Συμβίωση πριν το γάμο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51
  1. #16
    Έχω και εγώ έναν παρόμοιο προβληματισμό.Απο τη μια θέλω να συγκατοικησω αλλά από την άλλη φοβάμαι. Αλλά έχω δει ζευγάρια που συζούνε για χρόνια και μόλις παντρευτούν χωρίζουν. Ίσως είναι τυχαίο αλλά μήπως τελικά συμπεριφερόμαστε διαφορετικά στη συγκατοίκηση και διαφορετικά στο γάμο? Και αν συζήσεις για ένα χρόνο, σημαίνει ότι μετά θα είναι έτσι? Αφού αλλάζουν οι άνθρωποι συνέχεια. Να σας πω τρεμω και τους πρώτους μήνες της συγκατοίκησης. Μέχρι να συνηθίσει ο ένας τις συνήθειες του άλλου μηπως χαθεί ο ρομαντισμός? Αφήστε που αν συζήσω και χωρισω δεν νομίζω ότι θα στεναχωρηθώ λιγότερο από το να παντρευτώ και να χωρίσω. Απλώς θα είναι μάλλον πιο οικονομικό. Πολύ μπερδεμένη είμαι και εγώ με το θέμα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    χαχαχαχ σορρυ αν ακουστηκα τελειως καθετη αλλα εχω μπολικη πειρα σε αυτο χαχαχαχ .
    μπενεις κατευθειαν στα βαθεια δυναμικα, ζεις, και μετα βλεπεις! ουτος η αλλως καποια στιγμη θα γινει!
    και εκει θα δοκιμαστουν και οι δυναμεις σας!
    αν θα ''δεσει'' το γλυκο η οχι :eureka:

  3. #18
    sediaita πόσα χρόνια σχέσης?:starhit:


    και πόσο ετών είσαι αν επιτρέπεται?:starhit:

    πόσο σε καταλαβαίνω?!!!!ΠΟΣΟ!!!!

    (μου είχαν πει κάποτε: μα καλά, αν τον αγαπάς πως είναι δυνατόν να μη θες να ξυπνάς κάθε μέρα μαζί του!!!?????!!

    και ξαφνικά άκουσα όλες τις καμπάνες της αγιας Πετρούπολης και είπα ότι "Ωπα, άρα κάτι συμβαίνει!!"...
    ευτυχώς σύντομα έφυγα από αυτή τη σκέψη...)

  4. #19
    ε..ψιτ...mitsikolo...
    έτσι σταράτα να τα λες να ξεκουνάς εγκεφάλους...

    εμένα γενικά οι σταράτοι άνθρωποι με έχουν βοηθήσει στη ζωή μου..:thumbup::thumbup:

  5. #20
    Είμαστε μαζί 1,5 χρόνο. Εγώ είμαι 32, αυτός 34. Δεν είμαστε καιρό μαζί αλλά νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουμε στάδιο. Τώρα συγκατοίκηση θα είναι αυτό? Γάμος? Δεν ξέρω! Από τη μία θέλω να παντρευτώ για να κάνουμε και κανένα παιδάκι, από την αλλη μήπως πρέπει να δοκιμαστούμε κι άλλο? Και αν πουμε συγκατοικούμε μήπως αυτό αναβάλλει το γάμο επ αόριστον?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    Sediaita, το παιδακι δεν εχει να κάνει με τον γάμο... πρέπει λίγο να τα διαχωρήσεις αυτά. Και άμα μείνεις εγκυος και ο άλλος δεν το θέλει τι θα κανεις? σχεψου το λίγο...
    ntl ότι και να κάνεις σκεψου τι θες εσυ και μόνο εσυ (θα συμφωνησω δηλ με την lessing) το τι θα πουν οι γύρ γυρω δεν σε νιαζει απλα!

  7. #22
    Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Απλά θα ήθελα πρώτα να παντρευτω και μετά να κάνω παιδάκι. Οπότε επηρεάζει λίγο το χρονοδιάγραμμα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    940
    καποτε τα ίδια έλεγα.... αλλά αλλαξανε τα προγαματα κατα 180 μοιρες... γι'αυτό στο λεω!:D

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    130
    Πιστευω οτι δεν υπαρχει καμια συνταγη επιτυχιας εξαρταται απο πολλα...δεν ισχυει τιποτα συγκεκριμενο για κανεναν.....και ο προγραμματισμος δεν λειτουργει παντα σωστα....καποια στιγμη ερχονται ολα απο μονα τους

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Originally posted by n.t.l.
    sediaita πόσα χρόνια σχέσης?:starhit:


    και πόσο ετών είσαι αν επιτρέπεται?:starhit:

    πόσο σε καταλαβαίνω?!!!!ΠΟΣΟ!!!!

    (μου είχαν πει κάποτε: μα καλά, αν τον αγαπάς πως είναι δυνατόν να μη θες να ξυπνάς κάθε μέρα μαζί του!!!?????!!
    και ξαφνικά άκουσα όλες τις καμπάνες της αγιας Πετρούπολης και είπα ότι "Ωπα, άρα κάτι συμβαίνει!!"...
    ευτυχώς σύντομα έφυγα από αυτή τη σκέψη...)
    Kαλα,δεν το πιστευω!!!!!! Ακριβως μα ακριβως το ιδιο,κατα λεξη,μου ειχε πει η αδερφη του αγοριου μου αλλα το θεμα το δικο μας ηταν οτι εμεις δεν θελαμε να συγκατοικησουμε :P

  11. #26
    sediaita συγγνωμη αν γίνομαι αδιακριτη, μενετε στα πατρικα σας?

    κορίτσια έτσι είναι, τον εαυτό μας πρέπει να σκεφτόμαστε...
    αλλά όταν ξέρεις ασ πούμε ότι ο πατέρας σου θα στεναχωρεθεί πααααααρα πολύ αν φύγεις(όταν επιχείρησε να το κάνει η αδερφη μου πριν το γάμο της, 2 μηνες πριν το ΓΑΜΟ της, είχε αρρωστήσει), το σκεφτεσαι παραπανω... δε μου είχαν στερήσει σα γονεις τίποτα, ήταν παντα στο πλαι μου, είχα απεριοριστη ανεξαρτησια σε πραγματα που παιδια της ηλικίας μου σα εφηβοι δεν ειχαν.. με μόνη ανταλλαγη να φύγω μόνο όταν παντρευτώ από το σπίτι.. δεν πρεπει λοιπον να σεβαστώ μια τετοια επιθυμία?

    το έχω συζητήσει πολλές φορές με το αγόρι μου.. είναι το μόνιμό μας θέμα... και εκείνος μου λέει έχω κάνει υπομονή 1,5 χρόνο, μήπως πρέπει να σκεφτείς και λίγο και εμενα που μου λειπεις και πιέζομαι δίχως λόγο?

    sediaita αν σε ρώτησα για το αν μένετε ο καθένας σε δίκο του σπίιτι είναι επειδή εμείς μένουμε και οι δύο στα πατρικά μας..
    γιατι΄αν μένετε σε δικό σας σπίτι, εγώ τουλάχιστον δε θα συγκατοικούσα.... δε ξέρω..... ποια η διαφορά, αφου μπορείτα οποιαδήποτε στιγμή να κοιμάται ο έανς στο σπίτι του άλλου?!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    κοριτσαρα πολυ καλο ειναι να σκευτομαστε τον εαυτο μας, αλλα το μελλον μας συμπεριλαμβανει συνηθως και 2ο ατομο ;)

    αχχχχχ νιατα μου , που ημουνα μια σκετη αλητρααααα! χιχιχιχ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Λοιπον στη ζωη ειναι ανθρωποι που ειναι πλασμενοι για γαμο κ αλλοι οχι αλλοι για γονεις κ αλλοι οχι.Μολις τωρα θυμηθηκα καποια ηθοποιο νομιζω την Καθριν Χεμπορν που ελεγε οτι οι γυναικες κ οι αντρες ειναι πλασμενοι για να ζουν μαζι...αλλα σε διαφορετικα σπιτια...χε χε.
    Ψαχτο το θεμα γιατι 1 αν ησουνα σιγουρη οτι θες να μεινετε μαζι ουτε καν θα ρωταγες 2 για να φοβασαι οτι μετα θα μετανοιωσεις κ οτι θα φυγει παει να πει οτι σου εξασκειται καποιου ειδους πιεση που δεν την πολυσυνειδητοποιεις του στυλ διαλεξε η τους γονεις η εμενα μεχρι ποτε θα περιμενω κ.λ.π.ΜΑΚΑΡΙ να κανω λαθος ειλικρινα το λεω!
    Α επισης στο θεμα των σιωπων που ειπες,υπαρχουν σιωπες που ειναι σιωπες μεγαλης οικιοτητας κ αισθανεσαι μια χαρα με τον αλλον κ υπαρχουν σιωπες που δειχνουν καποια κουραση σαν αυτο που ειπες με τα ζευγαρια που κυτανε στο κενο σαν να εχει κατι μαραθει.Το οτι οι γονεις σου μιλανε ακομα με ενθουσιασμο ειναι πολυ ευχαριστο κ δειχνει κοινες ιδιοσυγκρασιες κ ενδιαφεροντα κ μια ωραια ζωντανια.Μπορει ο συντροφος σου να ειναι πιο χαμηλων τονων.Και παλι ομως εχει σημασια να μην πιεζεσαι ΕΣΥ οτι κ να κανεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by mitsokolo
    κοριτσαρα πολυ καλο ειναι να σκευτομαστε τον εαυτο μας, αλλα το μελλον μας συμπεριλαμβανει συνηθως και 2ο ατομο ;)

    αχχχχχ νιατα μου , που ημουνα μια σκετη αλητρααααα! χιχιχιχ
    Μπορεις να αλητευεις μαζι με τον αντρα σου!!!!:smilegrin:

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    αλητευουμε αρκετα!!! αλλαααααααα οσο και να'ναι δεν ειναι το ιδιο με την κοριτσοπαρεαααααα χιχιχιχι

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •