nevra tsatalia...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 112
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206

    nevra tsatalia...

    καλησπερα.ειμαι καινουρια και θελω την συμπαρασταση σας αφου δεν μου δινει κανεις σημασια και νιωθω πολυ μονη.
    ειμαι 1.71 και 64 κιλα
    θελω απελπισμενα να φτασω τα 51 και εχω ηδη κουραστει για να πεσω στα 64...
    υπεφερα και απο καταθλιψη στο παρελθον ,ετσι το ριχνα στο φαγητο και ειχα φτασει τα 78...
    τωρα πια πινω τσαγια και βιταμινες
    πρωινο βραδυνο γιαουρτι 0% ενδιαμεσα φρουτα και λαχανικα
    κ το μεσημερι λιγα οσπρια η τονο με σαλατα
    επισης πινω coca cola zero
    κανω 50 λεπτα γυμναστικη την μερα...
    σε ποσο καιρο θα πεσω στα 51?
    εχω κουραστει πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Νομιζω οτι θα πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι ρεαλιστικα κ με κοινη λογικη γιατι αν πεσεις στα 51 θα πεσεις κι απο τα ποδια σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    θελω να μπορω επιτελους να φοραω skinny jeans και να ντυνομαι οπως θελω κ οχι οπως πρεπει
    ολα τα μοντελα ειναι 20 κιλα κατω
    και πολλες γυναικες που ξερω
    δεν ξερω ποση υπομονη να κανω ακομα..13 κιλα εμειναν
    παντως φοβαμαι πολυ τις κρισεις βουλιμιας που παθαινω 1 φορα την βδομαδα αναποφευκτα
    ειδικα απο παρασκευη μεσημερι μεχρι κυριακη βραδυ...το χειροτερο μου...κανω υπερανθρωπες προσπαθειες

  4. #4
    Ασε μας κοπελα μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by wannabeskinny
    θελω να μπορω επιτελους να φοραω skinny jeans και να ντυνομαι οπως θελω κ οχι οπως πρεπει
    ολα τα μοντελα ειναι 20 κιλα κατω
    και πολλες γυναικες που ξερω
    δεν ξερω ποση υπομονη να κανω ακομα..13 κιλα εμειναν
    παντως φοβαμαι πολυ τις κρισεις βουλιμιας που παθαινω 1 φορα την βδομαδα αναποφευκτα
    ειδικα απο παρασκευη μεσημερι μεχρι κυριακη βραδυ...το χειροτερο μου...κανω υπερανθρωπες προσπαθειες
    Να σε ρωτησω κατι;Συνειδητοποιεις τι λες; Εννοω καταλαβαινεις οτι εισαι σε επικυνδυνο δρομο; κ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗς ΣΟΥ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Νομίζω είσαι σε λάθος ενότητα. Κάνε μία περιήγηση στην ενότητα της ανορεξίας και αποφάσισε αν αυτό είναι που θέλεις πραγματικά...
    ΠΡΟΣΕΞΕ!!! Δεν είναι παιχνίδι το σώμα μας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε!
    Δε θα σου πω πως σχεδόν όλοι θα ζηλεύαμε τις σημερινές σου αναλογίες
    γιατί σημασία έχει τι θέλεις εσύ κι όχι μια στατιστική έρευνα.Εξάλλου,δεν το βλέπεις.

    Για να σταθμίσουμε λίγο τι έχουμε:Από τη μία η εικόνα του σώματος ενός μοντέλου σε skinny jeans
    κι από την άλλη το τίμημα,που πληρώνεις με ταλαιπωρημένο νευρικό σύστημα,"αναπόφευκτες" βουλιμικές κρίσεις,
    ελλειπή διατροφή,κούραση,υπεράνθρω πες προσπάθειες...και πόσα άλλα που στις λίγες σειρές δε χωρούν,ωστόσο βιώνεις.

    Νιώθεις πως αξίζει όλο αυτο που περνάς (με τον τρόπο μάλιστα που το περνάς) τον κόπο;Κι ας πούμε πως κατάφερες
    να ζυγίζεις 51 κιλά κάποια στιγμή.Θεωρείς πως θα αρκεί,πως θα σε κάνει όσο ευτυχισμένη ελπίζεις;Είναι δυνατόν
    να κρύβει τόση ευτυχία ένας αριθμός ενώ το μέχρι εκείνον βυθίζει σε δυστυχία,που αποστερεί την απόλαυση του σήμερα;

    Αναλογίσου,σε παρακαλώ,μια στιγμή τι πραγματικά θέλεις και τους λόγους για τους οποίους το θέλεις!
    Όχι τη δελεαστική εικόνα με το στενό τζην,αλλά πίσω απ'αυτήν.Ποιό αληθινό "θέλω" σου φωλιάζει εκεί;Ποιά ανάγκη;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Η καλλιτεχνική δημιουργικότητα προσφέρει πολλά στον άνθρωπο..όταν όμως παίζει επικίνδυνα με τον ψυχισμό του και τον κλονίζει...ποιος ο λόγος ύπαρξης της σε τόσο ακραίο βαθμό; Τι εξυπηρετεί; Υπάρχουν τόσα μοντέλα που έχουν αρρωστήσει από διατροφικές διαταραχές..και δυστυχώς πολλά απο αυτά έχουν πεθάνει. Με αφορμή το θάνατο αρκετών μοντέλων έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια στο χώρο της μόδας αρκετά πράγματα, όπως η απαγόρευση των μοντέλων με ΔΜΣ κάτω από 18 σε πολλές περιοχές. Παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά άτομα από το χώρο αυτό που ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ και εξακολουθούν να προωθούν αυτά τα πρότυπα...Το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα βγουν τα προϊόντα τους όσο το δυνατόν πιο κολακευτικά από τα μάτια του φωτογραφικού φακού στα δικά μας. Δε μας αντιμετωπίζουν ως ανθρώπους που θα εκφραστούν μέσα από τα προϊόντα τους αλλά ως ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ. Από τη μία προπαγανδιζονται τα junk food και η άσκοπη αφθονία και από την άλλη τα ανορεξικά μοντέλα...Δυο τόσο αντιφατικές καταστάσεις που προβάλλονται με την ίδια μανία...γιατί να μας προσεγγίζουν τόσο αλλόκοτα; ...γιατί γι'αυτούς είμαστε απλοί καταναλωτές... H Ana Carolina Reston πέθανε 21 ετών. Η Luisel Ramos πέθανε 22 ετών. Η Isabelle Caro πέθανε 28 ετών. ...και πολλά ακόμα μοντέλα βασανίζονται από διατροφικές διαταραχές και πολλοί άνθρωποι εκτός του χώρου αυτού επίσης. Ενός λεπτού σκέψη για να αναλογιστούμε ποια είναι η ουσία και πόσο απέχουμε από αυτήν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    σας ευχαριστω ολους
    marou_laki σου εκανα κατι;
    εν πασει περιπτωση νομιζω πως και 51 κιλα να παω η αυτοπεποιθηση μου δεν θα υπαρχει σε συγκεκριμενα θεματα
    λατρευω τα ρουχα και αισθανομαι δυστυχισμενη που πρεπει να μαι 51 κιλα για να μπορω να τρωω φυσιολογικα
    εκτος απ ολα τ αλλα προβληματα μου τα οποια ειναι σοβαρα ..σε αντιθεση μ αυτη την ψυχωση ..
    δεν μπορω να τρωω γλυκα κι αυτο πραγματικα σε κανει να νιωθεις χειροτερα
    η μοναξια με κανει να σκεφτομαι συνεχως το φαγητο
    ποσες φορες νιωθω την αναγκη να μπω σ ενα ζαχαροπλαστειο και να φαω μια τουρτα μονη μου..
    οταν το κανω με μισω
    δεν υπαρχει σωτηρια πιστευω..
    φταιει κ ο μεταβολισμος μου που ειναι αργος..η προδιαθεση για παχυσαρκια και ο σκελετος μου
    τιποτα δεν βοηθαει
    Η ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ
    ειλικρινα αν μου λεγαν οτι θα γινοταν η συντελεια του χρονου θα πεθαινα απο παχυσαρκια πιστευω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    δηλαδή εσυ εχεις αποφασισει να πεθανεις ειτε απο το πολύ φαι ειτε απο το λιγο.... το θέμα ειναι ΓΙΑΤΙ θες να πεθανεις... ψαξε να βρεις τροπους για να ζησεις κοπελιά! Το φαγητό είναι το καυσιμο μας τπτ αλλο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    δηλαδη μου λες οτι θα πεθανω επειδη θελω να φτασω τα 51?
    δεν ειπα 41...ειπα 51...
    το φαγητο ειναι και ευχαριστηση και μαλιστα τεραστια οταν δεν εχεις αλλες...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    wannabeskinny, αν εσυ που είσαι 1,71 θες να πας στα 51, εγω που είμαι 1,58 που θα παω, στα 38??
    άσχετο τη κοκα λαιτ τι τη πινεις? να χονεψεις τι? το γιαουρτι 0%?
    και που τις είδες εσυ τις πολλες γυναικες 20 κιλα κατω απ'το υψος τους?
    skinny jean μπορεις να φορεσεις και τωρα που στα κιλα που είσαι τωρα με το υψος σου σκέφτομαι οτι θα είσαι σωματάρα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    σ ευχαριστω αλλα δεν ειναι ετσι...
    η κοκα κολα πινεται για ευχαριστηση απο μενα...απ τις ελαχιστες "λιχουδιες"
    αληθεια τις βλεπω γυρω μου και ντυνονται τελεια ...
    δεν ειμαι σωματαρα εχω ανοιχτη λεκανη,σωσιβιο,περιττα κιλα σε γοφους ,γλουτους και μηρους και κρεμασμενα μπρατσα...
    αν βαλω skinny jean θα μαι για ντοματες...ασε που δεν μου μπαινουν...ουτε το 44 του zara...
    δεν φανταζεσαι την λαχταρα μου για να χωρεσω μεσα σ ενα ανοιχτοχρωμο τετοιο παντελονι...και να φοραω αμανικα και μαγιο χωρις να νιωθω ετσι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by wannabeskinny
    καλησπερα.ειμαι καινουρια και θελω την συμπαρασταση σας αφου δεν μου δινει κανεις σημασια και νιωθω πολυ μονη.
    ειμαι 1.71 και 64 κιλα
    θελω απελπισμενα να φτασω τα 51 και εχω ηδη κουραστει για να πεσω στα 64...
    υπεφερα και απο καταθλιψη στο παρελθον ,ετσι το ριχνα στο φαγητο και ειχα φτασει τα 78...
    τωρα πια πινω τσαγια και βιταμινες
    πρωινο βραδυνο γιαουρτι 0% ενδιαμεσα φρουτα και λαχανικα
    κ το μεσημερι λιγα οσπρια η τονο με σαλατα
    επισης πινω coca cola zero
    κανω 50 λεπτα γυμναστικη την μερα...
    σε ποσο καιρο θα πεσω στα 51?
    εχω κουραστει πολυ
    1.71 υψος με 51 κιλά θα εισαι σε υποθρεψια με όλες τις σοβαρες συνεπειες. Να σου θυμίσω μόνο οτι ενα ατομο με BMI <18.5 ειναι ελλιποβαρές κι εσυ επιθυμεις να αποκτήσεις BMI =17.4. Τα συμπερασματα δικα σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Originally posted by wannabeskinny
    σ ευχαριστω αλλα δεν ειναι ετσι...
    η κοκα κολα πινεται για ευχαριστηση απο μενα...απ τις ελαχιστες "λιχουδιες"
    αληθεια τις βλεπω γυρω μου και ντυνονται τελεια ...
    δεν ειμαι σωματαρα εχω ανοιχτη λεκανη,σωσιβιο,περιττα κιλα σε γοφους ,γλουτους και μηρους και κρεμασμενα μπρατσα...
    αν βαλω skinny jean θα μαι για ντοματες...ασε που δεν μου μπαινουν...ουτε το 44 του zara...
    δεν φανταζεσαι την λαχταρα μου για να χωρεσω μεσα σ ενα ανοιχτοχρωμο τετοιο παντελονι...και να φοραω αμανικα και μαγιο χωρις να νιωθω ετσι...
    Οντως βρε κοπελα μου,τα κιλα που θελεις να πας,ειναι απλα παρα πολυ λιγα!
    Και μου φαινεται πολυ παραξενο να μην σου κανει το 44 του ζαρα!!!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •