Εμβοή στα αυτιά - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast
Results 331 to 345 of 359
  1. #331
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3
    Παιδια εχετε καμια ιδεα για νεες θεραπειες με χαπια ? μελετες ???

  2. #332
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Το ηχειο μπορει να σου εκανε μια βλαβη 5-10db επιπελον και να αρχισε η εμβοη.
    Αλλα η περιστροφη αγγειου γυρω απο το κοχλιακο νευρο μπορει να ειναι η αιτια της βαρηκοιας και κανοντας αποσυμπιεση να κερδισεις ας πουμε 20db ακοη και να φυγει η εμβοη
    παρολο που εκδηλωθηκε απο ακουστικο τραυμα .
    Κατι τετοιο επαθα εγω. Ειχα τις εμβοες ιδιου τυπου στο δεξι αυτι, αλλα μεγαλωσαν μετα απο ακουστικο τραυμα (συναγερμος). Μαγνητικη λιθοειδων εδειξε microvascular compression (αγκυλη AICA στην εισοδο ακουστικου πορου). Μονο στο δεξι.
    Ερωτηση: Υπαρχει αλλη εξεταση που μπορει να το επιβεβαιωσει? Προφανως θα μου πεις πως ειναι αγνωστο αν προκαλει αυτο τις εμβοες, αλλα οπως σου ειπα οι 3 ηχοι που ακουω (συνεχης υψηλης συχνοτητας, τηλεγραφος, σκονακια) υπηρχαν και πριν αλλα πολυ χαμηλοτεροι. Τωρα υπαρχουν πολυ ενοχλητικοι, ειδικα ο συνεχης υψηφωνος, και φυσικα εχω και υπερακουσια. Ο συνεχης υψηφωνος και ωρες ωρες μεταβαλομενος, (κοντα στις 16000Hz τον βαζω) υπαρχει περιπτωση να ειναι απο mvc? Ακουογραμμα υψηλων δεν εχω βρει κανεναν να κανει, στο κανονικο υπαρχει πτωση κοντα στις 8000 αλλα πεφτει το γραφημα κατω απο τα 20db. Ισως αν συνεχισει πιο ψηλα η βουτια να ειναι μεγαλυτερη 40 ή 60db, αλλα υποθετικα μιλαμε...

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Υπαρχει και η θεωρια της συνακροασης μεταξυ νευρικων ινων του κοχλιακου νευρου οταν εχει γινει απομυελινωση ποιο πριν λογω συμπιεσης.
    Για δωσε πληροφοριες για αυτο, φανταζομαι σε περιπτωση απομυελυνωσης δεν σωζεται ουτε με mvd το νευρο?

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Στη θεση σου θα το εψαχνα με test dna και μετα θα εκανα δοκιμασιες που δειχνουνε την πηγη της βλαβης (κοχλιακη/οπισθοκοχλιακη) και θα επαιρνα φαρμακα που πιθανον δειχνουνε οτι υπαρχει συμπιεση.
    Μιλαμε για ωτοακουστικες εκπομπες και προκλητα ακουστικα δυναμικα εγκεφαλου? Εγω εκανα, κανενας δε βγαζει συμπερασμα. Αν θες να σου στειλω link να τις δεις σε παρακαλω. Φαρμακα αντιεπ/κα πηρα, εκτος αυτου που δε το βρισκεις Ελλαδα, τα απλα, δε βγαζω συμπερασμα ακομα! Ισως βοηθανε λιγο. Οταν τα κοψω θα ξερω σιγουρα.

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Το καλο ειναι οτι στην συμπιεση γινετε χειρουργικη αποσυμπιαση το κακο ειναι οτι ειναι ζορικη και βαρια εγχειριση με αμφιβολα αποτελεσματα ομως εχουνε γινει καλα βουητα απο αυτη την επεμβαση.
    .Αν το προβλημα δεν ειναι κοχλιακο (δεν υπαρχει ακουστικη εξισωση) υπαρχουνε αλειωμενα ABR(δεν ειναι απαραιτητο) πιανει την εμβοη η (δεν ειναι απαραιτητο) και ειναι τυπου ταχυβολου δηλαδη κοφτοι-συντομοι-γρηγοροι επαναλληπτικοι ηχοι(δεν ειναι απαραιτητο) και φυσικα το δειχνει η μαγνητικη αγγειογραφια στοιχειθετητε καλα η συμπιεση του ακουστικου νευρου.
    Ψηφιακη μαγνητικη αγγειογραφια για επιβεβαιωση. Το ζητησα, πεισματικα αρνουνται, μου λενε πως αρκει η λιθοειδων που εχω, αν και δε ξερουν να τη διαβασουν! Διαβαζουν το πορισμα βεβαια...

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Ο ποιο ειδικος στον κοσμο σε αυτη την επεμβαση ειναι ο Peter Jannetta απο το Pitchburg university.
    Μιλαμε για γολγοθα, μια επεμβαση αμφιβολου αποτελεσματος, χωρις να ξερεις αν αυτο φταιει για τις εμβοες, χωρις να ξερεις σιγουρα οτι δεν εχεις προβλημα στον κοχλια, χωρις να ξερεις αν θα πετυχει και δε θα κουφαθεις ή παθεις επιληψια και σπασμους προσωπου (υπογραφεις φανταζομαι..) και που θα πλερωσεις ενα καρο λεφτα -Αμερικη γαρ, (ποσο περιπου ξερουμε?)

    Thanks φιλε μου, δε θα ρωτησω αν εισαι γιατρος, δεν εχει σημασια, ξερεις απειρως περισσοτερα ουτως η αλλως.
    Νομιζω οτι τα εχουμε ξαναπει καπου αλλου

  3. #333
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    @ margy92
    Ολα που ειπες ειναι λαθος.. σαν να μην διαβασες τιποτα.. τα αντικαθλιπτικα λαθος η θεραπεια με ηχους λαθος ολα μα ολα...
    Πηγενε επειγοντως σε σπεσιαλιστα ΩΡΛ-νευροακουολογο για πληρη ακουολογικο ελεγχο αν δεν βρει κερι / ωτιτιδα κτλπ κατι που να σηκωνει γιατρεια πες του απο την ελλαδα μου ειπανε για pulses κορτιζονης για 10 μερες να δουμε οτι σωσουμε.
    Πρεπει να πας αμεσως να μην χασεις ουτε δευτερολεπτο ηδη εχεις χασει πολυ κρισιμο χρονο.
    Οχι με τα τα αντικαθλιπτικα δεν θα γινεις καλα στο θεμα των εμβοων αυτο που μπορει να γινει ειναι μονο να σου χειροτερεψουνε γιατι ειναι ωτοτοξικα.
    Απο το στρες και το αγχος βεβαιως και γινετε βλαβη στην ακοη και εμβοες και αιφνιδια πτωση ακοης γινετε... αλλα η θεραπεια την περιπτωση αιφνιδιας βλαβης της ακοης/εμβοων απο στρες
    ειναι κορτιζονη οχι αντικαθλιπτικα ή λοιπα ψυχοφαρμακα. Ετσι λενε 1000+ μελετες ΩΡΛ. Ειναι αρκετα συνηθισμενο η αιθνιδια νευοαισθητηρια πτωση/βλαβη ακοης απο αγχος και ανταποκρινεται αριστα στην κορτιζονη αρκει να μπει θεραπεια αμεσως σε εσενα τωρα που ειναι 15 μερες δεν ξερω αν γινετε κατι.
    Τραγικο το επιπεδο του γιατρου που πηγες στην αγγλια...
    Αν γινει κατι γινετε τον πρωτο καιρο οσο περναει ο καιρος μετα δεν περνουνε γιατρεια.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΧΟΣ.
    Ξαναδιαβασε ολα αυτα που εχω γραψει προσεκτικα... Ειναι οργανικο προβλημα στην ακοη ακομα και απο αγχος να εγινε.
    Στο αγχος υπαρχει αυξημενη νευρικη δραστηριοτητα και μπορει να καταστραφουνε νευρικα κυταρα στον κοχλια κτλπ μην διαβαζεις τις μ@λακιες που γραφουνε στο net για θεραπειες με ηχους κτλπ
    πηγενε αμεσως σε σοβαρο ΩΡΛ για ενδελεχη ελεγχο ακουολογικο(τυμπανογραμα/υψισυχνο ακουογραμα σε αερινη-οστεινη/OAEs/ABR κτλπ)/MRI/MRA/CT/γενικη αιματος/πληρη βιοχημικο και ανοσολογικο ελεγχο κτλπ αν δεν βρει κατι πες του εσυ για pulses κορτιζονης.Τα pulses κορτιζονης γινονται πριν να βγουνε τα αποτελεσματα των εξετασεων γιατι και το 1 δευτερολεπτο καθυτερησης μετραει.Δεν μπορεις να περιμενεις τις εξετασεις για να αρχισεις θεραπεια
    αυτος ειναι νομος στην περιπτωση της αιφνιδιας βλάβης στην ακοη.
    Η εμβοη ειναι ΣΥΜΠΤΩΜΑ ασθενειας/δυσλειτουργιας δεν ειναι παθηση ειναι συπτωμα οπως ο πονος αλλα ειναι 100% σιγουρο οτι για να εχεις εμβοη κατι δεν παει καλα
    υπαρχει καποιο οργανικο προβλημα και το συπτωμα αυτου του προβληματος ειναι η εμβοη.Πανω απο απο 1000 ασθενειες κανουνε εμβοες καποιες απο τις αυτες ειναι πολυ σοβαρες και πρεπει να ελεχθεις για να αποκλειστουνε.
    Καπου λες οτι εχεις προβλημα στην κροταφογναθικη και προβλημα στην ευσταχιανη και τα 2 κανουνε μπορουνε να κανουνε εμβοες.
    Αν σου κανει ο ΩΡΛ ρινοσκοπηση και δεν βρει κατι η συμπτωματικη θεραπεια της δυσλειτουργιας ευσταχιανης ειναι κορτιζονη (συστηματικα αλλα και με σπρευ/εγχυση απο τη μυτη)
    και η κροπταφογναθικη πρεπει να την δει γναθοχειρουργος αλλα και αυτος θα σου πει και να το φτιαξουνε δεν υπαρχει καμια σιγουρια οτι το προβλημα των εμβοων θα φτιαξει.
    Οι πιθανοτητες παντως αν ειναι κατι απο αυτα τα 2 ειναι να ειναι απο δυσλειτουργια ευσταχιανης που σου εκανε προβλημα στο εσω αυτι (κοχλια) απο μη σωστη εξισωση πιεσεων.

    @pouskidis η εμβοη που ακους σαν τηλεγραφο ειναι τεραστιες οι πιθανοτητες να ειναι απο mvc εχεις ολα τα χαρακτηριστικα το δειχνει η μαγνητικη ο ηχος ειναι χαρακτηριστικος του mvc αν σου βρουνε αλλιωμενα ABR
    και εχεις συμπτωματικη ανταποκριση σε carbamazepine μεγιστο 200mg(ειναι χαρακτηριστικο οτι ανταποκρινετε σε μικρη δοση ενω οι εμβοες απο αλλη αιτια δεν ανταποκρινονται σε αυτη τη συμπτωματικη θεραπεια) τοτε ειναι σχεδον σιγουρο.
    Το mvc εχει βρεθει πειραματικα οτι το πιανει μερικως συμπτωματικα η carbamazepine θεραπεια εννοειτε δεν κανει αλλα την δινουνε επειδη η εγχειριση ειναι πολυ ζορικη και με επιπλοκες σαν παρηγορητικη θεραπεια.
    Η απομυελινωση μολις φυγει η συμπιεση του νευρου φτιαχνει με τον καιρο αυτο που δεν φτιαχνει η νευρικη βλαβη (αμα εχουνε καταστραφει νευρικες ινες).
    Η υψισυχνη εμβοη μπορει να ειναι απο ακουστικο τραυμα πουθενα δεν βρεις απαντηση με 100% βεβαιοτητα.
    υψισυχνο ακουογραμμα κανουνε σε νοσοκομεια με σοβαρο ακουγραφο(ευκολο να το βρεις) και ωτοακουστικες εκπομπες πρεπει να κανεις με σοβαρο μηχανημα σε λειτουργια σαρωσης σε ολες τις συχνοτητες(δυσκολο να το βρεις) οχι screening που ειναι για χοντρες βλαβες .
    Εγω προσωπικα αν ειχα τα δικα σου ευρηματα θα μαζευα οτι ειχα και δεν ειχα και θα πηγενα εκει που σου ειπα στην αμερικη ή καπου αλλου στο εξωτερικο που το εχουνε ξανακανει πολλες φορες με επιτυχια αναλαμβανοντας ολα τα ρισκα γιατι το θεωρω σοβαρο προβλημα. Εσυ τωρα μπορεις και νατο παλεψεις και να μην θες να μπεις σε τοσο σοβαρο ρισκο με βαρκα την ελπιδα... Αν και αυτοι ειναι εκει εξειδικεμενοι και δεν νομιζω να σε βαλουνε σε τετοιο χειρουργειο χωρις να εχουνε ακλονητες ενδειξεις/αποδειξεις οτι ειναι απο εκει η βλαβη.

    (τελος λυμαμε για τους διαχειριστες που σβησανε τα ποιο κρισιμα στοιχεια στα μυνηματα μου λες και ειμαστε παιδια... Δεν κανω διαγνωση και θεραπεια απο το net απλα το προβλημα ειναι τοσο περιπλοκο και σοβαρο δεν ειναι οπως τις αλλες ασθενειες...
    Αυτα τα εγραψα μηπως και σωθει κανεις γιατι μιλαμε για σοβαρο προβλημα ζωης που δεν σηκωνει γιατρεια αμα χρονισει και πρεπει να δρασεις αμεσα.
    Επισης κυκλοφορει μεγαλη ασχετιλα στην ιατρικη κοινοτητα... οποτε αυτες οι συμβουλες για θεραπειες ειναι χρυσος και ενοειτε οτι παντα θα τις συζητησουνε με τους γιατρους τους... )
    Last edited by 0db; 13-02-2015 at 03:41.

  4. #334
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    @pouskidis η εμβοη που ακους σαν τηλεγραφο ειναι τεραστιες οι πιθανοτητες να ειναι απο mvc εχεις ολα τα χαρακτηριστικα το δειχνει η μαγνητικη ο ηχος ειναι χαρακτηριστικος του mvc αν σου βρουνε αλλιωμενα ABR
    και εχεις συμπτωματικη ανταποκριση σε carbamazepine μεγιστο 200mg(ειναι χαρακτηριστικο οτι ανταποκρινετε σε μικρη δοση ενω οι εμβοες απο αλλη αιτια δεν ανταποκρινονται σε αυτη τη συμπτωματικη θεραπεια) τοτε ειναι σχεδον σιγουρο.
    Βασικα ο τηλεγραφος ειναι ο λιγοετρο ενοχλητικος ηχος, και δεν επηρεαζεται απο tegretol (2χ200) καθολου. Αυτο που επηρεαζεται ειναι ο υψησυψνος κι ενοχλητικος, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν πραγματι επηρεαζεται αφου παιζει αρκετα, ειναι μεταβαλλομενος ουτως η αλλως, εχει τις μερες του. Τα ABR μου και OAE εδω: http://www.tinnitustalk.com/threads/...18/#post-91569
    Μου ειπαν το ABR ειναι καλο... σε αντιθεση με τις ΟΑΕ. Τωρα τι μηχανηματα ηταν δε ξερω, εκαναν κανα 2-3 λεπτα οι ΟΑΕ και 5 λεπτα το ABR.
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Το mvc εχει βρεθει πειραματικα οτι το πιανει μερικως συμπτωματικα η carbamazepine θεραπεια εννοειτε δεν κανει αλλα την δινουνε επειδη η εγχειριση ειναι πολυ ζορικη και με επιπλοκες σαν παρηγορητικη θεραπεια.
    Η απομυελινωση μολις φυγει η συμπιεση του νευρου φτιαχνει με τον καιρο αυτο που δεν φτιαχνει η νευρικη βλαβη (αμα εχουνε καταστραφει νευρικες ινες).
    Οπως ειπες, αγνωστο το τι θα γινει αν κανεις εγχειρηση. Μπορει και να μη γινει τιποτα, η και να χειροτερεψεις. Το κακο ειναι πως αν ειναι πραγματι mvc, υπαρχει καποιο παραθυρο 2-3 χρονων που μπορεις να το σωσεις με εγχειρηση, σωστα?
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Η υψισυχνη εμβοη μπορει να ειναι απο ακουστικο τραυμα πουθενα δεν βρεις απαντηση με 100% βεβαιοτητα.
    υψισυχνο ακουογραμμα κανουνε σε νοσοκομεια με σοβαρο ακουγραφο(ευκολο να το βρεις) και ωτοακουστικες εκπομπες πρεπει να κανεις με σοβαρο μηχανημα σε λειτουργια σαρωσης σε ολες τις συχνοτητες(δυσκολο να το βρεις) οχι screening που ειναι για χοντρες βλαβες .
    Αυτα που εκανα εγω φαινεται απο τι ειναι? Στη Θεσσ/κη ξερεις κανενα νοσοκομειο που να κανει υψησυχνο?

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Εγω προσωπικα αν ειχα τα δικα σου ευρηματα θα μαζευα οτι ειχα και δεν ειχα και θα πηγενα εκει που σου ειπα στην αμερικη ή καπου αλλου στο εξωτερικο που το εχουνε ξανακανει πολλες φορες με επιτυχια αναλαμβανοντας ολα τα ρισκα γιατι το θεωρω σοβαρο προβλημα. Εσυ τωρα μπορεις και νατο παλεψεις και να μην θες να μπεις σε τοσο σοβαρο ρισκο με βαρκα την ελπιδα... Αν και αυτοι ειναι εκει εξειδικεμενοι και δεν νομιζω να σε βαλουνε σε τετοιο χειρουργειο χωρις να εχουνε ακλονητες ενδειξεις/αποδειξεις οτι ειναι απο εκει η βλαβη.
    Που ακριβως θα πηγαινες? Υπαρχει και το θεμα της δουλειας μου, (πως παιρνεις αναρρωτικη για εξωτερικο) ενω ποσο περιπου θα κοστισουν εξετασεις - mvd ξερεις? Περιπου...

    Γιατι εχω την αισθηση πως η πτωση ακοης απο ακουστικο τραυμα ειναι ενα αλλα οι εμβοες ειναι κατι αλλο που βοηθαται απο την πρωση ακοης αλλα εχει αλλα αιτια οπως η mvc? Δηλαδη το βουητο υπαρχει αλλα γινεται αντιληπτο μετα απο πτωση ακοης? Μια θεωρια που στεκει και μπορει να ερμηνευσει τις εμβοες, δε ξερω κατα ποσο υποστηριζεται κατι τετοιο.

    Quote Originally Posted by 0db View Post
    (τελος λυμαμε για τους διαχειριστες που σβησανε τα ποιο κρισιμα στοιχεια στα μυνηματα μου λες και ειμαστε παιδια... Δεν κανω διαγνωση και θεραπεια απο το net απλα το προβλημα ειναι τοσο περιπλοκο και σοβαρο δεν ειναι οπως τις αλλες ασθενειες...
    Αυτα τα εγραψα μηπως και σωθει κανεις γιατι μιλαμε για σοβαρο προβλημα ζωης που δεν σηκωνει γιατρεια αμα χρονισει και πρεπει να δρασεις αμεσα.
    Επισης κυκλοφορει μεγαλη ασχετιλα στην ιατρικη κοινοτητα... οποτε αυτες οι συμβουλες για θεραπειες ειναι χρυσος και ενοειτε οτι παντα θα τις συζητησουνε με τους γιατρους τους... )
    Ειλικρινα συμφωνω 100%, υπαρχει φορουμ οπου προτεινονται θεραπειες, εδω απαγορευται οποιαδηποτε αναφορα?
    Τα μυνηματα σου ειναι σκετος θησαυρος και λυτρωση για καποιους, και να τα κανουν να εχουν τετοια μεταχειρηση?

    Εγκλημα!

  5. #335
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    29
    Οι διαχειρηστες δεν γνωριζουν προφανως τι εστι εμβοες ..μονο οσοι πασχουν απο αυτες μπορουν να καταλαβουν τι σημανει.Δεν ειναι τυχαιο που οι διαχειρηστες του tinnitus talk στο εξωτερικο ειναι πασχοντες απο εμβοες.γι αυτο παρακληση παιδια μην σβηνετε σχολια μιλαμε για μια ασθενεια που δυστυχως η επιστημη ακομα ειναι πισω στην θεραπεια και οι ελληνες γιατροι χρονια νυχτωμενοι..οτι πληροφορια δινουν εμπειροι χρηστες ειναι χρυσος παλευουμε ολοι μας με κατι αγνωστο τουλαχιστον αφηστε μας να ακουμε ολες τις γνωμες ειναι πολυτιμες..

  6. #336
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3
    Odb τώρα ημουν σε γιατρο και μου είπε ότι δεν κάνουν κορτιζόνη εδώ το αποφεύγουν γιατί δεν έχει καμιά δουλειά με αυτό το πρόβλημα , εγώ το ζήτησα και με κοίταγε σαν χάνος. ξέρω είχα πάρει κορτιζόνη όταν ημουν Ελλάδα μετά από μια ίωση στο αυτί μετά από 7 μέρες πήρα κορτιζόνη χάπια για πτώση ακοής και έκανε δουλειά ακόμα και μετά από 7 μέρες η 8 ήταν δεν θυμάμαι
    α να αναφέρω ότι εκεί που έχω κροταφογναθικο σύνδρομο μόλις άρχισε ο πόνος ήρθαν και οι εμβοες αμέσως, όσο για το αν ειναι λάθος αυτά που λέω ..... πολλοί άνθρωποι βρήκαν την υγειά τους

  7. #337
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by 0db View Post
    Μια υποθεση κανω... μηπως επαθες το βουητο απο ακουστικο τραυμα στη μαγνητικη ? Ειναι γνωστο οτι ατομα με φυσιολογικη ακοη
    μπορουνε να βγουνε απο τη μαγνητικη με εμβοες λογω των πολλων db και των κρουστικων ηχων που βγαζει το μηχανημα.
    Ακομα και σε γερα αυτια κανει βλαβη ο θορυβος του μαγνητικου τομογραφου ειδικα αμα δεν εχει noise cancellation γι αυτο προσοχη
    εξεταση μονο σε αθορυβο μηχανημα και με βιομηχανικου τυπου ωτοασπιδες.
    Φιλε odb εχω καιρο να μπω στο forum αλλα θελω να πω οτι τις εμβοες δεν τις επαθα απο την μαγνητικη αφου τιις ειχα 3 μηνες πριν κ αλλωστε γι αυτο την εκανα. Εχω παει κ στο μαρουσι στον γα....... ετσι ειχα διαβασει εδω αλλα δεν ειδα καμια διαφορα συν οτι η επισκεψη εινα ακριβη. Το αποτελεσμα ειναι οτι υποφερω οπως ολοι απο τις εμβοες κ δεν νομιζω οτι θα μπορεσουμε να ξεφυγουμε ποτε απο αυτες . Εγω τον μαιο κλεινω 2 χρονια πλεον κ εχω απελπιστει. Το μονο χαπι που παιρνω τωρα εινα αυτο της πιεσης. Ευχομε σε ολους που υποφερουν να βρεθει μια λυση καποτε.

  8. #338
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    @pouskidis προβληματικες OAEs υπαρχουνε μονο σε βλαβη των εξω τριχωτων κυταρων του κοχλια. Ομως μπορει να εχεις επιβαιβεωμενη βλαβη στον κοχλια αλλα οι εμβοες να μην ειναι απο εκει αλλα απο καπου αλλου!
    Γενικα τις περισσοτερες φορες οι εμβοες δημιουργουντε στον εγκεφαλο οταν αυτος δεν παιρνει σωστο σημα (συνδιασμος πτωσης ακοης με εγκεφαλικη υπερδραστηριοτητα).
    Η ακοη εχει 2 συνιστωσες αυτη του περιφεριακου ερεθισματος που στελενει ο κοχλιας και η αλλη ειναι αυτη τη προβλεψης δηλαδη ενα μερος της αντιληψης της ακοης το δημιουργει ο εγκεφαλος με υπολογιστικους μηχανισμους
    απο την ακουστικη μνημη. Οταν λοιπον δεν παιρνει σωστο σημα ο εγκεφαλος κανει τα λεγομενα σφαλματα προβλεψης και ακους εμβοες.Ειναι γνωστο το πειραμα που βαζουνε ατομα με φυσιολογικη ακοη χωρις εμβοες σε ανηχο θαλαμο και μετα απο καμποση ωρα αρχιζει να ακουει το 90% χαμηλες εμβοες τις δημιουργει ο εγκεφαλος καθως δεν παιρνει εξωτερικα ερεθισματα και δουλευει περισσοτερο η προβλεπτικη συνιστωσα.
    (Ενα αναλογο ειναι αν απο μερικες λεξεις βγαλουνε καποια γραμματα εσυ παρολο που λειπουνε γραμματα συνεχισζεις να μπορεις να τις διαβαζεις με την ικανοτητας προβλεψης του εγκεφαλου.)
    Ομως υπαρχουνε και εμβοες που δεν δημιουργουντε στον εγκεφαλο αλλα το σημα δημιουργειτε περιφερικα.

    @margy92 πηγενε αμεσως σε αλλο γιατρο αλλα δυστηχως εχεις αργησει πολυ... ολες οι μελετες λενε οτι η αιφνιδια βλαβη ακοης απο αγχος ανταποκρινεται καλα σε κορτιζονη οταν αρχιζει το 1ο 24ωρο μετα η ανταποκριση μειωνετε
    δραματικα.Δηλαδη η κορτιζονη δουλευει στην αρχη οχι αμα χρονισει το προβλημα.Αλλα ακομα και τωρα δεν χανεις κατι να προσπαθησεις αλλα δυσκολα θα δεις αποτελεσμα.
    Σου ξαναλεω συνοπτικα μερικες θεραπειες βρες ενα νευροακουολογο και συζητησε τις αμεσως οχι ομως σαν τον ασχετο που πηγες αρχικα.
    κορτιζονη (το χρυσο standar) , acetylcysteine , βιταμινες b1 b3 b6 b12 D E C , μαγνησιο , αγγειοδιασταλτικα τυπου piracetam, αντιικα (acyclovir/valacyclovir) (υπαρχει η θεωρια του ερπη που αναζωπυρωνετε απο stress), αντιβιωτικα (amoxicillin) μονο σε περιπτωση ωτιτιδας , υπερβαρικο οξυγονο.
    Δυστηχως λογω αγνοιας εχουνε περασει τοσες μερες αν απο την 1η μερα επαιρνες κορτιζονη οι πιθανοτητες να περνουσανε/βελτιωνοτανε θα ειτανε 3πλες.
    Πες του γιατρου οτι με 10 μερες κορτιζονη δεν θα παθεις τιποτα ενω με μονιμες εμβοες δεν υπαρχει σωτηρια.Επισης πες του οτι σε ολες τις μελετες η κορτιζονη φαινετε να βοηθα χωρις να ξερουνε τον ακριβη μηχανισμο.
    Υποψιαζονται οτι δρα σαν αντιφλεγμωνοδες / σαν nmda blocker αλλα αυτο που ξερουνε σιγουρα οτι στατιστικα οι πιθανοτητες βελτιωσης αυξανονται σημαντικα με εγκαιρη χορηγηση.
    (Για παραδειγμα ενας ιος μπορει να κανει μια βλαβη και περνωντας κορτιζονη να μειωσεις την φλεγμωνη και αντιικα να βαλεις σε καταστολη τον ιο και να ανακαμψεις αμα ομως καθυστερησεις η φλεγμωνη που κανει ο ιος κανει μονιμη νευρολογικη βλαβη και κορτιζονη-αντιικα να παρεις μετα δεν θα δεις κανενα αποτελεσμα)
    Σε καθε πριπτωση οπως σου ειπα οι επειδη εμβοες κανουνε πανω απο 1000 ασθενειες εκ των οποιων μερικες ειναι συστηματικες και σοβαρες θελει ενδελεχη ελεγχο το πραμα για να αποκλειστουνε.
    πληρη ακουολογικο ελεγχο με τυμπανογραμα-υψισυχνο ακουογραμα σε αερινη και οστεινη-OAEs-ABR / ρινοσκοπηση / mri / mra / CT / γενκη αιματος / πληρη βιοχημικο (περιλαμβανει ελεγχο ορμονων) και ανοσολογικο ελεγχο / μικροβιολογικο ελεγχο (ελεγχος για ζωονοσες ασθενειες).
    Οχι οτι αμα κανεις αυτες τις εξετασεις θα βρεις την αιτια αλλα θα αποκλεισεις καποια σοβαρα πραματα.

  9. #339
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Μαλιστα. Εμενα εμφανιστηκαν σε αυτη την ενταση ΑΜΕΣΩΣ μετα το ακουστικο τραυμα. Τι μπορει να σημαινει αυτο? Επισης το ευρημα mvc της μαγνητικης σε συνδιασμο με το ακουστικο τραυμα σου λεει κατι? Το ιδιο ευρημα εχει και ο φιλος Kavaliero στο ιδιο αυτι οπου εχει κι αυτος εμβοες. Κι αυτος ομως ειχε ακουστικο τραυμα.

    Ακομη, το ABR μου αν το ειδες πως σου φαινεται? Γιατι αυτο μου ειπαν ειναι φυσιολογικο. Αυτο δε δειχνει βλαβη απο mvc?

  10. #340
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    33
    Γραψε το ιστορικο σου και τις εξετασεις σου ωστε να τα εχεις ετοιμα για αποστολη σε καποιο ειδικο στο εξωτερικο.
    Στην ελλαδα ειναι ολοι ασχετοι και μερικοι ειναι εκτος του ειναι ασχετοι ειναι και απατεωνες.
    Αυτοι που ειναι ενταξει απλως δηλωνουνε οτι ειναι αναρμοδιοι και οτι δεν ξερουνε αυτοι που ειναι ασχετοι βρισκουνε την αιτια με περιση ευκολια πχ ψυχολογικο/αγχος κτλπ και οι απατεωνες βγαζουνε διαγνωσεις τυπου ημικρανικη αιθουσοπαθεια με κοστος 150 ευρω η ωρα.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (απαγορεύεται η άμεση ή έμμεση διαφήμιση - δημόσια προβολή ειδικών.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (απαγορεύεται η άμεση ή έμμεση διαφήμιση - δημόσια προβολή ειδικών.

    Απλα να ξερεις οτι επειδη ειναι απο τους λιγους ειδικους στον κοσμο εχουνε τεραστιες λιστες αναμονης.
    Απλα να ξερεις οτι και στους ποιο ειδικους να πας με τιποτα δεν σε βαζουνε χειρουργειο πριν να δοκιμασουνε καθε ειδους φαρμακευτικη θεραπεια.
    Σε χειρουργειο μπαινουνε μονο οι αθεραπευτες σοβαρες εμβοες που διαταρασουνε πολυ σοβαρα την ποιοτητα ζωης και μονο οταν υπαρχει σοβαρη ενδειξη οτι μπορει να θεραπευτει με το χειρουργειο το προβλημα
    γιατι οποιαδηποτε εγχειριση στον εγκεφαλο ειναι ζορικη και με απροβλεπτες επιπλοκες.
    Τα φαρμακα δεν πιανουνε μονο τις πολυ σοβαρου τυπου εμβοες δηλαδη αυτες που ειναι πολυ εστιασμενες και μεγαλης εντασης το θεμα ειναι οτι σε χρονιες εμβοες τα φαρμακα που τις πιανουνε ειναι αυτα που δρουνε στο ΚΝΣ
    με αποτελεσμα να εχουνε παρενεργειες.Το αντιεπιληπτικο που ειναι μονο στο εξωτερικο σιγουρα τις πιανει αλλα εχει σοβαρες παρενεργειες (μελαχρωση αμφιφλιστροειδους & νεφρικη ανεπαρκεια κτλπ).
    Οι βενζοδιαζεπινες τις πιανουνε αλλα μετα 2-3 εμβομαδες χρησης σε αφηνουνε με χειροτερη υπερακουσια και εμβοες οποτε δεν συζηταμε καν γι αυτο.
    Πριν να ανοιξεις το κεφαλι υπαρχουνε διαφορες λιγοτερο επεμβατικες τοπικες συμπτωματικες θεραπειες οπως υποδοριες ενεσεις λιδοκαϊνης στο λαιμο/ενδοτυμπανικες κτλπ

    Το καλο στην περιπτωση σου ειτε ακουστικο τραυμα ειναι ειτε mvc ειναι οτι δεν κινδυνευει η ζωη σου απο καποια ζορικη ασθενεια ειναι το προβλημα μονο το βουητο.
    Γιατι υπαρχουνε και περιπτωσεις που το βουητο ειναι απο ζορικες νευρολογικες/αυτοανοσες ασθενειες ογκους κτλπ.
    Βεβαια αυτο καθαυτο το βουητο ειναι παρα πολυ ζορικη παθηση αλλα γενικα μετα απο 2 χρονια αμα προσεξεις την ακοη σου και δεν κανεις επιπλεον βλαβη εχεις την ταση να εξασθενει και δεν διαταρασει τοσο πολυ την ποιοτητα ζωης...
    Last edited by Aeon; 18-02-2015 at 18:26.

  11. #341
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Οσο ζουμε ελπιζουμε, τι να πω. Εχω δοκιμασει τα παντα εκτος απο λιδοκαινη και το ανιεπιληπτικο του εξωτερικου. Πιστυω ακραδαντα πως ουτε αυτα θα κανουν τιποτε.

  12. #342
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    29
    ΕΓΩ ΗΔΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ .. ΟΥΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΠΕΙΣΤΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΝΕΤ ΟΤΙ Η ΕΜΒΟΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ ΒΑΡΗΚΟΙΑΣ ,,ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΤΡΑ DB ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΒΡΑΔΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΙТΙΣΑΝ TO TINNITUS,,,ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ LAZER ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ,,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΑΚΟΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ LAZER,,KAΙ ΕΠΙΔΗ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΛΙΓΑ DB ΑΚΟΗΣ ΣΤΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΑΡΗΚΟΙΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΤΙΝΝΙΤΟΥΣ,,ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ LAZER EINAI PANAKRIBA EXO BREI ENAN SYNDESMO ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ LAZER DEN MILAO ΓΙΑ ΤΟ TINNITUL TON 5 MW POY POLANE ATHINA AYTO EINAI TELEIOS APATH...APLA EIMAI SE DIADIKASIA ANAMONHS RANTEBOY ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ LAZER...ΕΠΙΣΗΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΒΟΗ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΥΧΕΝΑ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ,,,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΥΡΟ,,ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΥΩΝ..,

  13. #343
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Κι εγω οταν ανοιγω τερμα το στομα η ενβοη γινεται πολυ πολυ εντονη, σα να τραβιεται το νευρο ενα πραμα, ενω επισης οταν χασμουριεμαι γινεται κατι παρομοιο. Δε ξερω αν σε βλαβη κοχλια υπαρχουν τετοιες ενδειξεις, η αν προκειται καθαρα για βλαβη στο νευρο, απο μικροαγγειακη συμπιεση της καμπυλης. Παντως το τελευταιο αν ειναι σιγουρο, υπαρχει επεμβαση που γινεται εξωτερικο. Και γιαυτο το ψαχνω. Ωστοσο, ξερω κι αλλους που εχουν αλλαγη στην εμβοη, οταν πχ τεντωνονται. Αλλα σε ολους υπηρξε ακουστικο τραυμα. Ισως το τραυμα να ριχνει την ακοη και να ερχεται ετσι στην επιφανεια η εμβοη η οποια προυπηρχε αλλα δεν την ακουγαμε...

    Εδω μεσα μπορουν τα παιδια να μας αναφερουν αν εχουν αλλαγη ηχου στην εμβοη οταν ανοιγουν πολυ το στομα, χασμουριουνται κλπ?

  14. #344
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    29
    TO NA MPEIS SE MIA DIADIKASIA EPEMVASIS STON EGEFALO GIA THN MIKROAGEIAKI SYMPIESI ME AMFIVOLA APOTELESMATA KAI ENA POSO POY XEPERNA TIS 35,000 EYRO,,PROSOPIKA PISTEYO OTI H TYXON AGEIAKI SYMPIESI DEN FTAEI GIA THN EMBOH,,DEN XERO KAI TI GRAFEI H MAGNHTIKI SOU ,,EKRIBOS..PX EMENA LEEI OTI YPARXEI MIA ELIKOSI AGEIOU...AYTO OMOS TO EXO MIA ZOH DEN PISTEYO OTI BGAZEI EMBOH ,,EXALOU TOSA XRONIA MIA XARA HMOYNA ASE POU MOU EIPAN OTI 7 STOUS 10 EXOUNE TETOIA ELIKOSI AGEIOY,,H BARIKOIA KAI H ELEIPSEI DB EKANE THN ZHMIA,,H ZHMIA DEN EINAI APARAITHTA NA EINAI H KOXLIAS H NEYRO,,MPOREI NA EINAI KALISTA KAI TA DYO MAZI...PROSOPIKA ANOIGMA EGEFALOU THA EKANA MONO ME 100% EPITIXIA GRAPTOS KAI TEKMIRIOMENA,,,,TA LEFTA TORA EINAI YPERBOLIKA POLA TOYLAXISTON GIA MENA,,,,EGO PROS TO PARON FOS VLEPO MONO STO LAZER....ANAMENOUME OMOS KAI AUTIFONY ,,,AN KAI DEN PISTEYO OTI THA VROUNE KATI NA HREMISI O NEYRONAS..!

  15. #345
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    13
    Ποιος σου ειπε οτι κανει 35.000 ευρω η mvd? Δε ξερω αλλα καπου πηρε το ματι μου πολυ μικροτερη τιμη. Προφανως εσυ μιλας για Αμερικη οπου χωρις ασφαλεια οι τιμες ειναι τρελες... Δυστυχως εδω Ελλαδα ειναι εντελως ασχετοι ολοι με το θεμα, και οι ΩΡΛ λενε το ιδο, οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι το εχουν αυτο και δε κανει προβλημα! Οι δε νευροχειρουργοι (πηγα σε εναν φιρμα στη Θεσαλονικη) δεν ασχολουνται καν.

    Εχεις σκεφτει πως αν πραγματι φταιει η ελεικοση αγγειου (το ιδιο πραγμα μου ειπαν κι εμενα) δε θα γινεται τιποτα ουτε με φαρμακα που θα βγουν ουτε καν με πιθανες μελλοντικες θεραπειες κοχλια? Επισης, εμενα μου ειπαν πως τα αγγεια απο καποια ηλικια και μετα σκληραινουν και γιαυτο παρουσιαζονται τετοια φαινομενα. Εγω τις εμβοες τις ειχα πριν το τραυμα απλα δεν ηταν τοσο δυνατες οσο γινανε μετα το τραυμα. Γι αυτο λεω μηπως το ακουστικο τραυμα εριξε την ακοη μας και εμφανισε το προβλημα... Μετα ειναι λες τυχαιο που μας το βρηκαν και στους 2? Και οι 2 εχουμε παρομοιες καταστασεις. Τωρα να πιστεψω εγω πως το οτι και σε μενα και σε σενα ειναι στην ιδια πλευρα οι εμβοες και το αγγειο ειναι συμπτωση?

    Εμενα γνωστη ακουολογος μου ειπε για το προβλημα αυτο, το υποστηριξε και μαλιστα ειπε και για το συνεχη ηχο, ενω αλλοι το απεριψαν γιατι οι εμβοες μου δεν ειναι σφυζουσες (με τους παλμους της καρδιας). Τα αγγειακα προβληματα κανουν λεει σφυζουσες εμβοες, οχι συνεχη ηχο. Ομως, σε επεμβασεις mvd, πολλοι ασθενεις ειχαν συνεχη ηχο και γινανε τελειως καλα...

    Αυτα δε τα ξερουν οι ΩΡΛ που μας συμβουλευουν. Παρολλα αυτα, ολοι εχουν γνωμη. Αυτο ειναι το κακο σε αυτη τη χωρα. Ολοι μιλανε κι εχουν γνωμη για κατι που δεν ξερουν.

    Το ξερω παντως οτι ειναι μια επεμβαση εξαιρετικα δυσκολη, με αμφιβολα αποτελεσματα, ΑΛΛΑ αν υπαρχει μια πιθανοτητα να γινω καλα την κανω! Και εχει και παραθυρο 2-3 χρονων, δηλαδη μετα δε γινεται τιποτα ουτε με την εγχειρηση!
    Οσον αφορα το τι εγγυησεις εχεις, φανταζομαι πως οχι μονο δεν εχεις, σε βαζουν και να υπογραψεις για οτιδηποτε σου συμβει απο την εχγηρηση (κοφωση, θανατος, κλπ). Ε ρε τι εχουμε παθει...


    Τωρα για τα laser, αν εκαναν τιποτα δε θα ηταν γνωστη θεραπεια για εμβοες?
    Last edited by pouskidis; 16-02-2015 at 02:49.

Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •