφτέκια, σε κάποια εξέταση βρήκε ότι είχε πάρει το μικρόβιο. Το καλό στην υπόθεση είναι ότι αν πάρεις το μικρόβιο, σε μερικές βδομάδες έχεις πάθει ανοσία. Τι σημαίνει αυτό; Η μοναδική περίοδος που είναι επικίνδυνο αυτό το μικρόβιο είναι στις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσύνης, όταν σχηματίζεται ο νέος άνθρωπος. Αν όμως έχεις "περάσει" τοξοπλάσμωση, δεν κινδυνεύεις πια - για αυτό και η τοξοπλάσμωση είναι μια από τις εξετάσεις που την κάνουν και μάλιστα δυο φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ακόμη όμως και για τους κινδύνους στην εγκυμοσύνη, αρκεί να καθαρίζει κάποιος άλλος το δοχείο της και εμείς μπορούμε να τη χαιδεύουμε και να τη φιλάμε άνετα - δεν κολλάει με φυσική επαφή, μόνο με τα κόπρανα της γάτας.
    Οι γάτες που έχουμε στο σπίτι και ταίζουμε μόνο με κονσέρβες ή βρασμένες τροφές, δεν κινδυνεύουν από τοξοπλάσμωση. Τα εμβόλια δεν είναι για ασθένειες που μας μεταδίδουν, αλλά για καθαρά δικές τους ασθένειες. Τα γατάκια που έχουμε στον κήπο κινδυνεύουν περισσότερο, καθώς η τροφή τους δεν ελέγχεται. Αλλά ο κόσμος δυστυχώς έχει κακή ενημέρωση ("τα ζώα κουβαλάνε ασθένειες, πρέπει να προστατεύσω τα παιδιά μου," κλπ). Πρέπει να ρωτάμε τους πλέον ειδικούς, τους κτηνιάτρους, για να μπορούμε να δίνουμε τις σωστές απαντήσεις στους άσχετους και τους ανίδεους που τρομοκρατούν τα παιδιά τους.
    ΥΓ. Οι γατούλες μου πέρασαν ειδικά την πρώτη εγκυμοσύνη μου πάνω στην κοιλίτσα μου, περιμένοντας το νέο μέλος της οικογένειας. Τα παιδιά μου λατρεύουν πολύ τα γατιά, στεναχωρέθηκα που έχω χάσει ήδη 2 πολύ αγαπημένες από αυτές, και τώρα έμεινα με μια 19χρονη τυφλή (από νεφρική ανεπάρκεια) αλλά πολύ αγαπησιάρα. Δεν θα άλλαζα αυτή την αγάπη με τίποτα, και μεταδίδω κι αυτό το μήνυμα στα παιδιά μου. Σεβασμός σε όλα τα είδη του ζωϊκού βασιλείου, και αγάπη άνευ όρων που δεν βρίσκεις σε ανθρώπους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Mπραβο ρε συ αννα65.Τελειο μυνημα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •