ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ (ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ); - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Αχ συννεφιά μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν μου γέμισε το μάτι ή όχι..
    θα την ξαναδώ την Παρασκεύη και μετά το τέλος της συνεδρείας θα αποφασίσώ!
    Πιστεύω οτι δεν μίλαγε πολύ και με κοίταγε έτσι γιατί ίσως πίστευε οτι έχω να πω και κάτι άλλο αλλά δεν το λέω..αλλά σαν επαγγελματίας δεν θα έπρεπε να καταλάβει πότε έχω να πω και κάτι παραπάνω ή όχι.?
    Δέν ξέρω..Θα ήθελα να διαβάσω και τις απόψεις των άλλων παιδιών..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Πήγα ξανά!Αλλά μάλλον έχασα τον καιρό μου..
    Μπήκα μέσα στο γραφείο της μου είπε καλήμερα και δεν ξαναμίλησε.Τίποτα..κουβέντ� �!
    Δεν άντεξα και την ρώτησα και μου είπε οτι θα έχω μία ώρα την εβδομάδα να πηγαίνω εκεί και να λέω οτι θέλω.
    Ένα όνειρο που είδα,μία σκέψη που έκανα οτιδήποτε...
    Ε άρχισα και εγώ σιγά-σιγά να της λέω κάποια πράγματα αλλά και πάλι δεν μίλαγε.Και όταν κάποια στιμή την ρώτησα ποια είναι η γνώμη της μου απάντησε με αυτά ακριβώς τα λόγια ''θα έρχεσαι να μου λες οτι θες αλλά εγω δεν θα μιλάω καθόλου αν θέλω κάτι θα σου πω.Είμαι εδώ για να κούσω την σιωπή σου!''
    Δεν μου άρεσε!Αν θέλω κάποιον μόνο να με ακούει να τα λέω και στο χρυσόψαρο μου!
    Και πως εγώ θα της πώ κάτι όταν με κοιτάει μέσα στα μάτια λες και έκανα κάποιο έγκλημα?
    Δεν νομίζω να ξαναπάω...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Δεν ξέρω τι είναι και πως λέγεται αλλά δεν μου αρέσει..
    και απο γνωστούς μου που πηγαίνουν σε ψυχολόγους δεν είναι έτσι..έχουν μία συζήτηση.
    Πήρα σήμερα να ακυρώσω το ραντεβού μου και να κλείσω ένα άλλο με μία ψυχολόγο που με έιχε αναλάβει την πρώτη φορά που πήγα αλλά έχει σπάσει το πόδι της(ατυχία!)και δεν ξέρουν πότε θα γυρίσει..
    Αλλά θα πάρω απο εβδομάδα που θα έχουν νέα της θα πάρω να κλείσω ραντεβου!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ειχα να μπω μερες κ το ειδα μολις τωρα... ελαφακι αυτο που μου περιγραφεις μου θυμιζει ψυχοθερεπεια ψυχαναλυτικης κατευθυνσης (η ψυχαναλυση ειναι ειδος ψυχοθεραπειας απλα επειδη ειναι το πιο παλιο -100+ χρονια- ειναι κ το πιο γνωστο). με την ψυχαναλυση μπορεις να δουλεψεις πολλα θεματα αλλα χρειαζεται χρονο και χρηματα (για να ειναι αποτελεσματικη απαιτειται 2-3 φορες τη βδομαδα) κ δεν ταιριαζει σε ολους.

    δυστυχως στους δημοσιους φορους δεν επιλεγεις εσυ θεραπευτη της αρεσκειας σου ουτε εχεις την επιλογη να πηγαινεις πιο συχνα ή πιο αραια, δλδ ακομα κ να σε αναλαβει καποιος ειναι πιθανο οποιαδηποτε στιγμη να σε δει καποιος αλλος κτλ. ειναι τελειως αντιδεοντολογικο αυτο που συμβαινει, αλλα δυστυχως ετσι δουλευει το συστημα υγειας που εχουμε.

    προσωπικά θα σου προτεινα αν μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα να δεις καποιον ιδιωτη που να μπορεις να επιβεβαιωσεις απο πριν την κατευθυνση του(γνωσιακη-προσωποκεντρικη-συμπεριφοριστικη- συστημικη- ψυχαναλαυτικη κτλ) κ ας ειναι κ ανα 15μερο (ώστε να σου ερχεται πιο οικονομικα). εχω δολεψει σε δημοσιους φορεις κ γινεται πραγματικα μπαχαλο... :no:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Δεν υπάρχει καλύτερος ψυχίατρος στον κόσμο από ένα κουτάβι που γλύφει το πρόσωπό σου
    - Ben Williams

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Originally posted by elafaki20
    Πήγα ξανά!Αλλά μάλλον έχασα τον καιρό μου..
    Μπήκα μέσα στο γραφείο της μου είπε καλήμερα και δεν ξαναμίλησε.Τίποτα..κουβέντ� �!
    Δεν άντεξα και την ρώτησα και μου είπε οτι θα έχω μία ώρα την εβδομάδα να πηγαίνω εκεί και να λέω οτι θέλω.
    Ένα όνειρο που είδα,μία σκέψη που έκανα οτιδήποτε...
    Ε άρχισα και εγώ σιγά-σιγά να της λέω κάποια πράγματα αλλά και πάλι δεν μίλαγε.Και όταν κάποια στιμή την ρώτησα ποια είναι η γνώμη της μου απάντησε με αυτά ακριβώς τα λόγια ''θα έρχεσαι να μου λες οτι θες αλλά εγω δεν θα μιλάω καθόλου αν θέλω κάτι θα σου πω.Είμαι εδώ για να κούσω την σιωπή σου!''
    Δεν μου άρεσε!Αν θέλω κάποιον μόνο να με ακούει να τα λέω και στο χρυσόψαρο μου!
    Και πως εγώ θα της πώ κάτι όταν με κοιτάει μέσα στα μάτια λες και έκανα κάποιο έγκλημα?
    Δεν νομίζω να ξαναπάω...
    Αχ Ελαφάκι μου!
    Συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω, δεν είμαι και ειδική, μπορεί κάποιοι να διαφωνήσουν αλλά! Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα, δεν μου αρέσουν αυτά που διαβάζω...
    Και όσο σκληρό και να ακούγεται (από τεράστια εμπειρία που είχα στην ζωή μου λόγω της μητέρας μου που τραβολογιόταν 15 σε "ειδικούς" ψυχολόγους, ψυχιάτρους και λοιπό συνάφι) εγώ δεν πιστεύω ότι αυτοί οι τόσο ξένοι άνθρωποι μπορούν να σε βοηθήσουν (εκτός από εξαιρέσεις).
    ΜΟΝΗ ΣΟΥ. Προσπάθησε. Το μυαλό σου είναι η δύναμή σου. Μπορεί να ακούγεται τετριμένο αλλά αυτή είναι η αλήθεια η δική μου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Originally posted by mitsimou
    Δεν υπάρχει καλύτερος ψυχίατρος στον κόσμο από ένα κουτάβι που γλύφει το πρόσωπό σου
    - Ben Williams
    Και εδώ θα συμφωνήσω ΜΕ ΧΙΛΙΑ! Όταν κάναμε δώρο στη μαμά μου τη Λαίδη, ένα κανίς γκριφόν, έκοψε τα χάπια και για μεγάλο χρονικό διάστημα πήγαινε τόσο καλά, που ο ψυχίατρος τράβαγε τα βυ....α του!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Originally posted by elafaki20
    Πήγα ξανά!Αλλά μάλλον έχασα τον καιρό μου..
    Μπήκα μέσα στο γραφείο της μου είπε καλήμερα και δεν ξαναμίλησε.Τίποτα..κουβέντ� �!
    Δεν άντεξα και την ρώτησα και μου είπε οτι θα έχω μία ώρα την εβδομάδα να πηγαίνω εκεί και να λέω οτι θέλω.
    Ένα όνειρο που είδα,μία σκέψη που έκανα οτιδήποτε...
    Ε άρχισα και εγώ σιγά-σιγά να της λέω κάποια πράγματα αλλά και πάλι δεν μίλαγε.Και όταν κάποια στιμή την ρώτησα ποια είναι η γνώμη της μου απάντησε με αυτά ακριβώς τα λόγια ''θα έρχεσαι να μου λες οτι θες αλλά εγω δεν θα μιλάω καθόλου αν θέλω κάτι θα σου πω.Είμαι εδώ για να κούσω την σιωπή σου!''
    Δεν μου άρεσε!Αν θέλω κάποιον μόνο να με ακούει να τα λέω και στο χρυσόψαρο μου!
    Και πως εγώ θα της πώ κάτι όταν με κοιτάει μέσα στα μάτια λες και έκανα κάποιο έγκλημα?
    Δεν νομίζω να ξαναπάω...
    Το χρυσοψαρο σου πιστευω θα προσεχε περισσοτερο τι λες ,πιο πιθανο να εδινε και απαντηση.
    Οπως και να λενε τη θεραπεια αυτη και οπως την περιεγραψες ,ειναι πολυ ασχημο να τον πληρωνεις για να σε ακουει μονο.
    Δεν νομιζω κι εγω οτι ταιριαζει αυτο σε εσενα ,ασε που εγω θα ενιωθα τρις χειροτερα μετα απο μια τετοια επισκεψη σε ψυχολογο - ψυχαναλυτη η οπως αλλιως λεγονταν.
    Την ιδια αυτη ''δουλεια'' θα μπορουσε καλλιστα να κανει η καλυτερη σου φιλη η καποιο εμπιστο προσωπο ,που επιπλεον θα σε νοιαζονταν και δεν θα σε εβλεπε μονο ως λεφτα...
    Αν νοιωθεις να μη ξαναπας, μη ξαναπας η δοκιμασε καποιου αλλου ειδους ψυχολογο , ο οποιος θα μπορει να συζητα κιολας.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by mitsimou
    Δεν υπάρχει καλύτερος ψυχίατρος στον κόσμο από ένα κουτάβι που γλύφει το πρόσωπό σου
    - Ben Williams
    θα συμφωνησω, αλλα θα προσθεσω οτι υπαρχουν ανθρωποι τοσο συντετριμμενοι ψυχικα που ουτε αυτο τη μορφη απολυτης και ανιδιοτελους αγαπης δεν μπορουν να νιωσουν....

    κ αυτο στο λεω και ως ψυχολογος και ως ανθρωπος που παντα ειχε ζωα στο σπιτι (κ εννοω στο σαλονι οχι στην αυλη) κ που ακομα πενθει για το "μωρο" που εχασε πριν 1 χρονο....

    υπαρχουν περιπτωσεις που ανθρωποι πραγματικα εχουν αναγκη απο ενα κινητρο για να κινητοποιηθουν κ αυτο μπορει να τους το προσφερει ενα κατοικιδιο, ομως υπαρχουν κ αλλοι που απλα θα το αφηναν να μαραζωσει και να "πεθανει" οπως η ψυχη τους...


    Originally posted by lidal
    εγώ δεν πιστεύω ότι αυτοί οι τόσο ξένοι άνθρωποι μπορούν να σε βοηθήσουν (εκτός από εξαιρέσεις).
    εδω θα διαφωνησω, ενας ανθρωπος "δικος" σου δεν μπορει να δει αντικειμενικα τα πραγματα και δεν εχει τις γνωσεις για να σε κατευθυνει..οταν λοιπον εισαι τοσο "χαμενος" μεσα στις δυσκολιες σου, θες πραγματικα βοηθεια κ οχι συμπαρασταση... για να μην αναφερθω στο οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων(αν οχι ολοι) δεν λεμε τα παντα στους οικειους μας (και ειναι λογικο)...αντιθετα σε ενα ψυχολογο (με τους ψυχιατρους ειναι αλλιως) μπορεις να μιλησεις για το οτιδηποτε χωρις να εχεις το φοβο αν θα σε κρινει κ τι θα σκεφτει γτ ακομα κ να διαφωνει με αυτο που λες, διαφωνει με τα λογια σου οχι με σενα (ειναι λίγο λεπτη αυτη η διαφορα). κ δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλυτερη ασφαλεια κ στηριξη απο το να ξερεις πως οτι κ να κανεις εισαι αποδεκτος.

    χαιρομαι πολυ παντως που η μητερα σου μετα απο τοση ταλαιπωρια ειναι καλυτερα, και καταλαβαινω οτι η ευρεση καποιου σωστου επαγγελματια απο καποιον που δεν ανηκει στο χωρο, ειναι κ λιγο θεμα τυχης....

    κ το τονιζω παλι με φοβο να γινω γραφικη, η συμπεριφορα και η λογικη των ψυχολογων-ψυχιατρων (οπως και ολων των γιατρων) που ανηκουν σε δημοσιους φορεις δεν ειναι ιδια με των επαγγελματιων που δουλευων ιδιωτικα...ειναι σαν να λεμε οτι επειδη στο ικα οι γιατροι συνηθως ειναι αγενείς και αδιαφοροι, τοτε ολοι οι γιατροι ειναι έτσι.... λυπαμαι που το λεω ομως το ελληνικο συστημα δημοσιας υγειας ειναι απαραδεκτο κ οτι δινεις παιρνεις-με ελαχιστες εξαιρεσεις-...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by angelaorangel
    Το χρυσοψαρο σου πιστευω θα προσεχε περισσοτερο τι λες ,πιο πιθανο να εδινε και απαντηση.
    Οπως και να λενε τη θεραπεια αυτη και οπως την περιεγραψες ,ειναι πολυ ασχημο να τον πληρωνεις για να σε ακουει μονο.
    Δεν νομιζω κι εγω οτι ταιριαζει αυτο σε εσενα ,ασε που εγω θα ενιωθα τρις χειροτερα μετα απο μια τετοια επισκεψη σε ψυχολογο - ψυχαναλυτη η οπως αλλιως λεγονταν.
    Την ιδια αυτη ''δουλεια'' θα μπορουσε καλλιστα να κανει η καλυτερη σου φιλη η καποιο εμπιστο προσωπο ,που επιπλεον θα σε νοιαζονταν και δεν θα σε εβλεπε μονο ως λεφτα...
    Αν νοιωθεις να μη ξαναπας, μη ξαναπας η δοκιμασε καποιου αλλου ειδους ψυχολογο , ο οποιος θα μπορει να συζητα κιολας.
    δεν νομιζω ότι εχει να κανει με την προσοχη.... αν οντως η συγκεκριμενη ψυχολογος ειναι ψυχαναλυτικης κατευθυνσης τοτε, το να εχει την ελαχιστη δυνατη συμμετοχη εντασσεται στο πως δουλευει.στην ψυχαναλυση ο θεραπευτης αφηνει ολο το χωρο στον θεραπευομενο ωστε να μπορεσει ο ιδιος να φερει στην συζητηση οσα τον απασχολουν, και αυτα που τον απασχολουν βαθια ερχονται οχι απευθειας αλλα σε δευτερο επιπεδο... γι'αυτο κ οι παυσεις...

    γενικα ομως ολοι οι ψυχοθεραπευτες (κ εγω) μιλαμε με αρκετη "φειδω", πιο πολυ ακουμε.... κ ειναι λογικο γτ ο αλλος ερχεται να μιλησει κ να βγαλει απο μεσα του πραγματα κ οχι να ακουει εμενα να μονολογω.... επιπλεον στοχος ειναι τη συζητηση να την κατευθυνει ο συμβουλευομενος και οχι να τον πηγαινω εγω απο εδω κ απο κει, αν θελω να εστιασω καπου σαφως κ θα το κανω αλλα γενικα ειναι πολυ σημαντικο να βλεπεις προς τα που θελει να κινηθει ο ανθρωπος που εχεις απεναντι σου.... γι'αυτο κ μετα απο μονολεκτικες απαντησεις συνηθως δινεις χωρο στον αλλο να προσθεσει κατι ή να αλλαξει θεμα αν αυτο επιθυμει....

    επιπλεον ποτε δεν λες στον αλλο τι να κανει ούτε ερμηνευεις... πιθανολογείς, αναλύεις, προτεινεις και επιτρεπεις στον πελατη σου να επιλεξει τι θελει η τι δεν θελει να κανει, κ αφου το αποφασισει τον βοηθας να το "σχεδιασει" κ να το πραγματοποιησει. αυτο εχει να κανει με το οτι απωτερος στοχος της ψυχοθεραπειας ειναι να φτασει η στιγμη που ο συμβουλευομενος δεν θα εχει αναγκη τον ψυχολογο κ θα μπορει να σταθει στα ποδια του, το να αποκτησει εναν νεο γονιο που θα του υπαγορευει τι να κανει, καθε αλλο παρα βοηθητικο ειναι....(κ αυτη ειναι η βασικη διαφορα με τους φιλους...)

    παντα βεβαια υπαρχει κ αυτο που λεγεται χημεια και με καποιους ταιριαζεις κ με καποιους οχι.....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Ναι ,συμφωνω απολυτως με ολα τα παραπανω και να υπαρχει συζητηση και να τη κατευθυνει ο συμβουλευομενος,
    μα στη παραπανω περιπτωση οχι μονο δεν συζητησε ,απλα μονο ακουγε και η συμβουλευομενη μας μοναχα ανετα δεν ενιωσε με αυτη την επισκεψη και την αφησε και αρνητικες εντυπωσεις.
    Δεν νομιζω οτι ωφεληθηκε καθολου ,τουλαχιστον απο τη πρωτη φορα που πηγε.Ισως φταιει η λαθος επιλογη ψυχολογου ,ισως με καποιον αλλο θα την εκανε να αισθανθει καλυτερα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by elafaki20
    μπράβο συννεφιά! και εγώ άρχισα να πηγαίνω και νομίζω οτι βοηθάει πολύ!
    Μόνο και μόνο που λες κάπου το πρόβλημα σου και δεν σε κρίνει μου κάνει καλό..
    Βέβαια επειδή εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πηγαίνω ιδιώτικα πάω σε ένα κέντρο ψυχική υγείας που πληρώνεις μόνο 5 ευρώ την επίσκεψη αλλά αργούν κάπως να σου κλείσουν ραντεβου..
    ΕΛΑΦΑΚΙ μπορεις να μου στειλεις στοιχεια απο αυτο το κεντρο;Σευχαριστω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by mitsimou
    Δεν υπάρχει καλύτερος ψυχίατρος στον κόσμο από ένα κουτάβι που γλύφει το πρόσωπό σου
    - Ben Williams
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    konina δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου μιας και σίγουρα γνωρίζεις περισσότερα ως ειδική...
    Αλλά λόγω της μητέρας μου και της μακροχρόνιας κατάστασης που βίωσα κοντά της, δυστυχώς η εμπειρία μου λέει ότι ΔΕΝ υπάρχουν ψυχολόγοι ή ψυχίατροι που μπορεί να βοηθήσουν κανέναν! Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να απαλύνουν με κάποια κατευθυντικά λόγια τον ασθενή πρόσκαιρα -στην καλύτερη περίπτωση- και να τον χαπακώσουν -στην χειρότερη περίπτωση-.
    Ούτε στο δημόσιο ούτε στον ιδιωτικό τομέα. Ίσως μάλιστα στο δημόσιο είναι λίιιιγο καλύτερα γιατί δεν ξερογλείφονται για το πορτοφόλι σου. Θα μπορούσα να γράψω κατεβατά αλλά δεν θέλω.
    Η μαμά μου δεν είναι καλύτερα, δυστυχώς.
    Ξεκίνησε αλκοολική, μπήκε σε πολύ μεγάλο, γνωστό, ακριβό κέντρο αποτοξίνωσης, βγήκε χαπάκιας, πέρασε 17 χρόνια παραδέρνοντας από ψυχίατρο σε ψυχολόγο (αμέτρητους!) και στο τέλος αυτοκτόνησε.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Lidal λυπάμαι πολύ για την μητέρα σου..
    lessing θα σου στέιλω u2u για το κέντρο.
    θα προσπαθήσω απο εβδομάδα να κλείσω ραντεβού με την πρώτη ψυχολόγο που είχα μιλήσει και είχα νιώσει και άνετα και ήμουν και ευχαριστημένη.
    όσο για το ζωάκι που λέτε με βρίσκεται απολύτως σύμφωνη αλλά αυτήν την περίοδο δεν γίνεται..
    Πάντα ήθελα ένα σκύλο,μπορώ να πω πως τους λατρεύω.Τους μιλάω και συννενοούμαστε άριστα..πιο καλά και απο ανθρώπους!Απο μικρή ζήταγα σκύλο.με θυμάμαι να πέφτω στο πάτωμα και κανω εγώ τον σκύλο για να μου πάρουν αλλά η μαμά μου δεν ήθελε επειδή λέει αφήνουν τρίχες και όσο και αν έλεγα οτι θα το φρόντιζα και θα το καθάριζα εγώ δεν..
    την περασμένη εβδομάδα έμαθα απο μία κουβέντα που της ξέφυγε της γιαγιάς μου οτι η μαμά μου θα μου φέρει ένα σκυλάκι!
    Αλλά αυτήν την φορά αρνήθηκα εγώ.Δεν δουλέυω και απο οτι ξέρω η μαμά μου δεν θα δουλέυει απο αύριο οπότε δεν θα έχω να φάω εγώ(αναγκαστική δίαιτα!χαχαχα)θα έχει το σκυλί??
    Στην ψυχολόγο πήγα γιατί ήθελα να κάνω κάτι για μένα και με έιχα παραμελήσει αρκετά τελευταιά.
    konina δεν μπορώ με τίποτα αυτό το διάστημα να πάω σε ιδιώτη και έτσι θα μείνω εκέι που είμαι..
    αν δεν μου αρέσει απλά θα φύγω δεν μπορώ να κανω κάτι αλλό..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •