Εμβοή στα αυτιά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 24 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 359
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by beat20
    ειναι ιψισυχνη κολαση...

    Ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μαρτυρια που υπαρχουνε να μην μπορεις να ακουσεις την απολυτη ησυχια.
    Οτι φαρμακο υπαρχει το εχω πιει για να γλιτωσω απο το BEEP
    αλλα τιποτα......
    Έχεις κάθε δίκιο beat20 να διαμαρτύρεσαι έτσι. Πράγματι, είναι πολύ μεγάλο βασανιστήριο να μην μπορείς να απολαύσεις την ηρεμία. Να υπάρχει θόρυβος μέσα στο κεφάλι σου συνεχώς. Και να μην φεύγει ό,τι κι αν κάνεις. Είναι μια τρέλα.
    Μάκια...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Και εμενα , αφου μου περασε το θεμα με το στομαχι που με ειχε ταλαιπωρησει (νομιζα οτι θα εσκαγα απο την πιεση στο διαφραγμα και πηγα μεχρι νοσοκομειο ) , χωρις τελικα να εχω τιποτα , τωρα απεκτησα ενα υψισυχνο συνεχες σφυριγμα στο αριστερο αυτι .
    Πηγα στον ΩΡΛ , βρηκε και τα δυο αυτια πεντακαθαρα και μου εγραψε προληπτικα να κανω ενα ακοογραμμα-τυμπανογραμμα .

    Θα το κανω βεβαια , αλλα ειμαι πλεον σιγουρος οτι ΚΑΙ αυτο οπως και ΟΛΑ τα αλλα (καρδιες,αυχενικα,πονακια-τσιμπιματα σε ολο το σωμα, στομαχι ,ζαλαδες κ.λ.π ) που εχω περασει τα 2 τελευταια χρονια προερχονται απο το κωλοαγχος , το οποιο ενω τον τελευταιο καιρο εχει μειωθει αισθητα , δεν λεει ομως να μου κανει την χαρη και να με παρατησει τελειως .

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    να εισαι σιγουρος οτι και αυτο ειναι οπως ολα τα αλλα!!!
    αχχχχ ποσο δικιο εχεις??? τι θα γινει ομως ρε φιλε? ποτε θα μας αφησει αυτη η αηδια???? Εγω μολις πηρα την απαντηση απο μαγνητικη εγκεφαλου, γιατι εχω συχνουρια και μουδιασματα και νομιζα (λεω νομιζα) οτι ειχα σκληρυνση κατα πλακας...
    αστα να πανε ρε φιλε...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Aυτο με την σκληρυνση κατα πλακας ή καποιον ογκο στον εγκεφαλο μου \"μπηκε\" και μενα στο μυαλο τον τελευταιο καιρο , λογω του οτι εχω-ειχα κατακαιρους ,ζαλαδες,μουδιασματα (χερια-στομα,κεφαλι) συν το τελευταιο με τα αυτια συν του οτι εδω και 1,5 χρονο εχω και μυωψια (μαυρα τριχοειδη στιγματα στην οραση) ..

    \"Ευτυχως\" ομως εχω μια γνωστη με αυτη την αδικη ασθενεια και καταλαβα οτι ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ δεν μου συμβαινει κατι τετοιο ..

    Το \"ποτε θα μας αφησει αυτη η αηδια \" ειναι κατι που το ρωτω κ γω στον εαυτο μου καθημερινα.Η ποιο τελευταια μου απαντηση ειναι ,\" οταν θα την αφησουμε κ εμεις\" .Το δυσκολο ειναι οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο που βλεπουμε τον κοσμο γυρω μας αλλα και τον εαυτο μας.
    Να γινουμε ποιο σκληροι , ποιο αναισθητοι και να μην ειμαστε τοσο πολυ αυστηροι με τις πραξεις ή τις παραληψεις μας καθως και να περιορισουμε τις απιτησεις μας απο αυτο τον κοσμο και την κοινωνια.


    Σε μιση ωρα εχω ραντεβου για ακοογραφημα-τυμπανογραφημα , θα σου πω νεα , αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω κατι τετοιο γιατιη ακοη μου ειναι υπερβολικα καλη !!
    Αφου ακουω και σφυριγμα που οι αλλοι δεν ακουνε !!!!!ΧΕΧΕΧΕ

    Η μαγνητικη ειναι κλειστοφοβικη εμπειρια και ποση ωρα διαρκει ?? Σκεφτομαι να κανω κ μια τετοια για να ησυχασω απο αυτη την εννοια!

    Συχνουρια ειχα περισυ το καλοκαιρι ...Το βραδυ ειδικα σηκωνομουν 4-5 φορες και την ημερα πηγαινα πολλες φορες με πολυ μικρα αποτελεσματα!!..Ειχα φοβηθει για ζαχαρο ..Τελικα και αυτο περασε ξαφνικα απο μονο του !!!!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    καλη επιτυχια nopanic, στην εξεταση αν και δεν την χρειαζεσαι καθως δεν θα εχεις τιποτα...για ακομη μια φορα!!!! και θα το \"ξεριζωσεις\" και αυτο το θεμα εν τη γεννεση του!!! πες μας οταν γυρισεις, ετσι?

    Οσον αφορα την MRI εγκεφαλου, ναι ειναι λιγο περιεργα καθως καθεσαι μεσα στο \"κουτι\" για σχεδον 25-30 λεπτα, αλλα το χειροτερο ειναι οτι σου βαζουν και κατι σαν μασκα που σχεδον ερχεται κοντα στην μυτη σου!!! και σαν να σου κοβει την ανασα..... Μην μασας ομως, στην αρχη ειναι ολα αυτα, μετα συνηθιζεις αμεσως και στα αρχ... σου!!!

    και οπως λες και εσυ μετα την μαγνητικη μου, ακολουθουν και εμενα οι εξετασεις για σακχαρο..... χεσε μεσα!!!!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Tελικα την εκανα την εξεταση , ακοογραμμα-τυμπανογραμμα και η ακοη μου ειναι ΟΚ ,φυσιολογικοτατη!

    Εσυ δεν αισθανθηκες ποιο ηρεμος οταν εκανες την εξεταση κ δεν σου βρηκαν τιποτε ?
    Αληθεια σου λενε την απαντηση αμεσως ?

    Δεν υπαρχει ρε γαμωτο και κανενας τροπος να μας λυσουν να ελεγξουν ολα τα οργανα μας μη τυχον εχουμε κανενα προβλημα και να μας ξανασυναρμολογησουν .
    Αλλα και παλι κατι αλλο θα βρισκαμε για να προβληματιζομαστε.


    Αν κανεις εξεταση αιματος για το σακχαρο καλο ειναι ,επι τι ευκαιρια, να κανεις μια ολοκληρωμενη σειρα εξετασεων αιματος (χολιστερινη,τριγλυκεριδια κ.λ.π), κατι σαν chek up , να ξερεις και που βρισκεσαι γενικοτερα .



    Τελος , ενω εμεις σκαμε με το παραμικρο , πηγα προχτες σε εναν φιλο επισκεψη , ο οποιος ειναι 48 ετων , 130+ κιλα και εχει , πιεση , σακχαρο,μαλλον πετρα στον ενα σιελλογονο αδενα ,οταν τον ρωτησα πως αισθανεται μου ειπε μια χαρα, καθολου αγχος και καθολου προβληματισμο.
    Εγω λοιπον που τελικα δεν εχω τιποτα απο αυτα κ προσεχω τον εαυτο μου (εχω κοψει αλατια,ζαχαρη,τσιγαρο,καφε� �ες,αλκοολ ,junk food κ.λ.π) , ειμαι καθε μερα με αγχος και ολο και ενα νεο \"προβλημα\" ανακαλυπτω ...
    Αδικια δεν ειναι ?

  7. #52
    εδω κανετε ολοι λαθος ...

    το θεμα του βουητου το εχω ψαξει οσο κανενας αλλος και το ξερω παρα πολυ καλα.

    Βουητο χωρις διαταραχη στο ακουστικο συστημα ΔΕΝ υπαρχει.

    Διαταραχη στο ακουστικο συστημα μπορει να κανει το οτιδητοτε
    και φυσικα στο 85% των περιπτωσεων οι κλασσικες εξετασεις
    ακουογραμμα και οτωακουστικες εκπομπες δεν δειχνουνε τιποτα.
    Αμα ακους βουητο τοτε σιγουρα κατι εχεις αλλα οι εξετασεις ΔΕΝ μπορουνε να το δειξουνε.

    Η ουσια ειναι οτι αμα δεν ξερεις που οφειλεται η διαταραχη δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραματα για να το γιατρεψεις.
    Βαρας στην τυχη με μηδαμηνες πιθανοτητες να πετυχεις...

    Αλλα και να ξερεις τι εχεις παλι ειναι ελλαχιστες οι πιθανοτητες να το γιατρεψεις.

    Αν δεν περασει στους 6 πρωτους μηνες με η χωρις θεραπεια οι πιθανοτητες να ακους το βουητο για παντα ειναι 97%.

    Εμενα με εχει καταστρεψει... μου εχει δημιουργησει οτι ψυχιατρικο προβλημα υπαρχει ενω πριν το βουητο δεν ειχα τιποτα.
    Μου εχει καταστρεψει τη ζωη 100%.
    Ειμαι σε φαση που δε με νοιαζει καθολου η ζωη μου και αυτη τη στιγμη ζω κατα τυχη που καταφερα να μην πεθανω περνοντας τεραστια ποσοτητα φαρμακων( με προλαβανε στο τσακ ).
    Αλλα θα κανω λιγο υπομονη οσο μπορω ακομα για να περασει
    αν δεν μου περασει θα αυτοκτονισω αλλα οχι με χαπια... με
    οπλο η εκρηκτικα που δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσεις.

    Αλλοι μπορουνε να το ακουνε μια ζωη χωρις να τους ενοχλει εγω απλα δε μπορω.

    Ολοι εσεις που εχετε βουητο εχετε καποιο προβλημα στην ακοη
    αλλα οι εξετασεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ να το εντοπισουνε και στην
    ελλαδα για βουητο ξερουνε επιφανιακα πραματα 4-5 γιατροι ολοι οι αλλοι ειναι εντελως ασχετοι θα ελεγα 1000% ασχετοι.
    Γενικα η επιστιμη ξερει ελλαχιστα περι βουητου και πολυ δυσκολα θα βρειτε βοηθεια απο καποιο γιατρο.
    Κλασσικες απαντησεις ασχετου γιατρου ειναι:
    Δεν ειναι τιποτα
    Θα το συνιθισεις
    Εχει πειραχτει το νευρο
    Το ακουογραμα σου ειναι καλο αρα δεν εχεις τιποτα
    Απο το αγχος το επαθες
    Απο τον πανικο εχεις βουητο
    κτλπ...

    οπου τις ακουσετε καντε την μακρια

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    4
    Κι εγώ το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και δε πιστεύω πως είναι αναγκαίο να έχεις κάτι...

    Εμβοές άρχισα να έχω κανένα 10μηνο πριν από ακουστικό τραύμα. Στην αρχή μου προκαλλούσαν αφάνταστο άγχος γιατί από ότι διάβαζα στο internet θα το είχα για πάντα. Δε μπορούσα να κοιμηθώ, να συγκεντρωθώ κλπ. Μετα ο εγκέφαλός μου το συνήθισε και τον περισσότερο καιρό δεν το σκέφτομαι καν.

    Το άσχημο είναι ότι η ζωή μου είναι εντελώς διαφορετική. Πλέον τα βλέπω όλα σαν όνειρο, και όχι σαν να τα ζω. Νιώθω ότι δε μπορώ να συγκεντρωθώ όπως παλιά. Η απόδοσή μου στο διάβασμα έχει μειωθεί δραματικά. Η όρεξη για διάβασμα επίσης. Δεν μπορώ να έχω την ψυχική ηρεμία που είχα. Τα πάντα πρέπει να τρέχουν γρήγορα γιατί αλλιώς αρχίζουν οι εμβοές.

    Όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ βάζω να ακούγονται ήχοι μέσα στο δωμάτιο (white noises). Όποιος ενδιαφέρεται έχει πολλούς (google tinnitus white noises). Και αυτο, αν και πολύ ανακουφιστικό, ωστόσο με κάνει να αποκόπτομαι κατά ένα μέρος από το περιβάλλον. Υποθέτω πως 23 χρόνια κανονικής ακοής δεν είναι και λίγα για να συνηθίσω πάλι από την αρχή. Γιατί αυτό είναι που νιώθω, ότι μαθαίνω ξανά από την αρχή να ακούω. Για παράδειγμα μπορεί σε 10 μήνες ακόμη ο εγκέφαλός μου να προσαρμοστεί σε αυτό το ποσοστό αντίληψης και τους ρυθμούς και να νιώσω καλά με εμένα. Μην υποτιμάτε αυτό που έχουμε εκεί πανω γιατί είναι πραγματικά θαυματουργό και δε μπορείτε να φανταστείτε το πόσα πολλά μπορεί να συνηθίσει. Ακόμη και να κοιτάει τα πράγματα ανάποδα! (George Stratton)

    Εγώ προτείνω σε όποιον το διαβάσει αυτό και είναι καινούργιος σε αυτό το πρόβλημα να μην αγχωθεί. Η κατάσταση διαφέρει από άτομο σε άτομο. Κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος πως αυτό θα σε επηρρεάζει για πάντα. Και φυσικά να μην δώσεις σημασία σε αυτούς που λένε πως δεν είναι τίποτα γιατί μόνο όσοι το έχουν ζήσει καταλαβαίνουν.

    Επίσης εάν το αντιληφθείτε είναι πολύ σημαντικό να επισκευθείτε όσο πιο γρήγορα μπορείτε τον ΩΡΛ γιατί η πιο γνωστή θεωρία λέει ότι: Μερικά νεύρα του εγκεφάλου αιματόνονται όλο και λιγότερο και σταδιακά πεθαίνουν. Αυτό προκαλεί τις εμβοές. Νεύρα που έχουν πεθάνει δεν ξαναγεννιούνται. Αλλά νεύρα που δεν αιματώνονται καλά και δεν έχουν πεθάνει, μπορούν να επανέλθουν με κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    το κουδουνισμα σου ειναι σαν το κουδουνισμα που εχεις μετα απο μια εξοδο σε club/νυχτερινο κεντρο???

    το κουδουνισμα στα αυτια που προκαλειται απο υψηλες εντασεις(ηχου) σημαινει μερικη κωφωση.
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    4
    Ναι είναι αυτό ακριβώς το κουδούνισμα.

    Σύμφωνα με την ΩΡΛ μου η ακοή μου είναι αρκετά καλή. Και σαφώς καλύτερη μετά την πρώτη βδομάδα του τραύματος. ´Ομως το καταλαβαίνω και εγώ ότι δεν ακούω όπως παλιά και ειδικά στις υψηλές συχνότητες. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα να είναι λίγο περήφανα τα αυτιά μου, όμως όπως μάλλον θα ξέρεις αυτό κάνει το βουητό λιιίγο πιο έντονο. Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το βούισμα που δε μπορώ να ακούσω τους ανεπαίσθητους ήχους... Η κότα έκανε το αυγό..?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα κι απο εμένα squid.
    Μιας που επανήλθε αυτό το θέμα, θέλω να μιλήσω λίγο για τη δική μου εμπειρία.
    Είχα κι εγώ εμβοές αλλά όχι υψηλών αλλά χαμηλών τόνων(μοιάζει σαν κάποιος να φυσάει μέσα στο αυτί μου). Τις είχα πέρισυ τέτοια εποχή περίπου. Σταμάτησαν και επανήλθαν ξανά φέτος. Πήγα σε τρεις ΩΡΛ, δεν ήξεραν τι είναι και μου έδιναν φαρμακευτική αγωγή λίγο ψάχνοντας, απο ό, τι κατάλαβα.
    Φέτος επισκέφθηκα έναν ακόμα κι αυτός μου έκανε μια δίάγνωση συμπεριλαμβάνοντας και συμπτώματα που είχα αλλά δεν τα συνέδεα με το αυτί, όπως πχ ζαλάδες. Δεν θα γράψω εδώ τη διάγνωση γιατί είμαι σίγουρη οτι κάθε άνθρωπος και κάθε πρόβλημα είναι μοναδικό.
    Αυτό που θέλω να γράψω όμως είναι οτι η εμβοές σε μένα έχουν αιτία μάλλον το άγχος και την πίεση καθώς και την υπερβολική κούραση. Επίσης διάβασα σε πολλές σχετικές σελίδες του ιντερνετ οτι είναι ένα απο τα πολλά συμπτώματα που μπορεί κανείς να παρουσιάσει όταν αρχίσει να εξουθενώνεται ψυχικά απο τη δουλειά του ή απο τη ζωή του έτσι όπως την ζει.
    Πιστεύω οτι σε μένα αυτός είναι επίσης ένας λόγος που το αυτί μου κυριολεκτικά μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου!
    Επαναλαμβάνω οτι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός κι αυτή είναι η δική μου περίπτωση.
    Μάκια...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Originally posted by squid
    Ναι είναι αυτό ακριβώς το κουδούνισμα.

    Σύμφωνα με την ΩΡΛ μου η ακοή μου είναι αρκετά καλή. Και σαφώς καλύτερη μετά την πρώτη βδομάδα του τραύματος. ´Ομως το καταλαβαίνω και εγώ ότι δεν ακούω όπως παλιά και ειδικά στις υψηλές συχνότητες. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα να είναι λίγο περήφανα τα αυτιά μου, όμως όπως μάλλον θα ξέρεις αυτό κάνει το βουητό λιιίγο πιο έντονο. Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το βούισμα που δε μπορώ να ακούσω τους ανεπαίσθητους ήχους... Η κότα έκανε το αυγό..?
    δεν φταιει το βουισμα εχεις καψει καποια νευρα μεσα στο αυτι σου και εχει μειωθει το ποσο δυνατα ακους καποιες συγκεκριμενες συχνοτητες....
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Originally posted by Φοίβη
    Καλημέρα κι απο εμένα squid.
    Μιας που επανήλθε αυτό το θέμα, θέλω να μιλήσω λίγο για τη δική μου εμπειρία.
    Είχα κι εγώ εμβοές αλλά όχι υψηλών αλλά χαμηλών τόνων(μοιάζει σαν κάποιος να φυσάει μέσα στο αυτί μου). Τις είχα πέρισυ τέτοια εποχή περίπου. Σταμάτησαν και επανήλθαν ξανά φέτος. Πήγα σε τρεις ΩΡΛ, δεν ήξεραν τι είναι και μου έδιναν φαρμακευτική αγωγή λίγο ψάχνοντας, απο ό, τι κατάλαβα.
    Φέτος επισκέφθηκα έναν ακόμα κι αυτός μου έκανε μια δίάγνωση συμπεριλαμβάνοντας και συμπτώματα που είχα αλλά δεν τα συνέδεα με το αυτί, όπως πχ ζαλάδες. Δεν θα γράψω εδώ τη διάγνωση γιατί είμαι σίγουρη οτι κάθε άνθρωπος και κάθε πρόβλημα είναι μοναδικό.
    Αυτό που θέλω να γράψω όμως είναι οτι η εμβοές σε μένα έχουν αιτία μάλλον το άγχος και την πίεση καθώς και την υπερβολική κούραση. Επίσης διάβασα σε πολλές σχετικές σελίδες του ιντερνετ οτι είναι ένα απο τα πολλά συμπτώματα που μπορεί κανείς να παρουσιάσει όταν αρχίσει να εξουθενώνεται ψυχικά απο τη δουλειά του ή απο τη ζωή του έτσι όπως την ζει.
    Πιστεύω οτι σε μένα αυτός είναι επίσης ένας λόγος που το αυτί μου κυριολεκτικά μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου!
    Επαναλαμβάνω οτι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός κι αυτή είναι η δική μου περίπτωση.
    ο κοχλιας ειναι υπευθηνος και για την ισορροπια
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    4
    Γεια σου Φοίβη
    Αυτό που περιγράφεις είναι και αυτό που φοβάμαι. Ότι δηλαδή όταν αρχίσει κι εμένα η ζωή μου σαν εργαζόμενο άτομο θα επιδεινωθούν οι εμβοές. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι θα γίνω στα 40 όπως είναι η γιαγιά μου τώρα στα 90. Δεν ακούει τίποτα ακόμη κι αν φωνάζεις δίπλα της και όταν την ρωτάς τι έχει λέει \"Βουίζν τ\'αυτιά μ\' παιδί μ\'\" (χιχι)

    Αλλά όπως λες κάθε άτομο είναι διαφορετικό και δεν ξέρω αν η βαρυκοία συνδέεται με τις εμβοές που έχω εγώ ή είναι κληρονομική. Προτιμώ να σκέφτομαι τις σπουδές που έχω μπροστά μου πιο ήρεμα. Ότι δεν θα με επηρρεάσει τίποτα από το να πετύχω τους στόχους μου, και ότι η ιατρική προχωράει (ελπίζω).

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εμενα εχει σταματησει το βουισμα.δεν ξερω γιατι :P

Page 4 of 24 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •