Εμβοή στα αυτιά - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 24 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 359
  1. #166
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    9
    Φιλε η φιλη κερασι το ονομα δεν μπορω να το γραψω γιατι θα το κωψουν το μυνημα θα θεωρηθη διαφημισει, αλλα αμα ψαξεις δεν ειναι δυσκολο να το βρεις ,εχει γραψει 6 βιβλια και οπου να ναι παει για το 7 βιβλιο.Φιλε πανος 25,εχω παει σε παθολογους σε ωριλα εχω κανει εξετασεις τριπλεξ καρωτιδας,αξονικες κεφαλι -εγκεφαλου ,μαγνητικες κεφαλι - εγκεφαλου, εχω παρει φαρμακα για τα μικροαγγεια οπως stugeron και αλλα δεν τα θυμαμε καν ,οτι μου εδειναν το επερνα πανω στην τρελα μου να γινω καλα,οσο για το τι μου ειπανε ο καθενας μου ελεγε την δικια του θεωρια δυστυχως με εχουν απογοητευση οι γιατροι εμενα πρωσοπικα,ο θεραπευτης σου ειπα τι μου ειπε ,οτι μονος μου αρρωστησα τον εαυτο μου με τις σκεψεις,την στεναχωρια και τις εμμονες.Πρωτα επαθα τις εμβοες και μετα απο 3 χρονια δυναμωσανε οι εμβοες με αποτελεσμα να μην ακουω καλα,στην ουσια δεν υπαρχει βαρηκοια η κωφωση, απλα η εμβοη δυναμωνη και παει καπου ποιο κοντα στο σημειο οπου ακουη το αυτι με αποτελεσμα να κοβει το ηχο και να μην ακουμε,με το που φυγει η εμβοη να σε σιγουρος οτι θα ακους οπως πρωτα.Η ηλικια μου ειναι 35 χρονων,και κατι τελευταιο να σε σιγουρος οτι ανχος στεναχωρια και εμμονες σχετιζονται με τις εμβοες,Ελπιζω να σε βοηθησα.

  2. #167
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by jer View Post
    Φιλε η φιλη κερασι το ονομα δεν μπορω να το γραψω γιατι θα το κωψουν το μυνημα θα θεωρηθη διαφημισει, αλλα αμα ψαξεις δεν ειναι δυσκολο να το βρεις ,εχει γραψει 6 βιβλια και οπου να ναι παει για το 7 βιβλιο.Φιλε πανος 25,εχω παει σε παθολογους σε ωριλα εχω κανει εξετασεις τριπλεξ καρωτιδας,αξονικες κεφαλι -εγκεφαλου ,μαγνητικες κεφαλι - εγκεφαλου, εχω παρει φαρμακα για τα μικροαγγεια οπως stugeron και αλλα δεν τα θυμαμε καν ,οτι μου εδειναν το επερνα πανω στην τρελα μου να γινω καλα,οσο για το τι μου ειπανε ο καθενας μου ελεγε την δικια του θεωρια δυστυχως με εχουν απογοητευση οι γιατροι εμενα πρωσοπικα,ο θεραπευτης σου ειπα τι μου ειπε ,οτι μονος μου αρρωστησα τον εαυτο μου με τις σκεψεις,την στεναχωρια και τις εμμονες.Πρωτα επαθα τις εμβοες και μετα απο 3 χρονια δυναμωσανε οι εμβοες με αποτελεσμα να μην ακουω καλα,στην ουσια δεν υπαρχει βαρηκοια η κωφωση, απλα η εμβοη δυναμωνη και παει καπου ποιο κοντα στο σημειο οπου ακουη το αυτι με αποτελεσμα να κοβει το ηχο και να μην ακουμε,με το που φυγει η εμβοη να σε σιγουρος οτι θα ακους οπως πρωτα.Η ηλικια μου ειναι 35 χρονων,και κατι τελευταιο να σε σιγουρος οτι ανχος στεναχωρια και εμμονες σχετιζονται με τις εμβοες,Ελπιζω να σε βοηθησα.
    φιλε τζερ οτι εξετασεις εκανες εσυ εκανα κ γω κ βγηκαν φυσιολογικες. εγω επαθα αιφνιδια βαρηκοια και απο τοτε μου χουν μεινει οι εμβοες. η αληθεια ειναι οτι περασα μια μακρα περιοδο ανγχους και στεναχωριας 2 χρονια περιπου ,ισως να το προκαλεσα και στον εαυτο μου ισως και οχι. δε ξερω. αν θες ,μπορεις να μου πεις με πμ η εδω τι σου ειπε να κανεις ο γιατρος σου κ βελτιωθηκες? τωρα δηλαδη εισαι πολυ καλυτερα οπως λες ετσι?

  3. #168
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    9
    φιλε πανο δεν εχω καταλαβει τι ειναι το πμ

  4. #169
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    12
    ειναι προσωπικο μηνυμα ,δηλαδη αντι να το γραψεις εδω, μου το στελνεις σε μενα. αν βαλεις το ποντικι πανω στο ονομα μου και μπεις στο προφιλ μου θα δεις οτι θα σου βγαλει μια επιλογη που λεει προσωπικο μηνυμα

  5. #170
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19
    Παιδια γεια σας. Ειμαι ατομο που βιωνα κρισαρες πανικου παλια. Τωρα πιο χαλαρα τα πραγματα σε σχεση εφιδρωσεων,ταχυπαλμιας και ζαλαδων.Δηλαδη μπορω να βγαινω σε χωρους διασκεδασης. Αλλα και η λιγο δυνατη μουσικη με πειραζει σε σημειο που οταν βγαινω απο το μπαρ η το κλαμπ να εχω απιστευτες εμβοες που κρατουν ωρες. Ολα αυτα ειναι πιστευω απο το αγχος και απ τις κρισεις πανικου που παθαινα.Σε γιατρο δεν εχω παει καθως μεχρι και η ψυχολογος μου μου ειπε οτι ειναι απο αγχος καθαρα! Θα θελα να σας ρωτησω αν εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο.Ευχαριστω, καλη δυναμη σε ολους.Ας μην το βαζουμε κατω ποτε!

  6. #171
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    12
    Και γω παθαινα κρισεις πανικου πριν 5 χρονια. Κ γω ειχα παρατηρησει οτι δεν ενιωθα καλα στο πολυ το κοσμο κ τη βαβουρα ,και θυμαμαι σε ενα μαγαζι στη Πανορμου λιγο πριν συνηδητοποιησω οτι παθαινω κρισεις ,ενιωθα τους ηχους να μου τρυπανε το κεφαλι!!! οποτε μαλλον ειναι φυσιολογικο αυτο που παθαινεις ,εφοσον στο λεει κ ο γιατρος.
    Για να ηρεμησεις κοιτα να μην αγνωνεσαι ,καταλαβε οτι οι κρισεις πανικου ειναι μια βλακεια και δε προκειται να σε σκοτωσει ,κανε πραματα που θες μονο και βγαινε εξω συχνα και με οποιους νιωθεις καλυτερα μονο,οσους εμπιστευεσαι περισσοτερο και θα δεις οτι θα το ξεπερασεις. εγω πηρα και σιπραλεξ για 6 μηνες βεβαια αλλα το ξεπερασα περισσοτερο γτ καταλαβα οτι δεν ειναι σοβαρο. οσο για τις εμβοες ,μολις ξεανγχωθεις θα φυγουνε αλλα για καλο κ για κακο αν πηγαινεις σε μαγαζια με πολυ θορυβο φορα καμια οτοασπιδα για να εισαι σιγουρος οτι δε θα παθεις κανα ακουστικο τραυμα η τπτ σοβαρο.

  7. #172
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19
    πανο σου στειλα προσωπικο μηνυμα. απαντησε μου αν μπορεσεις στο προφιλ μ. καλο βραδυ

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Ψάξτο για υπέρταση

  9. #174
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2
    Καλησπέρα σε όλους,

    ανοίκω και εγώ δυστυχώς σ'αυτούς που ύποφέρουν απο τις εμβοές. Σε λίγες μέρες κλείνω 2 μήνες απο τοτε που ξεκίνησε το πρόβλημα. Ο μόνιμος ήχος βρίσκεται και στα δύο αυτια (ή και στο κεφάλι) και ακούγεται σαν ηψηλής συχνότητας "noise", παρόμοιο με τον ήχο μιας τηλεόρασης που δεν δέχεται σήμα 'η με τον ήχο που παράγει ενας μετασχηματιστής. Σε μένα ξεκινησε το κακό νωρίτερα, τέλη της περασμένης χρονίας με ένα "burnout". Κλασικά συμπτωματα οπως ζαλάδες, αυπνίες και ενα γενικευμένο αίσθημα φόβου και αγχους χώρις (τουλαχιστον προφανεΙς) λόγους, εκτώς απο στρες στη δουλειά. Μιας και το είχα ξαναπάθει πριν 5-6 χρόνια και καταφερα να το ξεπερασω με citalopram/cipralex αποφάσησα να ξαναδοκιμασω την ίδια φαρμακευτική αγωγή. Αυτη την φορά ομώς μετά απο λίγες μέρες της αρχικής δώσης (5mg citalopram για 6 μέρες) ξαφνικά ξεκίνησε το πρόβλημα των εμβοών. Σταμάτησα το φάρμακο αμέσως καθώς διάβασα πως είναι γνωστή παρενέργεια αλλα δυστυχως το συμπτωμα αυτο παραμένει. Εντομεταξί τα άλλα συμπτώματα μου (ζαλαδες κλπ.) έχουν εξαφανιστεί. Εχω διαβάσει τα παντά πλεων περι tinnitus, εχω μιλήσει με γιατρους και εχω δοκιμάσει ήδη κορτιζόνες κλπ. αλλα μέχρι τώρα δεν έχω βρεί τιποτα που να μπορεί να με βοηθήσει. Κοντεύω να τρελαθω.. Παραδόξος διάβασα πως το citalopram/cipralex (η' και αναλογα φαρμακα της ίδιας κατηγορίας SSRI) μπορούν να βοήθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις που οι εμβοές προκλήθηκαν απο διαταραχές του νευρικού συστήματος. Μιας όμως και πιστευω πως αυτο το φάρμακο μου δημιουργησε το πρόβλημα εξ αρχής φοβάμαι να πειραματιστώ. Υπάρχει κανείς που έχει εμπειρία με αυτα τα φαρμακα και τις εμβοές?

    Σε μεγάλο βαθμό θεωρώ πως το πρόβλημα με τις εμβοές είναι και αυτό ψυχοσωματικής φύσης. Επίσης θυμάμαι πως και παλαιοτερα (πριν τους περασμένους 2 μήνες) υπηρξαν στιγμές είχα αντιληφθεί τετοια ηχητικά φαινόμενα, χώρις όμως να τους δώσω ιδιαίτερη σημασία. Απο την αλλη όμως έχω και λιγες "καλες" μερες με σχετικά καλή διαθεση οπου δεν μπορώ να πω πως παρατήρησα κάποια ιδιαιτερη βελτιώση. Μερικές φορές ακούω τις εμβοές μόνο όταν δεν υπάρχουν άλλοι ήχητικοί περισπασμοί, αλλες φορές όμως ακόμα και όταν βρίσκομαι έξω στον δρόμο με πολύ θόρυβο.

    Εμβοές = φρίκη. Η ποιότητα ζωης μου έχει φτάσει πάτο. Αν κάποιος έχει παρομοιές εμπειρίες και μπορεί να βοηθησει παρακαλω ας μου στείλει απαντηση.

    Ευχαριστώ,

    m

    EDIT: Η αναφορά μου στα φάρμακα Citalopram/Cipralex δεν πρέπει να ερμηνευτεί ως προτρόπη για φαρμακευτική αγωγή. Οποιαδήποτε απόφαση για φαρμακευτική αγωγή πρέπει να εγγρηθεί απο εξειδικευμένο γιατρό. Επίσης ισχύει πως ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει τον έναν δεν σημαίνει πως θα βοηθήσει και τον άλλον.
    Last edited by ccrrxx; 14-04-2013 at 20:06.

  10. #175
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ccrrxx View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    ανοίκω και εγώ δυστυχώς σ'αυτούς που ύποφέρουν απο τις εμβοές. Σε λίγες μέρες κλείνω 2 μήνες απο τοτε που ξεκίνησε το πρόβλημα. Ο μόνιμος ήχος βρίσκεται και στα δύο αυτια (ή και στο κεφάλι) και ακούγεται σαν ηψηλής συχνότητας "noise", παρόμοιο με τον ήχο μιας τηλεόρασης που δεν δέχεται σήμα 'η με τον ήχο που παράγει ενας μετασχηματιστής. Σε μένα ξεκινησε το κακό νωρίτερα, τέλη της περασμένης χρονίας με ένα "burnout". Κλασικά συμπτωματα οπως ζαλάδες, αυπνίες και ενα γενικευμένο αίσθημα φόβου και αγχους χώρις (τουλαχιστον προφανεΙς) λόγους, εκτώς απο στρες στη δουλειά. Μιας και το είχα ξαναπάθει πριν 5-6 χρόνια και καταφερα να το ξεπερασω με citalopram/cipralex αποφάσησα να ξαναδοκιμασω την ίδια φαρμακευτική αγωγή. Αυτη την φορά ομώς μετά απο λίγες μέρες της αρχικής δώσης (5mg citalopram για 6 μέρες) ξαφνικά ξεκίνησε το πρόβλημα των εμβοών. Σταμάτησα το φάρμακο αμέσως καθώς διάβασα πως είναι γνωστή παρενέργεια αλλα δυστυχως το συμπτωμα αυτο παραμένει. Εντομεταξί τα άλλα συμπτώματα μου (ζαλαδες κλπ.) έχουν εξαφανιστεί. Εχω διαβάσει τα παντά πλεων περι tinnitus, εχω μιλήσει με γιατρους και εχω δοκιμάσει ήδη κορτιζόνες κλπ. αλλα μέχρι τώρα δεν έχω βρεί τιποτα που να μπορεί να με βοηθήσει. Κοντεύω να τρελαθω.. Παραδόξος διάβασα πως το citalopram/cipralex (η' και αναλογα φαρμακα της ίδιας κατηγορίας SSRI) μπορούν να βοήθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις που οι εμβοές προκλήθηκαν απο διαταραχές του νευρικού συστήματος. Μιας όμως και πιστευω πως αυτο το φάρμακο μου δημιουργησε το πρόβλημα εξ αρχής φοβάμαι να πειραματιστώ. Υπάρχει κανείς που έχει εμπειρία με αυτα τα φαρμακα και τις εμβοές?

    Σε μεγάλο βαθμό θεωρώ πως το πρόβλημα με τις εμβοές είναι και αυτό ψυχοσωματικής φύσης. Επίσης θυμάμαι πως και παλαιοτερα (πριν τους περασμένους 2 μήνες) υπηρξαν στιγμές είχα αντιληφθεί τετοια ηχητικά φαινόμενα, χώρις όμως να τους δώσω ιδιαίτερη σημασία. Απο την αλλη όμως έχω και λιγες "καλες" μερες με σχετικά καλή διαθεση οπου δεν μπορώ να πω πως παρατήρησα κάποια ιδιαιτερη βελτιώση. Μερικές φορές ακούω τις εμβοές μόνο όταν δεν υπάρχουν άλλοι ήχητικοί περισπασμοί, αλλες φορές όμως ακόμα και όταν βρίσκομαι έξω στον δρόμο με πολύ θόρυβο.

    Εμβοές = φρίκη. Η ποιότητα ζωης μου έχει φτάσει πάτο. Αν κάποιος έχει παρομοιές εμπειρίες και μπορεί να βοηθησει παρακαλω ας μου στείλει απαντηση.

    Ευχαριστώ,

    m
    φιλε και γω ειχα προβληματα με κρισεις πανικου και ανγχος ,και γω επερνα σιπραλεξ για 9 μηνες με 1 χρονο περιπου. δε παρατηρησα κατι σχετικο με εμβοες τοτε ( πανε 5 χρονια περιπου). Αποψη μου ειναι μη περνεις τετοια φαρμακα και κυριως βενζοδιαζεπινες οπως ζαναξ ,εκτος κ αν στα γραψει γιατρος ή δε δουλεψει τιποτα αλλο. Εννοω προσπαθησε να περιορισεις το ανγχος σου με φυσικους τροπους,γυμναστικη καλη διατροφη ,παρεες βγες εξω ,σκεψου μονο καλα πραματα και μην ασχολησε με τπτ ασχημο οσο μπορεις κτλ κτλ. Ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολο ειναι αυτο γτ κ γω ετσι ειμουν κ ειμαι ακομα μερικες φορες που παει να με παρει απο κατω ,αλλα φιλε μου αν προσπαθησεις σε βαθος χρονου θα τα καταφερεις!!!

    οσο για τις εμβοες ,το σιπραλεξ ειναι οτοτοξικο αλλα δε ξερω αν αυτος ειναι ο λογος που τις επαθες. αναλογικα με το οτι αρχισες να παιρνεις και σου εμφανιστηκανε υπαρχει συσχετιση μεγαλη οπως και μεγαλη πιθανοτητα να ειναι απο αυτο. αλλιως υπαρχουν 1000+ λογοι, πχ εγω επαθα αιφνιδια βαρηκοια στα καλα καθουμενα. ειχα και γω καποιες ενοχλησεις καιρο πριν στα αυτια και κυριως στο αριστερο πριν την παθω ( βουλωνανε μονα τους και χωρις λογο,αισθηση πληροτητας,ενιωθα σαν να με τραβανε τα νευρα απο κατω απο τα αυτια,ξαφνικες δυνατες εμβοες των 3 δευτερολεπτων κτλ κτλ) . δυστηχως δε πηγε το μυαλο μου εκει για να το ψαξω.

    τωρα σε αυτο που λες οτι η ψυχολογια επηρεαζει και δημιουργει ψυχοσωματικης φυσεως πραματα ,συμφωνω οσο δε παει. Μην τρελαινεσε , χαλαρωσε και δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου να προσπαθησει να ξεπερασει το προβλημα. αν δεν υπαρχει καποιο λειτουργικο σφαλμα στα αυτια σου (βαρηκοια ,ωτιτιδα κτλ κτλ) τοτε να ξες οτι προερχετε απο την κακη σου ψυχολογια ,και ως εχει ,μπορεις να το ξεπερασεις. δοκιμασε το τσαι μελισσοχορτο γτ βοηθαει αρκετα. 2 κουπες πρωι βραδυ και διαφορα θα δεις μετα απο 2-3 βδομαδες οσο αφορα στην ενταση των εμβοων. Κ γω να ξες τον ιδιο υψηλο ηχο σαν τηλεροραση σαν ρευμα ακουω κ γω κλεινω 2 μηνες σε λιγες μερες ετσι. Υπομονη και να ξες οτι γινεται ευτηχως και επιτελους ερευνα πανω στο θεμα ,οποτε αν ολα πανε καλα σε λιγα χρονια θα εχουμε και φαρμακο ειδικα για τις εμβοες.


  11. #176
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    9
    Φιλοι μου οπως εχετε καταλαβει ολοι οι εμβοες ειναι ψυχοσωματικες.Αρα πρεπει να αλλαξουμε πρωτα τον τροπο σκεψης και μετα να στε σιγουροι οτι ολα θα πανε καλα.Οσο για το φαρμακο που θα βγει για τις εμβοες που λεει ο φιλος ο πανος,δεν νομιζω να συμβει κατι τετοιο για ενα και μονο λογο ,οτι ο καθενας το φαρμακο το εχει μες στο μυαλο του ο καθενας μας.Τι ειναι αυτο?Ηρεμια οχι ανχος ,οχι πανικοςκαι το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ προσπαθηστε να ελενξετε την σκεψη σας,γιατι απο αυτη ξεκινανε ολα,οχι σκεψεις σε πιθανους κινδυνους,προβληματα δεν υπαρχουν ,αμα και οταν υπαρξουν τοτε θα τα αντιμετωπισουμε,αλλα οχι να τρελενομαστε για πιθανους κινδυνους ειναι κομικοτραγικο αυτο που μας συμβαινει. ΥΓ φιλε πανο25 σου εστειλα προσωπικο μυνημα αλλα δεν ξερω αν το εστειλα σωστα ,σου ηρθε?

  12. #177
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    12
    οχι δεν εχω κατι στα εισερχομενα. αν μπορεις ξαναστειλτο

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    with my master
    Posts
    105
    Να πας σε νευροωτολόγο, οι εμβοές κρύβουν εκφυλιστικές ασθένειες και οι ΩΡΛ δεν έχουν τον τρόπο να εντοπίσουν το πρόβλημα . Ειναι λίγοι στην Ελλάδα......

  14. #179
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    1
    μου προτεινε ο ωρλ το memovigor 2 χαπια και από τη δεύτερη εβδομάδα είδα βελτίωση είναι και φυτικό

  15. #180
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    7
    Η ΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ http://www.youtube.com/watch?v=xS3RxF4TTGM

Page 12 of 24 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •