Πλατό τόσο γρήγορα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    18

    Πλατό τόσο γρήγορα;

    Αύριο τελειώνω την 5η εβδομάδα δίαιτας (με το σύστημα των πόντων του weight watchers).

    Οι πρώτες τρεις εβδομάδες απέδωσαν ικανοποιητικά αποτελέσματα (θα το δείτε και στο τικεράκι μου).

    Η τέταρτη εβδομάδα τίποτε, τα κιλά στάσιμα.
    Είπα δεν πειράζει, χαλλλαρά, είχα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα, βγήκα δυο φορές εκτός ορίου πόντων, τσάκισα και το καθημερινό μου ωράριο με κρίσεις αϋπνίας κοκ
    Δεν αγχώθηκα δηλαδή και συνέχισα κανονικά.

    Αύριο όμως τελειώνει και η πέμπτη μου εβδομάδα κι έτσι ζυγίστηκα σήμερα, ελπίζοντας να δω έστω και 200 γραμμάρια λιγότερα. Αμ δε!
    Η ζυγαριά εκεί, κολλημένη στα 80. Βέβαια δεν πήγε ούτε πάνω ευτυχώς, αλλά έχω κολλήσει.

    Κι εντάξει, το φαινόμενο "πλατό" το περίμενα, αλλά όχι τόσο γρήγορα.

    Θυμήθηκα τώρα καθώς γράφω κάτι που μου έλεγε παλιά μια φίλη που ήταν ισόβιο μέλος των weight watchers, ότι συνήθως έχουμε πλατό ανά πεντάδα κιλών, με αυτά της δεκάδας να είναι τα πιο... πεισματάρικα.
    Δηλαδή, αν ξεκίνησες ας πούμε τη δίαιτα στα 89 κιλά, θα βρεις το πρώτο πλατό στα 85, θα "ξεκολλήσεις" σχετικά γρήγορα, αλλά το επόμενο πλατό που θα βρεις στα 80 κιλά, θα είναι δυσκολότερο.

    Εγώ απ' όσο θυμάμαι απ' τον εαυτό μου στο παρελθόν, πλατό μου συνέβαινε αρκετά αργότερα, στον 2ο μήνα προς το τέλος του.

    Τι να πω, δεν ξέρω...

    Εσάς σας έχει συμβεί ή σας συμβαίνει κάτι ανάλογο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Ιφιγένεια ( :bigsmile: έχω έρωτα με αυτό το όνομα :bigsmile: ) εξαρτάται σε τι φάση είσαι, επηρεάζουν τόσα πολλά πράγματα την ζυγαριά (περίοδος - άγχος - ιώσεις) που καλύτερα να παρακολουθείς το σώμα σου (πως είναι τα ρούχα πάνω σου κλπ).

    Όλοι περνάνε φάσεις που η ζυγαριά δεν κάνει βήμα, κάποιοι μετά όταν ξεκολάει τα χάνουν μαζεμένα (βάση ζυγαριάς).

    Επι την ευκαιρία να αναφέρω πως πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και όταν παίρνουμε τα κιλά, πόσες φορές με στένευε ένα παντελόνι ή κουμπώνε με το ζόρι το φόρεμα και η ζυγαριά με έδειχνε 1 άντε 2 κιλά πάνω. Ε όταν με εδειχνε η ζυγαριά 4 κιλά πάνω τα ίδια ρούχα μου έκανα το ίδιο πάνω μου.

    Συνέχισε την δίαιτα σου κανονικά, το να μην έχεις χάσει επειδή 2 φορές έφαγες παραπάνω δεν ισχύει αν σε ανησυχεί, όλοι αραιά και που ξεφεύγουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Μηπως πρεπει να προσαρμοσεις τις θερμιδες σου?οταν χασουμε τα πρωτα κιλα πρεπει σταδιακα να μοιωσουμε τις θερμιδες αναλογα με το βαρος που χασαμε,μπορει πρωτα να εχανες με 1400 θερμιδες την ημερα και τωρα πρεπει να τις πας στις 1300 η να κανεις περισσοτερο γυμναστικη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Iφιγενεια... μηπως ησουν πολλα χρονια στασιμη στα 80 κιλα και το σωμα σου αντιστεκεται στο να κατεβει απο αυτο το βαρος...?

    Επισης απειδη εγω εκανα ενα μεγαλο διαστημα weight watchers παλια, μηπως δεν ταξινομεις σωστα τους ποντους καθε μερας? Μηπως δηλαδη τους χρησιμοποιεις για να τρως πραγματα που δεν καιγονται το ιδιο ευκολα απο το σωμα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    σωστο αυτο που εγραψες penelope,θυμαμαι παλια οταν εκανα διαιτα με θερμιδες ετργωγα υδατανθρακες απο μακαρονια και τετοια και ενω οι θερμιδες δεν ηταν πολλες,τα κιλα δεν επεφταν,θελει επιλογη και στο τι τρωμε εκτος τις θερμιδες :thumbup:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Ναι ειναι πολυ ευκολο με τους ποντους να παραμυθιαστεις και να τρως βλακειες... και να εχεις αντιθετα αποτελεσματα και φυσικα φοβερη πεινα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    Ιφιγένεια, μη στενοχωριέσαι καθόλου!
    Συμβαίνουν και αυτά με τη στασιμότητα πού και πού, για πολλούς λόγους.
    Συνέχισε κανονικά και στο τέλος όλα τα κιλά θα χαθούν.
    Σήμερα ξεκινάω κι εγώ.
    Είμαι 93,6 κιλά και ο στόχος μου είναι τα 79.
    Καλημέρα σε όλες και όλους!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Παιδια καλησπερα! Σήμερα η μερα της απογοητευσης στην κυριολεξια. Την προηγουμενη εβδομαδα πηρα αποφαση να ζυγιζομαι μια φορα την εβδομάδα. Ολη την εβδομάδα , ενοιωθα και απο τα ρουχα μου οτι εχω χασει και ειχα ψυχολογια super! Σήμερα λοιπον και αφου αδιαθετησα (ωστε να μην εχω δικαιολογια με κατακρατηση ) ζυγιστηκα . Μαχαιρια στην καρδια . Οχι ειχα χασει αλλα η ζυγαρια έδειξε και συν +300. Ενα μήνα τωρα ειναι κολημενη στο ιδιο νούμερο. Παρολο οτι άρχισα γυμναστήριο και δεν εχω κανει ουτε μια παρασπονδια το αντιθετο . Θερμιδικα δεν εχω ξεπεράσει ουτε τις 1200 θερμιδες να μην πω οτι καποιες μέρες ειμαι πολυ λιγοτερο . Παρολα αυτα η ζυγαρια καλημενη . Στεναχωρηθηκα παρα πολυ που δεν εχω διαθεση να παω ουτε γυμναστηριο . Θα συνεχισ βεβαια αλλα εχω βαρια καρδια ....:no::no::no::no::no::no::no::no::no::no::no:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    παντου και πουθενα
    Posts
    97
    σε καταλαβαινω απολυτα...που ναδεις τη δικη μου απογοηρευση οπου μετα το τριημερο της καθαρα δευτερας στριμωξα πολυ τον ευατο μου και μια εβδομαδα ετρωγα παραπαρα παρα πολυ λιγο....το αποτελεσμμα πολυ καλο -2 κιλα...τοτε ειπα φτανει με την τοση αυστηροτητα και ξαναεκανα την διατροφη μου τρεις μερες μετα τα 2 κιλα ειχαν ξαναερθει...πληρης απογοητευση...μου ρχοταν να κοπανησω το κεφαλι μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by Alma libre
    Ενα μήνα τωρα ειναι κολημενη στο ιδιο νούμερο. Παρολο οτι άρχισα γυμναστήριο και δεν εχω κανει ουτε μια παρασπονδια το αντιθετο .
    εγω αν εχω καιρο να παω γυμναστηριο και ξεκινησω παλι ειμαι τουλαχιστον δυο κιλα πανω γιατι οι μυς γεμιζουν και φουσκωνουν,πολυ πιθανον αυτο να εχει γινει και ενω χανεις λιπος να πηρες βαρος απο τους μυς.Μην το βαζεις κατω και συνεχισε ετσι και θα δεις σιγουρα αποτελεσμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εχει δικιο η φορτυ, κατα πασα πιθανοτητα αυτο συμβαινει...
    το βασικο κριτηριο ειναι η μεζουρα...και αφου βλεπεις διαφορα στα ρουχα...απλα ασε τη ζυγαρια.
    Ειδικα οι πρωταρηδες/αγυμναστοι εχουν την ικανοτητα να βαζουν μυς/βγαζουν λιπος ταυτοχρονα...αυτο δε σημαινει απαραιτητα διαφορα στη ζυγαρια αφου το ενα...ειναι πιο βαρυ απο το αλλο! (ο μυς απο το λιπος)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ΥΓ φαε κ παραπανω απο καθαρες τροφες τωρα που γυμναζεσαι να δεις πως θα αντιδρασει το σωμα...μη φοβασαι τις θερμιδες οσο τις καις, να εχει το σωμα να ζησει κ δε θα κολλησει...
    εγω αυτο εκανα στις 1600 σκεψου...τις πηγαινα 1900 2 φορες την εβδομαδα...(στα 80+ κιλα αλλα με συστηματικη γυμναστικη).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Kοριτσια ευχαριστω παρα πολυ! Μακαρι να ειναι ετσι. Παντως αποψε το βραδυ απο τα νευρα μου ετρωγα μονο λευκο ψωμι ! Εχω να φαω 3 μηνες αλλα ήθελα να ξεσπασω ! Και μεχρι το μεσημερι να σκεφτει κανεις οτι δεν ηθελα να κανω παρασπονδια , αλλα τωρα το βραδυ ξεσπασα....... Απο αυριο ομως τα κεφαλια μεσα !
    Αυτη ηταν η πρωτη μου παρασπονδια σε 3 μηνες και 4 μερες διαιτα .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by Alma libre
    Kοριτσια ευχαριστω παρα πολυ! Μακαρι να ειναι ετσι. Παντως αποψε το βραδυ απο τα νευρα μου ετρωγα μονο λευκο ψωμι ! Εχω να φαω 3 μηνες αλλα ήθελα να ξεσπασω ! Και μεχρι το μεσημερι να σκεφτει κανεις οτι δεν ηθελα να κανω παρασπονδια , αλλα τωρα το βραδυ ξεσπασα....... Απο αυριο ομως τα κεφαλια μεσα !
    Αυτη ηταν η πρωτη μου παρασπονδια σε 3 μηνες και 4 μερες διαιτα .....
    Αλμα μπορει αυτο να συμβαινει λογω της γυμναστικης.Μην κυτας ζυγαρια θα μετρας ΠΟΝΤΟΥΣ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    lessing μου δεν παω πολυ καιρο γυμναστηριο . Αλλα απο την άλλη προχτες φορεσα ενα σακκακι που με δυσκολια εκλεινε και "επλεε'επανω μου ! Και το χαρηκα τοσο πολυ ! Και σημερα με την κολοζυγαρια νευριασα και στεναχωρηθηκα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •