Αύξηση βάρους: ταμπού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637

    Αύξηση βάρους: ταμπού;

    Δε ξέρω αν είναι σωστός ο τίτλος... συνάντησα κάποιους γνωστούς που είχα καιρό να δω το μεσημέρι και θυμήθηκα τώρα να προβληματιστώ. Το θέμα μου λοιπόν είναι οτι, σ'εμένα τουλάχιστον, πολύς κόσμος σε περιόδους που έχω καταφέρει να χάσω κάποιο βάρος με παροτρύνει να συνεχίσω και δείχνει ειλικρινά χαρούμενος με τη πρόοδο μου και για κάποιους το ξέρω οτι το νιώθουν. Μια κοπελιά που ξέρω είναι σα κινούμενη ζυγαριά, χάνω 2 κιλά χωρίς να το πάρω χαμπάρι(μιλάμε για περίοδο που είμαι στο κόσμο μου και τρώω ασταμάτητα) και το καταλαβαίνει και το βλέπω οτι χαίρεται μέσα από τη καρδιά της!!!

    Γιατί όμως όταν βάζεις βάρος δε μιλάνε; Μιλάμε για άτομα που ξέρω πως το παρατηρούν, ξέρω πως πιθανόν και να στεναχωριούνται και ξέρω πως έχουν το θάρρος να μου μιλήσουν για οτιδήποτε!!! Είναι όντως τόσο δύσκολο να μιλήσεις σε κάποιον γι'αυτό το θέμα;:thumbdown:

    Διαβάζω τι έγραψα και δε βγάζω νόημα... παρόλαυτα το πατάω το κουμπάκι κι αν καταλάβατε το συζητάμε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Δεν στο λενε γιατι νομιζουν οτι θα στενοχωρηθεις κ μαλλον δεν θελουν να αισθανθεις ασχημα.Εγω οταν γυρισα μετα το καλοκαιρι οι φιλοι μου μου λεγαν ολοι για τα 10 κιλα που εχασα τι καλα κλπ.Τωρα εβαλα 1 κιλο (ευτυχως μονο μεσα στο χειμωνα)Υποθετω ομως οτι αν ειχα ξαναπαρει τα 10,δεν θα μου λεγαν τιποτα γιατι θα ξεραν οτι δεν θα ηθελα που τα πηρα οποτε γιατι να με στενοχωρησουν παραπανω; Ενθαρρυνση χρειαζομαι οχι παρατηρησεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    21
    Ξέρω ακριβώς τι εννοείς! Και η αλήθεια είναι οτι έχω στον κύκλο μου ανθρώπους που θα στο πουν εκείνη τη στιγμή και άλλους που δε θα το πουν καθόλου. Για να πω την αμαρτία μου, όσες φορές άκουσα το: "Πάχυνες ε; Μα γιατιιιι;" δάγκωνα τη γλώσσα μου για να μην πω κάτι προσβλητικό. Γιατί απλά με πόναγε. Το ήξερα οτι πάχυνα, το έβλεπαν και αυτοι και απλά διαπίστωναν το οφθαλμοφανές αλλά και πάλι ένιωθα ότι θα εκτιμούσα λίγο παραπάνω τακτ.
    Όλα αυτά μέχρι πριν δυο μήνες όπου έιχα παχύνει αρκετά και έπρεπε να βρω ρούχο για ένα γάμο. Τότε λοιπόν μου έγινε αυτό που λέμε συντονισμένη επίθεση από δυο πολύ αγαπημένα άτομα. Μετά από την πρώτη φρίκη θυμάμαι να γυρνάω κλαίγοντας και να λέω: "δεν τα πήρα σε μια μέρα! τώρα το είδες; τώρα; και πες εγώ ήμουν τυφλή! Εσύ γιατί δε μου είπες κάτι νωρίτερα; Έπρεπε να φτάσω τα 95;"
    Δεν πήρα απάντηση παρά μόνο αμηχανία. Και λίγο αργότερα μια άβολη παραδοχή οτι φοβόταν την αντίδρασή μου. Ίσως, για μενα, φοβούνται την αντίδρασή μας. "Δε βαριέσαι! Ας το πει κανένας άλλος"
    Μη ξεχνάς και το γνωστό: όλοι τρέχουν να μοιραστούν τη χαρά... όχι όμως και τη στενοχώρια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    προσωπικά για εμένα, είναι καλύτερα να μην μιλάνε (το καταλαβαινω εγω οτι παχυνα, και μου φτανει!), γιατι με ριχνει ψυχολογικά και μετά τρώω περισσοτερο.
    τουλαχιστον αυτο γινοτανε μεχρι πριν αρκετους μηνες, που ηταν η τελευταια φορα που κάποιος σχολίασε τα κιλά μου.
    μακάρι να είχα κάποιον να με στηρίξει στη μείωση των κιλών!
    νομιζω οτι πρεπει να αισθανεσαι τυχερή που εχεις ανθρωπους συμμαχους στην προσπάθειά σου:grin:
    ισως ειναι δυσκολο να πει κάποιος κάτι στην αύξηση βάρους, για να μην ακουστεί κάπως και το πάρεις βαρια. who knows?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    υπαρχει ενα θεμα ... πρωτα απ ολα, ολοι ξερουμε ποτε εχουμε παχυνει... απο την αλλη , αν μας το επισημανει καποιος το θεωρουμε κακοπροαιρετο σχολιο στο 99,99999999% των περιπτωσεων.. (παντα ο αγγελιοφορος φταιει:P)
    επιπλεον, ενταξει, δεν ειανι κ πολυ συνηθισμενο να πεις στον αλλο "ποσο χαλια ειναι τα μαλλια σου ετσι, ποσο αισχος εισαι μ αυτο το φορεμα, ποσα κιλα εχεις παρει" κτλ...
    ισως θα πρεπε?
    πραγματικα δνε ξερω...
    αφου-ξαναγυρνω στην αρχη- ολοι κατα βαθος τα ξερουμε αυτα γιατι θα πρεπει να μας τα πουν οι αλλοι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Nα δωσει η Μεγαλοχαρη η Παναγια η Καναλα ν αδυνατισω ν αδυνατισω γρηγορα σαν τα κοριτσια τ αλλα:lol::lol:Θεικο!!!!!!!!:lol::lol:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Τα μαλλιά; Το φόρεμα; Να μου πούν χαιρέκακα "Πάχυνες ε;"

    Προφανώς όσον αφορά τα 2 πρώτα δε μιλάμε για όμοια πράματα, τουλάχιστον στη δική μου λογική. Προφανώς και ξέρουμε αν έχουμε παχύνει και το θέμα προφανώς δεν είναι να μας πληροφορήσει κάποιος αλλά να προσπαθήσει να μας βοηθήσει με μια συζήτηση. Σε κάποιον για τον οποίο νοιάζεστε και έκοψε το τσιγάρο δε θα κάνετε παρατήρηση αν μάθετε οτι ξανακαπνίζει; Σε κάποιον χρεωμένο που θα τον δείτε να βγάζει πιστωτική για βλακείες; Προσωπικά έχω παρέμβει σε τέτοιες περιπτώσεις και παρότι αρχικά ήταν άβολα οι συνομιλητές μου κατάλαβαν οτι δε κάνω κουβέντα για τους τη πω αλλά από ενδιαφέρον. Και πραγματικά είμαι πολύ περήφανος που ο κολλητός μου εχει κόψει το τσιγάρο 2 χρόνια και νιώθω οτι συντέλεσα σε αυτό.

    Για το τρίτο τι να πω, μιλάω για άτομα που μας νοιάζονται, οχι για δυστυχισμένα υπανθρωπίδια που τρέφονται με τη μιζέρια του άλλου... προφανώς δε μου έχει τύχει αλλά αν το έλεγε άνδρας(που δε νομίζω να έπεφτε τόσο χαμηλά, συγνώμη κυρίες μου αλλά σε αυτά έχετε τα πρωτεία) θα έτρωγε μπουκέτο ενώ αν το έλεγε γυναίκα θα κέρδιζε με το σπαθί της τη περιφρόνηση μου.

    Όπως έχω ξαναγράψει έχω 2 φορές στο παρελθόν χάσει αρκετά κιλά και αναρωτιέμαι αν θα βόηθαγε μόλις κάποιοι είδαν οτι έβαλα ας πούμε 10 κιλά πίσω να με ταρακουνήσουν... μπορεί και να μη βόηθαγε, αποκλείεται όμως να έκανε κακό...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    an milas gia atoma dika sou pou noiazonte pragmatika, tote i 8a einai eilikrineis mazi sou k 8a sto poun gia na se tarakounisoun
    i de 8a sto poun mi se pligwsoun.
    suni8ws ginetai to 2o.
    alla giati na perimenoume touw allous na mas to poun? oti kanoume einai diki maw eu8ini.
    (sorry gia ta greeklish)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Μα δεν είπα πουθενά οτι δεν είναι δική μας ευθύνη, ενήλικοι άνθρωποι είμαστε. Λίγη βοήθεια δε βλάπτει βέβαια ποτέ, κανεις δεν είναι τέλειος.

    Το θέμα μου δεν είναι αυτό, είναι γιατί δε σου κάνουν συζήτηση... δικαιολογίες τύπου "για να μη πληγωθείς" δε με καλύπτουν όπως καταλαβαίνετε. Μπορεί να είμαι κι εγλω ο περίεργος βέβαια...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    rwta tous "afou vlepeis oti paxuna giati de mou les tipota?"
    egw auto tha ekana.... apla suzitish....

    an k emena me voleuei na MH mou lene..
    kai de mporw na pw oti me peirazei na mou poun "paxunes" exallou xerw oti 8a to poun 99.9% (esu ti filous exeis k de sto lene? na sou danisw kanenan....)

    auto pou sixainomai na akouw einai to "adunatises" thelw ekeini ti stigmi na dwsw sfaliara ston allo..
    einai sa na sou lene.. "ax... ti omorfi pou eisai.. twra pou adunatises tha sou kanoume k parea"
    emetos mou erxetai..
    apla egw to pairnw etsi de simainei oti to lene gia auto to logo.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Αν ήθελαεκείνη τη περίοδο να ασχοληθώ με το θέμα θα το έκανα και δε θα χρειαζόμουν τη παρέμβαση τους ρε ciciliana. Ακριβώς αυτό που λες, σε βολεύει να μη στο λένε και να παραμυθιάζεις τον εαυτό σου οτι περνά απαρατηρητο

    Για το 2ο κι εμένα με ενοχλεί, οχι επειδή το παίρνω στραβά(άλλωστε οι παρέες μου είναι ίδιες ανξαρτήτως κιλών) αλλά επειδή είναι συζήτηση χωρίς νόημα όταν γίνεται συνέχεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by filipparas
    Δε ξέρω αν είναι σωστός ο τίτλος... συνάντησα κάποιους γνωστούς που είχα καιρό να δω το μεσημέρι και θυμήθηκα τώρα να προβληματιστώ. Το θέμα μου λοιπόν είναι οτι, σ'εμένα τουλάχιστον, πολύς κόσμος σε περιόδους που έχω καταφέρει να χάσω κάποιο βάρος με παροτρύνει να συνεχίσω και δείχνει ειλικρινά χαρούμενος με τη πρόοδο μου και για κάποιους το ξέρω οτι το νιώθουν. Μια κοπελιά που ξέρω είναι σα κινούμενη ζυγαριά, χάνω 2 κιλά χωρίς να το πάρω χαμπάρι(μιλάμε για περίοδο που είμαι στο κόσμο μου και τρώω ασταμάτητα) και το καταλαβαίνει και το βλέπω οτι χαίρεται μέσα από τη καρδιά της!!!

    Γιατί όμως όταν βάζεις βάρος δε μιλάνε; Μιλάμε για άτομα που ξέρω πως το παρατηρούν, ξέρω πως πιθανόν και να στεναχωριούνται και ξέρω πως έχουν το θάρρος να μου μιλήσουν για οτιδήποτε!!! Είναι όντως τόσο δύσκολο να μιλήσεις σε κάποιον γι'αυτό το θέμα;:thumbdown:

    Διαβάζω τι έγραψα και δε βγάζω νόημα... παρόλαυτα το πατάω το κουμπάκι κι αν καταλάβατε το συζητάμε...
    χθες φαγαμε λουκουλια σε ενα εστιατοριο γνωστου...
    εχω χασει 3-4 κιλα απο τοτε που με ειδε τελευταια φορα κ φωναζει "Αδυνατισες!"
    οταν ηρθε στο τραπεζι μας δεν αντεξα κ ειπα :
    απο ποτε εχετε να με δειτε? ειχα παχυνει πολυ κ τωρα ειμαι στη φαση που χανω ευτυχως ξανα. κ δε μιλησε καθολου.
    οντως γιατι δε μιλα ο κοσμος οταν παχαινουμε? μηπως επειδη φοβαται μην θεωρηθει κακοπροαιρετο το σχολιο?

    ΥΓ η μανα μου που ειναι επισης κινουμενη ζυγαρια μου λεει κ οταν παχαινω και οταν χανω...μηπως τελικα μονο οι δικοι μας θεωρουν οτι εχουν αυτο το δικαιωμα? ή μηπως μονο εμεις το δινουμε σε αυτους?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    α κι ενας ξαδελφος μου ειπε "καλα σε κραταει ο δικος σου" λεω δε βλεπω καλε κανενα χερι να με βασταει "μαγουλακι τσιτα μου λεει"
    "απτο πολυ φαγητο του λεω ειναι παιρνω βιταμινες καργα" επεσε γελιο, αφου κ φυγαμε απτην παρεα σκεφτηκα "το καλοκαιρι που θα ειμαι κουκλαρα πρωτα πρωτα στον ξαδελφο θα παω να με καμαρωσει"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Όταν παχαίνουμε (μερικοί δυστυχώς και όχι όλοι) δε λένε τίποτα και καλά κάνουνε. Κι αυτό γιατί το ξέρουν ότι το ξέρουμε.
    Στο δρόμο με είδε ένας γνωστός και μου λέει, κοπελιά πάχυνες, το ξέρεις? Όχι, του απάντησα, δεν το ήξερα, να'σαι καλά που μου το υπενθύμισες, εσένα περίμενα να μου το πεις.
    Αυτό βέβαια ισχύει για τους απλούς γνωστούς. Στους φίλους εμείς πρέπει να τους δώσουμε το φως να εκφράζονται ελεύθερα και να μας παροτρύνουν, να μας συμβουλεύουν, να μας κρίνουν. Αυτό μπορεί να αποδειχτεί και λάθος, γι' αυτό καλά θα κάνουμε να το σκεφτούμε καλά πριν δώσουμε το ελεύθερο για κριτική και ενασχόληση των άλλων με τα κιλά μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Και, ναι, για μένα τουλάχιστον, η ενασχόληση με την εικόνα του άλλου είναι ταμπού. Δεν μου αρέσουν τα σχόλια, ούτε τα αρνητικά, ούτε τα θετικά. Κουράστηκα από τη συνεχή κριτική και προσωπικά δεν την ασκώ σε κανένα και για κανένα λόγο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •