Ημερολόγιο διατροφης & βαρους - νεα αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 130
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940

    Ημερολόγιο διατροφης & βαρους - νεα αρχη

    Ξεκινάω αυτό το topic για ένα και μόνο σκοπό... να βοηθηθώ από εσάς να κρατάω το πρόγραμμα μου όσο το δυνατό πιο σωστό (δεν είμαι αγία γι' αυτό και προσπαθώ να μην κάνω παρασπονδίες). Στόχος μου να χάσω περίπου 30 κιλά (αναλόγως με το πως θα νιώθω με τον εαυτό μου). Το διαιτολόγιο μου το κανονίζει διαιτολόγος γιατί χωρίς επίβλεψη κάθε βδομάδα δεν κάνω πρόγραμμα. Είμαι 1,67m και 88 κιλά σήμερα που ξεκίνησα.
    Ευχηθείτε μου απλά καλή επιτυχία και όσοι επιθυμείτε να σχολιάσετε.... you are more than welcomed!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    Πρωινό (10.00): 1 φλ. γάλα 1,5% λιπ, 1 toast με 2 φ. ψωμί & 2 φ. τυρί gouda
    Snack (13.00): 6 δαμάσκηνα ξερά
    Μεσημεριανο: 1 φλ. μυδοπίλαφο, 2 μικρά πλοκάμια χταπόδι, 1 μπολ ατομικό σαλάτα (τομάτα, ρόκα, αγγουράκι) με 1 κ.γ ελαιόλαδο
    Snack: Καφές με 1/2 κ.γ ζάχαρη μαύρη & λίγο γάλα, 1 γιαούρτι 2% με 1,5 κ.σ. γλυκό κουταλιού κεράσι
    Βραδινο: Toast (2 φ. ψωμί, 1 φ. τυρί gouda, 1 φ. ζαμπόν, λίγη μαργαρίνη με γιαούρτι), 1 ατομικό μπολ σαλάτα ( ρόκα, μαρούλι αγγουρι) με 1 κ.γ. ελαιόλαδο.
    No gym today!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    καλη αρχη angel79! το διατροφολογιο σου εκανε να μου τρεξουν τα σαλια!!! νοστιμοτατο και περιεκτικοτατο!!!
    αντε και καλα κατεβασματα!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    thank you sooooooooooo much!!!
    Σημερινός απολογισμός:
    Πρωινό (09.30): 1 φλ. γάλα 1,5% & 4 φρυγανιές με κατίκι Δομοκου
    Snack (13.00): 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 2 μανταρίνια
    Μεσημεριανο (15.30): Μπάμιες λαδερές 2 φλ., 1 κομμάτι μικρό λαγάνα, 1 κομ. τυρί (10%), αγγουρακι με ξυδι
    Snack (19.00): γιαούρτι με γλυκό κουταλιου δαμάσκηνο
    Βραδυνο (σε κανενα μισαωρο): Pizza με τορτιγια, τυρί 10%, 1 φ. ζαμπόν, μανιτάρια και πιπεριες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    angel79 Καλη επιτυχια και οχι μονο! Θα τα πας πολυ καλα και έκανες πολυ σωστα που ξεκινησες με διατροφολογο απο τη στιγμη που το χρειαζεσαι.............
    Τελος να σου πω οτι σε ζηλευω (με την καλη έννοια) που μαγειρευεις για τη διατροφη σου .........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    Thank you, thank you.
    Alma χωρις μαγείρεμα δεν γίνεται τιποτα.... ετσι και αλλιώς μαγειρεύω καθημερινα, ηρθε η ώρα να μαγειρεψω και με μετρο και υγειινα....
    Καλημερες!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    καλη αρχη και απο εδω!
    βασικα χωρις μαγειρεμα ειναι καλυτερα, τρως ετοιμη τη μεριδα σου κ τελειωνει το θεμα...
    απτην αλλη εχει κ τα δικα του θετικα το μαγειρεμα. Τα μαγειρευεις οπως θελεις :thumbup:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    παντου και πουθενα
    Posts
    97
    καλη αρχη και απο εμενα και καλη δυναμη...ολα ειναι παιχνιδια του μυαλου μας τελικα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    thank you both!!
    Bad μου αν θες να αλλαξεις τον τρόπο σκέψης για την διατροφη το μαγειρεμα είναι απαραιτητο.... δεν είναι μονο να χασω τα κιλά γιατι αυτό είναι το μισο κομμάτι.... το άλλο μισο είναι να τα διατηρήσω!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    παντου και πουθενα
    Posts
    97
    συμφωνω απολυτα ...και τελικως το πιο δυσκολο απο ολα ειναι να τα διατηρησεις και οχι να τα χασεις........μετα πρεπει να ερθει η εγκρατεια και ο αυτοελεγχος για να μην παρασυρθεις σε παγιδες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    ακριβως ετσι.... και επιδη πλεον εχω την ευθυνη ενος ανθρωπου που από μενα θα μαθει να τρωει σωστα πρεπει αρχικά να χασω τα κιλά μου (γιατι θα αποκτήσει πρωτυπα σιγα σιγα) και να μαγειρεύω όπως πρεπει για να είναι ο μικρος καλά και να εχει γερες βασεις!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    παντου και πουθενα
    Posts
    97
    αληθεια ποσο ειναι ο μικρος σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    σε λίγες μερουλες θα είναι 5 μηνων. το (ή τα) δικό σου?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    Σημερινός απολογισμος:
    Πρωινό (08.00) 1 φλ. γάλα 1,5% & toast (2 φ. ψωμί & 2 φ. τυρί gouda)
    Snack (11.15): 1 μπανάνα
    Μεσημεριανο: 1 τορτίγια με 1 φ. τυρί, 1 φ. ζεμπόν λίγη μαγιονέζα extra light και ρόκα
    Snack (17.00): 1/2 φλ. ρύζι με σαλτσα τοματας & 1 κουρκουμπίνι (θα μου πεις τι snack είναι αυτο??? το λέει η διατροφολόγος???? οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοχι αλλά μιλαγε η πεινα μου)
    Βραδινο: Κοτοπουλο με μανιτάρια σφησμένο με κρασί, λεμόνι και μουστάρδα, και 1/2 φλ ρύζι
    After dinner: 1 ζελέ με φρούτα
    Gym: 30 min ποδήλατο, 15 min βαράκια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    παντου και πουθενα
    Posts
    97
    τη ομορφη ηλικια πεντε μηνων...αν κουκλες ειναι τα κανεις οτι θες....τα δικα μου ζουζουνια ειναι...γιος..10 ετων και κορη ....5 ετων...ειναι σκετη τρελα...εσυ ποσο εισαι? εγω ειμαι στα 32

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •