ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ (ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ); - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    elafaki20 δεν προσπαθώ να σε παρηγορήσω αλλά σκέψου ότι το 90% των Ελλήνων αυτή τη στιγμή είναι σε κατάθλιψη!
    Με όλα αυτά που μας συμβαίνουν, χωρίς δουλειά, πέσμου τι φως να δούμε και να νιώσουμε καλά?
    Μια συμβουλή μόνο: το σκυλάκι να το πάρεις. Όποτε μπορέσεις. Για να μην σου μείνει και το απωθημένο!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    lidal σε γεννικές γραμμές τα προβλήματα που έχω έχουν να κάνουν με τον μπαμπά μου και με τον τρόπο που με αντιμετωπίζει.Με όλα αυτα που συμβαίνουν που λες και εσυ δεν μπορώ να κάνω και πολλά,άρα προσπαθώ να κάνω κάτι με τον τρόπο που σκέφτομαι και υπάρχω.
    Για αυτό πήγα σε ψυχολόγο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    lidal λυπαμαι παρα πολυ για τη μητερα σου... δεν μπορω να φανταστω τι περασατε, ομως ειμαι πραγματικα σιγουρη για το πόσο δύσκολο ήταν... απλα νομίζω ότι οι καταστάσεις που περιγραφεις είναι πραγματικα πολύ δύσκολες κ λυπάμαι που το λέω αλλα οι εξαρτήσεις, ειδικά στο βαθμό που λες, έχουν πολύ μεγάλα ποσοστά θνησιμότητας (άμεσα ή εμμεσα)...αυτο δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι που προσπαθούσαν να βοηθήσουν τη μητέρα σου έκαναν κάτι λάθος ή ότι εκείνη δεν ήθελε να βοηθηθεί..απλά κάποιες ασθένειες είναι πάρα πολύ δύσκολο να της νικησεις..υπαρχουν ομως περιπτωσεις ανθρωπων που έχουν βοηθηθει πραγματικα κ νομιζω ότι είναι λίγο γενικευση να παίρνουμε ενα γεγονός κ το θεωρούμε κανόνα. είναι σαν να λεμε ότι επειδή πολύς κόσμος πεθαίνει από καρκίνο δεν πρέπει να πηγαίνουμε στους γιατρούς.

    επίσης όντως ένα μεγάλο ποσοστο ελλήνων αυτή τη στιγμή είναι σε κατάθλιψη ή εμφανίζει καταθλιπτικές συμπεριφορές... κ σαφώς όσο τα πραγματα χειροτερευουν δεν μπορεις να "γίνεις κάλα".μπορείς όμως να δουλέψεις με τον εαυτό σου ώστε να μην γίνεις χειρότερα.. εξαλλου ψυχικη υγεία δεν ειναι να εισαι πάντα χαρούμενος κ "σε ισορροπία" αλλά να μπορείς να επικοινωνείς πλήρως με το περιβάλλον σου κ τον εαυτό σου, χωρίς να συνθλίβεσαι ψυχικά.... κ πίστεψε με οι κοινωνικες συνθηκες ειναι το κερασακι στην τουρτα όταν καποιος εμφανιζει καταθλιψη...συνηθως κρυβοντα παρα πολλα απο κατω (τα οποια μπορουν να δουλευτουν με την ψυχοθεραπεια) κ απλα η φτωχεια κ ανεργια ερχεται για φτασει το ατομο στα ορια του...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Μπορεί konina, δεν ξέρω, είπα την δική μου εμπειρία, δεν θέλω όμως να κάνω γενικεύσεις γιατί όντως έχω ακούσει και για κάποιους ανθρώπους που βοηθήθηκαν από ειδικούς.
    Ίσως δεν έπρεπε να γράψω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί είμαι παρορμητική μερικές φορές από όσα έχω βιώσει και τα παίρνει όλα η μπάλα, καταλαβαίνεις....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    καλα εκανες κ εγραψες εδω, γτ πραγματικα αυτο που μας ανοιγει τα ματια κ μας κανει πιο πλουσιους ειναι η ανταλλαγη αποψεων κ οχι μονο η προσωπικη μας εμπειρια (που ετσι κ αλλιως την εχουμε)... παντως πραγματικα σου αξιζουν συγχαρητηρια που μετα απο ολα αυτα που περασες μπορεις κ κοιτας μπροστα κ θετεις στοχους κ προσπαθεις... κ οσο για το αν εισαι παρορμητικη δεν το ξερω, ομως αν οντως ετσι ειναι σημασια εχει οτι το αναγνωριζεις... κ αυτο ειναι το πρωτο βημα προς την αυτοβελτιωση... :grin:

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    synnefia mou, εδώ Mak-πρώην monahoiot, πως πας? πες μας την πρόοδο σου με τις συνεδρίες! Φιλιά!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Χαίρομαι ιδιαιτέρως για σένα, πέρυσι γραφτήκαμε πάνω κάτω μαζί στο φόρουμ και βρεθήκαμε να ψάχνουμε τις λύσεις μας , η καθεμία στο δρόμο της, νομίζω τα πάμε καλά! :thumbup::thumbup:

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Originally posted by synnefia
    Εξελίσσομαι σε κάποια που γουστάρω πολύ.
    Πολύ μου αρέσει αυτό!!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    κοριτσια παρακολουθω το θεμα σας και εκτός απο μια μεγαλη -αν μπορουσα - αγγαλια που θαθελα να κανω στην lidal με ολο αυτο τον Γολγοθά που περασε με την μητερα της , θα ηθελα και να σας ρωτησω σε ποιο κεντρο αναφέρεστε και αν εξυπηρετει ακομη εν καιρο κρίσης και πλήρους διάλυσης.Ψαχνω να βρω βοηθεια απο ειδικευμενο ψυχολογο αλλα οπως οοοολοι μας τελικά εχουμε και οικονομικο θεμα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    lidal πολύ λυπηρό αυτό που συνέβηκε στην μητέρα σου, δεν μπόρεσα να μην γελάσω με τον ψυχολόγο που ανησύχησε όταν πήγαινε καλύτερα χωρίς χάπια...

    Εμένα με βοήθησε πολύ η επίσκεψη σε ψυχολόγο. Ήταν ο πρώτος στον οποίο είχα πάει και έτυχε να έχουμε κοινό κώδικα επικοινωνίας, οπότε δεν ξέρω πως να είναι να πηγαίνεις και να μην βλέπεις καλυτέρευση.
    Φυσικά ο ψυχολόγος δεν λύνει το πρόβλημα για σένα, ούτε πρόκειται να σου πει "έχεις κολλήσει με αυτό, για ξεκόλλα μπας και δεις άσπρη μέρα". Εμένα μου έβαζε εργασίες για το σπίτι, τι μου αρέσει σε εμένα, τι δεν μου αρέσει σε εμένα, τι στέκεται εμπόδιο ανάμεσα σε αυτό που νομίζω ότι είμαι και που θα ήθελα να είμαι, κ.α.
    Τότε ήταν η εποχή που πάχαινα συνεχώς με γεωμετρική πρόοδο, με βοήθησε με τις εργασίες να φτάσω στο συμπέρασμα (μόνη μου) για το τι συναισθήματα φοβόμουν να νιώσω και χρησιμοποιούσα το φαί για αναισθητικό (προσπάθησα και το πιοτο αλλά με πιάνει γρήγορα και δεν πρόλαβα να γίνω αλκοολικη, τώρα που τα θυμάμαι μου φαίνομαι βλακωδώς δειλή), με βοήθησε να μάθω να τα αναγνωρίζω, να μην φοβάμαι να τα νιώσω και πως να αντιδρω για να τα αντιμετωπίσω (τον συναισθηματικό αντίκτυπο-πόνο αλλά και με πράξεις, να μην το αφήσω να συνεχίζει αυτό που με πληγώνει)

    όταν πρωτοπήγα, στις πρώτες συνεδρίες του ζητούσα να μου γράψει χάπια για να μην νιώθω, ήμουν τόσο λυπημένη τόσο θλιμμένη και νόμιζα ότι δεν θα το αντέξω, μου έλεγε συνέχεια όχι, γιατί τα χάπια θα με οδηγήσουν στο να αναπαυθώ σε μία "λύση" που μόνο λύση δεν είναι και δεν θα ξύσω να καθαρίσω την πληγή μια και της καλής

    αλλά πολυυυυυύ δουλειά για το σπίτι, μολύβι χαρτί και παρουσίαση στην επόμενη συνεδρία
    αργότερα μπορούσα να δω τις παλιές ασκήσεις και να δω την πρόοδο μου :)

    μαριμαρι, μακάρι κάποιος να ξέρει και να ενημερώσει εάν υπάρχει τέτοια υπηρεσία, πραγματικά θα βοηθούσε πολύ κόσμο

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Πολύ σωστα τα λες.Ναι ειναι αλήθεια ψαχνω εκα κεντρο για περισσότερη βοήθεια.Εχω κανει καποιο καιρο ψυχανάλυση αλλα σε προσωπικό επίπεδο, και τωρα θαθελα πιο εξειδικευμένη πανω στα αιτια της παχυσαρκίας.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Ναι φυσικα και θαθελα να μαθω περισσοτερα.Παρακαλω στειλτε μου και το ιδιωτικο αλλα και το κρατικο-δωρεαν ή συτο που λες με ελαχιστη συμβολη.Σευχαριστω.
    Απο επενδύσεις πανω μου ...αλλο τιποτα.
    Ψυχολογους, δακτυλιους...τι να σου λεω!!!!!!!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Ευχαριστω...το ειδα και σε πυροβολω με πολλες ερωτησεις αλλα ...'Ρωτώντας πας στην πολη"...λενε!!!!!!!!!
    Σευχαριστω για το ενδιαφερον σου

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Αχχχχχχχχχχχ 1.000 συγνωμη.Σε ρωταω για το θεμα που το εχεις ανοιξει.Νομιζα εχεις ανοιξει και αλλο...1000 συγνωμη.Ειδες τι κανει η πολύ ζαχαρη στον εγκέφαλο...χαχαχα.Αοτι καταλαβα δεν ειναι εστιασμενο ΜΟΝΟ στην τροφικη διαταραχη.Το πιάσατε απο την αρχη το πράμα...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Ναι δυστυχως...ειναι αρικτα συνεδεμενα...Το ειχα ανακαλυψει σε συνεδριες γενικου τυπου που εκανα.Σευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •