ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656

    ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ?

    είμαι 36 χρονών και υπέρβαρη.115 κιλά. 'Οποιος άλλος χαρακτηρισμός για μένα θα ήταν άσχετος και άχρηστος αφού πια η καθημερινότητα μου, μόνο αυτό σημαίνει. Δλδ, μεγαλώνω και παχαίνω ασταμάτητα. Τρώω ασταμάτητα. Ντρέπομαι και απελπίζομαι και κυρίως δεν έχω δυνάμεις να μην τρώω. Συχνά σκέφτομαι να κάνω κάποια από τις επέμβασεις παχυσαρκίας αλλά νομίζω ότι παρόλο που σου μειώνουν το μέγεθος του στομαχιού, δεν σου μειώνουν την επιθυμία την ψυχολογική να το ρίξεις στο φαγοπότι. Με αυτό τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    μην απελπιζεσαι...για ολους εχει ο θεος...σκεψου οτι υπαρχουν γυναικες με περισσοτερα κιλα και το παλευουν...να προσπαθησεις να τα βρεις με τον εαυτο σου...κυνηγα οτιδηποτε σ ευχαριστει και σε γεμιζει (οχι το φαγητο φυσικα...ολα με μετρο)
    ξεκινησε αμεσα γυμναστηριο και διατροφη
    αλλιως σκεψου το θεμα του χειρουργιου παντως απ οτι ξερω μετα δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να τρως αυτα που ετρωγες πριν...
    καλη σου επιτυχια ευχομαι:)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21
    monahoiot,

    Γεια σου!Σαν να διαβαζω την δικη μου ιστορια πανω κατω.εγω σκεφτομαι και για επεμβαση αλλα το πιο σωστο και το ξερω,ειναι να παω σε...ψυχολογο.πολλες φορες δεν πειναω αλλα καλυπτω ετσι τις ψυχολογικες μου αναταραχες και δεν ειναι σωστο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Πιθανον ψαχνοντας θεματα στο φορουμ να βοηθηθεις.Ψαξε κ παλια τοπικ κ καινουργια κανοντας παραλληλα την προσπαθεια σου.Πριν 2 χρονια ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με σενα δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω μεγαλες ποσοτητες κ ετρωγα ασταματητα απο συνηθεια χωρις να πειναω.Σημερα ειμαι καλυτερα ψαχνοντας το θεμα.Προσωπικη μου αποψη πλεον ειναι οτι η υπερφαγια εχει να κανει και με το ψυχολογικο αλλα κ με συνδιασμους τροφων οταν λεω συνδυασμους εννοω τροφες που συνθετουν σεροτονινη για κορεσμο κ ευφορια.Δεν πιστευω οτι το ενα γινεται χωρις το αλλο δλδ να δουλευεις το θεμα ψυχολογικα κ ταυτοχρονα να τρως junk .Mε αυτο προσπαθω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι η υπερφαγια ειναι ενα προβλημα που μπορει να λυθει.Αλλα κ γω πριν 2 χρονια την εβλεπα σαν ενα τερας του οποιου ημουνα δεσμια.

  5. #5

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα και τον ψυχολόγο αλλά ακόμα και τον ψυχίατρο(για ένα διάστημα 6 μηνών πήρα αγωγή αντικαταθλιπτικών). Δεν είμαι σίγουρη αν βοηθήθηκα στο συγκεκριμένο ζήτημα! Προφανώς όχι αφού συνεχίζω να τρώω ακάθεκτη βλέποντας την υπερφαγία σαν τη μόνη μου ευχαρίστηση και παρηγοριά. Αν υπήρχε επέμβαση που να μου ξερίζωνε από τον εγκέφαλο τους συνειρμούς που κάνω για το φαγητό, αυτή θα έκανα! Βαρέθηκα τον εαυτό μου. Θα ήθελα ως δια μαγείας να παρουσιαζόταν το τζίνι και να μου ικανοποιούσε την επιθυμία μου να ξαναγίνω κανονική στο βάρος μου λέγοντας μου πως "αυτό είναι ένα δωράκι για σένα που έχεις κοπιάσει τρελά για όλα τα υπόλοιπα στη ζωή σου, ήρθε η ώρα να επιβραβευτείς! Σου δώρίζεται κάτι χωρίς να μοχθήσεις για αυτό!"
    Και εδω τελείωνει η φαντασίωση και αρχίζει η πραγματικότητα... Αν ήταν τόσο εύκολο να κοπεί ο εθισμός για το φαγητό, δεν θα είμασταν τόσοι παχύσαρκοι εκεί έξω!...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21
    Monahoiot,

    Τιποτα ομως δεν ειναι ακατορθωτο.χρονοβορο και...σπαστικο,μπορει,ακατο� �θωτο ομως οχι.εγω περασα καταθλιψη πριν απο ενα χρονο...ακολουθησα αγωγη,αισθανομαι καλυτερα αλλα οχι παντα.τα χαπια αυτα σε πρηζουν βασικα και ελπιζω τωρα που αρχισα να τα μειωνω να ξεπρηστω λιγο τουλαχιστον.το κακο με μενα ειναι οτι περιμενω κατι να γινει(τι ομως,δεν εχω ιδεα!) για να ξεκινησω καλη διατροφη και να αρχισω να ξεφουσκωνω.παντως,ακομη και μεσα στην καταθλιψη μου,εχω ακομη ελπιδες οτι καποια στιγμη αυτος ο εγκεφαλος θα αρχισει να σκεφτεται διαφορετικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    παντου και πουθενα
    Posts
    97
    καλησπερα και απο εμενα...ολα θελουν τον χρονο τους..και εγω καποια στιγμη ειχα σκεφτει τον ψυχολογο αλλα τελικα αποφασισα να το παλεψω για χιλιοστη φορα μονη μου...μπορει να κουραζομαι ψυχολογικα εννοω αλλα η διαδρομη ειναι μονοδρομη.......η μπροστα με αγωνα για να αδυνατισεις η μια ζωη παχια και πιο παχια μεχρι που δεν θα εχουμε επιλογες στο πως θα χασουμε τα κιλα...υπαρχουν αλλες καταστασεις ανθρωπων με πολλα περισσοτερα κιλα απο τα δικα μασ που εχουν τετοια δυναμη και τετιοι ψυχισμο που το παλευουν και ας ειναι ο δρομος μια μεγαλη ανηφορα...γιατι οχι και εμεις? ολα θεμα μυαλου ειναι αποφασης και δυναμης....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    21
    εχεις δικιο redrose!

    νομιζω πως ολες-ολοι μας το ξερουμε αυτο.το παν ειναι να το συνειδητοποιησουμε!:roll:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    για αρχη, αν ΠΡΕΠΕΙ να φας χωρις να πεινας, φτιαξε μια σαλατα με σελερυ/λαχανο/πρασσινη πιπερια και λεμονι απο πανω. Σιγα σιγα θα το βαρεθεις αν επιτρεπεις στον εαυτο σου να κανεις κραιπαλες μονο σε αυτο το πιατο, και θα καταληξεις να πεις "πφφφ παλι μωρε το σελερυ; αστο..." και θα σταματησεις να τρως χωρις να πεινας. Ετσι το εκανα εγω με τα ψυχολογικα μου. Δεν θα σταματησεις σε μια μερα, η σε μια βδομαδα, αλλα στο τελος θα σταματησεις, θα μαθεις να τρως οταν πρεπει και οσο πρεπει.

    Η ρωμη δε χτιστηκε σε μια μερα. Θεληση θελει, και υπομονη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    πραγματικα merrymisery εισαι παραδειγμα προς μιμηση....μπραβο πραγματικα δινεις κουραγιο τοσο με την προσπαθεια σου την επιμονη και την επιτυχία σου όσο και με τις συμβουλές σου :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by MerryMaker_Misery

    για αρχη, αν ΠΡΕΠΕΙ να φας χωρις να πεινας, φτιαξε μια σαλατα με σελερυ/λαχανο/πρασσινη πιπερια και λεμονι απο πανω. Σιγα σιγα θα το βαρεθεις αν επιτρεπεις στον εαυτο σου να κανεις κραιπαλες μονο σε αυτο το πιατο, και θα καταληξεις να πεις "πφφφ παλι μωρε το σελερυ; αστο..." και θα σταματησεις να τρως χωρις να πεινας. Ετσι το εκανα εγω με τα ψυχολογικα μου.
    Φαντάζομαι δεν ΠΡΕΠΕΙ να φάει κανείς όταν δεν πεινάει.Το ΘΕΛΕΙ,νιώθει πως το χρειάζεται για κάποιους λόγους...
    Αυτό,που προτείνεις,το ακούω πολύ καταναγκαστικό έργο.Κι αν θεωρείς πως έπιασε σ'εσένα ως κόλπο,
    όντως τακτοποίησες έτσι το πολύπλοκο ψυχολογικό κομμάτι της σχέσης σου με το φαγητό;Με ξενίζει η συμβουλή σου...
    Το τικεράκι σου είναι εντυπωσιακό και σε συγχαίρω για την απώλεια!Ωστόσο ο στόχος,με προβληματίζει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by lessing
    .Προσωπικη μου αποψη πλεον ειναι οτι η υπερφαγια εχει να κανει και με το ψυχολογικο αλλα κ με συνδιασμους τροφων οταν λεω συνδυασμους εννοω τροφες που συνθετουν σεροτονινη για κορεσμο κ ευφορια.Δεν πιστευω οτι το ενα γινεται χωρις το αλλο δλδ να δουλευεις το θεμα ψυχολογικα κ ταυτοχρονα να τρως junk .Mε αυτο προσπαθω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι η υπερφαγια ειναι ενα προβλημα που μπορει να λυθει.Αλλα κ γω πριν 2 χρονια την εβλεπα σαν ενα τερας του οποιου ημουνα δεσμια.
    :thumbup::thumbup::thumbup: πιστευω οτι το μεγαλυτερο μερος που προβληματος εναι οι τροφες που τρωμε,μας κανουν να τις ζηταμε περισσοτερο και περισσοτερο με αποτελεσμα να τρωμε πολυ.αν δουμε οτι κατι το ζηταμε συνεχεια πρεπει να σταματησουμε να το τρωμε για λιγο καιρο και γενικα θα πρεπει να τρωμε καθε μερα διαφορετικα πραγματα για να μην συνηθιζει ο οργανισμος μας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4
    :(

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •