ειμαι χαλια:(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11

    ειμαι χαλια:(

    καλησπερα.
    ειμαι καινουρια εδω και δεν ηξερα που να γραψω και τι.
    γιαυτο θα γραψω αυτο ακριβως που αισθανομαι.

    εδω και καποιες βδομαδες φοβαμαι να ανεβω στη ζυγαρια..οχι πως δεν ξερω το αποτελεσμα απλα δε θελω να το δω.
    την τελευταια φορα ημουν 108.
    παντα παλευα με τα κιλα αλλα δεν ειχα ξαναφτασει ποτε τοσο.
    το κακο δεν ειναι τα κιλα,το κακο ειναι πως ολο λεω πως θα κανω κατι και δεν κανω απολυτως τιποτα.ουτε για μια μερα.ολο τρωω και κλαιω..και δε σταματαω

    γραφτηκα εδω για να μην αισθανομαι μονη σε ολο αυτο.θα ηθελα να μιλησω και με αλλα ατομα που αισθανονται ετσι και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.

    Υ.Γ.συνηθως δεν ειναι τοσο λυπημενα τα μηνυματα μου και ειμαι γελαστη αλλα σημερα ειμαι αρκετα χαλια..ισως ομως αν δεν ημουν να μην ειχα το θαρρος να γραψω.οποτε μαλλον ολα για καλο γινονται

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    καλωσορισες jazzy!!!
    σημερα εφτασε η στιγμη και μολις εκανες κατι. εγραψες εδω! αυτο ηταν το πρωτο βημα. μην αγχωνεσαι και προχωρα στο επομενο. κανε μικρες στρατηγικες αλλαγες στην ζωη σου και την διατροφη σου μια-μια την φορα. ηρεμια και οργανωση χρειαζεσαι μονο.
    υποστηρηξη θα βρεις εδω αφθονη. ολες απο κει που βρισκεσαι ξεκινησαμε και οι περισσοτερες ειμαστε σε μια καλη πορεια. πολλες εχουν φτασει και στον στοχο τους. τωρα ηρθε και η σειρα σου! ξαναβρες τον χαμογελαστο εαυτο σου και οραματιστειτε μαζι τον αδυνατισμενο εαυτο σου που βρισκεται καπου εκει στο μελλον και σας περιμενει. σιγουρα ολα για καλο γινονται και οταν πιασουμε πατο το μονο που μας μενει ειναι να σηκωσουμε το βλεμα ψηλα. καλη συνεχεια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    20
    πρεπει να βρεις την δυναμη να και να πεις θα το ξανακανω, θα ξανα προσπαθησω, σε καταλαβαινω απολυτα, για πολλα χρονια εκανα ακριβως το ιδιο, εδινα ολο υποσχεσεις στον εαυτο μου τις οποιες δεν τηρουσα. θελω να σου ευχηθω καλη επιτυχια και καλη δυναμη, και ειμαστε ολοι και ολες εδω να σου συμπαρασταθουμε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Γεια σου Jazzy και καλωσόρισες!
    Μην είσαι χάλια, γιατί πραγματικά δεν είσαι μόνη σου και για έναν επιπλέον λόγο: Όλα είναι θέμα απόφασης. Αν αποφασίσεις σοβαρά να αδυνατίσεις, θα το καταφέρεις, δεν υπάρχει περίπτωση. Θέλει οργάνωση, προσήλωση στο στόχο και δυστυχώς υπομονή και χρόνο. Κάνε σήμερα κιόλας την αρχή, ζυγίσου αύριο το πρωί για να ξέρεις που βρίσκεσαι και ξεκίνα! Θα διαπιστώσεις ότι μόλις φύγουν τα πρώτα κιλά θα ανέβει πολύ η ψυχολογία σου. Μετά βέβαια θα υπάρχουν άλλα θεματάκια, δηλαδή μπορεί να μας πεις κουράστηκα, κόλλησε η ζυγαριά, βαριέμαι να αθληθώ, αλλά σίγουρα δεν θα μας πεις είμαι χάλια!
    Καλή αρχή!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    σευχαριστω πολυ λορα
    καλως σας βρηκα!
    αληθεια υπαρχουν πολλοι που τα καταφεραν??
    εχουν γραψει εδω?ειναι τοσα πολλα τα θεματα που δεν ξερω που να κοιταξω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Jazzy καλωσηρθες.Με τον καιρο που θα διαβαζεις τα τοπικ θα δεις πολλες ιστοριες που στο τελος τα καταφεραν.Παρτο χαλαρα χωρις βιασυνες και θα τα καταφερεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Πάρα πολλοί, οι περισσότεροι με χειρουργείο. Αλλά και αρκετοί με διαιτολόγο ή και μόνοι τους. Είπαμε, απόφαση είναι. Όσο για τα θέματα, όρεξη και χρόνο να'χεις, πάρε ανάσα και ξεκίνα να διαβάζεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    σας ευχαριστω κι εσας ava και pj2
    αισθανομαι ηδη καλυτερα
    και αυριο θα μαζεψω θαρρος και θα ζυγιστω!θα σκεφτω και θα οργανωθω!
    υπαρχει μηπως και κατι αλλο που θα επρεπε να ξερω για το site?μεχρι τωρα για το μονο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι γραφουμε ολοι στα ελληνικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    υπαρχουν και ζουν αναμεσα μας!:smirk:
    μην αγχωνεσαι πιστευω οτι θα σε επισκευτουν εκεινοι-ες και θα σου δωσουν δυναμη. παρε το χρονο σου ξεψαχνισε τα τοπικς θα σε βοηθησει πολυ. εγω στην αρχη της προσπαθειας μου οποτε ενιωθα αδυναμη κι επιρεπης εμπαινα μεσα και διαβαζα διαβαζα διαβαζα... επαιρνα (καιπαιρνω) δυναμη ετσι, προσηλωνομουν στοστοχο μου, γεμιζα τις μπαταριες αισιοδοξιας μου ετσι και συνεχιζα. τωρα μπορει να μην το εχω τοσο αναγκη πλεων αλλα η αληθεια ειναι οτι εχω εθιστει.
    ξεκινα απο τα πιο προσφατα. ειμαι σιγουρη οτι θα αναγνωρισεις τον εαυτο σου σε πολλα. και θα δεις οτι δεν εισαι μονη σου, ειμαστε πολλοι και θα νικησουμε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Γράφουμε ελληνικά, όχι κεφαλαία γράμματα, γιατί είναι σαν να φωνάζουμε, δεν αναφέρουμε ονόματα γιατρών, δε διαφημίζουμε προιόντα και υπηρεσίες. Όσο για τα υπόλοιπα και να τα πω είναι μάλλον περιττό, γιατί και μόνο που ρωτάς, αλλά και από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι είσαι ευγενικό άτομο. Δεν προσβάλλουμε, δεν ειρωνευόμαστε, δεν εκφραζόμαστε άσεμνα και υβριστικά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    σας ευχαριστω παρα πολυ!!
    θα το ριξω στο διαβασμα λοιπον να παιρνω κι εγω κουραγιο:kiss:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    jazzy καλώς ήρθες νομίζω πως το πρώτο βήμα το έκανες σήμερα που γράφτηκες εδώ και παραδέχτηκες πως απλά δεν κάνεις τίποτα...πιστευω θα μπορέσεις να βρεις τον τρόπο και να πάρεις αποφάσεις για να ξεκινήσεις μία προσπάθεια απώλειας κιλών.Αν κοιτάξεις τριγύρω στο site θα δεις πως πολλά παιδιά εδώ μέσα είναι στην ίδια διαδικασία με εσένα και ο ένας μπορεί να πάρει δύναμη από τον άλλον.Καλή αρχή να έχεις και υπομονή πάνω από όλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Καλωσήρθες Jazzy!
    Αναφέρεις "το κακο δεν ειναι τα κιλα,το κακο ειναι πως ολο λεω πως θα κανω κατι και δεν κανω απολυτως τιποτα.ουτε για μια μερα.ολο τρωω και κλαιω..και δε σταματαω"
    και μου θύμισες τόσο πολύ τον εαυτό μου όλα τα προηγούμενα 7 περίπου χρόνια

    Εμένα αυτό που με βοήθησε νομίζω είναι τα εξής δύο, που θα σου πρότεινα κι εσένα, με την ελπίδα να βοηθήσουν:
    1ον: κατέγραψε κάπου γιατί θέλεις να χάσεις κιλά, τι θα κερδίσεις από αυτό,όπως και γιατί δεν το κάνεις. ίσως αυτό να βοηθήσει να δεις ποιές είναι οι δυσκολίες σου και να προσπαθείς να τις πολεμήσεις μία μία. για παράδειγμα, θυμάμαι τον εαυτό μου να βρίσκει ως δικαιολογία ότι δεν είναι εύκολο να τρως υγιεινά, λόγω περιβάλλοντος, το ότι ζούσα με τους γονείς μου κλπ. Και μπορεί να έτρωγα σχετικά μικρές ποσότητες, αλλά πάχαινα εκθετικά! είναι όμως εγκεφαλικό το θέμα. Καταγράφοντας τι σε κρατάει πίσω, μπορεί να βρεις τις απαντήσεις. Πχ για εμένα ηταν ότι στην πόλη μου λόγω τρόπου ζωής, έτρωγα πολύ από κυλικείο, τυροπιτάδικα κλπ. Αλλάζοντας σιγά σιγά τρόπο ζωής, κάνοντας μικρά βήματα, ήρθαν οι αλλαγές.

    2ον. υιοθέτησε μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά σου, βάζοντας μικρούς αλλά επιτεύξιμους στόχους. Αυτό είναι που θα σου δίνει ώθηση να συνεχίσεις. Και πάλι παράδειγμα από την προσωπική μου εμπειρία. κλαιγόμουν πάντα που ήμουν παχιά, και ότι δεν μπορώ να γίνω 65κιλά. Δεν καταλάβαινα όμως ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη και με δραστικά μέτρα. Έπρεπε να βάλω μικρούς στόχους, 2 κιλά στην αρχή, 5 μετά κλπ και μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά μου, ώστε να δω επιτέλους τη ζυγαριά να πέφτει αντί να ανεβαίνει μέρα με τη μέρα.
    Επίσης, για εμένα έπαιζε πάρα πολύ ο ψυχολογικός παράγοντας. Βάζοντας λοιπόν στόχο τα 2 πρώτα κιλά, και βλέποντάς με να το πετυχαίνω, άρχισα να έχω πίστη και να αγαπώ σιγά σιγά τον εαυτό μου, πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα, γιατί πάντα αυτομαστιγώνομαι.

    συγγνώμη για την πολυλογία....αλλά πραγματικά πιστεύω ότι εμένα αυτό με βοήθησε. 7 χρόνια μόνο έβαζα κιλά και έκλαιγα συνέχεια πιστεύοντας ότι πάντα έτσι θα μείνω!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    τι κανεις jazzy? πώς τα πας?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    11
    λοιπον,παιδια ακομα δε βρηκα το κουραγιο να ζυγιστω..
    η διαθεση μου ειναι ετσι κι ετσι..
    ομως μεσα στα διαβασματα που αρχισα να κανω εδω,πηρε το ματι μου για ενα λινκ με τους ανωνυμους υπερφαγους και πηρα τηλεφωνο.
    τελικα πηγα χτες σε μια συναντηση τους.ακομα ειναι πολυ νωρις και δεν εχω καταλαβει ακριβως τι παιζει.
    θα ξαναπαω μαλλον αυριο.
    εχει παει καποιος απο εσας?μια κοπελα ειδα μονο που ελεγε οτι πηγε αλλα δεν της ταιριαζε.
    θα επρεπε να ανοιξω νεο τοπικ με τιτλο για τους ανωνυμους υπερφαγους?ή κι εδω ειναι οκ που το εγραψα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •