Συνάντηση με τους Ανώνυμους Υπερφαγους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133

    Συνάντηση με τους Ανώνυμους Υπερφαγους

    Καλησπέρα σε όλους!! Υπάρχει κάποιο άτομο που να έχει συμμετάσχει στις συναντήσεις των Ανώνυμων Υπερφαγων (διαδίκτυακα και μη)? Όποιος έχει κάνει συναντήσεις με τους Ανώνυμους Υπερφαγους θα ήθελα να γράψει για τι θέματα συζητάνε, αν τους βοηθησε στο να αποκτήσουν μια πιο υγιή σχέση με το φαγητό, αν πχ λένε όλα τα μέλη την ιστορία τους και την σχέση τους με το φαγητό και αν λένε στις συναντήσεις τους πρακτικές που να τους βοηθάνε στο να αντιμε τωπισουν την υπερφαγια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Σημερα τους εψαξα για 1η φορα, σκεφτομαι να λαβω μερος σε μια διαδικτυακή συναντηση για να δω αν με βοηθησει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Afratoulini90 εγώ έκανα την πρώτη σκαιπ συναντήση με τους Ανώνυμους Υπερφαγους την Πέμπτη που μας πέρασε! Οι διαδικτυακές συνάντησεις των Ανώνυμων Υπερφαγων γίνονται κάθε Δευτέρα 10.00, Τέταρτη 19.00, Πέμπτη 12.00 και 21.00 και Παρασκευή 10.00. Πρέπει να έχεις στον υπολογιστή σου εγκατάστασει το σκαιπ αλλά ακόμα αν δεν το έχεις εγκαταστήσει όπως και εγώ εύκολα μπορείς να εγκαταστήσεις και μόνη σου το σκαιπ δωρεάν μέσω ίντερνετ. Μετά στο σκαιπ πρέπει στην Αναζήτηση να πατήσεις Ανώνυμοι Υπερφαγοι και εγώ προσωπικά βρήκα 2 ομάδες τους μια των νέων 18-31 ετών και άλλη μια ομάδα γενική των Ανώνυμων Υπερφαγων, εκεί τους στέλνεις αίτημα για να σε αποδειχτούν και μόνο αυτές τις ώρες και μέρες που σου έγραψα πατάς κλήση και σε παίρνουν εκείνοι ξανά πίσω στο σκαιπ και εγώ πχ έκανα κλήση με άλλες 6 κοπέλες εκείνη την μέρα την Πέμπτη, όλες κοπέλες ήμασταν. Η διαδικτιακη σκαιπ συναντήση διαρκεί 1 ώρα και 15 λεπτά, είναι δωρεάν όπως και οι φυσικές τους συναντήσεις. Αλλά αν μένεις όπως και εγώ σε περιοχή που δεν γίνονται φυσικές συνάντησεις των Ανώνυμων Υπερφαγων, μπορεί να μας βοηθήσουν και οι διαδικτυακές! Εγώ αποφάσισα να κάνω 2 διαδίκτυακες σκαιπ συναντήσεις την εβδομάδα!! Σκέψου το afratoulini90 να συμμετέχεις και εσύ σε αυτές τις συναντήσεις οποίες μέρες και ώρες μπορείς την εβδομάδα και αν γίνονται στην περιοχή που μένεις οι φυσικές συνάντησεις των Ανώνυμων Υπερφαγων ακόμα καλύτερα να πηγαίνεις γιατί όπως και να το κάνουμε αλλιώς είναι οι φυσικές συνάντησεις και αλλιώς οι διαδικτιακες συνάντησεις και οι φυσικές συνάντησεις τους είναι δωρεάν αν ενδιαφέρεσε αλλά από το τίποτα καλές είναι και οι διαδικτιακες συνάντησεις μαζί τους!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Επίσης στις κλήσεις πατάς εκεί που δείχνει στο εικονίδιο ένα τηλέφωνο και στις κλήσεις ακούγεται μόνο η φωνή σου και οι φωνές των υπολοίπων ατόμων της κλήσης, το πρόσωπο σου δεν φαίνεται. Επίσης δεν λες κανένα προσωπικό σου στοιχείο στην κλήση μόνο το όνομα σου λες τίποτα άλλο, ούτε επίθετο, ούτε που μένεις κτλ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Dulcinea del Toboso μέχρι στιγμής μόνο σε μια σε αυτή την συνάντηση που ανέφερα παραπάνω έχω συμμετάσχει μέχρι στιγμής και ακόμα δεν έχω σχηματίσει μία ολόκληρωμενη άποψη για το πως λειτουργεί αυτή η ομάδα. Από αυτή την διαδικτιακη συνάντηση που συμμετείχα συζητούσαμε για τον εθισμό μας στο φαγητό ως καταναγκαστικοι υπερφαγοι. Είναι ένα μέλος από τα άτομα που συμμετέχουν στην συζήτηση που κυρίως αυτό το άτομο κατευθεινει την συζήτηση. Αναφέρθηκε ένα άτομο στην συζήτηση για την ιστορία ενός άλλου άτομου που όταν μπήκε στην ομάδα των Ανώνυμων Υπερφαγων απαλλαχτηκε από την καταναγκαστικη υπερφαγια. Διαβάσανε τα παλαιότερα μέλη τα 12 βήματα των Ανώνυμων Υπερφαγων τα οποία αποτι κατάλαβα είναι τα ίδια με τους Ανώνυμους Αλκοολικούς αλλά αλλάζει το ποτό με το φαγητό. Και στο τέλος μπορούσε το κάθε μέλος να μοιραστεί με τους υπόλοιπους την ιστορία του και ο,τι ήθελε να πει για τον εθισμό του στο φαγητό. Θα ήθελα να συμμετέχω πάντως και σε άλλες διαδικτιακες συνάντησεις των Ανώνυμων Υπερφαγων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Ακούνε περισσότερο πάρα μιλάνε τα άτομα στην διαδικτιακη κλήση αλλά στο τέλος υπάρχει χρόνος για να πει ο καθένας ο,τι θέλει να μοιραστεί για την ιστορία του με το φαγητό. Αλλά και στην διάρκεια της κλήσης οποιος θέλει να πει κάτι ανοίγει το μικρόφωνο στο σκαιπ και λέει αυτό που θέλει να πει και μετά κλείνει το μικρόφωνο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Αυτές οι ομάδες σαν και την ομάδα των Ανώνυμων Υπερφαγων κατά την γνώμη μου είναι καλό να υπάρχουν για τα άτομα που για παράδειγμα για λόγους οικονομικούς δεν μπορούν να έχουν μια πιο εξειδίκευμενη βοήθεια οπότε αφού οι ομάδες αυτές είναι ανοικτές και δέχονται καινούργια μέλη μπορεί να συμμετέχει και να βρει υποστήριξη οποίος έχει την δπτ της υπερφαγιας και της βουλιμίας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Βρήκα τη σελίδα τους γιατί θα με ενδιέφερε να βρω μία λύση στο θέμα της συναισθηματικής υπερφαγίας και την αποσύνδεση φαγητού/ανίας/άγχους και για όποιον 'άλλο λόγο το έχω χρησιμοποιήσει. Με προβληματίζει το ότι ενώ τονίζεται πως "Οι ΑΥ δεν έχουν καμία σχέση με καμία δημόσια ή ιδιωτική οργάνωση, πολιτική κίνηση, ιδεολογία ή θρησκευτική δοξασία". την ίδια στιγμή στα 12 Βήματα τους, που όπως αναγράφεται είναι η καρδιά του προγράμματος και θρησκεία βλέπω, και πίστη και μάλιστα σε συγκεκριμένο θεό (Τον, όπως γράφουν) που και ταπεινά παρακαλούν μάλιστα, και τη θέλημά "Του" επιθυμούν να εκπληρώσουν.

    Με ενοχλεί το αυτόματο συμπέρασμα πως επειδή χρησιμοποιώ το φαγητό με τον τρόπο που το κάνω και επειδή η υπερφαγική συμπεριφορά μου είναι γνωστή, θα πρέπει να πιστεύω κάπου, πως το έχω ανάγκη για το συγκεκριμένο θέμα, ενώ είναι εντελώς άσχετο, όπως επίσης με προβληματίζει πως με την πρώτη επαφή το μάτι πέφτει σε κραυγαλέα αντίφαση ισχυρισμών.

    http://www.anonymoi-yperfagoi.org.gr/twelve/twelvesteps

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •