Στρατιωτικές εμπειρίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    9

    Στρατιωτικές εμπειρίες

    αυτό το οποίο θα ζητήσω μέσω αυτού του post είναι να ρωτήσω άτομα τα οποία έχουν πάει στον στρατό και γνώριζαν εκ των προτέρων ότι είχαν κάποια αγχωτική διαταραχή να μου καταθέσουν τις εμπειρίες τους (σε ποιο σώμα καταταχθηκάτε,πήρατε αναβοολή,απαλλαγή,βγήκατε κάποιο ι και οι επιπτώσεις που είχε αυτό στην ζωή σας και αν κάποιος κατάφερε να έχει μαζί του φαρμακευτική αγωγή,αν το δήλωσε ναι η όχι και αν μπόρεσε να τα κρύψει...?)

    περιμένω νέα σας

    ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29
    απο οτι βλεπω εχεις βαλει και αλλο θεμα...δεν ξερω τι σου απαντησαν τα παιδια εκει και δεν εχω χρονο να διαβασω τι συμβουλες σου εδωσαν για να σου απαντησω και γω αναλογα και να ειμαι μεσα στο κλιμα.Για να μην κουραζω απο προσωπικη εμπειρια την πρωτη κιολας μερα που θα παρουσιαστεις θα αναφερεις το συγκεκριμενο προβλημα δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση που βρισκεσαι ακομη υπο φαρμακευτικη αγωγη γιατι απο την δικια μου εμπειρια ειχα σταματησει να περνω κατι πανω απο 2 χρονια.την επομενη μερα θα πας στο 414 οπου εκει θα περασεις απο μια επιτροπη που στην ουσια το μονο πραγμα που σε ρωταει ειναι αν πιστευεις οτι μπορεις να κρατησεις οπλο?αν η απαντηση σου ειναι ναι φευγεις απο κει και γυριζεις στην μοναδα σου.λογο του οτι ειχες καποιο προβλημα θα εισαι ι2,ι3 αναλογως.Αυτο δεν παιζει κανενα ρολο για μετα γιατι κατα την διαρκεια της θητειας σου και εφοσον ολα πανε καλα μπορεις να πας 414 και παι να ζητησεις επανεξεταση και να γινεις ι1.μην σε τρομαζει και μην κολλωνεις πουθενα.ειδα παληκαρια 2 μετρα και τσαμπα μαγκες να κλανουν πανω τους στα δυσκολα και να μην την παλευουν σε αντιθεση με μας τους και καλα καπως που τα καταφεραμε μια χαρα.πηγαινε και να το χαρεις μην κολλωνεις πουθενα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές και εγώ θα πάω και θα κάνω ότι μπορώ για να τα καταφέρω έτσι είμαι σίγουρος θα κερδισω πολύ περισσότερα από το να παρετηθω, μακάρι τελικά ο στρατός να αποτελέσει μεγάλο σχολείο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Τρία χρόνια πριν παρουσιασθώ στο στρατό εμφάνισα έντονο άγχος που εξελίχθηκε σε διαταραχή πανικού και κοινωνική φοβία.
    Μπορώ να πω ότι μια από τις αφορμές της κατάστασης μου ήταν και η αναμονή της στράτευσης.
    Αρκετούς μήνες πριν στρατευθώ η σκέψη και μόνο μου δημιουργούσε έντονο άγχος, αϋπνίες και όλα τα συναφή. Ο ψυχολόγος μου θεωρούσε ότι θα ήταν καλό να έχω μαζί μου μια γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο, για κάθε ενδεχόμενο. Με το που παρουσιάστηκα όλα έγιναν παρελθόν. Από την πρώτη στιγμή διαπίστωσα ότι όσα ζούσα ήταν σαφώς πιο ανώδυνα απ\' ότι τα περίμενα. Όπως ανέφερε και ο cd2me τα κατάφερνα πολύ καλύτερα από άλλους. Συμμετείχα στα πάντα! Αγγαρείες, σκοπιές, περίπολα, βολές, ρίψη χειροβομβίδας (!), ομιλία μπροστά σε κοινό (!) και οτιδήποτε άλλο παρουσιάζονταν.

    Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι το I1-I2-I3 αποτελούν συνηθισμένη και προνομιακή κατάσταση μέσα στο στράτευμα. Κανείς δεν σε ρωτά τι έχεις και αν είσαι εντάξει με τους συναδέλφους σου το Ι περνά απαρατήρητο.

    Δεν ωραιοποιώ την κατάσταση αλλά είμαι σίγουρος ότι θα τα πας καλά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •