ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    21

    ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

    Καλησπέρα!

    Διαβάζω καιρό το forum, αν και δεν συμμετέχω ενεργά με απαντήσεις, και μου κάνει εντύπωση πόσοι πολλοί άνθρωποι είναι στο ίδιο πρόβλημα με μένα.

    Μετά από πολλές προσπάθειες δίαιτας και άσκησης και πάλι πίσω στα παραπάνω κιλά, κατέληξα στο εξής: πετυχημένη είναι η προσπάθεια που έχει.. υποστήριξη! Όποιον δρόμο αντιμετώπισης κι αν αποφασίσει να ακολουθήσει ο καθένας.

    Ειλικρινά δεν νομίζω ότι η παχυσαρκία είναι μόνο πρόβλημα του ανθρώπου, είναι κυρίως σημείο των καρών και αποτέλεσμα ίσως της σύγχρονης πραγματικότητας. Δηλαδή ΠΟΣΗ ποια δύναμη της θέλησης να επιδείξεις (και για πόσα χρόνια) όταν γύρω σου υπάρχουν περίπτερα, ταχυφαγεία, τυρόπιτες κτλ? Όταν κάθε φορά που πεινάς, συνήθως δεν υπάρχουν υγιεινές επιλογές γύρω σου οπότε ή θα φας κάτι που δεν θα σε καλύπτει πραγματικά διατροφικά ή που θα μείνεις νηστικός και το βράδυ θα κατεβάσεις το ψυγείο (λόγω υπογλυκαιμίας)? Όταν η "υγιεινή διατροφή" πρακτικά κοστίζει πανάκριβα?

    Αυτό που θέλω να πω με άλλα λόγια είναι ότι δεν φταίμε μόνο εμείς τελικά. Φταίει και ο κόσμος γύρω μας. Σε αυτό που εντοπίζω το δικό μας φταίξιμο τελικά είναι ότι δεν ενώνουμε τις δυνάμεις μας να το παλέψουμε, τουλάχιστον ΜΑΖΙ!Και αυτό το forum είναι αν μη τι άλλο ένα πολύ δυνατό πρώτο βήμα.

    Σε αυτή τη λογική έχω να προτείνω το εξής:
    Όλοι λίγο πολύ σε αυτό το forum έχουμε ανάγκη από γυμναστική, αλλά το αναβάλουμε για διάφορους λόγους. Τι θα λέγατε λοιπόν να ξεκινήσουμε εξορμήσεις πεζοδρομίας στην Αθήνα κάθε Κυριακή? (Κάτι αντίστοιχο κάνουν οι ποδηλάτες κάθε Παρασκευή βράδυ).Είναι ανέξοδο, είναι αποτελεσματικό και κυρίως θα μας φτιάξει τη διάθεση και θα έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα συν-αθλούμενοι!

    Τι λέτε?
    Ξεκινάμε αυτήν την Κυριακή??

    ΥΓ. Έχω βασικές γνώσεις πρπονητικής και πρώτων βοηθειών οπότε τουλάχιστον για τις πρώτες βόλτες νομίζω μπορώ να βοηθήσω κι άλλους να ξεκινήσουν σε ένα "ασφαλές πλαίσιο".

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    Πραγματικα παρα πολύ όμορφη ιδέα και θα είναι αποτελεσματική αν ακολουθηθεί...

    Το κακό με εμένα είναι πως εργάζομαι μέχρι τις 12 τη νυχτα σχεδον... Ελπίζω στο μέλλον να βάλω σε τάξη το πρόγραμμα της δουλειάς και να μπορέσω να ακολουθήσω..

    Πάντως σκεφτομαι να πάω γυμναστηριο, να αρχισω να ξυπνάω νωρίς και να πηγαινω το πρωί... ΑΥτα από βδομάδα βέβαια... θα δούμε..

    Καλή αρχή και καλή μας επιτυχία!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    21
    Καλή επιτυχία!:bouncing::blush:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Για προτεινε μερος κ ωρα για την Κυριακη ωραια ιδεα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Πάμε όλοι μαζί για πεζοπορία... ψήνομαι, γιατί όχι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    92
    Εγω ειμαι μεσα παντως. Και θα ηθελα πολυ νας γνωρισω ολους. Αλλωστε τρελαινομαι για πεζοπορεια (τοσο που μαλλον θα γραφτω σε συλλογο για να κανω εξορμησεις σε βουνα)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    21
    Και γω! Πολύ πολύ μέσα! Μένω κέντρο οπότε θα είναι σχετικά εύκολο να σας βρω. Μόνο μην πάρουμε τα βουνά γιατί θα τα φτύσω στην ανηφόρα η αρχάρια.
    Υ.Γ. Εύχομαι οι "βασικές γνώσεις προπονητικής" να μην περιλαμβάνουν μαστίγιο και σφυρίχτρες γιατί από τη γυμναστική στο σχολείο έχω αναπτύξει μια ψιλοφοβία.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    21
    Γεια χαρά!

    Λοιπόν.. αν δεν είναι δύσκολο λέω για πρώτη βόλτα να πάμε Υμητό αν δεν βρέχει! Τι λέτε να βρεθούμε κατά τις 11.30 στον σταθμό Κατεχάκη του Προαστειακού (1ο ραντεβού) και για όσους το ξέρουν στο τέλος της διαδρομής downhill (στο δρόμο που ανεβαίνει περιφερειακά τον Υμητό θα δείτε κάποια στιγμη πολλά αυτοκίνητα δεξια άριστερά παρκαρισμένα και ένα σωρό ποδήλατα, ασθενοφόρο κλπ, συμβαίνει κάθε Κυριακή!!)

    Post αν θέλετε και άλλες προτάσεις και το συζητάμε μέχρι Παρασκευή για να κανονίσουμε για σίγουρα

    Μακάρι να βρεθούμε!!!

    ΥΓ 1. Χρειάζονται οπωσδήποτε μποτάκια ή αθλητικά με σκληρή σόλα (σε αυτήν την περίπτωση τα παλιά καλά stansmith είναι πολύ καλύτερα από τα super dooper air max 2-μπορεί να τρυπήσει η αερόσολα) και προαιρετικά αντιανεμικό- αδιάβροχο μπουφάν ή αλλιώς.. ομπρέλα!! (έχω 4 αντιανεμικά αν ήμαστε λίγοι). Αυτά!

    ΥΓ 2. Οι βασικές γνώσεις... βασικά περιλαμβάνουν ανάνηψη και 5-10 βασικές αρχές για το πως περπατάμε ώστε να αποφευγουμε τραυματισμούς, υπερβολική καταπόνηση κλπ, ώστε να ανέβουμε κυρίως με ασφάλεια

  9. #9
    Πολύ καλή η πρόσκληση, αλλά εγώ μένω Θεσσαλονίκη!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    IRN , οταν θέλεις κατι πολυ ............λένε οτι ολο το συμπαν συνομοτει για να γινει .......... Μια εβδομαδα τωρα εχω "ξεσκονισει " το internet για να βρω πεζοπορικο ομιλο. Εχω βρει πολλους ορειβατικους - πεζοπορικους ΑΛΛΑ μια φορα το μηνα οργανωνουν εκτος Αθηνας ταξιδι τριήμερο . Φυσικα ολο αυτο εχει καποιο κοστος και οχι μονο .... Απαιτει να μην εχεις υποχρεωσεις πισω σου .
    Νευριαζα λοιπον γιατι μενω κοντα σε βουνο (δυτικα ) και τα ειχα βαλει με το δημο που δεν εχει κανει αναλογο συλλογο .Μονη μου για να πω την αληθεια ψιλοφοβαμαι ........ Και ξαφνικα η ιδεα η δικη σου . Μπραβο!:starhit:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Υπάρχει στάση προαστιακού στη Κατεχάκη; Εγώ το μετρό ξέρω

    Στο χάρτη μπορείς να σημειώσεις περίπου που είναι αυτό το downhill
    http://maps.google.com/maps?q=37.978...,0.077162&z=14

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    IRN ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο αλλα μετακινουμε μονο με το "τουτου μου"................
    Οταν λες downhill εννοεις στον Υμητο εκει στα φαναρια που δεξια στριβει για Πανεπιστημιουπολη και αριστερα κανει ενα ανοιγμα ο δρομος ?
    Αχ αν μπορεις γινε οσο αναλυτικη μπορεις!!! Ευχαριστωωωω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Η πρόγνωση του καιρού μιλά για βροές τη Κυριακή...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    21
    Γεια χαρά!

    Filliparas την στάση του μετρό εννοούσα κι εγώ, ο προαστειακός προέκυψε εκ παραδρομής!
    Προσπαθώ να βάλω κάποιο σημάδι στον χάρτη αλλα δεν τα καφέρνω (παρεπιπτόντως... συγχαρητήρια για την οργάνωση!) αλλά εγώ και η τεχνολογία.....

    Alma libre, αν μπεις Παπάγου από Μεσογείων και ρωτήσεις, έχεις πολύ καλές πιθανότητες να σε στείλουν στο downhill από κει. Αλλιώς από Κατεχάκη μόλις στρίψεις αριστερα στο φανάρι μετά την Αττική οδο, ρώτα το δρόμο για "Καλοπούλα"

    Προσπαθώ να δώσω ακριβείς οδηγίες αλλά ειλικρινά μου συμβαίνει αυτό το "ξέρω πως να πάω αλλά δεν ξέρω να σας πω πως" γιατί από ένα σημείο και μετά έχει μόνο.. δέντρα δεξιά και αριστερά μέχρι το μονοπάτι οπότε πάω εμπειρικά. Θα κάνω την διαδρομή αύριο οπότε θα την αναρτήσω κατά το μεσημεράκι λεπτομερώς.

    Σε κάθε περίπτωση, και επειδή όντως μάλλον θα βρέχει την Κυριακή, σκέφτηκα το εξής: μπορούμε να παρακάμψουμε αυτήν την Κυριακή και να βρεθούμε για καφέ ας πούμε την Τετάρτη στου Παπάγου. Έτσι 1) θα σας δείξω την διαδρομή οδικώς κατευθείαν και θα ορίσουμε το σημείο του ραντεβού όταν θα φτάσουμε εκεί, μετά μπορείται να ενημερώσετε και άλλους ενδιαφερόμενους (το θεωρώ σίγουρο ότι θα είστε καλύτεροι στις οδηγίες από μένα)
    2) θα φέρω μαζί ότι πεζοπορικό και ορειβατικό εξοπλισμό έχω οπότε αν το κάνουμε όλοι (να φέρει δηλαδή ο καθένας ότι έχει) μπορούμε να μοιράσουμε τα πράγματα (κυρίως αντιανεμικά αδιάβροχα, fleece και μποτάκια και ίσως ασφάλειες) και να ανέβουμε (εξοπλισμένοι πλέον) την επόμενη Κυριακή είτε βρέχει έιτε όχι (ο καλός εξοπλισμός σου επιτρέπει να ανέβεις σε οποιεσδήποτε συνθήκες από βροχή μέχρ.. αλπικές! που ούτως ή άλλως δεν έχουμε στην Ελλάδα).

    Μια άλλη ιδέα είναι να ανέβουμε αυτήν την Κυριακή Λυκαβηττό με ομπρέλες!

    Anyway, περιμένω γνώμες!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    IRN με βοηθησες αρκετα με τη διαδρομη . Μποτάκια ειχα στην παπουτσοθηκη μου αφαιρετα. Θα παρουν το βαπτισμα του πυρος μαζι σου . Αυριο θα ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝα αντιανεμικο να το εχω (εδω θελω την βοηθεια σου ) και τελος μεσα απο το αντιανεμικο τη μπλουζα φοραμε με κανονικο καιρο ?
    Υ.Σ. τι εννοεις ΙRN ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ?
    Εννοειται οτι ειμαι μεσα οτι αποφασισετε !!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •