Δε θελω να μιλάω, και να μη μου μιλάνε πολύ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126

    Δε θελω να μιλάω, και να μη μου μιλάνε πολύ.

    Έχω παρατηρήσει κάτι το τελευταίο 1μιση χρόνο.
    Θέλω να έχω όλο και λιγότερα άτομα για παρέα.
    Για παράδειγμα είμαι στη σχολή με κάποια ατομα που κάνω παρέα, 3-4 κορίτσια (με τη μια μιλάω πιο πολυ).
    και δε θελω να κάθομαι ουτε με αυτές... δε λεω να κόψω και να μη λεω ουτε γεια, αλλά να καθομαι αλλου.
    Με τη μια δε γίνεται γιατί έχουμε έρθει πιο κοντα.και δε με ενοχλεί τόσο.
    Αλλά οποιοδήποτε άλλο άτομο δε θελω να του μιλαω.

    Τωρα αυτό είναι φυσιολογικό?
    πχ σημερα έκατσα αλλού κ όχι με τα κορίτσια.
    Απλά παλια νόμιζα οτι ήταν φάσεις..αλλά με τον καιρό όλο και αυξάνεται. και θέλω να μιλάω μόνο με το αγόρι μου, άντε και 1 κοπέλα ακόμη στη σχολή (που παλι δε μιλάω, αλλά είναι ήσυχη και δε με κουράζει).

    Θα μου πείτε και σιγα τα ωά, το κανω και θέμα!
    Απλά ακόμη και να μου μιλήσει καποιος εγω γενικά είμαι αμίλητη, ίσως κάνω κανέναν μορφασμό :/
    αλλά και παλι δε με ενοχλεί αυτό γιατί δε θελω να έχω πολλες παρεες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Από τη στιγμή που εσύ νιώθεις καλά με αυτό,δικαίωμα σου δεν είναι;Μπορεί να είναι χαρακτηριστικό σου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    21
    Το κανω και γω τωρα τελευταια αυτο. Εχω ξεκοψει απο πολλές φιλες. Έτσι απλά. Πιστευω οτι γενικά τα κιλά μου με εχουν ριξει ψυχολογικα. Περναω μια μελαγχολικη φαση ομως και γενικοτερα. Δεν ξερω γιατι δεν ξερω πως. παντως σε νιωθω

  4. #4
    κορίτσια....

    πρέπει να κάνουμε αυτό που μας ευχαριστεί και μόνο...

    πολλές φορές περιστοιχιζόμαστε από ανθρώπους που μόνο αδιάφορια μας φέρνουν είτε για αυτά που λένε, είτε για το πώς το λένε είτε με αυτά που κάνουν.....

    εγώ δε, εκεί έχω καταλήξει με μένα...

    κάνω μεγάλο αγώνα να βρω κάποιους ανθρωππους να επικοινωνω να παμε για κανα καφε, αλλα αν δεν τον βρω δε θα σκασω κιολας...οχου...

    αν σας ευχαριστεί στη φάση που είστε να απομονωθείτε λίγο, just do it.....!:thumbup::thumbup:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    παιδια, συμφωνω με ολα τα παραπανω ΑΛΛΑ ας εξετασουμε κ καποια αλλα ενδεχομενα.. οπως πχ το να μη θες να μιλας κ να σου μιλανε γιατι εισαι σε φαση καταθλιψης... σ αυτη την περιπτωση η απομονωση δε βοηθαει αλλα επιδεινωνει το προβλημα... ΑΝ παιζει κατι τετοιο πρεπει να προσπαθησεις να συνερθεις κ οχι ν αφεθεις σ αυτο!!!
    επισης, πως πιστευεις οτι επηρεαζει τη σχεση σου με το αγορι σου το γεγονος οτι θες να μιλας μονο μαζι του? (γιατι απ ο,τι αντιλαμβανομαι αν μπορουσες μονο μαζι του θα μιλουσες).
    εγω αν ημουν στη θεση του θα ειχα λακισει με χιλια ("εμπρος καλα μου ποδια" που ελεγε κ ο σαϊνης.... ξερεις ποσο αποπνικτικο ειναι να γαντζωνεται καποιος πανω σου?
    αν δεν εχεις βρει ατομα που να θες να επικοινωνεις μαζι τους οκ... αλλα κανε κατι ωστε ναβρεις,,, ξεκινα καποιες δραστηριοτητες... ψαξε για δουλεια....
    τη φαση "θελω να κλεινομαι σπιτι μου, να μη μιλαω κ να μη μου μιλανε" προσωπικα δεν τη θεωρω απλα φαση απομονωσης η στοιχειο του χαρακτηρα σου...
    κ ειανι κριμα και για σενα κ για το αγορι σου να εκτονωνεσαι μονο σ αυτον...
    ελπιζω να μην παρερμηνευθουν οσα σου γραφω, στα γραφω πραγματικα με εγνοια κ αγαπη :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Ciciliana σου συνεβει μηπως κατι ασχημο στη ζωη σου τελευταια; Τι αλλαξε και δε θες να μιλας στους αλλους;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    smart, υπερβάλεις ..
    με το αγόρι μου είμαστε σε διαφορετικές πολεις και δεν τον πιέζω καθόλου, ουτε ξεσπάω πάνω του ούτε έχω γατζωθεί πανω του(που τα διαβασες αυτα δε ξερω...).
    Απλά τον θέλω πολύ και είμαι ερωτευμένη μαζί του και λογικό να θελω να τον βλεπω συνεχεια, εξαλλου και αυτός το θελει.
    και η σχολή μου παίρνει παρα πολύ χρόνο (μα παρα πολύ) και έτσι δεν έχω χρόνο για πολλά.. μονο για καμια γυμναστική.

    constance, δε συνέβει πραγματικά κάτι άσχημο, στη σχολή τα πάω αρκετά καλά, με τη σχέση μου επίσης καλά, οι γονείς μου καλά...και εγω καλά ..ακόμη και στη διατροφή καλά τα παω δε κάνω πλέον συνέχεια υπερφαγικά και τέτοια..

    Δε νιωθω να άλλαξε κάτι απλά αρχίζω και πιστευω οτι περνάω φάσεις που προσπαθω να μιλήσω στο κόσμο για να μην είμαι αντικοινωνική, αλλά δεν είναι κάτι που μου βγαίνει.
    Πχ. είμαι στη σχολή και περιμενουμε να αρχίσει το μάθημα.. εκείνη τη στιγμή γίνεται ηχορύπανση... μιλάνε όλοι δίχως λόγο... ή και αρκετοι απο ανασφάλεια, ή για να κρύψουν ανασφάλειες.
    Εγω δεν εχω κατι να πω.. αν είναι κατι σημαντικό φυσικά και θα συζητήσω ή αν είναι κάτι πραγματικά ενδιαφέρον.
    Απλά οι άλλοι με κοιτάνε κάπως όταν δε μιλάω..
    μου μιλάνε μπλα, μπλα, μπλα, μπλα...... και εγω λεω "ναι", "φυσικά" , "μάλιστα".

    Όχι οτι δε μπορω να κατσω να συζητήσω, το έχω προσπαθήσει(οι φάσεις που είπα πιο πανω) και όταν το κάνω μετά πιέζομαι απίστευτα!!!
    δε θελω να πιεζομαι και να ξεσπάω πανω μου μετά.
    Προτιμώ να με λένε ψυχρή ή ξενέρωτη ή δε ξερω τι παρόμοιο..

    σορρυ που μακρυγορησα,
    απλά το βεμμα των αλλονων οταν καθομαι και δε τους μιλάω είναι σα να με "κοβουν" για "τρελή" (?) μάλλον ξενερωτη καλύτερα? δε ξερω τι σκέφτοντε πραγματικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Kι εγω ειμαι πολυ δεμενη με το αγορι μου και πραγματικα τον εμπιστευομαι περισσοτερο απο ολους και ειναι ο μονος που ξερω πως θα μιλησω για τα προβληματα μου και θα με καταλαβει.

    Αν δεν εχει συμβει κατι και δεν ειναι φαση καταθλιψης τοτε μαλλον οντως ειναι ετσι ο χαρακτηρας σου.Εισαι ετσι ανεκαθεν υποθετω απλα στη σχολη επειδη ειναι και πολλα ατομα ισως γινεται πιο αισθητο αυτο το χαρακτηριστικο.Δεν εχεις λογο να το αλλαξεις αμα δε θελεις.Πολλες φορες η σιωπη ειναι καλυτερη απο τα πολλα λογια...για να μην πω παντα.Επισης δεν ειναι αναγκαιο να μιλας στους παντες απο τυπικοτητα.Γενικως οπως νιωθει ο καθενας.Μην πιεζεσαι.:smirk:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Nομιζω οτι εισαι ενας ανθρωπος που του αρεσει να περναει χρονο με τον εαυτο του,εχει τους δικους του εσωτερικους ρυθμους κ εχει αναγκη την ησυχια κ την απομονωση.Αυτη η ηχορυπανση κ οι ομιλιες ανευ λογου ειναι πολυ ενοχλητικες κ ενοχλει κ εμενα αυτο το βουητο.Γιατι να σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι αν εσυ τα βρισκεις με τον εαυτο σου;Πρεπει να ειμαστε ολοι εξωστρεφεις κ ''φωνακλαδες'';Μια χαρα σε βρισκω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    cici πριν πως ησουν? γιατι προβληματιζεσαι κοριτσι μου? κ μεγαλοι αλλαζουμε, ουδεις στασιμος. προς το καλυτερο ή χειροτερο, αλλο θεμα αυτο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by Ciciliana
    smart, υπερβάλεις ..
    με το αγόρι μου είμαστε σε διαφορετικές πολεις και δεν τον πιέζω καθόλου, ουτε ξεσπάω πάνω του ούτε έχω γατζωθεί πανω του(που τα διαβασες αυτα δε ξερω...).
    Originally posted by Ciciliana

    Τωρα αυτό είναι φυσιολογικό?
    πχ σημερα έκατσα αλλού κ όχι με τα κορίτσια.
    Απλά παλια νόμιζα οτι ήταν φάσεις..αλλά με τον καιρό όλο και αυξάνεται. και θέλω να μιλάω μόνο με το αγόρι μου, άντε και 1 κοπέλα ακόμη στη σχολή (που παλι δε μιλάω, αλλά είναι ήσυχη και δε με κουράζει).
    εσυ τα εγραψες προφανως κ τα διαβασα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Ταπεινή μου γνώμη, μη σε προβληματίζει ιδιάιτερα ciciliana, δε το βρίσκω κάτι τραγικό ή περίεργο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να περνά τις φάσεις του.

    Αφιερωμένο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    ʼρα προφανώς έτσι θα είναι ο χαρακτήρας μου όπως είπατε ..
    Απλά οι περισσότεροι είναι το αντίθετο μιλάνε με τις ώρες και λένε τόσα άχρηστα πράγματα διχως λόγο! και δε δεχοντε μια συμπεριφορά όπως η δική μου.

    φιλλιπάρα ευχαριστώ πολύ για το τραγούδι..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    μηπως εισαι πολυ επικριτικη με τους αλλους?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    κλίκ εννοείς αν ους κατακρίνω? δηλαδή αν τους κρίνω αυστήρά?
    αν εννοείς αυτό είναι κάτι που μου το έχει πει η μητέρα μου.
    μου είχε πει πιο παλια να μην είμαι αυστηρή με τους άλλους. αλλά δε μπορω να καταλάβω αν είμαι επικρητική, τουλάχιστον δε το "βλέπω".
    Τι σχεση έχει όμως αυτό?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •