Και η δική μου ιστορία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    βρε δεν αμφιβαλλω καθολου για το ποσο σου αρεσει το κοκαλιαρικο σωμα. απλα επειδη οπως ειπες ολο αυτο ειναι μια εμμονη που οσο τη συντηρεις τοσο σου δυσκολευει τη ζωη, ισως θα σε βοηθουσε να ψαξεις τα "γιατι" σου.
    δηλαδη κατι περα απο την επιφανεια.

    αν δεν ειχες αυτη την εμμονη να ασχολεισαι, με τι θα μπορουσες να ασχολεισαι? το εχεις σκεφτει?
    θα ενιωθες λιγο "αδεια" ?
    δηλαδη αν εξαφανιζοταν η εμμονη για αδυνατισμα, θα αφηνε πισω της ενα κενο που θα δυσκολευοσουν να καλυψεις?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Κοιτα αυτο δεν το εχω σκεφτεί... Ας πούμε πριν 5 μήνες ένιωθα υπέροχα! Δεν μετρούσε θερμιδες, υδατανθρακες ΤΙΠΟΤΑ βέβαια ποτε δεν είπα "ωωω θα φάω ένα ταψί μουσακά!" αλλα δεν ήμουν και υστερικια! Ας πούμε ναι πάντα ήθελα Αυτό το σώμα αλλα Πότε δεν έκανα Κάτι για να το αποκτησω μετα τη δίαιτα-αφαγεια τότε ναι μου έγινε εμμονή και όσο έβλεπα ότι πήγαινα όλο και πιο κοντά στο στόχο μου τόσο περισσότερα κιλα ήθελα να χάνω, τώρα δεν ξερω τι θα γίνει μετα... Λέω ότι θέλω να χάσω 2 κιλα και πριν ένα μήνα έτσι έλεγα τα 2 γίνονταν 4 και τα 4 6 και παει λέγοντας.. Δεν ξερω αν θα φύγει εύκολα η εμμονή για αδυνατισμα και αν φύγει ναι σίγουρα θα αφήσει ένα κενό που θα μου είναι δύσκολο να καλυψω αλλα τι στο καλο μεχρι πριν 5 μήνες ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος και ούτε τώρα ας πούμε έχω απομονωθεί, έχω τις ασχολίες και τα ενδιαφέροντα μου και προσπαθώ όσο μπορω να μην το σκέφτομαι ότι "πρέπει να χάσω κιλα! Πρεπει να χάσω κιλα!" ο κόσμος με βλέπει πια αδύνατη και άνετη και αυτό απο τη μια μου ανεβάζει την αυτοπεποίθηση, από την άλλη σκέφτομαι μην είναι απλά κάτι παροδικό και του χρόνου τέτοια μερα είμαι ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Ααα.. Είναι πολυ περίπλοκο! Δεν ξερω...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    amelie36,το παντοτινό σε τι μπορεί να εφαρμοσθεί;Μπορείς να πεις ότι κάτι θα είναι για πάντα;Δε νομίζω...

    Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι με ανορεξία - βουλιμία έχουν θέμα με τον απόλυτο έλεγχο των καταστάσεων...Συνήθως δεν ισχύει μόνο στο θέμα του βάρους αυτό.

    Σκέψεις κάνω,κρίνοντας εξ'ιδίων, ασφαλώς...

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Αmelie μπράβο που άρχισες να αυξάνεις τις θερμίδες σου:) ...συνέχισε έτσι σιγά σιγά για να το αποδεχεται πιο εύκολα ο οργανισμός σου μιας και δεν εχει συνηθίσει. Πολύ καλα κάνεις και πίνεις νερό είναι πολυ σημαντικό για την υγεία μας...το ίδιο και οι υδατάνθρακες:yes: ʼρχισε να σκέφτεσαι σιγά σιγά την κατανάλωση τροφίμων που περιέρχουν υδατάνθρακα... για να σε πείσω διάβασε αυτό το άρθρο και είμαι σίγουρη ότι θα τους αντιμετωπίζεις διαφορετικά αφού το διαβάσεις. http://www.menshealth.gr/nutrition.diet.6.9117.html ...στο άρθρο εκτός των άλλων αναφέρει και την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας και είναι όντως αποτελεσματική. Ο schiele έχει όντως δημιουργήσει πολύ όμορφα έργα! Μιας και είσαι καλλιτεχνική φύση δε νομίζεις πως χρειάζεσαι ενέργεια που θα σε κρατάει σε εγρήγορση για να αντιλαμβάνεσαι τα ερεθίσματα που θα κινήσουν το ενδιαφέρον σου? Μήπως αυτή η σκέψη θα αποτελέσει το κινητρό σου για να απομακρυνθείς από τις συνήθειες αυτές? ʼναλογίσου κι αυτό μιας και θαυμάζεις κάποιες φιγούρες στα έργα τέχνης....Αν δεις 2 πίνακες, ο ένας να δείχνει μια λεπτή κοπέλα χαρούμενη με ξέγνοιαστο ζωντανό βλέμμα και ο άλλος να δείχνει μια πολύ λεπτή σκιά...να απουσιάζει η κοπέλα και κάθε τι που θα μπορούσε να εκφράσει τον ψυχισμό της...ποιά απο τις 2 κοπέλες θα ήθελες να ήσουν? Οι πίνακες μπορεί να ήταν και οι 2 όμορφοι αλλά εσύ ποια από τις 2 κοπέλες 8α ή8ελες να ήσουν..? Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό.. Πάντως τα πήγες πολύ καλά αυτές τις μέρες ρε συ:thumbup: :thumbup:

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Πολυ ενδιαφέρον το άρθρο για τους υδατανθρακες :) δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι δεν μου προσφέρουν τίποτα απλά όταν εχω καταφέρει να χάσω τόσα κιλα καταναλώνοντας 0 υδατανθρακες πιστεύω ότι αν τους βάλω παλι στη διατροφή μου θα τα πάρω όλα πίσω! :/ Από την άλλη (σύμφωνα με την ατκινς) το να είμαι τόσους μήνες σε κετωση θα κάνει κακό στα νεφρα μου και νταξει άλλοι κάνουν αυτη τη διατροφή χρόνια, με το δικό μου ιστορικό όμως δεν ξερω πως θα επηρεάσει τον οργανισμό μου....Όσο για τους 2 πίνακες ήταν πολυ επιτυχημένη αυτη η προσέγγιση! Ναι αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε 2 τέτοιες κοπέλες θα επέλεγα ΦΥΣΙΚΑ τη πρώτη!
    Kleanthi έχεις δίκιο τίποτα δεν είναι για πάντα... Και δυστυχώς δεν Ξέρω αν θα μπορέσω να μείνω αδύνατη.. Τουλαχιστον το ελπίζω και θα προσπαθήσω να το πετύχω :)

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Πολύ χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη και προσπαθείς:thumbup: Να σου πω αν είχες φαγητο που ήταν νόστιμο με λίγες θερμίδες και υγιεινό θα σε βοηθούσε να αυξήσεις πιο εύκολα τις θερμίδες που καταναλώνεις καθημερινα?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Δεν ξέρω υποθετω... Σήμερα νιώθω απαίσια... Νιώθω χοντρή παλι!!! Δεν ξέρω γιατί!!! Δεν εχω πάρει κιλό αλλα νιώθω ότι ξεχυλιζω από λιπος! Έτσι ξαφνικά!! Ίσως επειδή μετραω θερμιδες σαν τρελή! μολις είδα τις θερμιδες στο κομμάτι τυρί που καταβροχθησα έπαθα ΣΟΚ! Όταν λες υγειηνο και με λίγες θερμιδες; Φρούτο; Λαχανικο; Δεν νομίζω να το έτρωγα λόγο τον υδατανθρακων... Τελοσπαντων το θέμα είναι ότι προσπαθω να συνεχίσω όσο χοντρή κι αν νιώθω... Θέλω απλά να γίνω καλα χωρις να πάρω κιλα για να μπορέσω να χάσω τα υπόλοιπα μετα πιο εύκολα.. την άλλη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις ελπίζω αυτή τη φορά να είναι καλες.. :/

  8. #23
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    :( Κρίμα που νιωθεις έτσι γιατι είσαι λεπτή και το ξερεις...Οπότε φοβάσαι μήπως παχύνεις αλλά φοβάσαι και μη λεπτύνεις επικύνδινα? Να σου πω..μήπως αν απευθυνόσουν σε έναν διατροφολόγο όχι για δίαιτα φυσικά, αλλά για να μπορέσει να εντάξει στο διατροφολόγιο σου όλες τις θρεπτικές ουσίες που αποφεύγεις λόγω της δίαιτας άτκινς? Προηγουμένως δεν εννοούσα φρούτα αλλά κανονικά φαγητα μαγειρεμένα πιο υγιεινά. Μπράβο που δεν το βάζεις κάτω:thumbup:

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Ο διαιτολόγος θα ξέρεις πως να τις εντάξει σιγά σιγά ώστε να τις αποδεχτεί ο οργανισμός σου και να μην επηρεάσουν το βαρος σου. Αυτό που έχω καταλάβει από δικά μου παραδείγματα και φίλων μου είναι πως οι δίαιτες δεν εξασφαλίζουν ισορροπία στη διατροφή μας...Και να δεις άμα ισορροπήσεις τη διατροφή σου πόσο ισορροπημένα θα νιώθεις και μέσα σου...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Φοβάμαι παχυνω αλλα οχι και μήπως αδυνατισω επικίνδυνα.. Ουσιαστικά αυτο θέλω αλλα η επιθυμία μου να είμαι υγιής υπερισχύει... Αυτές τις μέρες τρώω καλα παίρνω και τις βιταμίνες μου, μεθαύριο θα πάω για εξετάσεις.. Επίσης ξέχασα να πω ότι εδώ και 3 μήνες δεν μου έχει έρθει περίοδος. Όταν διάβασα μερικές ιστορίες στο φόρουμ για την αμηνοροια και περιπτώσεις που δεν έχουν δει περίοδο για χρόνια, μπορω να πω ότι εχω ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ! Εντάξει ξερω σίγουρα ότι δεν εχω ανορεξια αλλα φοβάμαι μη μπω σιγά σιγά στο τριπακι!!

  11. #26
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Μπράβο που τρως καλά! Το ότι δε σου έχει έρθει περίοδος εδώ και τρεις μήνες είναι όντως ανησυχητικό. Το έχεις μοιραστεί με τους γονείς σου αυτό? Μιας και είχες αναφέρει ότι είναι στο πλευρό σου, αν δεν τους το έχεις πει ακόμα, καλό θα ήταν να το μάθουν μήπως χρειαστεί, αφού θα κάνεις εξετάσεις, να κάνετε και ορμονικές. Για να σιγουρευτείς, γιατί όντως είναι μέσα στα συμπτώματα της ανορεξίας. Μην αγχωθείς πάντως γιατί θα αποσυντονιστείς από την προσπάθειά σου η οποία είναι θετική. Συνέχισε να νοιάζεσαι για τον εαυτό σου για να αποφύγεις αυτή τη διατροφική διαταραχή. Σου δίνω το site από την "ανάσα" στην οποία ιδρυτικό μέλος νομίζω είναι η Ζέτα Δούκα, η ηθοποιός, που έχει περάσει η ίδια ανορεξία όταν ήταν στην ηλικία μας και κατάφερε να την ξεπεράσει. Ελπίζω να βοηθήσει. Συνέχισε την προσπάθεια:thumbup:

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    το οτι σου κοπηκε η περιοδος υπαρχει περιπτωση να σημαινει οτι εισαι ελιποβαρης?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πολυ παιδιά για το ενδιαφέρον σας ειλικρινά με βοηθάτε πολυ και μου δίνετε δύναμη! :) οι γονείς μου το ξέρουν ότι μου έχει κοπεί η περίοδος και είναι άλλος ένας λόγος που ανησυχούν, για να πω τη μαύρη μου αλήθεια πριν ένα χρόνο μου είχε κοπεί η περίοδος 2 μήνες αλλα απλά εχω περίεργο κύκλο και τώρα που μου κόπηκε τρεις μήνες το παρατήρησε η μαμά μου και εγώ για να μην την ανυσηχησω (και πιο πολυ για να μην μου λέει να σταματήσω τη δίαιτα αφού εχω αδυνατισει -λέμε τώρα- ) της είπα ότι "Έλα μωρε όπως και πέρσι αφού Έχω αστατο κύκλο" τελοσπαντων έχει καταλάβει βέβαια ότι λόγο της διατροφής μου κόπηκε και η περίοδος και έχει ανησυχήσει τρέλα δεν εχω παει ακόμα στο γιατρό αλλα θα πάω μια και καλή να κάνω γενικό check up!
    Click δεν θα με έλεγα σε καμία περίπτωση ελιποβαρη.. Στα κιλα μου μάλλον κανονική θα με έλεγα 1.73 με 55-54 κιλα και BMI 18.4

  14. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    :) Χαίρομαι που παίρνεις δύναμη από τα σχόλια όλων..κι έγω πιστεύω ότι η ψυχολογική υποστήριξη παίζει σημαντικό ρόλο στις διατροφικές διαταραχές. Είναι πολύ θετικό που οι γονείς σου γνωρίζουν για την περίοδο και θα κάνεις εξετάσεις...για να είσαι σίγουρη κι εσύ τι συμβαίνει. Κι εγώ πιστεύω ότι είσαι αδύνατη και όχι ελλιποβαρης...αμα διατηρηθεις δηλαδή σε αυτά τα κιλά με ισορροπημένη διατροφή...μια χαρά...αλλά αν αδυνατίσεις κι άλλο δε θα είναι καθόλου καλό για την υγεία σου..αυτό το γνωρίζεις κι εσύ φυσικά και ελπίζω να υπερισχύσει από την αίσθηση ότι θες να χάσεις κι άλλο βάρος. Μικρά και σταθερά δίαιτα προς μια ισορροπημένη διατροφή..θα τα καταφέρεις:thumbup:

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι ετρωγες και εχασες τοσα κιλα;
    τα φρουτα εχουν υδατανθρακες ετσι;
    αλλα με πιανει υπογλυκαιμια και μου φαινεται πολυ δυσκολο να τα κοψω:barfy::no:

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •