Και εγώ Καινούργια αρχή...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20

    Και εγώ Καινούργια αρχή...

    Καλησπέρα (ή μήπως καλημέρα...)
    Μόλις έγινα μέλος του forum αυτού, το οποίο μπορώ να πω με μεγάλη ευκολία ότι είναι μία πολύ όμορφη και συλλογική ομάδα όπου τα μέλη του μοιράζονται εμπηρίες και δύνοντας δύναμη και κουράγιο για καινούργια ξεκινήματα ή ακόμη και δύναμη για την συνέχεια του δρόμου που έχει πάρει ο καθένας.
    Και εγώ ποτέ μου δεν είμουν "αδύνατη", ούτε κάν κανονική στα κιλά σε όλη μου την ζωή. Συνειδητοποίησα όμως ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να αλλάξω για να φτιάξω αυτό που έχω μέσα στο μυαλό μου, γιατί το όλο θέμα είναι εγκεφαλικό. Αν δεν κάτσεις να συζητήσεις με το είδωλο του καθρέπτη σου, αν δεν σταματήσεις να φέρεσαι στον ευατό σου με ακραίες συμπεριφορές (ή σαν να τον μισής ή σαν να τον υπεραγαπάς και να τον υπερπροστατεύεις δικαιολογόντας κάθε σου πράγμα) δεν γίνεται δουλειά.
    Γενικώς με το θέμα της διατροφής τα πάω πάρα πολύ καλά (και να σας πω... ντρέπομαι λίγο που το λέω) είναι Διαιτολόγος -Διατροφόλογος. Έχω βοηθήσει πολλούς ανθρώπους να χάσουν βάρος ή να αποκτήσουν Σωστές διατροφικές βάσεις έτσι ώστε να μπορούν από μόνοι τους από κάποιο σημείο και μετά να τρώνε πιο υγειηνά και σωστά.
    Παρόλα αυτά, τον τελευταίο χρόνο (2010) πήρα κοντά στα 20 κιλά και τώρα είμαι στα 101 kgr. Πείσμωσα, όχι μόνο για την υγεία μου (η οποία είναι και το σημαντικότερο) αλλά και για την δουλειά μου όπου έχω βάλει παύση επίτηδες, χωρίς όμως να χάσω την επαφή με τους ανθρώπους αυτούς.
    Δεν θα πω από Δευτέρα φτιάχνω ένα διαιτολόγιο, θα πώ ότι από αύριο, Τετάρτη 23/02 ξεκινάω διατροφή για να στηρίξω εμένα και όποιον χρειάζεται βοήθεια.
    Θα ζυγίζομαι 1 φορά την ημέρα, κάθε Κυριακή και θα περνάω τα αποτελέσματα σε αυτό το topic γιατί χρειάζομαι συμπαράσταση (ή οποία δεν υπάρχει στο σπίτι μου).
    Εύχομαι στους πάντες καλή επιτυχία και να μην το βάζουν κάτω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Πρωινη πρωινη βλεπω..:spin:

    Καλημερα και καλη αρχη...θα τα καταφερουμε ολες ....ο δρομος δυσκολος αλλα δεν ειναι αδιαβατος ...δεν μασαμε

    καλη επιτυχια:smirk:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Καλημερα κ καλως ηρθες!Μια χαρα σε βρισκω!Καλη αρχη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    καλωσηρθες! ωραια θα μας βοηθησεις κ μας πολυ!
    γιατι εκανες παυση εργασιας? λογω των κιλων?! τελικα εχετε κ σεις οι διαιτολογοι μεγαλο μπελα με τα κιλα.
    Καλη μας αρχη! αφου μπορουμε εμεις μπορεις κ συ κ αντιστροφα!:smilegrin:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    cobet καλημέρα και καλή αρχή! να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται κιόλας,πως γίνεται να είσαι διαιτολόγος και να πήρες τόσα κιλά?δεν ακολουθούσες τις συμβουλές που έδινες στους ασθενείς σου?συνέβη κάτι άλλο?υπήρξε κάποιο θέμα υγείας?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Καλη αρχη κι απο μενα! Γραψε μας τι διατροφη θα ακολουθεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    109
    Καλή αρχή και υπομονή! Λίγο πολύ τα ξέρεις απλά θα πρέπει να τα δεις και από την απέναντι πλευρά πλέον!!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Καλησπέρα!
    Τα κιλά τα έβαλα λόγω ψυχολογικών αιτιών. Κάτι σαν προ -κατάθλιψη. Όπως είπα και πιο πάνω το 2010 μου άφησε πολύ σκληρές μνήμες. Ένα μέλος της οικογένειάς μου αρρώστησε βαριά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει σπουδές (και κατά πάσα πιθανότητα να μείνει σε κατάσταση βοήθειας εις αει) και πολυ έντονες προστριβές με τον πατέρα μου. Σε αυτά προστέθηκε ένας χωρισμός και ένας θάνατος ενός πολύ καλού μου φίλου, το ένα μετά το άλλο φθήροντας τις βάσεις μου σε πολλά θέματα.
    Με αποτέλεσμα να μην ακολούθησα χωρίς να το καταλάβω αυτά που γνωρίζω πάνω στην διατροφή και κάνοντας ακριβώς τα αντίθετα. Έβαλα στο μυαλό μου ότι τα πάντα είχαν καταστραθεί, ότι δεν θα φτιάξει τίποτε και γι αυτό άρχισα να τιμωρώ κυριολεκτικά τον εαυτό μου τρώγοντας βλακίες, σταματώντας την άθληση (μικρή έκανα προταθλητισμό κολήμβυσης και μετά αθλητισμό σε μεγάλη κλίμακα) και υπερβάλοντας στο κάπνισμα.
    Το 2011 με βρίκε σε μεγάλη σύγχυση και σε σοβαρό πόλεμο με τον ίδιο μου τον εαυτό. Την απόφαση την πήρα όταν συνειδητοποίησα ότι κάτι δεν πήγενε καλά με την υγεία μου (ζαλάδες, πόνος στις αρθρώσεις, έντονος κοιλιακός πόνος όπου ήταν και το κερασάκι στην τούρτα όπου με οδήγησε σε έναν γνωστό μου γιατρό ακτινοδιαγνώστη όπου μου είπε ότι το συκώτι μου άρχιζε και συσσώρευε λίπος -λιπώδης διήθηση λίπους λέγετε). Έπρεπε να αρχίσω να κάνω κάτι.
    Όσον αφορά τις σχέσεις μου με τους ανθρώπους που με εμπιστεύονται για θέματα διατροφής από την αρχή είδα παλιοί μου πελάτες να με "κοιτάνε" με καχυποψία και να εμπλέκουν στα συναισθήματά τους σχετικά με την εικόνα μου και την δουλειά μου. ʼκουσα επικριτικά σχόλια σχετικά με το αν είμαι ικανή να βοηθήσω ανθρώπου να χάσουν κιλά και προσβολές από άτομα που τα βοήθησα αμισθί (λόγω οικονομικών τους προβλημάτων) να χάσουν πολλά κιλά. Γι αυτό τον λόγω βρέθηκα σε παύση στην συνέχεια της εργασίας μου, δίνοντάς τους όμως και τώρα (αν και είναι τελείως μα τελείως λάθος αυτό) συμβολές και μικρά tips μέσω e -mail ή μέσω τηλεφώνου.
    Ας μην είμαστε στον κόσμο μας. Ο άνθρωπος που έχει παραπάνω κιλά και δεν έχει δώσει ευθήνες στον εαυτό του για αυτή του την κατάσταση αλλά τις δίνεις στους άλλους δεν είναι έτοιμος να προχωρίσει στην "κάθαρση" του σώματός του και αυτό διότη δεν έχει μιλήσει ανοιχτά με τον ίδιο του τον εαυτό. Τώρα πιστεύω ότι το κυριότερο είναι να πάρεις μόνος σου την απόφαση για οποιαδήποτε αλλαγή θέλεις να κάνεις πάνω στον ευατό σου (είτε αυτή είναι σωματική είτε είναι πάνω στο εγώ σου), αν κάνεις βήματα μόνο και μόνο επειδή οι άλλοι σου λένε να κάνεις δεν καταλήγεις πουθενά.
    Η διατροφή που επέλεξα για μένα είναι ένα σχετικά υποθερμιδικό διαιτολόγιο (και σαν υποθερμιδικό εννοούμε συνολικών θερμίδων λιγότερων των ενεργειακών αναγκών που έχει ο εκάστοτε άνθρωπος), καθαρά για να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου, ύψους 1500 θερμίδων, για 1 εβδομάδα. Μετά, αναλόγως των αποτελεσμάτων ή θα το ανεβάσω/κατεβάσω ανά 200 θερμίδες την εβδομάδα μέχρι να καταλήξω στις θερμίδες που χρειάζεται το σώμα μου για να ανταπεξέλθει στον δρόμο που έχω μπροστά μου.
    Τελικά ζυγίστικα σήμερα και είμαι 106 kgr, οπότε η αρχή μου είναι 106 και το τέλος στα 68, δηλαδή 38 κιλά. Τον στόχο μου τον έσπασα σε επιμέρους στόχους έτσι ώστε να υπάρχει και η ηθική ικανοποίηση και ο θρίαμβος του εγκεφάλου. Δηλαδή πρώτο σκαλοπάτι τα 85 κιλά όπου θα προσθέσω επιπλέον τροφές, δεύτερο σκαλοπάτι τα 75 κιλά όπου θα προσθέσω το ελεύθερο γεύμα μία μέρα του Σαββατοκύριακου. Σας προτίνω αν κάνετε μόνοι σας δίαιτα να τα ακολουθήσετε αυτά τα βήματα, θα σας βοηθήσουν να αναπτύξετε περισσότερη αυτοπεπήθηση και έτσι δεν θα σας φανεί πόσο μεγάλος είναι ο δρόμος που έχουμε ακολουθήσει!
    Αυτά από μένα, καλή μου αρχή και πάλι! Ότι θέλετε να με ρωτήσετε κάντε το ελεύθερα!
    Καλή συνέχεια σε όλους μας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Θα τα καταφερεις ειμαι σιγουρη...;)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Σε ευχαριστώ ... Και να ρωτήσω κάτι... πως μπορώ να προσθέσω την πρόοδο που υπάρχει κάτω από το κείμενό μου??? Εννοώ σαν κι αυτό που έχεις εσύ και άλλα μέλη που έχει καρδούλες και το σκυλάκι στην κούπα? :thumbup: μ' αρέσει :smug b:

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    Για ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1580

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by Cobet
    Σε ευχαριστώ ... Και να ρωτήσω κάτι... πως μπορώ να προσθέσω την πρόοδο που υπάρχει κάτω από το κείμενό μου??? Εννοώ σαν κι αυτό που έχεις εσύ και άλλα μέλη που έχει καρδούλες και το σκυλάκι στην κούπα? :thumbup: μ' αρέσει :smug b:

    ααα το σκυλακι και οι καρδουλες ειναι δικες μου δεν στις δινω:smilegrin: κανε κλικ στο λινκ που σου εδωσε η Κατερινα και αν δεν τα καταφερειες στειλε μηνυμα:smirk:

    καλη τυχη :saint:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Ευχαριστώ πολύ... νομίζω ότι τα κατάφερα αν και ξανθιά :lol:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by Cobet
    Ευχαριστώ πολύ... νομίζω ότι τα κατάφερα αν και ξανθιά :lol:
    Συγχαρητηρια ...απο οτι βλεπω στο τικερ ...ο στοχος σου ειναι να βρεις τον Σουμαχερ?:smilegrin:

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Καλησπέρα σε όλους σας! Σήμερα έκανα την πρώτη μου καταγραφή της ζυγαριάς αφού ξεκίνησα διατροφή (αν και δεν ήταν πουρνό πουρνό αλλά πριν από λίγο .... την άλλη φορά θα το κάνω σωστά... :thumbup!
    Και ειδού τα αποτελέσματα : 101,8. Καλή αρχή... Επόμενο ζύγισμα την Τετάρτη 2/03 :smilegrin:
    Καλή συνέχεια σε όλους σας!!!!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •