ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Και μενα η κοιλια μου ειναι πλακα Ανν δεν θα πω ψεμματα ....... Οτι βαρος έβαλα το έβαλα σε αλλο σημειο .Στην κοιλια γραμμαριο. Οσο για την επεμβαση η οποια κρατησε 16 ωρες ειχε πολλα ........ Πισω στην πλατη ψηλα λιποανναροφηση . μαζεμα και κοψιμο το σωσιβιο απο πισω , πανω απο τους γλοτους και μπροστα ολη την περιοχη απο το στηθος και κατω μεχρι χαμηλα . Ειχα δε και πολυ εσωτερικη χαλαρωση που έπρεπε να μαζευτει και να 'ραφτει" γιατι ήμουν μελλοντικος πελατης για κηλη ! Να σκεφτεις τις πρωτες εβδομαδες δεν μπορουσα να φαω τιποτα απολυτως , ενοιωθα το στομαχι παντα γεματο με κατι ελαχιστο απο το πολυ σφιξιμο .
    Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι παρολο μου ειχε πει +- 8 κιλα να προσεχω να βαλω , παρολο αυτα αυτη τη φορα δεν θα εχω χαλαρωση ......Ελπιζω ....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Ακούγεται πολύ οδυνηρό! Πλάτη, γλουτοί, στήθος, δεν ξαναείδες λίπος σε κανένα από αυτά τα μέρη ή μόνο στην κοιλιά; 16 ώρες επέμβαση, ούτε μεταμόσχευση να ήτανε! Δεν ήταν επικίνδυνο; Πόσο σου πήρε να αναρρώσεις;
    Και μετά κλαίω εγώ για την ανοικτή τομή μου! 2 ωρες επέμβαση, φαγητό κανονικά ήδη στο νοσοκομείο, αν και πρόσεχα τις πρώτες μέρες να μασάω καλά. Και από πόνους, πιο πολύ με τραβούσανε τα τσιρότα παρά η τομή!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Κρατησε 16 ωρες η επεμβαση γιατι το ελληνικο συστημα υγειας &*(%$#@ . Eιχαμε δωσει αιμα σε κρατικο νοσοκομειο ακριβως διπλα απο την κλινικη . Εγω μπηκα χειρουργειο με τον αιματοκριτη μου στα ορια και στο τελους περιοδου (ηθελα να ξεμπερδευω ) . Στην πορεια της εγχειρησης χριεαστηκα το αιμα και οταν το ζητησαμε , αρνηθηκαν να το δωσουν γιατι λεει η για αισθητικη επεμβαση!!! Διακοπηκε η εγχειρηση , και αρχισε ενας γολγοθας για αιμα .
    Ευτυχως ειχα καποια φιλη στο Παιδων και μας εστειλαν απο εκει για να συνεχιστει η επεμβαση . Φυσικα επειδη χρειαζομουν και μετα την επεμβαση αιμα , εγινε χαμος με το δημοσιο νοσοκομειο και αναφορες και μας το εδωσαν.........
    Τωρα οσο αναφορα τα κιλα (στο στηθος δεν εκανα , εβαλα βαρος μονο στο σημειο πισω της πλατης στο υψος του στηθους οπου εκει εγινε μονο λιποαναρροφηση ......... Αναρρωσα σχετικα γρηγορα αλλα ο χειρουργος μου ειπε οτι ηταν θετικο που δεν καπνιζα .........Εγω πιστευω οτι ηταν ψυχολογικο . Να σκεφτεις με ορους, αιμα και 5 παροχετευσεις εγω την αλλη μερα σηκωθηκα και προσπαθουσα να περπατησω για να "κυκλοφορησει " ο οργανισμος μου ........ Γεικως μετα το χειρουργειο δεν πιεστικα καθολου μονο που δεν μπορουσα να φαω τιποτα και έπρεπε!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Η δική μου δεν θεωρήθηκε αισθητική, για αυτό και έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο. Ο αιματοκρίτης μου έπεσε μετά το χειρουργείο, αλλά με λίγο σίδηρο επανήλθε, δεν χρειάστηκα αίμα - και δεν μου ζητήθηκε να δώσω πριν την επέμβαση. Αλήθεια, στην αίτηση των ιδιωτικών θεραπευτηρίων για αίμα αναφέρεται ως αιτιολογία "αισθητική επέμβαση" ή απλά "επέμβαση";
    Γενικά, αποφεύγω τα ιδιωτικά θεραπευτήρια ακριβώς για αυτό το λόγο, γιατί δεν έχουν την υποδομή να ανταπεξέλθουν σε μια δύσκολη εξέλιξη - πχ μετά την καισαρική σε γνωστό μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο δυσκολεύτηκαν να μου σταθεροποιήσουν την πίεση, καθώς δεν υπήρχε καρδιολόγος διαθέσιμος ούτε στο τηλέφωνο!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    anna65 το δημοσιο νοσοκομειο εφημερευε ..........Οταν ζητηθηκε το αιμα μας ρωτησαν γιατι ακριβως το θελουμε ? Αιμα που ειχαμε δωσει και ειχαμε εξηγησει οτι μπορει να το χρειαστουμε .
    Οσο για το ιδιωτικο νοσοκομειο δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα απο την αλλη δεν μπορουσα να παω και σε κρατικο . Δεν εχω κανει καποιο χειρουργειο βαριατρικο ωστε να ειναι επιβεβλημενη η κιλιοπλαστικη . Αναγκαστικα και εφοσον ειχα εμπιστοσυνη στον πλαστικο μου (και απο την στιγμη που δεν γωριζα καποιον σε κρατικο νοσοκομειο ) η μονη λυση ηταν ιδιωτικα .................

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Δεν είπα γιατί πήγες σε ιδιωτικό, καλώς ή κακώς κάποια στιγμή καταφεύγουμε και στα δικά τους τα μέρη, είτε λόγω γιατρού, είτε γιατί δεν μπορούμε να περιμένουμε στο δημόσιο σύστημα υγείας, είτε γιατί έτσι κι αλλιώς δεν καλυπτόμαστε στο ΕΣΥ. Απλά μου κάνει εντύπωση (αν και στην Ελλάδα θα έπρεπε να μην με εντυπωσιάζει τίποτα πια...) το ότι δεν έχουν πρόσβαση σε βασικές υποδομές όπως πχ στις τράπεζες αίματος.
    Τέλος πάντων, αρκετά καταχραστήκαμε το τόπικ! Ελπίζω να πείσαμε τη marzipan8 να χρησιμοποιήσει με καλύτερο τρόπο τα λεφτά της και το χρόνο της!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Ειναι μεγαλο κεφαλαιο αυτο για το δημοσιο συστημα υγειας χρειαζεται δικο του τοπικ και οπως σωστα λες αρκετα το καταχραστηκαμε ............ marzipan8 θα σου προτεινα τα λεφτα για αυτοκολλητα να τα χρησιμοποισεις για spa , θα νοιωσεις εκπληκτικα και ισως χασεις και περισσοτερο .............Φιλικα παντα............

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by anna65
    Τα βρίσκω πολύ αποτελεσματικά και στο κατάλληλο μέγεθος, μόνο όμως αν τα κολλήσεις στο στόμα!
    :spin::thumbup:

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •