Ψυχολόγος δοκιμασμένος για να αγαπήσουμε το σώμα μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3

    Ψυχολόγος δοκιμασμένος για να αγαπήσουμε το σώμα μας

    Καλησπέρα παιδιά ειμαι καινούργια εδώ.Εχω πάρει πολλά κιλάκια τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα να αισθάνομαι άσχημα για τον ευατό μου. Πάντα είχα εμμονή με το τέλειο σώμα αλλά ποτέ δεν το κατάφερα. είμαι 85 κιλά περίπου με ύψος 1.80.όταν παχαινα ντρεπόμουνα να βγω παραλία για μπάνιο. Σιγά σιγά η εμμονή μου αυτή με το τέλειο σώμα επηρέασε και τις σχέσεις μου με το άλλο φύλο και τα εχω κάνει χάλια.
    Ξέρει κάποια να μου συστήσει κανέναν καλό ψυχολόγο για να πάψουν πια οι εμμονές μου? Αφήστε που ντρέπομαι κιόλας να μιλάω για τον εαυτό μου αλλά τι να κάνω?καταστρέφομαι ετσι.
    Ασε που τα τελευταία χρονια εχω πεσει και στην συναισθηματική υπερφαγια λογω μοναξιάς ελεος πια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    νομίζω δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα γιατρων, ψυχολόγων κτλ. Εγω ήθελα να κάνω συνεδρίες με ψυχολογο που να έχει ειδικευση στις διατροφικες διαταραχες και μέσω ιντερνετ ανακάλυψα την ψυχολόγο που βλέπω τωρα, εδρεύει στο χολαργο. Εγω ειμαι ευχαριστημενη μεχρι στιγμης.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    ευχαριστώ, θα μπορούσες να μου πεις ποιο σύστημα ακολουθεί?
    καθεται και εσύ μιλάς μιλάς μιλάς ... ή σε ενθαρρύνει να ανοιχτείς προς αυτήν?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    δεν είναι μονόλογος δικός σου, αντιθέτως κάνει συζήτηση πάνω σε αυτά που ακούει από σένα. Εγώ βασικά, έχω δει και στο παρελθόν ψυχολόγους αλλά δεν επικεντρωθήκαμε στην υπερφαγία, με τη συγκεκριμένη ελπίζω με το χρόνο να τακτοποιήσω αυτό το πρόβλήμά μου που έχει πιάσει αράχνες! Πάντως μαγικό χαπάκι με τους ψυχολόγους δεν υπάρχει, στο λέω από πείρας. Θέλει αρκετή δουλειά με τον εαυτό σου και κυρίως διάθεση να βοηθηθείς. Έχω δει ανθρώπους να βλέπουν ψυχολόγους κ να μην βοηθιούνται καθόλου εξαιτίας ότι πολλές φορές αρνούμαστε να αντιμετωπίσουμε ανοιχτά ό,τι μας παιδεύει , οπότε κανένας ψυχολόγος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του.. Πρέπει να νιώθεις έτοιμη να αντιμετωπίσεις ό,τι σου συμβαίνει και σε ρίχνει στην υπερφαγία. Εγώ μάλλον το έχω βρεί αλλά ακόμη δεν το έχω ξορκίσει να πάει στο καλο!
    Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις λύση, ακούγεσαι έτοιμη να το παλέψεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Να προσθεσω εδω οτι συχνα ειναι κ θεμα σωστου timing δλδ.κατα ποσο εισαι ετοιμη να ακουσεις κ να ανοιχτεις.Εγω ας πουμε μεχρι τωρα ημουνα πολυ θεωρητικη κ δεν αισθανομουνα ουτε εμπιστευομουνα ενω νομιζα ακριβως το αντιθετο για τον εαυτο μου.Νομιζω οτι απο τη στιγμη που θα αισθανθεις,θα ειναι σαν μια αποκαλυψη.Πολλες φορες αν ο ψυχολογος ητανε αντρας,ηθελα να τον εντυπωσιασω με τις γνωσεις μου για να καταλαβει ποσο ''ιδιαιτερη''κ εξυπνη ειμαι, να πεσει ξερος απο τη σοφια μου ,να εντυπωσιαστει κ να με θαυμασει.Ακριβως αυτο που εκανα η προσπαθουσα να πετυχω απο τον πατερα μου.
    Αν παλι ηταν γυναικα,ειχα τρομερη αναγκη να να με αγαπησει,να ειναι γλυκεια,να με καταλαβαινει,να ειναι συναισθηματικη,ακριβως αυτα που ειχα αναγκη απο τη μαννα μου κ ποτε δεν πηρα η μαλλον δεν ενιωσα οτι τα πηρα..Και τωρα συνεβη το εξης παραδοξο:Πριν χρονια ειχα πει οτι ποτέ δεν θα μπορουσα να δουλεψω με θεραπευτη που ειναι ολιγολογος η σοβαρος η που μου μιλαει στον πληθυντικο.Ομως μετα απο δουλεια με εναν αντρα που ηταν τρομερα στο στυλ μου,αυθορμητος,εξωστρεφης,� �ρομερα φιλικος,,πολυ ομιλητικος-οπως ειμαι κ γω κ απο τον οποιο πηρα πολυ ωραια πραγματα,ΤΩΡΑ δουλευω με ενα θεραπευτη που μου μιλαει στον πληθυντικο!ειναι λιγομιλητος,σοβαρος,αλλα ειναι εκει κ λεει λιγες λεξεις αλλα με βαρυτητα.Αν ειχα συναντησει αυτον τον ανθρωπο χρονια πριν ,θα τον ειχα απορριψει μετα την πρωτη συναντηση κ δεν θα ξαναπηγαινα.Ενω τωρα με μια φραση που θα μου πει,κανω απιστευτες συνδεσεις κ μπορω να δω το αποτελασμα επι τοπου στη ζωη μου.Θα γινω σαφης:Καποια στιγμη ενω με ακουσε να μιλαω για το ποσο ΔΕΝ εχω το θαρος να πω στους φιλους μου κατι που με πληγωνει στη συμπεριφορα τους, μου ειπε απλα:''να αρχιστε να μιλατε κ να λετε τι αισθανεστε κ τι σας ενοχλει.''.Αυτο μου εκανε ''κλικ''.Μια αλλη φορα μου ειπε:Υπερπροστασια σημαινει καταπιεση.Αυτο κι αν μου εκανε ΚΛΙΚ!!!!!Απο τη στιγμη που κλικαρισα,μπορεσα ως ενα βαθμο να ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ τη μανα μου κ να κοψω τη φορα της να παρεμβαινει.Επισης για πρωτη φορα τσαντιστηκα με ενα συνεργατη μου κ αρχισα να του φωναζω κ του ειπα:Δικη μου ειναι η δουλεια,εγω την εκλεισα κ εγω ξερω τι προγραμμα χρειαζεται για το συγκεκριμενο χωρο.Αυτο ηταν ΑΔΥΝΑΤΟ να συμβει περυσι με τον ιδιο ανθρωπο θα φοβομουν να το κανω.Και το πολυ σημαντικο:Σε ενα καυγα με τη μανα μου χτες οταν μου ειπε:Τωρα με ταραξες κ δεν θα μπορω να κοιμηθω ολο το βραδυ της ειπα:Γιατι μου το λες αυτο;Εγω τωρα θα ανησυχω μηπως παθεις τιποτα.Παλια θα της ελεγα κατι αλλο,οχι αυτο παντως.Και μετα:Μη φωναζεις δεν μπορω τις φωνες.Και γω:Εχω δικαιωμα να φωναζω κ να ειμαι θυμωμενη ,ανθρωπος ειμαι κ οχι εργοστασιο παραγωγης ''καλων τροπων''.Και το τελευταιο κ πολυ σημαντικο:Σχετικα με ενα γεγονος παλιο,που με ειχε πληγωσει παρα πολυ,ελεγε πως δε θυμαται τι ειχε συμβει.Βεβαια εγω θυμομουν.Πριν λιγα χρονια για πρωτη φορα στη ζωη μου ειχα ενα γατακι κ το εφερα στο σπιτι.Αφου εγινε ο χαμος,λες κ ειχα φερει καμμια τιγρη(του τυπου να παιζει το γατι με το δαχτυλο,και να ακουω:ο γατος μου επιτεθηκε)αναγκαστηκα να στειλω το γατο καπου αλλου, αλλα μετα δεν αντεξα,τον ξαναπηρα κ τελικα εφυγα απο το σπιτι μαζι με το γατο μετα απο ενα καυγα (για το γατο).Θυμαμαι οτι ειχα τηλεφωνησει σε μια φιλη μου κλαιγοντας κ πολυ ταραγμενη κ της ειχα ζητησει να μου στειλει το κλειδι του σπιτιου της απο τις διακοπες της που ηταν,για να παω.Πηγα λοιπον σε κακα χαλια κ ταραγμενη.Ε λοιπον ρε παιδια δε θα το πιστεψτε:Οταν της το θυμησα,η μητερα μου μου ειπε οτι εγω δημιουργησα τον καυγα τοτε,κ οτι με βολεψε!γιατι στην πραγματικοτητα ηθελα να παω στο σπιτι της φιλης μου επειδη ηταν κοντα στο σπιτι καποιου που μου αρεσε!Εχετε ακουσει εσεις κανενα να τον βολευει να ταραζεται κ να καυγαδιζει ;Οταν το ακουσα αυτο φλιπαρα κ της ειπα οτι αν δε ζητησει συγνωμη,δεν φευγω απο το δωματιο της.Μπορει να σας ακουγονται τρελλα ολα αυτα κ με το δικιο σας,αλλα για μενα το οτι πηρα μια συγνωμη για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ απο τη μαννα μου ηταν πολυ σημαντικο.

  6. #6
    Originally posted by lessing
    Να προσθεσω εδω οτι συχνα ειναι κ θεμα σωστου timing δλδ.κατα ποσο εισαι ετοιμη να ακουσεις κ να ανοιχτεις.Εγω ας πουμε μεχρι τωρα ημουνα πολυ θεωρητικη κ δεν αισθανομουνα ουτε εμπιστευομουνα ενω νομιζα ακριβως το αντιθετο για τον εαυτο μου.Νομιζω οτι απο τη στιγμη που θα αισθανθεις,θα ειναι σαν μια αποκαλυψη.Πολλες φορες αν ο ψυχολογος ητανε αντρας,ηθελα να τον εντυπωσιασω με τις γνωσεις μου για να καταλαβει ποσο ''ιδιαιτερη''κ εξυπνη ειμαι, να πεσει ξερος απο τη σοφια μου ,να εντυπωσιαστει κ να με θαυμασει.Ακριβως αυτο που εκανα η προσπαθουσα να πετυχω απο τον πατερα μου.
    Αν παλι ηταν γυναικα,ειχα τρομερη αναγκη να να με αγαπησει,να ειναι γλυκεια,να με καταλαβαινει,να ειναι συναισθηματικη,ακριβως αυτα που ειχα αναγκη απο τη μαννα μου κ ποτε δεν πηρα η μαλλον δεν ενιωσα οτι τα πηρα..Και τωρα συνεβη το εξης παραδοξο:Πριν χρονια ειχα πει οτι ποτέ δεν θα μπορουσα να δουλεψω με θεραπευτη που ειναι ολιγολογος η σοβαρος η που μου μιλαει στον πληθυντικο.Ομως μετα απο δουλεια με εναν αντρα που ηταν τρομερα στο στυλ μου,αυθορμητος,εξωστρεφης,� �ρομερα φιλικος,,πολυ ομιλητικος-οπως ειμαι κ γω κ απο τον οποιο πηρα πολυ ωραια πραγματα,ΤΩΡΑ δουλευω με ενα θεραπευτη που μου μιλαει στον πληθυντικο!ειναι λιγομιλητος,σοβαρος,αλλα ειναι εκει κ λεει λιγες λεξεις αλλα με βαρυτητα.Αν ειχα συναντησει αυτον τον ανθρωπο χρονια πριν ,θα τον ειχα απορριψει μετα την πρωτη συναντηση κ δεν θα ξαναπηγαινα.Ενω τωρα με μια φραση που θα μου πει,κανω απιστευτες συνδεσεις κ μπορω να δω το αποτελασμα επι τοπου στη ζωη μου.Θα γινω σαφης:Καποια στιγμη ενω με ακουσε να μιλαω για το ποσο ΔΕΝ εχω το θαρος να πω στους φιλους μου κατι που με πληγωνει στη συμπεριφορα τους, μου ειπε απλα:''να αρχιστε να μιλατε κ να λετε τι αισθανεστε κ τι σας ενοχλει.''.Αυτο μου εκανε ''κλικ''.Μια αλλη φορα μου ειπε:Υπερπροστασια σημαινει καταπιεση.Αυτο κι αν μου εκανε ΚΛΙΚ!!!!!Απο τη στιγμη που κλικαρισα,μπορεσα ως ενα βαθμο να ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ τη μανα μου κ να κοψω τη φορα της να παρεμβαινει.Επισης για πρωτη φορα τσαντιστηκα με ενα συνεργατη μου κ αρχισα να του φωναζω κ του ειπα:Δικη μου ειναι η δουλεια,εγω την εκλεισα κ εγω ξερω τι προγραμμα χρειαζεται για το συγκεκριμενο χωρο.Αυτο ηταν ΑΔΥΝΑΤΟ να συμβει περυσι με τον ιδιο ανθρωπο θα φοβομουν να το κανω.Και το πολυ σημαντικο:Σε ενα καυγα με τη μανα μου χτες οταν μου ειπε:Τωρα με ταραξες κ δεν θα μπορω να κοιμηθω ολο το βραδυ της ειπα:Γιατι μου το λες αυτο;Εγω τωρα θα ανησυχω μηπως παθεις τιποτα.Παλια θα της ελεγα κατι αλλο,οχι αυτο παντως.Και μετα:Μη φωναζεις δεν μπορω τις φωνες.Και γω:Εχω δικαιωμα να φωναζω κ να ειμαι θυμωμενη ,ανθρωπος ειμαι κ οχι εργοστασιο παραγωγης ''καλων τροπων''.Και το τελευταιο κ πολυ σημαντικο:Σχετικα με ενα γεγονος παλιο,που με ειχε πληγωσει παρα πολυ,ελεγε πως δε θυμαται τι ειχε συμβει.Βεβαια εγω θυμομουν.Πριν λιγα χρονια για πρωτη φορα στη ζωη μου ειχα ενα γατακι κ το εφερα στο σπιτι.Αφου εγινε ο χαμος,λες κ ειχα φερει καμμια τιγρη(του τυπου να παιζει το γατι με το δαχτυλο,και να ακουω:ο γατος μου επιτεθηκε)αναγκαστηκα να στειλω το γατο καπου αλλου, αλλα μετα δεν αντεξα,τον ξαναπηρα κ τελικα εφυγα απο το σπιτι μαζι με το γατο μετα απο ενα καυγα (για το γατο).Θυμαμαι οτι ειχα τηλεφωνησει σε μια φιλη μου κλαιγοντας κ πολυ ταραγμενη κ της ειχα ζητησει να μου στειλει το κλειδι του σπιτιου της απο τις διακοπες της που ηταν,για να παω.Πηγα λοιπον σε κακα χαλια κ ταραγμενη.Ε λοιπον ρε παιδια δε θα το πιστεψτε:Οταν της το θυμησα,η μητερα μου μου ειπε οτι εγω δημιουργησα τον καυγα τοτε,κ οτι με βολεψε!γιατι στην πραγματικοτητα ηθελα να παω στο σπιτι της φιλης μου επειδη ηταν κοντα στο σπιτι καποιου που μου αρεσε!Εχετε ακουσει εσεις κανενα να τον βολευει να ταραζεται κ να καυγαδιζει ;Οταν το ακουσα αυτο φλιπαρα κ της ειπα οτι αν δε ζητησει συγνωμη,δεν φευγω απο το δωματιο της.Μπορει να σας ακουγονται τρελλα ολα αυτα κ με το δικιο σας,αλλα για μενα το οτι πηρα μια συγνωμη για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ απο τη μαννα μου ηταν πολυ σημαντικο.
    Συγνώμη που βγαίνω εκτός αλλά βρε lessing σαν να βλέπω εμένα με τη μητέρα μου, δεν ήξερα ότι κυκλοφορεί γενικώς αυτό το μοντέλο, απίστευτο....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ναι κυκλοφορει ευρεως κ με πολλες παραλλαγες!!:starhit::starhit:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    23
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    ο Χριστός και ο Απόστολος!!!:o:o:o
    Και εγώ από τα δικά σας μοντέλα είμαι!
    Για άλλο λόγο ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα, και κάποια στιγμή νομισα ότι έχω και διχασμένη προσωπικότητα και μπαίνω και με άλλο nick στο forum!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Originally posted by monahoiot
    νομίζω δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα γιατρων, ψυχολόγων κτλ. Εγω ήθελα να κάνω συνεδρίες με ψυχολογο που να έχει ειδικευση στις διατροφικες διαταραχες και μέσω ιντερνετ ανακάλυψα την ψυχολόγο που βλέπω τωρα, εδρεύει στο χολαργο. αν ψαξεις λιγο στο google θα τη βρεις( www.oxipiamoni.gr) . Εγω ειμαι ευχαριστημενη μεχρι στιγμης.
    Είχα μπει κάποτε σε αυτό το site, κι εκεί που λέει υποβολή ερωτήματος, είχα στείλει ένα ερώτημα και δεν μου ήρθε ποτέ απάντηση πίσω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Originally posted by monahoiot
    νομίζω δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα γιατρων, ψυχολόγων κτλ. Εγω ήθελα να κάνω συνεδρίες με ψυχολογο που να έχει ειδικευση στις διατροφικες διαταραχες και μέσω ιντερνετ ανακάλυψα την ψυχολόγο που βλέπω τωρα, εδρεύει στο χολαργο. αν ψαξεις λιγο στο google θα τη βρεις( www.oxipiamoni.gr) . Εγω ειμαι ευχαριστημενη μεχρι στιγμης.

    Μπορείς να μας πεις πόσο κοστίζει η κάθε συνεδρία?
    Λόγω κρίσης είναι ένας σημαντικός παράγοντας!:starhit:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Η κριση σου δινει και αλλη διαπραγματευτικη ικανοτητα...Πρεπει να μαθουμε να διεκδικουμε και οι επαγγελματιες απο το μερος τους να ακολουθουν τις εξελιξεις της εποχης..Οσοι δεν...πολυ απλα θα βουλιαξουν

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    2
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί οι προσπάθειες μου έχουν πέσει στο κενό. Πολεμώντας εδώ και πολύ καιρό με υπερφαγικά επεισόδια και ξεκίνημα-σταμάτημα-ξεκίνημα κλπ διαιτών σε αέναο κύκλο δίχως επιτυχία συνειδητοποίησα ότι χρειάζομαι ψυχολογική υποστήριξη.

    Σας παρακαλώ, θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιον ψυχολόγο με προσωπικό μήνυμα. Δεν χρειάζεται να είναι εξπέρ, απλώς να έχει μια ειδίκευση πάνω στο θέμα και να σας έχει βοηθήσει. Το έχω ψάξει λίγο ιντερνετικά αλλά δεν βρίσκω κάποια άκρη και θα ήθελα κάποια πρόταση από άτομα που έχουν ήδη μπει σε αυτή τη διαδικασία.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •