Ερώτηση σχετικά με " κόλλημα" ζυγαριάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881

    Ερώτηση σχετικά με \" κόλλημα\" ζυγαριάς

    Γεια σας, επιστρέφω στο στο forum μετά από πολύ καιρό! Έχω μια ερώτηση προς όποιους έχουν κάνει δίαιτα για να χάσουν περίπου 20+- κιλά.
    Είμαι 34 ετών και ξεκίνησα δίαιτα στα 74 κιλά! Τις πρώτες 5 εβδομάδες έχανα σταθερά ένα κιλό/ εβδομάδα αργότερα ο ρυθμός έπεσε και εδώ και κάποιες εβδομάδες έφτασα να χάνω λιγότερο από μισό κιλό/ εβδομάδα. Είναι μέρες που η ζυγαριά κολλάει και μετά κατεβαίνει αλλά πολύ λίγο. Τώρα είμαι 66,5 - έχω χάσεις ως τώρα 7,5 κιλά

    Η δίαιτα μου είναι 1200 - 1300 θερμίδες την ημέρα και στηρίζεται σε μια υγιεινή διατροφή (όχι τηγανητά, όχι γλυκά, λιπαρά προερχόμενα κυρίως από ελαιόλαδο* και ψωμί ολικής άλεσης) 3 κυρίως γεύματα + 1-2 σνακ

    * 3-4 κ.γ την ημέρα

    Ερώτηση :
    Έχω ακούσει ότι μετά από ένα διάστημα ο οργανισμός "κολλάει" και προσπαθεί να αντισταθεί στην απώλεια βάρους, το έχει πάθει κάποιος από εσάς; αν ναι μετά από πόση απώλεια βάρους; πόσο κράτησε; τι πρέπει να κάνω ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Μα ο δικος σ οργανισμος δεν εχει κολλησει ακομα... αν χανεις 500 γρ τη βδομαδα εχεις μια σταθερη απωλεια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    για την ακρίβεια 450 γρ ήταν την προηγούμενη εβδομάδα και αυτή δεν κατεβαίνω, αντιθέτως ανέβηκα και 100 γρ
    * Δεν περιμένω περίοδο για να υποθέσω ότι οφείλεται σε αυτό!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Θα σ κανω μια καιρια ερωτηση... ποσα χρονια εχεις να κατεβεις απο τα 66 κιλα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    need2lose κανε μια αναζητηση στο google για το "φαινομενο πλατο" θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Συμβαινει παρα πολυ συχνα. Οταν μου συνεβη, αρχισα το περπατημα και ξεκολλησα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    εχει δικιο η Πηνελοπη δεν εχεις κολλησει, ειναι φυσιολογικο αυτο! μην ανυσηχεις και μην ''πορωνεσε'' τοσο πολυ με την ζυγαρια (ειδα που αναφερθηκες στα 100 γραμμαρια) ισως ηπιες πολυ νερο , ισως ειναι κατακρατηση ισως δεν πηγες τουαλετα χιλιαδες ισως! παρτο πιο χαλαρα και θα φυγουν!

    φαε πριτς ακομα πισω σου ειναι αυτος ο καταραμενος σουβλατζης? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by penelope1985
    Θα σ κανω μια καιρια ερωτηση... ποσα χρονια εχεις να κατεβεις απο τα 66 κιλα?
    2,5 χρόνια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by fae!_prits_
    need2lose κανε μια αναζητηση στο google για το "φαινομενο πλατο" θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Συμβαινει παρα πολυ συχνα. Οταν μου συνεβη, αρχισα το περπατημα και ξεκολλησα.
    ευχαριστώ πολύ! θα το ψάξω και έτσι, το έψαχνα σαν κόλλημα ζυγαριάς μέχρι τώρα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Originally posted by need2loose
    Originally posted by penelope1985
    Θα σ κανω μια καιρια ερωτηση... ποσα χρονια εχεις να κατεβεις απο τα 66 κιλα?
    2,5 χρόνια
    Αρα δεν γινεται να τα εγκαταλειψεις σε μια βδομαδα... και επισης σε καθε δεκαδα π πεφτεις η απωλεια μειωνεται επισης...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by mitsokolo
    εχει δικιο η Πηνελοπη δεν εχεις κολλησει, ειναι φυσιολογικο αυτο! μην ανυσηχεις και μην ''πορωνεσε'' τοσο πολυ με την ζυγαρια (ειδα που αναφερθηκες στα 100 γραμμαρια) ισως ηπιες πολυ νερο , ισως ειναι κατακρατηση ισως δεν πηγες τουαλετα χιλιαδες ισως! παρτο πιο χαλαρα και θα φυγουν!

    φαε πριτς ακομα πισω σου ειναι αυτος ο καταραμενος σουβλατζης? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    Δεν το κάνω από πόρωση απλά προσπαθώ με βάση την απώλεια βάρους που έχω να καταλάβω κάθε φορά αν η διατροφή που έχω επιλέξει είναι ok ή αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι. Θεωρώ ότι με βάση αυτές τις θερμίδες θα έπρεπε να χάνω τουλάχιστον 800 γρ την εβδομάδα - το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να μειώσω την πρόσληψη θερμίδων για να μην μειώσω τον μεταβολισμό μου. Σκέφτομαι μήπως ήταν λάθος που ξεκίνησα με 1200 θερμίδες , ίσως έπρενα ξεκινούσα με 1500 +- για να έχω περιθώριο μείωσης τους σε περίπτωση μπλοκαρίσματος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Αρα δεν γινεται να τα εγκαταλειψεις σε μια βδομαδα... και επισης σε καθε δεκαδα π πεφτεις η απωλεια μειωνεται επισης... [/quote]

    Δεν το συζητάω για εγκατάλειψη θα φτάσω στον στόχο μου όσο και να μου πάρει! απλά θέλω να διορθώσω κάτι που ίσως κάνω λάθος τώρα που είναι νωρίς ακόμα, αν χάνω από τώρα μόνο μισό κιλό τι θα γίνει αργότερα που θα είμαι πιο κοντά στο ιδανικό μου βάρος? Αυτό με προβληματίζει κυρίως- μήπως κάνω κάτι λάθος?

    Βλέπω ότι εσύ έχασες πολύ βάρος ( συγχαρητήρια!). Πως ήταν η πορεία απώλειας που είχες? Επιπλέον βέβαια παίζει ρόλο και η ηλικία και το πόσο κουρασμένο οργανισμό είχες απο δίαιτες ( εγώ τον έχω ταλαιπωρήσει πάρα πολύ !)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Originally posted by need2loose
    Αρα δεν γινεται να τα εγκαταλειψεις σε μια βδομαδα... και επισης σε καθε δεκαδα π πεφτεις η απωλεια μειωνεται επισης...
    Δεν το συζητάω για εγκατάλειψη θα φτάσω στον στόχο μου όσο και να μου πάρει! απλά θέλω να διορθώσω κάτι που ίσως κάνω λάθος τώρα που είναι νωρίς ακόμα, αν χάνω από τώρα μόνο μισό κιλό τι θα γίνει αργότερα που θα είμαι πιο κοντά στο ιδανικό μου βάρος? Αυτό με προβληματίζει κυρίως- μήπως κάνω κάτι λάθος?

    Βλέπω ότι εσύ έχασες πολύ βάρος ( συγχαρητήρια!). Πως ήταν η πορεία απώλειας που είχες? Επιπλέον βέβαια παίζει ρόλο και η ηλικία και το πόσο κουρασμένο οργανισμό είχες απο δίαιτες ( εγώ τον έχω ταλαιπωρήσει πάρα πολύ !) [/quote]


    Oχι εννοω... δεν γινεται να πεσεις σε μια βδομαδα απο βαρος π το εχεις χρονια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Σε καμία περίπτωση μη κατεβάσεις κι άλλο θερμίδες πάντως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Originally posted by mitsokolo

    φαε πριτς ακομα πισω σου ειναι αυτος ο καταραμενος σουβλατζης? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    με ακολουθει ακομα ο μπαγασας αλλα εχω ανοιξει το βημα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Oχι εννοω... δεν γινεται να πεσεις σε μια βδομαδα απο βαρος π το εχεις χρονια...
    Συμφωνώ αλλά το 66 σαν βάρος δεν σημαίνει κάτι για εμένα, ποτέ δεν έμεινα σε αυτό το βάρος για μεγάλο διάστημα

    έβαλα 10 κιλά από το 2005 ως 2006 ( ημουν 53-54 και έγινα 64)
    μετά το 2006 μέσα σε άλλο ένα χρόνο έβαλα άλλα 6 κιλά. 'Ολα αυτά σε fast forward . 'Εκανα δίαιτα, έχανα λίγο και μετά τα ξαναέβαζα + επιπλέον.Γνωστή , και τώρα που βλέπω πίσω, γελοία ιστορία! Μέχρι το 2008 έπαιζα ανάμεσα σε 70 και 64 έμεινα έγκυος, γέννησα και να μαι πάλι

    Αν θέλει η μισητή μου ζυγαριά γιατί δεν κολλάει στα 54 που ήμουν για 10 + χρόνια? Εεεεεε, γιατι?:wow:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •