ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ε χμ...εχω μπερδευτει πεζοδρομια κανουμε η ορειβασια;
    Και γιατι θελουμε αντι-ανεμικα κ ειδικα μποτακια;Θα περπαταμε πολλες ωρες;uzzled:uzzled:

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    IRN με ολη την καλη διαθεση, εδω ειναι χωρος που "συχναζουν" κυριως παχυσαρκα ατομα. Δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση τις καλες προθεσεις σου, αλλα δε νομιζεις οτι ειναι λιγο επικυνδυνα ολα αυτα; Μηπως αν κανονιζατε μια βολτιτσα στην Ακροπολη ας πουμε θα ηταν μια καλυτερη ιδεα για αρχη;
    Σε περιπτωση παντως που το αποφασισετε μην υπερεκτιμησετε σε καμια περιπτωση τις δυναμεις και τις αντοχες σας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    fae!_prits_ δεν θα τρεχουμε , εμεις θα περπαταμε χαλαρα μες στο δασος σαν την κοκινοσκουφιτσα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    να ερθω να κάνω τον κακό τον λύκο ?:P

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    παιδια σας ζηλευω τρελα, μακαρι ναμουν αθηνα θα ερχομουν με χιλιαααααααα
    τελεια η ιδεα σας! αλμα μου αρεσει το προβλημα σου στο τι θα βαλεις (το ιδιο προβλημα θα ειχα κ γω!!!)
    Κοριτσια αν δε σας κατσει με τη βροχη μπειτε σενα πλοιο κι ελατε, θα κανουμε ψησταρια την Κυριακη κ θα σας σκεφτομαι...μα σιγουρα θα βρεχει?!??!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    badgirl11 και ομως ειναι προβλημα ! Μολις τωρα πηρα σε γειτονικο δημο τον συλλογο πεζοποριας - ορειβασιας και ρωτησα για το προγραμμα αρχαριων τον Απριλιο και αυτο που μου επισήμαναν ειναι κυριως η αμφιεση . Μποτάκια ορειβατικα απο ειδικο μαγαζι (εγω εχω αλλα τα ειχα παρει απο το lidl προσφορα ), και ρουχα ΟΧΙ βαμβακερα . Θελουν ρουχα με υφασμα που να στεγνωνει γρηγορα........... Οπως καταλαβαινεις εχει ενα κοστος και η πεζοπορια ......Ακριβο άθλημα!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εχω τετοια ρουχα πολλα...σχεδον ολα μου τα γυμναστηριακα ειναι υφασμα που απλα δεν ιδρωνει. γιατι ιδρωνω πολυ...
    γιατι μποτακια? δεν μπορω χωρις αθλητικο...οχι οτι θα ερθω αλλα να μαθαινω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Εγω μποτακι ορειβατικο αλλα ημιτασιον .......... Ηταν απολυτη οτι θελει καλο μποτακι , προφανως για να κρατα καλα το ποδι . Επισης ενω ρωτησα για τη διαδρομη αρχαριων με ρωτησαν αν ειμαι υπερβαρη? Πολυ με ενοχλησε! Υποτιθεται οτι ειναι αρχαριοι ?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    βρε αλμα πηγαινε με τα παιδια ποδαροτσαρκα κ ασε τους αλλους να ρωτανε...πως απο υπερβαρη εγινες μοντελακι...
    λιγο περπατημα ειπαμε να βαλουμε στη ζωη μας, οχι να μας ριχνουν κιολα...
    εδω και καρδια να εχεις σου λενε περπατα, αλλα δε μιλω για ορειβασια...περπατημα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    badgirl11 εχεις απολυτο δικιο . Αλλα σκεφτηκα οτι θα ηθελα για αγχολυτικους λογους να γραφτω σε συλλογο πεζοποριας . Ειμαι υπερβαρη αλλα για να περνω τηλ. εχω επιγνωση των δυναμεων μου . Εξαλλου σε αρχαριους σημαινει οτι το προγραμμα ειναι πιο ελαστικο , δεν εχει να κανει με ταα κιλα . Και ενας νορμαλ αν δεν εχει συνηθισει μπορει να τα βρει μπαστουνια .....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    δεν ξερω, επικυνδινα μου ακουγονται αυτα. συμφωνω με faeprits... μπορει να κανω ελλειπτικο 1 ωρα αλλα ειναι ελεγχομενο, μεττρω τους παλμους μου,
    οταν περπατω εξω ακομη κ για 15' μονο δεν δοκιμαζω τις δυναμεις μου...
    απλα περπατω. Νομιζω αυτο ειναι κ το νοημα του περπατηματος εξω. Αλλο ορειβασια αλλο πεζοπορια...
    Κριμα που θα βρεχει κ δεν εχω αμαξι κ ελεγα να περπατησω αρκετα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    badgirl11 δεν θέλω ορειβασια , πεζοπορια θελω .......Να πιασουμε ενα ωραιο μονοπατι στο δασος και να περπαταμε .

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    IRN δεν έρχεσαι τη Κυριακή Θησείο να τα πούμε από το να μαζευόμασρτε μεσοβδόμαδα που είναι και πιο δύσκολο; Δες στο τόπικ της click στα "Διάφορα"

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ναι ελα εκει κ θα συννενοηθουμε.Και οποιος αλλος θελει ειναι ανιοχτο για ολους φυσικα

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    21
    Γεια χαρα!

    Πολύ χαίρομαι που το βάζουμε σε μια σειρά σιγά σιγά!

    Απ' ότι καταλαβαίνω, αυτή η Κυριακή είναι άκυρη και αντ' αυτού ιχύει το Θησείο, σωστά?
    Μέσα είμαι έτσι κι αλλιώς! Θα γνωριστούμε κι από κοντά και θα συζητήσουμε τις λεπτομέρειες
    (Το κρίμα είναι ότι εμένα ο καιρός... μια χαρά μου φαίνεται για πεζοπορία! Είναι τρελοί αυτοί οι μετεορολόγοι..)

    Σε σχέση με ενδεχόμενες αμφιβολίες που διάβασα εδώ εν τω μεταξύ, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:
    1) Τ μονοπάτι του Υμητού είναι απολύτως βατό, γιατί από εκεί κατεβαίνουν κυρίως ποδήλατα (αν είχε κατσάβραχα θα ήταν αδύνατο). Επίσης η κλίση είναι πολύ μικρή μέχρι το περίπτερο οπότε αν κάποιος θέλει σταματάει και πίνει καφέ εκεί. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είναι ορειβασία, ούτε καν ορεινή πεζομπορεία. Είναι απλός περίπατος στο δάσος. Απλώς υπάρχει αυτή η θεωρία (εγώ την έχω δοκιμάσει και μου φαίνεται πολύ αληθινή) που λέει ότι οποιαδήποτε μέτρια αερόβια άσκηση στο "δάσος" (με καλύτερη πρόσληψη οξυγόνου, καλύτερες αναπνοές κλπ.) είναι πιο αποτελεσματική στον μεταβολισμό από ότι η ίδια αερόβια άσκηση σε αυξημένα επίπεδα ρύπων.
    2) Στην αρχή του μονοπατιού έχει πάντα ασθενοφόρο για τους άτυχους downhillers. Νομίζω ότι η διαδρομή είναι εύκολη και απολύτως ασφαλής, αλλά ακόμα κι αν γίνει κάτι έχεις άμεση πρόσβαση σε ιατρική βοήθεια
    3) Τους παλμού μας μπορούμε να τους μετράμε και μόνοι μας (μετράμε χτύπους" όπως κάνει και το μηχάνημα στο γυμναστήριο)
    4) Τον ρυθμό του κανείς μπορεί να τον ορίσει μόνος του. Για κάποιον που πρωτοξεκινάει ένας καλός (απολύτως ασφαλής ρυθμός ) είναι 2 βήματα ανά ανάσα (1 στην εισπνοή ένα στην εκπνοή). Ο αθλητικός ρυθμός είναι περίπου 8 βήματα ανά ανάσα.
    5) Το περασμένο καλοκαίρι ξεκίνησα πρόγραμμα πεζοπορίας για την μάνα μου, τον πατέρα μου και την γιαγιά μου (περίπου 75 χρονών) και μάλιστα ανεβήκαμε όλοι μαζί σε πολύ πιο δύσβατες διαδρομές (αλλά πάλι πρώτου επιπέδου) στην Βουλγαρία. Κανείς δεν παρουσιάσε πρόβλημα σε αυτόν τον ρυθμό
    6) Εμπειρικά τα καλά παπούτσια=παπούτσια με καλή σκληρή σόλα νομίζω είναι must. Γιατί ένα παπούτσι που καταστρέφεται στο χώμα είναι απλώς ένα άχρηστο παπούτσι! (και είνια πολύ πιο επικίνδυνο να κατέβεις ξυπόλυτος!). Το μποτάκι σε βοηθάει στο να μην σου "γυρίσει το πόδι". ʼρα καλό παπούτσι είναι ένα παπούτσι με σκληρή αλλά εύκαμπτη σόλα, που κρατάει καλά την φτέρνα, είναι σωστό νούμερο και προαιρετικά απορροφάει τους κραδασμούς ώστε να μην καταπονείται η ποδική καμάρα. Επίσης το πόδι στηρίζει όλο το βάρος του σώματος. Επειδή όλοι εδώ (συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου) είμαστε υπέρβαροι, ένα καλό παπούτσι θα μειώσει τις αρνητικές συνέπειες για τα πόδια και μας δίνει την δυνατότητα να δοκιμάσουμε αθλητικές δραστηριότητες που πριν λόγω βάρους ήταν επικίνδυνες για τραυματισμούς.
    7) Ο καλός ρουχισμός είναι επίσης στα συν. Εγώ προσωπικά στην πρώτη μου πεζοπορία που πήγα με ότι ρούχα είχα, βρέθηκα στα μισά της διαδρομής να μην μπορώ να συνεχίσω όχι γιατί δεν άντεχα άλλο αλλά γιατί.. τουρτούριζα! Τα ρούχα που δεν είναι διαπνέοντα κρατάν όλο τον ιδρώτα μέσα με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά όχι μόνο να αισθάνεσαι "βρεγμένος" αλλά και να μην υπάρχει τρόπος να βγει ο ιδρώτας προς τα έξω. Γενικά ένα καλό αντιανεμικό αδιάβροχο σε κρατάει στεγνό σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Χρήσιμη είναι η ένδειξη goretext στα ρούχα. Αυτό είναι ένα είδος ύφανσης που επιτρέπει στο μόριο του αέρα να βγαίνει (διαπνέον) αλλά όχι στο μόριο του νερού να μπαίνει (αδιάβροχο). Νομίζω καλά παπούτσια και ρούχα είναι χρήσιμα ακόμα κι αν βγεις βόλτα στη γειτονιά.
    Επίσης αν στην πρώτη σου επαφή με κάποια δραστηριότητα, δεν έχεις φροντίσει τις λεπτομέρειες και σου βγεί.. απ΄τη μύτη μετά είναι unlikely να συνεχίσεις αυτή τηδραστηριότητα

    Τέλος, η αρχική μου πρόταση ήταν για περίπατους στη φύση, και αυτή εξακολουθεί να είναι, όχι για extreme sport. Η γνώμη μου είναι πως σε αυτήν την χώρα οι παχύσαρκοι, οι βουλιμικοί κλπ είναι λίγο σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας και οι άνθρωποι δεν τους δίνουν αρκετές ευκαιρίες. Σκέφτηκα λοιπόν.. να δώσουμε την ευκαιρία στον εαυτό μας μόνοι μας μέσα από μια διαδικασία που ο καθένας θα καταθέσει ότι ξέρει και τελικά όλοι θα βγούμε κερδισμένοι (νομίζω).

    Αυτά

    Συγνώμη αν καταχράστηκα τον χώρο του site

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •