διαιτα ντουκαν-διαιτα ατκινς,ποια να διαλεξω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 465
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400

    διαιτα ντουκαν-διαιτα ατκινς,ποια να διαλεξω?

    γεια σας παιδακια!!!κανει καποιος καποια απο αυτες τις διαιτες?
    ποια προτιματε?
    με ποια χανεις περισσοτερα?
    η ντουκαν ειναι αποτελεσματικη?για ατκινς ξερω πως ειναι...
    μην μου πειτε για επιπτωσεις...τις γνωριζω......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    καλησπερα..εκανα για 3 μερες την φαση ενεργοποιησης της dukan αλλα δεν αντεξα και την σταματησα......δεν αντεχα χωρις καθολου σαλατα....κολλαγε και το στομα μου ζαλιζομουν αστα να πανε..σωθηκα με την ατκινς..εφτασα στα 105 απο τα 130 σε 3 μιση μηνες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    αληθεια ε?απλα με ηρεμει το γεγονος οτι δεν θα την κανω πανω απο 5 μερες την φαση ενεργοποιησης....
    απλα αυτο που με κανει να θελω να ακολουθησω την ντουκαν ειναι οτι εχει πολυ ωραια 3 φαση και φαση συντηρησης....δηλαδη τρως 2 φορες την εβδομαδα οτι θες....ενω με την ατκινς δενξερω αν θα ξαναμπορεσω να φαω υδατανθρακες "κακους"...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    ειναι αναλογα ποια σε βολευει....εμενα με βολεψε πιο πολυ η ατκινς...εχεις δοκιμασει παλι ducan ή ειναι η πρωτη φορα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    μπα,οχι πρωτη φορα...με την ντουκαν χανεις πιο πολλα και πιο γρηγορα πιστευεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    την εκανα μονο τρεις μερες και εχασα τρια κιλα...αναλογα τον οργανισμο παντα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    ισως ειναι ποια διαιτα παει στον καθε οργανισμο. εγω τα κιλα μου τα εχασα μεχρι εδω (και παω και για τα υπολοιπα) με την ντουκαν. δοκιμασα αρκετες φορες και με ατκινς αλλα λογω οτι ετρωγα ποσοτητες δεν εχανα. ενω στην ντουκαν με την απουσια λιπαρων οσο και να φας σε παιρνει απο αποψη θερμιδων. αστε που μου φαινεται και πιο νορμαλ γιατι με τρομαζε η κετωση της ατκινς και η παρουσια τοσων λιπων. και ενταξη μπορει μερα παρα μερα να στερουμαι τα λαχανικα (που δεν με νοιαζει πλεων) αλλα τρωω καθημερινα γαλατακι και γιαουρτακι και νοστιμοτατα γλυκακια που φτιαχνω με την επιτρεπομενη βρωμη. σιγουρα οι υδατανθρακες ειναι πολυ περισσοτεροι απο την ατκινς και τα λιπαρα ελαχιστα ως καθολου κατι που στα ματια μου την κανει πιο υγειινη.
    και σιγουρα αυτο που με τραβηξε απο την αρχη ειναι η συντηρηση που εχει γιατι πολλες φορες εχω χασει και τα ξαναπηρα αμεσως οποτε τωρα ελπιζω να αλλαξει επιτελους αυτο.
    α! και κατι αλλο που με κανει να προτιμω την ντουκαν. δεν εχει μετρημα. ποτε δεν τα πηγα καλα με μετρηματα ειτε θερμιδων ειτε υδατανθρακων...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    243
    Originally posted by ΛΟΡΑ
    ισως ειναι ποια διαιτα παει στον καθε οργανισμο. εγω τα κιλα μου τα εχασα μεχρι εδω (και παω και για τα υπολοιπα) με την ντουκαν. δοκιμασα αρκετες φορες και με ατκινς αλλα λογω οτι ετρωγα ποσοτητες δεν εχανα. ενω στην ντουκαν με την απουσια λιπαρων οσο και να φας σε παιρνει απο αποψη θερμιδων. αστε που μου φαινεται και πιο νορμαλ γιατι με τρομαζε η κετωση της ατκινς και η παρουσια τοσων λιπων. και ενταξη μπορει μερα παρα μερα να στερουμαι τα λαχανικα (που δεν με νοιαζει πλεων) αλλα τρωω καθημερινα γαλατακι και γιαουρτακι και νοστιμοτατα γλυκακια που φτιαχνω με την επιτρεπομενη βρωμη. σιγουρα οι υδατανθρακες ειναι πολυ περισσοτεροι απο την ατκινς και τα λιπαρα ελαχιστα ως καθολου κατι που στα ματια μου την κανει πιο υγειινη.
    και σιγουρα αυτο που με τραβηξε απο την αρχη ειναι η συντηρηση που εχει γιατι πολλες φορες εχω χασει και τα ξαναπηρα αμεσως οποτε τωρα ελπιζω να αλλαξει επιτελους αυτο.
    α! και κατι αλλο που με κανει να προτιμω την ντουκαν. δεν εχει μετρημα. ποτε δεν τα πηγα καλα με μετρηματα ειτε θερμιδων ειτε υδατανθρακων...
    Λέω να ξεκινήσω άυριο ντιούκαν.αλήθεια, τι γλυκό φτιάχνεις με βρώμη?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    λωρα να σε ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει?
    στην τριτη φαση τρως 2 γευματα ζυμαρικα/πατατα/ρυζι την εβδομαδα και 2 φορες γλυκο/ποτο και 1 φορα μονο πρωτεινη ετσι?
    δηλαδη μπορω να φαω πχ
    δευτερα πατατες με 1 ποτ κρασι
    τριτη πρωτεινη με λαχανικο
    τεταρτη πρωτεινη με λαχανικο και μετα γλυκο
    πεμπτη μονο πρωτεινη
    παρασκευη μακαροναδα
    σαββατο πρωτεινη με λαχανικο και γλυκο και ποτο
    κυριακη πρωτεινη λαχανικο?

    σωστα τα εχω καταλαβει?
    καλη φαινεται η ντουκαν, βεβαια εχω ξεκινησει ατκινς γιατι δεν θα αντεχα με τπτ το μονο πρωτεινη....μα χωρις λιγο μαρουλακι πως θα παει κατω????

    παντως μου αρεσει πολυ η φαση συντηρησης της ντουκαν....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    οχι ειναι ακομη καλυτερο
    εχεις 2 γευματα με ζυμαρικο ή οσπριο ή ρυζι (αλλα χωρις λαδια-λιπη) και αλλα 2 γευματα ελευθερα με ορεκτικο κυριως πιατο ποτο και γλυκο κανονικα μαγειρεμενα. 1 μερα την εβδομαδα πρεπει να ειναι σαν της πρωτης φασης (μονο πρωτεινη) και καθημερινα καταναλωνεις επιπλεων 30γρ τυρι, 2 φετες ψωμι ολικης αλεσης και 1 φρουτο. και το πιτουρο βρωμης καθημερινα εφ ορου ζωης.
    με το πιτουρο βρωμης εγω φτιαχνω ατομικα κεκακια με την παρακατω συνταγη
    -6 κσ πιτουρο
    -4 ασπραδια αυγων
    -1 γιαουρτι 0%
    -10-12 ζαχαρινες λιωμενες σε ελαχιστο καυτο νερο
    -1 κγ μπεικιν παουντερ
    -βανιλια-κανελα
    τα ανακατευω καλα ολα μαζι, τα βαζω σε ατομικα φορμακια και ψηνω στους 180 βαθμους για 25 λεπτα
    ο,τι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου
    καλη επιτυχια!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    wow!!!!!!!!!εντυπωσιακο ρε!!!!!!!!!!!!!!!wow!!!!!!!!!!!!!!!!
    δηλαδη κατσε στην τριτη και τεταρτη φαση 4 φορες την εβδομαδα τρως οτι φαγητο θελεις(ελαφρυα μαγειρεμενο και μονο μεσημερι η βραδυ ε?)
    2 φορες την εβδομαδα γλυκο και ποτο και
    1 φορα την εβδομαδα πρωτεινη σκετη????????
    (εκτος των τυριων κλπ)

    καλα ενθουσιαστηκα!!!!!!!!!
    μα καλα δεν τα ξαναπαιρνεις????
    περιεργο μου φαινεται....

    μπορει να ειναι σκληρη μεχρι να τα χασεις αλλα η συντηρηση της ειναι ολα τα λεφτα.....ενω η ατκινς συνεχιζει να ειναι περιοριστικη και στη συντηρηση....
    λωρα την κανεις τη ντουκαν?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    243
    Originally posted by ΛΟΡΑ
    οχι ειναι ακομη καλυτερο
    εχεις 2 γευματα με ζυμαρικο ή οσπριο ή ρυζι (αλλα χωρις λαδια-λιπη) και αλλα 2 γευματα ελευθερα με ορεκτικο κυριως πιατο ποτο και γλυκο κανονικα μαγειρεμενα. 1 μερα την εβδομαδα πρεπει να ειναι σαν της πρωτης φασης (μονο πρωτεινη) και καθημερινα καταναλωνεις επιπλεων 30γρ τυρι, 2 φετες ψωμι ολικης αλεσης και 1 φρουτο. και το πιτουρο βρωμης καθημερινα εφ ορου ζωης.
    με το πιτουρο βρωμης εγω φτιαχνω ατομικα κεκακια με την παρακατω συνταγη
    -6 κσ πιτουρο
    -4 ασπραδια αυγων
    -1 γιαουρτι 0%
    -10-12 ζαχαρινες λιωμενες σε ελαχιστο καυτο νερο
    -1 κγ μπεικιν παουντερ
    -βανιλια-κανελα
    τα ανακατευω καλα ολα μαζι, τα βαζω σε ατομικα φορμακια και ψηνω στους 180 βαθμους για 25 λεπτα
    ο,τι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου
    καλη επιτυχια!!!
    επιτρεπεται μπέικιν και βανίλια?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    η βανιλια οπως και ολλα τα αρωματα επιτρεπονται. το ιδιο και το ξυσμα λεμονιου κι ετσι γινονται και παραλλαγες στα κεκακια. το μπεικιν οπως και το κορν φλαουρ ειναι περιορισμενα επιτρεπομενα. συγκεκριμενα επιτρεπεται μεχρι 2 κγ μπεικιν την ημερα. η συνταγη που σας εδωσα ειναι ποσοτητα βρωμης για 2 μερες οποτε ειναι μια χαρα!
    la luna, ετσι ακριβως ενιωσα κι εγω οταν πρωτοειδα την συντηρηση αυτη. ενθουσιασμενη! και αυτος ηταν και ο πρωτος λογος που με εσπρωξε σε αυτην την διαιτα. τωρα βεβαια υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι λογοι. πραγματικα ταιριαζει στα γουστα μου. τρωω τα γλυκακια μου καθημερινα και χανω βαρος. τα κιλα αυτα τα εχω χασει σε 3 μηνες με 2 ημερησιες διακοπες ενδιαμεσα, νομιζω πολυ νορμαλ ρυθμος απωλιας. υπηρξε μηνας που εχασα μονο 3 κιλα κι αλλος που εχασα 8. δεν εχω νιωσει καθολου κουρασμενη. στο διαδικτυο υπαρχουν και πολλες αλλες συνταγες γλυκες και αλμυρες.
    στην συντηρηση οι ποσοτητες δεν ειναι απεριοριστες. λεει κανονικες μεριδες εστιατοριου. και το ποτο και το γλυκο μαζι με τα αλλα στο ιδιο γευμα, οχι ξεχωριστα μεσα στην μερα. 2 γευματα και οχι 2 μερες. και να μην ειναι σε συνεχομενες ημερες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    απλα δεν ξερω αν θα αντεξω την σκετη πρωτεινη.....αυτο με προβληματιζει...θα συνεχισω με την ατκινς και βλεπουμε αργοτερα....
    αραγε αν τα χασω με την ατκινς να κανω την στντηρηση της ντουκαν???:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    εσυ ξερεις... παντως στα κιλα σου η πρωτη φαση ειναι μονο 3-4 μερες. τι να πω κι εγω που την εκανα 10? και μαλιστα 2 φορες επειδη καποια στιγμη διεκοψα. τωρα δεν ξερω αν κανει η συντηρηση στην ατκινς γιατι ακομα και στην πρωτη φαση της ντουκαν οι υδατανθρακες ειναι αρκετα αυξημενοι λογω βρωμης και γαλακτοκομικων... ισως να μετρησεις τους υδατανθρακες και να την προσαρμωσεις? αυτο ειναι που σιχαινομαι εγω... το μετρημα! με αγχωνει αφανταστα!

Page 1 of 31 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •