ΒΟΥΛΙΜΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2

    ΒΟΥΛΙΜΙΑ!

    Καλησπέρα!
    Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που βρήκα αυτό το forum γιατί αισθάνομαι ότι βρήκα μια σανίδα σωτηρίας !!Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλα όσα γράφονται για το πρόβλημα την ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ απλά εγώ είμαι το δεύτερο μάτι!!! Πιο συγκεκριμένα:
    Η αδερφή μου πάσχει από βουλιμία εδώ και χρόνια ( για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να προσδιορίσω το χρονικό διάστημα μάλλον πάνω από 3 χρόνια). Η αδερφή μου γνωρίζει το πρόβλημα της άλλα δεν με έχει πείσει ότι θέλει να το ξεπεράσει γιατί έχει μια τεράστια εμμονή με το σώμα της καθώς στο παρελθόν υπήρξε παχύσαρκη κάτι που δεν ισχύει τώρα. Αυτή η εμμονή την εμποδίζει να λύση το πρόβλημα της! Διάβασα για το Ινστιτούτο που αναφέρεστε και το οποίο παρέχει δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη και όχι μόνο αλλά τι γίνεται όταν μένεις στην επαρχία και ο
    ψυχολόγος ζητάει 50? την κάθε συνάντηση? Είμαι σίγουρη ότι όποια θεραπεία και να χρειάζεται θα είναι μακροπρόθεσμη κάτι που την κάνει οικονομικά ασύμφορη! Τι να κάνω για να την βοηθήσω?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    θελεις να ριξεις μια ματια στα βιβλια αυτοβοηθειας? ή να την κανεις να μαθει για το φορουμ χωρις ομως να ξερει οτι το ξερεις και συ γιατι τοτε δε θα μπορει να γραψει ελευθερα.
    επισης, δες αν υπαρχει καποιο κεντρο στην περιοχη σας.
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=2741

    αν καταλαβα καλα ηταν παχυσαρκη και εγινε βουλιμικη για να αδυνατιζει με εμετους? ή τους αρχισε οταν ειχε ηδη αδυνατισει απο φοβο μην ξαναπαχυνει?

    η ενοτητα της βουλιμιας εχει πολλα θεματα, διαβασετα σιγα σιγα θα αρχισεις να μπαινεις λιγο στο νοημα πώς σκεφτεται ο βουλιμικος, τι περναει,...

    αν η αδελφη σου δε θελει να βοηθηθει αυτη τη στιγμη, δεν προκειται να βοηθηθει. ισως απο αντιδραση να χειροτερεψει κιολας.
    οποτε θελει πολυυυυυυυυυ λεπτους χειρισμους και οχι παρεμβασεις, υποδειξεις, πιεση, κριτικη κλπ.

    κατι τελευταιο που ηθελα να σου πω, καλυτερα να κανετε οικονομια απο κατι αλλο και οχι απο ζητηματα υγειας και μαλιστα τοσο σοβαρα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2
    Ναι ήταν παχύσαρκη και τώρα έγινε ΠΟΛΥ αδύνατη! Μάλλον αυτόν τον τρόπο τον έμαθε εφόσον είχε χάσει αρκετά κιλά, στην αρχή δεν το έκανε συστηματικά αλλά μετά έγινε μόνιμο!!! ΔΕΝ τσιγκουνεύομαι τα λεφτά μου απλά αυτήν την περίοδο είναι πολύ δύσκολη. Τα βιβλία αυτοβοήθεια θα τα βρω κάπου συγκεκριμένα ή στα βιβλιοπωλεία?

    Σε ευχαριστώ ΒΟΥΔΑ!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Πως θα την βοηθησεις αν δε θελει να το ξεπερασει οπως ειπες;Εχεις καποιο πλανο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by sister
    Ναι ήταν παχύσαρκη και τώρα έγινε ΠΟΛΥ αδύνατη! Μάλλον αυτόν τον τρόπο τον έμαθε εφόσον είχε χάσει αρκετά κιλά, στην αρχή δεν το έκανε συστηματικά αλλά μετά έγινε μόνιμο!!! ΔΕΝ τσιγκουνεύομαι τα λεφτά μου απλά αυτήν την περίοδο είναι πολύ δύσκολη. Τα βιβλία αυτοβοήθεια θα τα βρω κάπου συγκεκριμένα ή στα βιβλιοπωλεία?
    ειμαι σιγουρη οτι ειχε γραψει η bouliana για βιβλια αυτοβοηθειας αλλα ειμαι σε χαλια κατασταση και δε μου πετυχαινει η "αναζητηση" τωρα.
    κανε και ενα google search παντως με λεξεις κλειδια "βιβλιο αυτοβοηθειας βουλιμια"
    θα βρεις πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.


    Originally posted by sister
    Σε ευχαριστώ ΒΟΥΔΑ!!
    ωωωωωωωωωωμμμμμμμ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    23
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •