Εμβοή στα αυτιά - Page 24
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 24 of 24 FirstFirst ... 14222324
Results 346 to 359 of 359
  1. #346
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by pouskidis View Post
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Οσο ζουμε ελπιζουμε, τι να πω. Εχω δοκιμασει τα παντα εκτος απο λιδοκαινη και το ανιεπιληπτικο του εξωτερικου. Πιστυω ακραδαντα πως ουτε αυτα θα κανουν τιποτε.
    Κανεις μεγαλο λαθος εγω πιστευω οτι θα σου κανουνε αλλα δεν αντιμετωπιζουνε την αιτια δρουνε μονο συπτωματικα και το αποτελεσμα ειναι παροδικο.
    Η ενδοτυμπανικη λιδοκαιινη με κορτιζονη μαζι εχει αποτελσμα και σε περιπτωσεις απο ακουστικο τραυμα στο 65% των περιπτωσεων αλλα ειναι παροδικο το απολεσμα.
    Το αντιεπιληπτικο εχει απολεσμα μονο οσο το παιρνεις και σοβαρες παρενεργειες αλλα κανει δουλεια σε εμβοες απο ακουστικο τραυμα.

  2. #347
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by kavaliero View Post
    ΕΓΩ ΗΔΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ .. ΟΥΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΠΕΙΣΤΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΝΕΤ ΟΤΙ Η ΕΜΒΟΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ ΒΑΡΗΚΟΙΑΣ ,,ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΤΡΑ DB ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΒΡΑΔΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΙТΙΣΑΝ TO TINNITUS,,,ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ LAZER ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ,,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΑΚΟΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ LAZER,,KAΙ ΕΠΙΔΗ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΛΙΓΑ DB ΑΚΟΗΣ ΣΤΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΑΡΗΚΟΙΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΤΙΝΝΙΤΟΥΣ,,ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ LAZER EINAI PANAKRIBA EXO BREI ENAN SYNDESMO ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ LAZER DEN MILAO ΓΙΑ ΤΟ TINNITUL TON 5 MW POY POLANE ATHINA AYTO EINAI TELEIOS APATH...APLA EIMAI SE DIADIKASIA ANAMONHS RANTEBOY ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ LAZER...ΕΠΙΣΗΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΒΟΗ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΥΧΕΝΑ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ,,,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΥΡΟ,,ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΥΩΝ..,
    Τα laser αυτα ειναι παμφτηνα εχω και εγω καμποσα τετοια δεν τα εχω δοκιμασει με μεγαλη ισχυ σε αυτι γιατι μπορει και να κανουνε ζημια στα 5mw(ειναι τα pen laser pointers) δεν κανει βλαβη αλλα σιγουρα δεν εχει και αποτελσμα με περισοτερη ισχυ πχ 100mw δεν ξερω αν κανουνε κατι το ποιο πιθανον ειναι οτι δεν κανουνε και υπαρχει και η πιθανοτητα να κανουνε βλαβη.

    Τα laser αυτα ειναι απο 5mw εως 100mw στα 650nm εως 808nm θα τα βρεις στο ebay φτηνα.
    Θες τη διοδο το housing που θα την βαλεις και ενα laser driver να την οδηγησεις. Το πουλανε και σαν πακετο ελαχιστα ποιο ακριβα.
    Επισης θα χρηαστεις και ενα κοματι οπτικη ινα για να βαλεις τη δεσμη μεσα στο αυτι γιατι ειναι με καμπυλη ο ακουστικος πορος και δεν περνα το φως.

    Αυτοι που εμπορευονται ελπιδα τα πουλανε 2000 ευρω και πανω αλλα δεν κανουνε πανω απο 50 ευρω.

    Σου ξαναλεω πιστευω οτι δεν κανουνε τιποτα στις εμβος ουτε ακοη επαναφερουνε... αλλα αν αναλαμβανεις τα ρισκα να το κανεις με μεγαλη ισχυ μπορω να σου πω τι να παρεις.
    Εγω πανω μου δεν το εχω δοκιμασει υπο τον φοβο να κανω βλαβη στην ακοη.

  3. #348
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by pouskidis View Post
    Κι εγω οταν ανοιγω τερμα το στομα η ενβοη γινεται πολυ πολυ εντονη, σα να τραβιεται το νευρο ενα πραμα, ενω επισης οταν χασμουριεμαι γινεται κατι παρομοιο. Δε ξερω αν σε βλαβη κοχλια υπαρχουν τετοιες ενδειξεις, η αν προκειται καθαρα για βλαβη στο νευρο, απο μικροαγγειακη συμπιεση της καμπυλης. Παντως το τελευταιο αν ειναι σιγουρο, υπαρχει επεμβαση που γινεται εξωτερικο. Και γιαυτο το ψαχνω. Ωστοσο, ξερω κι αλλους που εχουν αλλαγη στην εμβοη, οταν πχ τεντωνονται. Αλλα σε ολους υπηρξε ακουστικο τραυμα. Ισως το τραυμα να ριχνει την ακοη και να ερχεται ετσι στην επιφανεια η εμβοη η οποια προυπηρχε αλλα δεν την ακουγαμε...

    Εδω μεσα μπορουν τα παιδια να μας αναφερουν αν εχουν αλλαγη ηχου στην εμβοη οταν ανοιγουν πολυ το στομα, χασμουριουνται κλπ?
    Πανω απο το 60% με εμβοες το εχουνε αυτο λεγεται somatic tinnitus τους κοχλιακους πυρηνες στον εγκεφαλο εκτος το ακουστικο νερο τους νευρωνουνε και νευρωνες απο το σωματοαισθητηριακο συστημα.
    Υπαρχει η θεωρια οτι οταν υπερλειτουργουνε οι κοχλιακοι πυρηνες για να αντισταθμισουνε την πτωση ακοης ενισχυονται και το σηματα απο τους σωματοαισθητηριους νευρωνες και ακους το βουητο.
    Ολοι αμα ανοιξουνε τερμα το στομα τους η το κλεισουνε με δυναμη ακουνε ενα βουητο πολυ χαμηλης εντασης αυτοι ομως που εχουνε εμβοες το ακουνε πολυ ποιο δυνατα.
    Αυτη την προβλεψη την εχει ο οργανισμοςφυσιολογικα για να σου δινει σημα κινδυνουνε οταν αυξανεις τις πιεσεις για να μην κανεις ζημια.


    Ενα αλλο κριτηριο να δειτε αν ειναι απο ακουστικο τραυμα θυμηθειτε αν μετα που εκτεθηκατε σε ηχο ειχατε αισθηση βουλωμενου/ων αυτιου/ων.
    Οταν πεφτει η ακοη λογω ακουστικου τραυματος πολυ συχνα υπαρχει η αισθηση του βουλωμενου αυτιου που φευγει μετα.
    Αιθηση βουλωματος κανει η πτωση ακοης.
    Last edited by 0db; 16-02-2015 at 07:21.

  4. #349
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Εγω την ειχα την αισθηση βουλωματος στο αυτι την ιδια μετα, την επομενη, ακομη και σημερα 5 μηνες μετα, την εχω αρκετες φορες.
    Δηλαδη αισθηση βουλωματος δεν εχουν αμα ειναι απο mvc? Εγω πιστευω πως η αθσηση βουλωματος ισως ειναι το οτι ακους την εμβοη αντι για ηχους, οποτε δεν ακους καθαρα αρα βουωλμα. Εκτος αν λειπουν συχνοτητες και γιαυτο εχεις βουλωμα.

    Γενικα εγω πολλες φορες αισθανομαι πως δεν ακουω οπως ακουγα απο το αυτι με τις εμβοες... Σα βουλωμενο ειναι συχνα πυκνα. Βουιζει, ενοχλειται ευκολα, εχει διαστρεβλωση ηχων υψηλων συχνοτητων κλπ. Ωραια αισθηση...

  5. #350
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Κανεις μεγαλο λαθος εγω πιστευω οτι θα σου κανουνε αλλα δεν αντιμετωπιζουνε την αιτια δρουνε μονο συπτωματικα και το αποτελεσμα ειναι παροδικο.
    Η ενδοτυμπανικη λιδοκαιινη με κορτιζονη μαζι εχει αποτελσμα και σε περιπτωσεις απο ακουστικο τραυμα στο 65% των περιπτωσεων αλλα ειναι παροδικο το απολεσμα.
    Το αντιεπιληπτικο εχει απολεσμα μονο οσο το παιρνεις και σοβαρες παρενεργειες αλλα κανει δουλεια σε εμβοες απο ακουστικο τραυμα.
    Αρα το συμπαιρασμα ειναι πως: 1) Δεν μπορεις να παιρνεις ενοτυμπανικες ενεσεις τρεις την ωρα, ασε που δε βρηκα και κανεναν να τις κανει (αν ξερεις καποιον πες μου σε παρακαλω). Θα δοκιμαζα ενδοτυμπανικη κορτιζονη με την ελπιδα για μονιμη θεραπεια. Αν ειναι προσωρινο δε θα ξανακανα μη τρυπησω κανα τυμπανο ανεπανωρθωτα.
    Και 2) Το αντιεπιλ. απο το εξωτερικο δεν εχει απολυτα αποτελεσματα απο οσο γνωριζω απο αλλο forum, πολλοι δεν το βρισκουν να κανει κατι, και απο τη στιγμη που ειναι παροδικο, ειναι ακρως επικυνδυνο να το παιρνεις συνεχεια.
    Αρα? Αδιεξοδο.

  6. #351
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Αισθηση βουλωματος κανει καθε πτωση ακοης απο οπου και αν ειναι επισης υπερακουσια και δυσανοχη στους ηχους κανει το ακουστικο τραυμα αλλα και αλλες καταστασεις.

    Η μονουδρικη κρεατινη δεν εχει παρενεργειες ειναι συμπληρωμα διατροφης που παιρνουνε ολοι οι αθλητες και εχει βρεθει οτι βοηθαει δοκιμασε την πριν μπεις σε διαδικασια laser.
    Ουσιαστικα κανει στα σιγουρα αυτο που υποτιθετε οτι κανει το laser (οι διαφημιστες λενε οτι αυξανει το ATP) κανει το ADP ATP δινοντας του ενα φωσφορο απο την φωσφοκρεατινη και ετσι υπαρχει ταχεια αναπληρωση ενεργειας.
    Απο τις πρωτες κιολας μερες υπαρχει μια διαφορα στη μυικη δυναμη και την μνημη πιθανον να δεις και βελτιωση στην εμβοη δεν ειναι παντως θεραπεια.
    Δυστηχως στο ακουστικο τραυμα ενω ειναι γνωστη η αιτια που εκανε την βλαβη δεν σηκωνει μονιμη θεραπεια.. γιατι εχουνε κατατραφει πολυ λεπτες δομες του κοχλια που δεν επιδιρθωνονται.
    Ουτε ο θεος δεν αγγιζει στον κοχλια.Ειναι ισως το πολυπλοκοτερο συστημα του οργανισμου.
    Το καλο στο ακουστικο τραυμα ειναι οτι το προβλημα ειναι μονο στο αυτι και δεν ειναι κατι συστηματικο.
    Οι θεραπεια των εμβοων απο ακουστικο τραυμα ειναι μονο συμπτωματικες γιατι τα νεκρα νευρικα κυταρα του κοχλια δεν αναστενονται με φαρμακα.
    Σε περιπτωση ακουστικου τραυματος πρεπει να αποφευγεις τις επαφες με ηχους γιατι το χειροτερευουνε οπως και επισης το χειροτερευει να κοιμασε με θορυβο ηχοκαλυψης της εμβοης.
    Θελει πολλες ωρες υπνου σε ανηχο δωματιο χωρις τον παραμικρο θορυβο.
    Αυτο γιατι ο οργανισμος εχει ενα πολυπλοκο μηχανησμο που διορθωνει καποιες μικροβλαβες απο ηχο στην διαρκεια του υπνο πολλες καλυτερα απο καθε φαρμακο.
    Γι αυτο η ακοη μετα απο ενα πολυ καλο υπνο ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση και οι εμβοες πιθανον λιγοτερες.
    Επισης το καπνισμα ειναι καταστροφη για της εμβοες... με την διακοπη του υπαρχει σιγουρη βελτιωση.

  7. #352
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Καλα και χρησιμα ολα αυτα. Να συμπληρωσω κι εγω με μια ελπιδοφορα νοτα:
    Υπαρχει μια θεραπεια γονιδιακης μορφης (atoh1) που βρισκεται σε ερευνητικο/πειραματικο σταδιο, διοχετευοντας καποια γονιδια χρησιμοποιοντας περιαγμενο ιο στο εσωτερικο αυτι, ο κοχλιας αναγενναται ως ενα ποσοστο, αφου η θεραπεια κανει ακριβως αυτο, επιτρεπει στον οργανισμο του θηλαστικου να γιατρεψει μονος του το οργανο του κοχλια κατι που φυιολογικα δεν εχει τη δυνατοτηα να κανει, κατι που κανουν μονο τα πουλια και τα ψαρια. Εχει αποδειχθει ομως οτι ειναι δυνατο να γινει σε θηλαστικα πειραματοζωα, καποια βοηθητικα κυταρα του κοχλια μετατρεπονται ετσι σε τριχοειδη (ακουστικα) κυτταρα εκ των οποιων καποια λειτουργουν κανονικα (η θεραπεια σηκωνει και βελτιωσεις ισως με προσθηκη κιαλλων γονιιδιων). Πλεον εχουν ξεκινησει πειραματα και σε ανθρωπους με βαρυκοια.

    Μενει να λειτουργησει η επαναστατικη αυτη θεραπεια σε ανθρωπους. Αν στεφθουν με επιτυχια, θα μιλαμε για ανατροπη στα μεχρι σημερα δεδομενα της κωφωσης. Και πιθανοτατα και να διορθωνονται και οι εμβοες ετσι, αφου θα διορθωνεται η βλαβη που τις προκαλει.

    Δειτε εδω: http://www.novartis.com/stories/disc...ing-loss.shtml
    Last edited by pouskidis; 17-02-2015 at 02:26.

  8. #353
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Μιλας για το γονιδιο atoh1. Μην εχεις ψευτικες ελπιδες δεν θα βοηθησει την δικια σου κατασταση ειναι μονο για κουφους 100%.
    Γιατι το λεω αυτο ... για να βαλουνε τον μεταλλαγμενο ιο με το γονιδιο αυτο μεσα στον κοχλια κανουνε τρυπα στον οστεινο κοχλια με laser αυτο και μονο
    θα σου κανει πτωση ακοης και παραπανω εμβοες με αγνωστο αν θα υπαρξει βελτιωση.
    Τα πρωτα πειραματα που εκανε η novartis σε πραγματικους κουφους ειναι πολυ αποθαρυντικα για τους κουφους ποσο δε γι αυτους που εχουνε ακοη με εμβοες.
    Ποτε μα ποτε σε ενα αυτι που εχει ακοη δεν θα τρυπησουνε τον κοχλια με laser για θεραπεια εμβοων με βαρκα την ελπιδα. οι πιθανοτητες να παθει και αλλη βλαβη και να χειροτερεψουνε οι εμβοες ειναι ανω του 95%.
    Επισης και τριχωτα κυταρα να βγουνε (stereocillia) πρεπει να συνδεθουνε με τις καταλληλες νευρικες ινες και εχει βρεθει οτι σε χρονια προβληματα ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο.
    Εξαλου και οι ιδιοι οι ερευνητες το λενε οτι αυτο ειναι μονο για κουφους που τα εχουνε χασει ολα και μπορουνε να γινουνε πειραματοζωα.
    Μακαρι να ειτανε τοσο απλα τα πραγματα αλλα στην ζωη κοχλιας φτιαχνετε 1 φορα μετα μονο χαλαει.
    Η θεραπεια των εμβοων εχει αμεση σχεση με την αποκατασταση της ακοης αλλα η τεχνικη αυτη δεν φαινετε να δουλευει τουλαχιστο οχι τοσο ωστε να ξεκουφανει κουφους ή να φτιαξει εμβοες.
    Αν στο μελλον βρουνε αλλο τροπο μη καταστρεπτικο να βαζουνε στον κοχλια το ιο αλλαζει το πραμα αλλα και παλι δεν φαινετε να εχει σοβαρα αποτελέσματα.
    Η ιστορια αυτη με το atoh1 gene δεν ειναι καινουργια ειναι πανω απο 10 χρονια και ακομα δεν εδωσε κλινικο αποτελεσμα σε αυτον που το κανανε προσφατα εχουνε περασει μηνες και παραμενει κουφος μεχρι σημερα.

  9. #354
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Ναι αλλα αυτος το ειχε παθει απο μινηγγιτδια, οχι ακουστικο τραυμα, ενω πλεον εχουν αρχισει να δοκιμαζουν και σε αλλους. Και μαλιστα αρκετους. Η μινιγκιτιδα ισως του κατεσρεψε ανεπανωρθωτα το ολο συστημα της ακοης του.
    Το οτι η ιστορια αυτη υπαρχει 10 χρονια δε σημαινει οτι ειχανε φτασει ποτε σε αυτο το σημειο δοκιμης σε ανθρωπους, κατι που εγινε μολις τον Οκτωβριο του 2014. Ακομη το οτι δε δουλευει το γονιδιο δε συμβαδιζει με τα αποτελεσματα απο πειραματωζωα που εχουνε, οπου δουλεψε και ανεστρεψε την πτωση ακοης που ειχε προκληθει στα ποντικια. Επισης, τρυπανε για να βαλουν τον ιο στο αυτι γιατι φοβουνται να τον δοσουν σα φαρμακο απο το στομα μην υπαρχουν αλλες παρενεργειες. Για να το ελεγξουν και μονο το βαζουν τοπικα στο αυτι, κατι εξαιρετικα δυσκολο, κατι ομως που θα εξελιχθει κι αλλο φανταζομαι. Και αρχικα, ειναι πολυ λογικο να το δοκιμαζουν σε κουφους. Ομως αν δουλεψει, σιγουρα θα βρουν τροπο να το βαλουν και σε ατομα με μικροτερη πτωση ακοης. Βεβαια θα παρει περισσοτερο χρονο, αλλα αν βρεθει τροπος να αποκαθισταται η κωφωση, ε τοτε κατι θα γινει και για μας. Το θεμα ειναι οτι θα παρει χρονο κι εξελιξη των χειρουργικων οργανων σε μικροσκοπικο επιπεδο. Απλα τωρα ειμαστε στη φαση του να δουμε αν δουλευει ή οχι το φαρμακο!

    Οσον αφορα για την επεμβαση με laser, αναφερουν χαρακτηριστικα πως μπορει να μειωσει εμβοες (σε περιπτωση ωτοσκληρηνσης), να μην τις μεταβαλλει ή και να τις χειροτερευσει. Δεν λενε πως τις χειροτερευει σον και καλα. Ειναι νωρις ακομα, θα το δουμε στην πορεια.
    Για μενα ειναι η μονη θεραπεια με ολη τη σημασια της λεξης που υπαρχει ηδη και βρισκεται οχι σε θεωρητικο αλλα εφαρμοσιμο σταδιο.
    Οι αλλοι ειναι στη θεωρια και στα ποντικια ακομη. Αλλα κι εκεινοι θα προχωρησουν, υπαρχουν κι αλλες θεωρητικες θεραπειες που εγειρουν τον οργανισμο του θηλαστικου με καποιο τροπο να αυτοιασει τον κοχλια! Απλα ολα αυτα θελουν πολυ καιρο... Πιστευω οτι σε 10 χρονια θα υπαρχουν διαφορες θεραπειες που ελπιζω να λειτουργουν πανω στον κοχλια.
    Και μεχρι τοτε ας βρουνε κατι να μας μειωσουν τον θορυβο, εστω κι αν πρεπει να το παιρνουμε σε μονιμη βαση! Γιατι τωρα εγω πιστευω πως δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο. Ακομη και το αντιεπ. του εξωτερικου πολλοι εχουν πει πως δε τους κανει τιποτα. Ειναι σα να προσπαθεις να κρυψεις το συμπτωμα (εμβοη) διχως να καταπολεμας την πηγη (απωλεια ακοης, mvc κλπ).
    Last edited by pouskidis; 17-02-2015 at 02:51.

  10. #355
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Αυτο με τα ποντικια και το atoh1 για την ακριβεια εγινε αμεσως μετα που τους κανανε βλαβη στην ακοη.
    Το δοκιμασε μετα απο καποιο σεβαστο διαστημα που τους κανανε βλαβη στην ακοη και δεν δουλεψε.
    Δουλεψε μερικως δηλαδη σε "φρεσκο προβλημα". Επισης οι φωτογραφιες που πειρανε απο τους κοχλιες των ποντικιων δειχνανε τα sterocillai να μην εχουνε ομοιομορφη δομη
    σαν να ειχανε φυτρωσει τα τριχωτα κυταρα ακαταστατα και σε ασχετες τοποθεσιες αυτο μπορει να δινει αλλιωμενη ακοη.
    Τα ποντικια δεν μπορουνε να πουνε αν εχουνε αλλιωμενη ακοη μπορουνε με ειδικα test να δουνε αν ακουνε αλλα οχι με τι ποιοτητα ακουνε.

    Αυτο με το laser ποιος το αναφερει αυτος που το πουλαει ή διπλες τυφλες και τυχαιοπημενες μελετες που δεν εχουνε χρηματοδοτηθει απο αυτον που πουλα
    μια συσκευη αξιας 50 ευρω 2500 ευρω ?
    Το φως σαφως και επηρεαζει τα κυταρα εχει βρεθει οτι με εκθεση στο υπεριωδες φως παραγεται βιταμινη D / αναστελονται αυτοανοσες δερματοπαθειες και υπερεκθεση κανει καρκινο του δερματος νεκρωση κυταρων και μικροβιων.
    Αλλα στα αυτια δινουνε απο 650nm εως 808nm δηλαδη απο ερυθρο εως ελαφρα υπερυθρο φως αυτο που κανει το φως σε αυτο το μηκος κυματος ειναι αυξηση θερμοκρασιας.
    Η αυξηση θερμοκρασιας πιθανον να κανει κανει προσωρινα κατι στη μηχανικη του αυτιου αλλα δεν νομιζω οτι αναστενει νευρικα κυτταρα.
    Αν εισαι τολμηρος κανε το αλλα προσοχη στους απατεωνες μην πιστευεις τοσο ευκολα. Εγω σοβαρες μελετες για το θεμα δεν εχω δει.
    Στην ωτοσκλυρηνση που δεν εχεις εχει βρεθει οτι κατι κανει το φθοριουχο νατριο (florical) και η εγχειριση (αναβολοτομη/αναβολοεκτομη) οταν η βλαβη στην ακοη ειναι τυπου αγωγιμοτητας αμα ειναι νευροαισθητηρια δεν κανει τιποτα η εγχειριση.

    Χτυπα αυτες τις δημοπρασιες αμα θες να δεις το laser (λογικα με καπου 4-8 ευρω θα τα παρεις)
    http://www.ebay.com/itm/Focusable-65...-/371259991145
    http://www.ebay.com/itm/INDUSTRIAL-L...-/371260766866
    http://www.ebay.com/itm/Laser-Diode-...-/371259279746


    Σιγουρες θεραπειες ειναι αν καπνιζεις να το κοψεις να κοιμασε πολλες ωρες και να αποφευγεις τους θορυβους και τους δυνατους ηχους γενοκοτερα αυτα εχουνε σιγουρο αποτελεσμα χωρις παρενεργειες.

  11. #356
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Αυτο με τα ποντικια και το atoh1 για την ακριβεια εγινε αμεσως μετα που τους κανανε βλαβη στην ακοη.
    Το δοκιμασε μετα απο καποιο σεβαστο διαστημα που τους κανανε βλαβη στην ακοη και δεν δουλεψε.
    Δουλεψε μερικως δηλαδη σε "φρεσκο προβλημα".
    Που το διαβασες αυτο? Δε σε αμφισβητω αλλα τοτε πιο το νοημα να το δοκιμασουνε σε καποιον που ειναι κουφος εδω και χρονια?

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Επισης οι φωτογραφιες που πειρανε απο τους κοχλιες των ποντικιων δειχνανε τα sterocillai να μην εχουνε ομοιομορφη δομη
    σαν να ειχανε φυτρωσει τα τριχωτα κυταρα ακαταστατα και σε ασχετες τοποθεσιες αυτο μπορει να δινει αλλιωμενη ακοη.
    Τα ποντικια δεν μπορουνε να πουνε αν εχουνε αλλιωμενη ακοη μπορουνε με ειδικα test να δουνε αν ακουνε αλλα οχι με τι ποιοτητα ακουνε.
    Αν ισχυει αυτο δε μιλαμε για αυτοιαση αλλα για μεταλλαξη.

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Αυτο με το laser ποιος το αναφερει αυτος που το πουλαει ή διπλες τυφλες και τυχαιοπημενες μελετες που δεν εχουνε χρηματοδοτηθει απο αυτον που πουλα
    μια συσκευη αξιας 50 ευρω 2500 ευρω ?
    Εγω δε μιλησα για θεραπεια με λειζερ. Μιλησα για τη διαδικασια εισαγωγης του γονιδιου στο εσωτερικο του αυτιου. Κι εγω δε πιστευω πως στο λειζερ μπορει να θεραπευσει τον κοχλια γιατι απλουστατα αν μπορουσε μεχρι τωρα θα το ξεραμε, αφου εφαρμοζεται εδω και πολλα χρονια. Και δε θα ψαχνανε για αλλες θεραπειες.
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Στην ωτοσκλυρηνση που δεν εχεις εχει βρεθει οτι κατι κανει το φθοριουχο νατριο (florical) και η εγχειριση (αναβολοτομη/αναβολοεκτομη) οταν η βλαβη στην ακοη ειναι τυπου αγωγιμοτητας αμα ειναι νευροαισθητηρια δεν κανει τιποτα η εγχειριση.
    Ειπαμε, αυτα τα ειπαν αυτοι που κανουν τη γονιδιακη θεραπεια. Το θεμα ειναι κατα ποσο παθαινεις βλαβη απο την τρυπα που ανοιγουν. Αν ειναι να χασεις ενα μικρο ποσοστο αλλα να κερδισεις μεγαλυτερο, μπορει να συμφερει. Το τελικο αποτελεσμα μπορει να ειναι στο συν.

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Σιγουρες θεραπειες ειναι αν καπνιζεις να το κοψεις να κοιμασε πολλες ωρες και να αποφευγεις τους θορυβους και τους δυνατους ηχους γενοκοτερα αυτα εχουνε σιγουρο αποτελεσμα χωρις παρενεργειες.
    Και υπνο κανουμε οσο μπορουμε και σε υσηχο περιβαλλον και δε καπνιζουμε. Τωρα μακαρι να ισχυει αυτο που λες και μετα απο κανα δυο χρονια να περασουν ή να χαμηλωσουν απο μονες τους! Φανταζομαι θα φυγει και η υπερακουσια?

  12. #357
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    θα φυγει η υπερακουσια αρκει να μην εκτιθεσε σε ηχους οι ηχοι απλως θα την χειροτερευουνε ακομα και σιγανοι ηχοι.
    Θα παρει καιρο μπορει και πανω απο χρονο και θα υποχωρησει οπως πρωτα δεν νομιζω να γινει αλλα δεν θα εχεις προβλημα σε καθημερινες εντασεις δεν θα φτασεις στις παλιες ανοχες
    ας πουμε οτι θα αντεχεις 20db λιγοτερο και μετα απο καποιο μεγαλο διαστημα 10db λιγοτερο.
    Οσο φτιαχνει η υπερακουσια να ελαφρυνουνε και οι εμβοες αρκει να μην κανεις παραπανω ζημια.
    Αμα δεις εδω και αυτη την παθση που εχεις αισθηση ζαλης δονησης εμβοων μετα απο μακρυ ταξιδι (κατα αναλογια εμβοες μετα απο δυνατο ηχο) περναει μονη της και κανει απο 6 μηνες εως 3 χρονια
    http://www.dizziness-and-balance.com...ntral/mdd.html
    Ειναι το διαστημα που θελει για να ξαναπροσαρμοστει ο εγεφαλος αλλα αυτο διαφερει στον καθενα.Αμα εχεις καλη ακοη οι πιθανοτητες να επανελθεις ταχυτερα και καλυτερα αυξανονται.

    Τα σχετικα με laser τα ελεγα σε στον @kavaliero και κατι αλλο σχετικα με το laser εχει βρεθει οτι το laser που εχουνε οι οδοντιατροι
    με 1 μονο εφαρμογη θεραπευει τον επιχειλιο ερπητα. Υπαρχουνε στη βιβλιογραφια περιπτωσεις προβληματων στην ακοη και εμβοων απο ερπη που αναζοπυρωνετε σε περιοδους στρες στο αυτι
    και μαλιστα καποιοι που τους ειχανε βγαλει διαγνωση meniere ανταποκριθηκανε σε θεραπεια με αντιικα και ειχα βελτιωση των συμπτωματων.
    Αν ειναι ενας τετοιος ιιος μεταξυ μεσαιου και εσω αυτιου (πχ στην στρογγυλη θυριδα του κοχλια) το laser πιθανον να κανει δουλεια οπως και τα αντιικα σε συνδιασμο με κορτιζονη(στην οξεια φαση της φλεγμονης).
    https://www.youtube.com/watch?v=Bb2gNF2I3T0

  13. #358
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Μακαρι να φυγει η υπερακουσια. Αν και εγω ενοχλουμαι περισσοτερο απο την χροια του "σ", μιας σακουλας πλαστικης κλπ. προφανως ανακατεβεται ο ηχος με την εμβοη, αρα αμα μικρυνει η εμβοη θα μικρυνει και το προβλημα της υπερακουσια/στρεβλωσης ηχου.

    Αλλο το αντιιικο κι αλλο η αντιβιωση? Πχ μπορουμε να παρουμε αντιιικο μονοι μας? Να δοκιμασουμε και κανα τετοιο, τοσα και τοσα πηραμε... τι να πω.

    ΥΓ: Η κριατινινη βοηθαει?

  14. #359
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά προς περαιτέρω διερεύνηση...

Page 24 of 24 FirstFirst ... 14222324

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •