Εμβοή στα αυτιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 359
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7

    Εμβοή στα αυτιά

    Ρε παιδιά μια γνώμη όσοι γνωρίζουν κάτι σχετικό.
    Εδώ και κανα 5 μηνο έχω κάποιες εμβοές στα αυτιά (κουδουνισμα) το οποίο είναι χαρακτηριστικό όταν έχει ησυχία , ενώ άλλες φορές το ακουω αν συγκεντρωθώ σε αυτό , παρόλο που -για παράδειγμα- μπορεί να εχω την τηλεόραση ανοιχτή.

    Πήγα σε ωριλά , μου έκανε εξετάσεις και δεν μου βρήκε κάτι. Μου είπε πως αυτο που ακους ειναι εσωτερικοί ήχοι του σώματος και απλά συγκεντρώνεσαι εκει.

    Τέλος πάντων , εγώ συνεχίζω να έχω εμβοές,εντάξει μπορώ και έχω κανονικούς ύπνους , γυμνάζομαι , είμαι κανονικά στα κιλά μου , τρώ καλά, δεν καπνίζω , δεν πίνω κτλ .

    Ανυσηχώ μήπως αυτό είναι συμπτωμα απο άγχος ή απο στρες - γενικά τον τελευταίο χρόνο είμαι σχετικά αγχωμένος, χονδρικά επειδή είμαι άνεργος και ψάχνω να βρω τι θα κάνω και εχω κάποιες ανασφάλειες - στο μεταξύ βιώνω και τι συνέπειες της ανεργείας πχ είμαι λίγο απότομος , απόλυτος και δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το μέλλον. Εχω ψηλοφοβηθεί με το θέμα , μήπως είναι εκδήλωση ψυχοσωματική ή κάτι τέτοιο.

    Οποιος θέλει να σχολιάσει κάτι σχετικό ελεύθερα. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω παλι εχω παρατηρισει συνη8ως τα βραδια που πευτω για υπνο οταν εχω το αυτι μου στο μαξιλαρι ακουω κατι σαν τον 8ορυβο απο ελικες ελικοπτερου.κατι τετιο ακους και συ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7
    οχι Μαρία , σαν μια νότα είναι ο δικός μου ήχος. Πως είναι ο ήχος της τηλεόρασης , ή ο μετασχηματιστής απο κάποια ηλεκτρική συσκευή; Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Πάντως κάτι τέτοιο , και νομίζω οτι επικεντρώνεται περισσότερο στο αριστερό αυτί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    katalaba to eixa palia auto

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7
    Α το είχες; Και πέρασε μόνο του;
    Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως , αυτον τον ήχο τον είχα απο πάντα απλώς τώρα έμαθα να συγκεντρώνομαι σε αυτόν λόγο σχετικού άγχους κτλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Κατα πάσα πιθανότητα οφείλεται σε άγχος.
    Η πίεσή σου είναι φυσιολογική? Τσέκαρέ το

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω αυτο το θημαμαι να το εχω απο πολυ μικρη ποτε δεν εφυγε και ποτε δνε εδωσα πολυ σιμασια.αλλες φορες ακουγεται και αλλες οχι.σαν νοτα μονοτονη και μακροσυρτη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7
    Ναι imagine αυτό το έχω σκεφτεί να κάνω κάποιο τεσκ απ , αιματολογικές κτλ Μήπως είναι απο πίεση κτλ (αν ήμουνα όμως υπερτασικός δεν θα είχα και άλλα συμπτώματα; να σημειώσω οτι γυμνάζομαι συστηματικά και είμαι σε καλό επίπεδο φυσικής κατάστασης) Σε ερευνα που έκανα στο net βρήκα οτι πολλοί άνθρωποι παραπονιούνται για τις εμβοές, αλλοί πολύ άλλοι λιγότερο κτλ και σε ορισμένες περιπτώσεις δεν μπορούν να βρεθούν τα αίτια.

    Μαρία αυτό που λες σκέφτηκα και εγώ, μήπως όντως το έχουν όλοι απλά δεν του δίνουν σημασία και εγώ απλά \"κόλησα\" με το θέμα ή ξεσπάω σχετικό άγχος/φοβία πάνω εκει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    c.m και γω κανω χροναι γυμναστικη κιομως το ακουω αλλα δεν ειναι κατι σοβαρο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7
    ναι Μαρία , απλώς την γυμναστική την ανέφερα για την πίεση που με ρώτησε ο imagine (34 ετών είμαι παρεπιμπτώντως.. ) όχι για να κάνω άμεση σύνδεση με τις εμβοές.

    Πάντως όσοι παραπονιόυνται ή όσοι το έχουν , νιωθουν μια σχετική δυσθημία που τους επηρεάζει την ζωή τους σε βάθος χρόνου , ή τους αποπροσανατολιζουν την προσοχή κτλ κτλ με αποτέλεσμα να εκδηλώνουν μια σχετική κατάθλιψη ξέρω γω ...

    Προσπαθούν να δουν δηλαδή , με έρευνες , αν όντως προκειται για μια βιολογική πάθηση ή κάτι τέτοιο ή αν είναι η αφορμή για να εκδηλώσουν , οι ασθενείς ας πουμε , το άγχος ή τις φοβίες τους.

    - νταξει , με ενοχλεί λίγο σαν ιδέα να ακουω αυτό το κουδουνισμα όταν έχει πλήρη ησυχία. Προσπαθώ και γω να καταλάβω μήπως δίνω σημασία σε αυτό σαν πρόφαση για το προβλήματα καθημερινότητας που εχω ( που όλοι έχουμε) ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το παθαίνω κατα διαστήματα..κάτι σαν βουιτό (χαμηλής έντασης) όπως λές που μοιάζει με τον ήχο της τηλεόρασης όταν δεν έχει σήμα. Εάν κρατάω απασχολημένο τον εαυτό μου είναι όλα οκ, εάν όμως συγκεντρωθώ σε αυτό τότε θα ακούω τον συγκεκριμένο ήχο. Μου φέρνει περισσότερο σαν εσωτερικός ήχος χωρίς απαραίτητα να σημαίνει οτι θα το έχω σε κατάσταση στρες. Πιθανόν να δημιουργειται και απο τις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές που έχουμε (κινητά, τηλεόραση..) αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα.

    Το θετικό είναι οτι ο ΩΡΛ σου δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    νομίζω πως όλοι το έχουμε ανα διαστήματα, αλλά δεν του δίνουμε σημασία..
    κ γω αλλες φορες το παρατηρω, αλλαζω σκεψη.. το ξεχναω..
    μερικες φορές είναι ενοχλητικο πολυ κ ανοιγοκλεινω τα αυτια μου κ δεν περναει..
    αλλα δεν πιστεύω να είναι ψυχοσωματικο κ αυτο, τι στο καλο..
    απλα η ζωή μας είναι στην ρουτινα, στην τρεχαλα, να τα προλάβουμε όλα κ οταν σταθουμε λιγο, περιεργα αισθανομαστε κ νομίζουμε πως έχουμε κάτι.. μην δινεις σημασια γιατι θα πιστεψεις όντως οτι κάτι έχεις.. χαλάρωσε λιγο, ηρεμησε, τωρα που μπορείς..
    όταν κάτι θέλουμε πολύ κ το κυνηγάμε.. δεν ερχεται
    αντίθετα όμως όταν ηρεμησουμε.. ολο κ κατι θα μας έρθει..
    πάντως αν πάρεις παράδειγμα, ηλεκτ. συσκευες, τον ήχο στο δρομο που θα βγεις, ολα εχουν ένα ήχο, η απόλυτη ησυχία δεν υπάρχει ποτέ κ να σκεφτείς ότι ακούμε πολύ λιγότερους ήχους απο όσους υπάρχουν κ βλέπουμε πολυ λιγοτερα απο όσα διακρινονται με γυμνό μάτι
    νομίζω ότι η εμβοή είναι σύνηθες φαινόμενο, απλα δεν δινουμε τόση σημασία..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7
    Ναι και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω που είπατε παραπάνω , ενδεχομένως κολλησα με το θέμα λόγω της δικής μου πίεσης για να δω τι θα κάνω με τα δικά μου και ανησύχησα κάπως παραπάνω , μήπως αυθυποβάλλομαι και τα σχετικά. Είναι και οτι το παρατήρησα εδώ και 5 μήνες για πρώτη φορά - αν και δεν του έδινα πάντα την ίδια σημασία, τώρα μου βγήκε κάπως πιο έντονα. Πάντως θα παω στο γιατρό για ένα τσεκ απ αιματολογικών που έτσι και αλλιώς θέλω να κάνω και θα του το αναφέρω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι το τσεκ απ να το κάνεις, δεν είναι κακο.. θα είσαι κ πιο ήσυχος!
    λοιπόν, να σου πώ κάτι, μη βάλεις τα γέλια, ούτε πλάκα κάνω.. απο χθες που σου απάντησα αναρωτιέμαι πόσα δεν ακούμε κ άκου τι μου \'ρθε στο μυαλό.. φαντάσου ένα μυρμήγκι.. το πάτημά του σίγουρα ακούγεται, εμείς δεν το ακούμε κ φαντάσου μετά την παρέλαση που κάνουν τα μυρμήγκια.. ολόκληρος όχλος, αλλά πάλι δεν το ακούμε κ έτσι όπως αναρωτιόμουν, ρώτησα ένα φίλο μου.. έχεις ακούσει ποτέ μυρμήγκι να περπατάει; κ τι μου απάντησε λες;;; φόραγε τακούνια; ουου πολύ θόρυβο! εεε έσκασα στα γέλια.. κοίτα τι κάθησα κ σκέφτηκα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω παλι νομιζα πως εχω προβλημα στην ακοη.οταν μιλανε πολυ μαζι δυνατα ξεκουφενομαι κ βουιζουν τα αυτια μου νομιζω εχω οξια ακοη κ γιαυτο το πα8ενω.πολλες φορες με ποναει το τιμπανο πολυ οταν φωναζουν και κανει κατι κλατς κλατσ

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •