Τι είναι η σχέση; Γιατί κάνουμε σχέσεις;Γιατί διαλύοντα οι σχέσεις και πως μπορεί μια σχέση να κρατήσει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426

    Τι είναι η σχέση; Γιατί κάνουμε σχέσεις;Γιατί διαλύοντα οι σχέσεις και πως μπορεί μια σχέση να κρατήσει;

    Τι είναι η σχέση άραγε ; Γιατί κάνουμε σχέσεις ; Γιατί διαλύεται μια σχέσης ; Και πως μπορεί μια σχέση να κρατήσει ;

    Σχέσεις συνειδητής αγάπης είναι η ελεύθερη επιλογή το να βρίσκομαι, να μοιράζομαι, να συνυπάρχω με κάποια/κάποιον με/για την οποία τρέφω συναισθήματα αγάπης . Μπορεί να είναι φιλική και άμα τρέφω και ερωτικά συναισθήματα και αυτά είναι αποδεκτά από το άλλο μέλος της σχέσης τότε αυτή η σχέση εξελίσσεται και σε ερωτική σχέση .
    Τώρα εάν με ρωτάται εάν αγαπώ κάποια και κάνω και σεξ μαζί της τότε έχω/έχουμε σχέση; Οχι απαραιτήτως !
    Μπορεί αυτή η αυτός να είναι σε μια άλλη σχέση και παράλληλα να διατηρεί και να εκδηλώνει αυτά τα συναισθήματα και αυτόν τον ερωτισμό και προς εμένα. Άρα μια σχέση δεν οριοθετείται μόνο από το συναίσθημα αγάπης και του έρωτα η σεξ, άλλα είναι μια έννοια όπου εμπεριέχοντα και άλλα χαρακτηριστικά όπως το να θέλουμε να είμαστε και να μοιραζόμαστε το ίδιο χώρο , τα ίδια μεσα διαβίωσης , να αφιερώνουμε χρόνο ο ένας στον άλλο , να θέσουμε από κοινού στόχους και να θελήσουμε να τα πετυχουμε μαζί , να θέλουμε να κάνουμε παιδιά μαζί , η να ενώσουμε τα περιουσιακά μας στοιχεία , να θελήσουμε να είμαστε αποκλειστικοί ερωτική σύντροφοι … και άπειρα άλλα που τώρα μου διαφεύγουν …άλλα η ουσία είναι ότι σχέση είναι μια συνειδητή επιλογή, είναι μια υπέρβαση από το εγώ στο εμείς ,( η οποία επιτυγχάνεται με τον έρωτα ) μια πράξη εκδήλωσης μιας στάσης η οποία γίνεται πραγματικότητα εφόσον την αποδέχεται η την επιδιώκει και το άλλο μέλος.
    Έως εδώ απάντησα συνοπτικά στις δυο πρώτες ερωτήσεις τώρα να δούμε γιατί διαλύονται και πως μπορεί να διατηρούμε μια σχέση .

    Έχουμε προχωρήσει σε μια σχέση γεμάτη έρωτα , πάθος , ατελείωτο τρελό σεξ , συγκρούσεις μα και τελίτσες σκηνές ζηλοτυπίας … και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς , στην άρχει συμφωνήσαμε να φτιάξουμε μια ερωτική σχέση δηλαδή αποκλειστικά να μοιραζόμαστε και να εκδηλώνουμε την ερωτική επιθυμία... βλέποντας ότι είναι ωραία να είμαστε μαζί θέτουμε καινούριους στόχους – για πάντα μαζί π.χ.— αρχίζουν καινούριες ζυμώσεις διεργασίες διαπραγματεύσεις συμβιβασμούς, συγκρούσεις … όποιος κατανοεί την όλη διαδικασία , και έχει την γνώση η την παιδιά καλός υπάρχουν ελπίδες, μα όποιος έχει απόψεις του τύπου ποιος θα κάνει κουμάντο , ο πατέρας μου ήταν έτσι με την μάνα μου άρα έτσι σε θέλω και σένα , η όσα ήξερες πριν από μένα ξέχασέ τα τώρα εγώ είμαι το νέο αφέντη σου … τότε αυτός η αυτή την έχει από χέρι χαμένη την παρτίδα .

    Με λίγα λόγια οι σχέσεις διαλύοντες όταν οι προσδοκίες μας από το να είμαστε μαζί δεν ικανοποιούνται στο βαθμό που έχουμε ορίσει, αυτά που αναμέναμε δεν πρόκειται να επιτευχτεί ούτε τώρα ούτε στο μέλλον ( άλλο ένα μεγάλο πρόβλημα να έχουμε ρεαλιστικούς στόχους ) Και δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο που να αγαπιούνται δυο άνθρωποι μα να μην μπορέσουν να συνυπάρχουν σε μια σχέση λ.χ ο υποφαινόμενος : ) αλλά υπάρχουν επίσης κάποιοι ευφυείς και ρομαντικοί άνθρωποι που καταφέρνουν με την δύναμη της αγάπης να βρουν στεγανά και να κτίσουν έχει την φωλιά τους . Αλλά αυτό προϋποθέτει καταρχάς να το πιστεύεις , να το θελήσεις, να είσαι προετοιμαζόμενος για τα δύσκολα , να την κάνεις προτεραιότητα , να προσπαθείς σκληρά , να αμφισβητείς με σεβασμό , και να μάθεις να κερδίζεις μάχες δίχως να καταστρέψεις και να ισοπεδώσεις , να ελέγξεις τα εγωιστικά και εγωκεντρικά συναισθήματα και κυρίως να απαλλαγείς από την ηλίθια κοινή λογική , την ηττοπάθεια και τις έτυμες λύσεις . Ξέρω αυτά είναι δύσκολα, μα τα δύσκολα συνήθως αξίζουν και είναι αυτά που μας κάνουν καλύτερους .

    Σας τα έπρηξα μα αυτό είναι το αγαπημένο μου θέμα :)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Thessalo

    δεν χρειαζοταν ολες αυτες οι περικοκλαδες για να οριοθετησεις τι ειναι οι σχεσεις.
    (αν και με μερικα απο οσα αναφερες δεν ειναι ακριβως του στυλ μου, ειναι απλα τα κλασικ στερεοτυπα που προβάλλονται απο την κοινωνια - βλ. περιοδικα - τιβι κλπ)
    Οι σχεσεις των ανθρωπων ειναι πολυ απλα η ικανοποιητικη διαχείριση της μοναξιας του καθενος, στο χρονο και στο χωρο.

    Ολα τα υπολοπα τσιλιμπουρδισματα βοηθανε στο να γραψεις ενα καλο αρλεκιν αλλα μεχρι εκει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Το έχω ξαναγράψει και δεν θα κουραστώ να το ξαναγράψω όσες φορές χρειαστεί , ο κόσμος μας είναι ακριβώς τα πιστεύω μας ότι πιστεύεις αυτό θα σου συμβεί , γιατί ουσιαστικά το επιλέγεις να σου συμβεί .
    Οπότε μην λες τι είναι τι άλλα τι επιλέγεις εσύ.
    Όσο για τα περιοδικά έπεσες διάνα ζήτημα εάν έχω διαβάσει 3-4 σε όλη τη ζωή μου , ενω έχω διαβάσει αρκετά από τους διακεκριμένους επιστήμονες του είδους .
    Σε μένα λειτούργησαν σε εσένα μάλλον όχι ...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Thessalo
    Το έχω ξαναγράψει και δεν θα κουραστώ να το ξαναγράψω όσες φορές χρειαστεί , ο κόσμος μας είναι ακριβώς τα πιστεύω μας ότι πιστεύεις αυτό θα σου συμβεί , γιατί ουσιαστικά το επιλέγεις να σου συμβεί .


    σωστα.



    Οπότε μην μου λες τι είναι τι άλλα τι επιλέγεις εσύ.



    αφου εγω τα εγραψα τι φανταστηκες οτι θα παιζει???
    φυσικα ειναι η δικη μου γνωμη, μεσα απο τις εμπειριες που εχω.
    Αυτη εχω αυτη καταθετω.

    Απο την αλλη, η δικη σου ειναι η γνωμοδοτηση με κρατικη σφραγις η καταλαβα λαθος???



    Όσο για τα περιοδικά έπεσες διάνα ζήτημα εάν έχω διαβάσει 3-4 σε όλη τη ζωή μου , άλλα έχω διαβάσει αρκετά από του διακεκριμένους επιστήμονες του είδους . Σε μένα λειτούργησαν σε εσένα μάλλον όχι ...



    ο καθενας αγαπητε μου διαβαζει επιστημονες που του κανουν η ταιριαζουν στην κοσμοθεωρια του.
    Και εγω διακεκριμενους επιστημονες εχω διαβασει και εκεινοι που μου εκαναν κλικ λειτουργησαν οπως αναφερεις, οι αλλοι οχι.

    Μπορω αν σε ενδιαφερει να προχωρησουμε και περαιτερω την κουβεντα, φοβαμαι οτι θα βγαιναμε ομως εντελως εκτος θεματος που ειναι το προβλημα του αγαπητου μας φιλου.




  5. #5
    Θέσαλο....έγραψες εκατοντάδες λέξεις για να μας πεις πως οι σχέσεις χαλάνε όταν δεν έχεις τις ίδιες προσδοκίες και ανακατεύονατι τα σόγια?
    Συγνώμη αλλά εγώ αυτό κατάλαβα απ\' όλο αυτό το κατεβατό.
    Διόρθωσε με αν κάνω λάθος........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by Θεοφανία
    Θέσαλο....έγραψες εκατοντάδες λέξεις για να μας πεις πως οι σχέσεις χαλάνε όταν δεν έχεις τις ίδιες προσδοκίες και ανακατεύονατι τα σόγια?
    Συγνώμη αλλά εγώ αυτό κατάλαβα απ\' όλο αυτό το κατεβατό.
    Διόρθωσε με αν κάνω λάθος........
    Με αδικείς … για ξανάδες τα

    *Η σχέση είναι η υπέρβαση – μετάβαση - διεύρυνση από το εγώ στο εμείς .Η ενέργεια που δημιουργείτε στην προσπάθεια αυτή είναι ο έρωτας .
    Η ενέργεια αυτή που είναι απαραίτητη στην αφετηρία μιας σχέσης , δεν μπορεί να διατηρηθεί επαοριστα, καθώς για να επιβιώσει μια σχέση πρέπει ταυτόχρονος να είναι και λειτουργική ,να επιτρέπει στα μέλη της να λειτουργήσουν και στους άλλους τομείς την ζωής τους .
    Ουσιαστικά ο έρωτας με τις εκρηκτικές εκδηλώσεις και εκφάνσεις δεν είναι ο καλύτερος σύμμαχος για μια λειτουργική σχέση , για το λόγο αυτό μεταλλάσετε σε κάτι πιο ήπιο αλλά πιο ουσιαστικό και δυνατό στην αγάπη . Να γιατί κάποιοι λένε οι μεγάλοι έρωτες δεν κρατανε πολύ, γιατί απλά δεν είναι λειτουργικοί . Οι καλές σχέσεις πάντα καταφέρνουν να μετατρέπουν αυτήν την ενέργεια σε αγάπη είναι το ζητούμενο άλλωστε .

    *Οι σχέσεις συνεχώς μεταλλάσσονται , είναι ζωντανοί οργανισμοί. Μόνο όσοι οργανισμοί αναπροσαρμόζονται στο συνεχές μεταβαλλόμενο περιβάλλον επιβιώνουν, οι υπόλοιποι στο μουσείο.( Δαρβίνος )

    *Οι σχέσεις δεν πάνε με αυτόματο πιλότο .

    *Καθώς οι απαιτήσεις μας έχουν αυξηθεί επικίνδυνα οι σχέσης απαιτούν πλέων γνώση .Ακούμε για την σπουδαιότητα της αυτογνωσίας που εν τέλη είναι η βελτίωση της σχέσης με τον εαυτό μας .

    *Όσον αφορά αυτά περί αγοροπωλησιών ( πόσο πουλάω τον εαυτό μου, πόσο το αγοράζεις εσύ) η τα κολπάκια και τα σχετικά … απέχουν έτη φωτός από την ουσία των σχέσεων .

    *Οι σχέσεις έχουν απαιτήσεις και υποχρεώσεις , μια ελεύθερη και χωρίς όρια η ορους σχέση δεν αποτελεί καν σχέση .

    *Όταν αναλαμβάνεις ένα ενεργό ρόλο σε μια σχέση την φροντίζεις , την νοιάζεσαι την προσέχεις και την δουλεύεις , τότε παράλληλα με τα ευεργετήματα προς την σχέση αρχίζεις και συ ο ίδιος εξελίσσεσαι, μαθαίνεις ,τον εαυτό σου , την /τον σύντροφο σου, αντιλαμβάνεσαι τον δυναμισμό της σχέσης , και οι αποφάσεις που παίρνεις είναι πολύ πιο ρεαλιστικές και σωστές . Και η ουσίας δεν είναι άντε να κάνουμε σχέσεις για να διαχειριστούμε την μοναξιά όπως λέει ο κρίνος αλλά να κάνουμε σχέσης οπού θα δημιουργήσουμε το κατάλληλο περιβάλλον για περεταίρω προσωπική εξέλιξη, ευχαρίστηση και δημιουργία , οπού θα μας δώσει το κίνητρο να ανεβούμε ένα σκαλοπάτι πιο πάνω , να γίνουμε λίγο καλύτεροι και σοφότεροι.

    *Οι καλές σχέσεις είναι δείκτες υγείας , αυτό ειδικά εδώ σ’ αυτό το φόρουμ δεν χρειάζεται να το αναλύσω .


    ***Νυστάζω να συνεχίσω αύριο θα με μαλώσει και το Yiotulaki και ποιος το ακούει μετά :P

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Originally posted by Thessalo

    *Η σχέση είναι η υπέρβαση – μετάβαση - διεύρυνση από το εγώ στο εμείς .Η ενέργεια που δημιουργείτε στην προσπάθεια αυτή είναι ο έρωτας .
    Η ενέργεια αυτή που είναι απαραίτητη στην αφετηρία μιας σχέσης , δεν μπορεί να διατηρηθεί επαοριστα, καθώς για να επιβιώσει μια σχέση πρέπει ταυτόχρονος να είναι και λειτουργική ,να επιτρέπει στα μέλη της να λειτουργήσουν και στους άλλους τομείς την ζωής τους .
    Ουσιαστικά ο έρωτας με τις εκρηκτικές εκδηλώσεις και εκφάνσεις δεν είναι ο καλύτερος σύμμαχος για μια λειτουργική σχέση , για το λόγο αυτό μεταλλάσετε σε κάτι πιο ήπιο αλλά πιο ουσιαστικό και δυνατό στην αγάπη . Να γιατί κάποιοι λένε οι μεγάλοι έρωτες δεν κρατανε πολύ, γιατί απλά δεν είναι λειτουργικοί . Οι καλές σχέσεις πάντα καταφέρνουν να μετατρέπουν αυτήν την ενέργεια σε αγάπη είναι το ζητούμενο άλλωστε .

    *Οι σχέσεις συνεχώς μεταλλάσσονται , είναι ζωντανοί οργανισμοί. Μόνο όσοι οργανισμοί αναπροσαρμόζονται στο συνεχές μεταβαλλόμενο περιβάλλον επιβιώνουν, οι υπόλοιποι στο μουσείο.( Δαρβίνος )

    Δεν αλλάζουν οι σχέσεις, οι άνθρωποι αλλάζουν... και ταυτόχρονα οι μεταξύ τους σχέσεις.


    *Καθώς οι απαιτήσεις μας έχουν αυξηθεί επικίνδυνα οι σχέσης απαιτούν πλέων γνώση .Ακούμε για την σπουδαιότητα της αυτογνωσίας που εν τέλη είναι η βελτίωση της σχέσης με τον εαυτό μας .

    Δεν έχουν αυξηθεί οι απαιτήσεις μας μόνο, απλά είναι πλέον πιο εύκολη η απόφαση για ένα χωρισμό ή ένα διαζύγιο μιας και όλοι οι άνθρωποι είναι ανεξάρτητοι και συντηρούνται από μόνοι τους. Έπαψε να είναι το άλφα και το ωμέγα της ζωής της γυναίκας ο γάμος.

    *Οι σχέσεις έχουν απαιτήσεις και υποχρεώσεις , μια ελεύθερη και χωρίς όρια η ορους σχέση δεν αποτελεί καν σχέση.

    Ακόμα και η ελεύθερη και χωρίς ορια σχέση - είτε αποτλεί είτε όχι σχέση - έχει αναγκαστικά κάποια όρια και όρους (ακόμα και αν αφορούν στη μέθοδο ασφαλούς σεξ).

    *Όταν αναλαμβάνεις ένα ενεργό ρόλο σε μια σχέση την φροντίζεις , την νοιάζεσαι την προσέχεις και την δουλεύεις , τότε παράλληλα με τα ευεργετήματα προς την σχέση αρχίζεις και συ ο ίδιος εξελίσσεσαι, μαθαίνεις ,τον εαυτό σου , την /τον σύντροφο σου, αντιλαμβάνεσαι τον δυναμισμό της σχέσης , και οι αποφάσεις που παίρνεις είναι πολύ πιο ρεαλιστικές και σωστές . Και η ουσίας δεν είναι άντε να κάνουμε σχέσεις για να διαχειριστούμε την μοναξιά όπως λέει ο κρίνος αλλά να κάνουμε σχέσης οπού θα δημιουργήσουμε το κατάλληλο περιβάλλον για περεταίρω προσωπική εξέλιξη, ευχαρίστηση και δημιουργία , οπού θα μας δώσει το κίνητρο να ανεβούμε ένα σκαλοπάτι πιο πάνω , να γίνουμε λίγο καλύτεροι και σοφότεροι.

    Οι άνθρωποι αυτό το ξεχνάνε. Μετά από λίγο καιρό επαναπαύονται στις σχέσεις τους (sorry που εγώ έχω τον γάμο στο μυαλό μου όταν τα γράφω αυτά και όχι μόνο σχέσεις) και νομίζουν ότι όλα κρατάνε παντοτινά. Πολύ συχνά παραμελούνε το σύντροφό τους, και δεν φροντίζουν καθόλου την ανανέωση της σχέσης τους.
    Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που οι άνθρωποι αλλάζουν, οι σχέσεις αλλάζουν, φθείρονται και τελειώνουν. Είτε επειδή δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν και άρα σωστά διαλύουν τη σχέση τους, είτε επειδή θεωρούν τον άλλον δεδομένο με αποτέλεσμα να μην του δίνουν σημασία.
    το έχω βιώσει και με τον έναν και με τον άλλον τρόπο!!

    Παρεπιπτόντως, κι εμένα είναι το αγαπημένο θέμα μου οι σχέσεις...

    :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    \"Οι σχεσεις των ανθρωπων ειναι πολυ απλα η ικανοποιητικη διαχείριση της μοναξιας του καθενος, στο χρονο και στο χωρο.\"
    απτη μια η απλοικη-μονοδιαστατη-ασπρομαυρη- εξηγηση (πιθανον βασει της εμπειριας σου ) και μετα κοτσαρεις το large \"χρονος κ χωρος\" μπας και γεμισει την εξηγηση, δε με πειθεις:p. Η εμπειρια σου κανει κακο κρινο γιατι την μεταφερεις στο μελλον και σου μειωνει την πιθανοτητα να δεις κατι διαφορετικο απο οτι εχεις συνηθισει. νομιζω ειναι περισσοτερο ελευθερος ενας που μπορει να αναθεωρησει τις αποψεις του παρα ενας που επιμενει σε αυτα και τα εχει ..παντρευτει, το 2ο ειναι σιγουρα και πιο ευκολο. αλλα ισως το 1ο να ειναι κ πιο επικινδυνο χμ. οσων αφορα τις σχεσεις προσωπικα προτιμω να παθαινω συνεχεια παρα να προσεχω γιατι καμια σχεση δεν ειναι ιδια με την αλλη.. προτιμω να ξαναυποφερω παρα να θεωρησω κατι βιαστικα δεδομενο για τον αλλον..(μαλλον επειδη το εχω παθει :p αρα μαθαινω απτο παθημα μου χμ, ζωντανο παραδειγμα αναθεωρησης! )
    φιλικα κουβεντα να γινεται ξερεις :p

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    παιδια εγω πιστευω πως οι σχεσεις -τουλαχιστον αρχικα ειναι θεμα χημειας(κ οι φιλικες κ οι ερωτικες),ειναι κατι πανω απο μας.Βλεπεις καποιον κ σε δευτερολεπτα ισως,αποφασιζεις εσωτερικα τι μπορεις να κανεις μ αυτον τον ανθρωπο.Απο κει ξεκιναν οι δυνατοτητες κ μετα αποφασιζεις αν κ πως θα τις εκμεταλευτεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Lef
    \"Οι σχεσεις των ανθρωπων ειναι πολυ απλα η ικανοποιητικη διαχείριση της μοναξιας του καθενος, στο χρονο και στο χωρο.\"
    απτη μια η απλοικη-μονοδιαστατη-ασπρομαυρη- εξηγηση (πιθανον βασει της εμπειριας σου ) και μετα κοτσαρεις το large \"χρονος κ χωρος\" μπας και γεμισει την εξηγηση, δε με πειθεις:p.



    δεν μου ειπες κατι καινουριο,
    οποτε γραφω κατι συνηθως μου κωτσαρεις οτι δεν σε πειθω.
    Ε οκ ξερεις κατι??
    αν μπορουσα να πεισω ολο το πλανητη θα εκανα παρεα με το θεο.
    Οντως απλοποιησα οπως το γραφεις.
    Παρολα αυτα δεν βλεπω κατι λαθος.


    Η εμπειρια σου κανει κακο κρινο γιατι την μεταφερεις στο μελλον και σου μειωνει την πιθανοτητα να δεις κατι διαφορετικο απο οτι εχεις συνηθισει. νομιζω ειναι περισσοτερο ελευθερος ενας που μπορει να αναθεωρησει τις αποψεις του παρα ενας που επιμενει σε αυτα και τα εχει ..παντρευτει,



    λαθος κανεις αν νομιζεις οτι εχω παντρευτει κατι.
    Οτι γραφω εχει υποστει αρκετες αναθεωρησεις μεχρι στιγμης.
    Ισως μαλιστα του χρονου να γραψω κατι αλλο, δεν το ξερω αυτο.




    το 2ο ειναι σιγουρα και πιο ευκολο. αλλα ισως το 1ο να ειναι κ πιο επικινδυνο χμ. οσων αφορα τις σχεσεις προσωπικα προτιμω να παθαινω συνεχεια παρα να προσεχω γιατι καμια σχεση δεν ειναι ιδια με την αλλη..



    μαστα....
    εμ δεν κανουμε και αλλη δουλεια, συνεχεια παθαινουμε - μαθαινουμε - παθαινουμε κ.ο.κ.
    Σιγουρα καμια σχεση δεν ειναι ιδια με την αλλη και δεν κανω συγκρισεις.
    Η καθε μια εχει την δικη της ομορφια - ασχημια.




    προτιμω να ξαναυποφερω παρα να θεωρησω κατι βιαστικα δεδομενο για τον αλλον..(μαλλον επειδη το εχω παθει :p αρα μαθαινω απτο παθημα μου χμ, ζωντανο παραδειγμα αναθεωρησης! )



    να σου πω δεν ειναι στο χερι κανενος να κανει κατι αλλο, παρα αν τυχει ετσι να υποφερει.
    Δεν με απασχολει ομως, εμενα αυτο που με ενδιαφερει και εχω το εχω δηλωσει κατ επαναληψη ειναι η εμπερια, απο αυτες μαθαινω και πορευομαι.
    Ετσι δεν εχω μετανιωσει ποτε μου για τις σχεσεις που εκανα.




    φιλικα κουβεντα να γινεται ξερεις :p


    μπα δεν εχω προβλημα και εχθρικη να ειναι.
    Εγω εχω συμφιλιωθει με τους ανθρωπους, και οτι πιθανον να εμπεριεχεται σε αυτους.
    Μεσα σε αυτους ειναι η φιλια, η εχθρα κλπ.





    Παντως θα σου πω οτι ποτε μα ποτε στην ζωη μου δεν ενδιαφερθηκα να πεισω καποιον με οτι κρυβω στο μυαλο μου.
    Συζηταω με πολυ κοσμο, αλλοι πειθονται και αλλοι χλευαζουν.
    Τα θεωρω και τα δυο συστατικο μιας συζητησης.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by agh
    παιδια εγω πιστευω πως οι σχεσεις -τουλαχιστον αρχικα ειναι θεμα χημειας(κ οι φιλικες κ οι ερωτικες),ειναι κατι πανω απο μας.Βλεπεις καποιον κ σε δευτερολεπτα ισως,αποφασιζεις εσωτερικα τι μπορεις να κανεις μ αυτον τον ανθρωπο.Απο κει ξεκιναν οι δυνατοτητες κ μετα αποφασιζεις αν κ πως θα τις εκμεταλευτεις.

    σωστο αυτο.
    Καπου το εχω γραψει αυτο πιο αναλυτικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    :) οκ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by agh
    παιδια εγω πιστευω πως οι σχεσεις -τουλαχιστον αρχικα ειναι θεμα χημειας(κ οι φιλικες κ οι ερωτικες),ειναι κατι πανω απο μας.Βλεπεις καποιον κ σε δευτερολεπτα ισως,αποφασιζεις εσωτερικα τι μπορεις να κανεις μ αυτον τον ανθρωπο.
    Τι είναι η χημεία ;
    α) --Σε έρευνες που έχουν γίνει βρέθηκε ότι τα ερωτευμένα ζευγάρια είχαν την ικανότητα να αναγνωρίσουν την μυρουδιά του συντρόφου τους μεταξύ άλλων ανθρώπων. (αυτο ισως agh & κρινο)

    ή την 14 ήμερα του κύκλου το γυναικείο σώμα παράγει ορμόνες που επηρεάζουν την μυρουδιά και την ερωτική διάθεση της και γενικά είναι μια υποσυνείδητη παρότρυνση, ένα υποσυνείδητο κάλεσμα ερωτικών συντρόφων. (μηπως αυτό;)

    Το ακούω σαν λέξη και σαν επιχείρημα πολύ συχνά μα όταν ρωτάω τι εννοείς με την λέξη χημεία έχω ακούσει απίστευτα πράγματα . Χημεία μου έλεγε μια κοπέλα είναι να με καταλάβεις χωρίς να ανοίξω το στόμα μου , να διαβάζεις τα μάτια μου και όλες τις σκέψεις σαν να είμαι ανοιχτό βιβλίο. Και εντωμεταξύ όλο χωρίζει στο 3 μήνα , τι έγινε την ρωτάω… να δεν κολλούσαμε είχα διαφορετική χημεία μου λέει …


    b) -- Όταν βλέπεις κάποιον και σε δευτερόλεπτα έχεις αποφασίσεις τι θες να κάνεις μαζί του … ουσιαστικά έχει δοθεί το οκ. Θα σου εξηγήσω την διαδικασία χοντρικά , έχουμε μεσα μας κάποια πρότυπα, ιδεατά , οπτικά και π.χ. όπως περπατάς στο δρόμο βλέπεις ένα παλικάρι που είναι όπως ο αγαπημένος σου ηθοποιός , η όπως το παιδί που είχες ερωτευτεί κάποτε στη Μύκονο , η όπως ο κιθαρίστας γείτονας σου… (εγώ ας πούμε ερωτεύομαι όποια κοπέλα μοιάζει σε μια συμμαθήτρια μου που είχα στο δημοτικό , είναι το πρότυπο της γυναίκας που μου αρέσει περισσότερο) … και που λες βλέπεις αυτόν το παλικάρι και χωρίς να το καταλάβεις έχει περάσει στην επομένη φάση, κάτι σαν οντισιόν, σου έκανε αυτό που λένε οπτικό κλικ , πλέων θες να ακούσεις την φωνή του , να μιλήσω και άμα περασει και την δεύτερη δοκιμασία θα τον ερωτευτεις.
    Νιώθεις ειδή ένα ανεξήγητων ενθουσιασμό , έχουν παρθεί υποσυνείδητα αποφάσεις χωρίς καν να προλάβεις να επηρεάσεις τα πράγματα η να αντιδράσεις . Αυτό το πρόσωπο πέρασε από τα πρότυπα σου και δόθηκε το οκ για παρακάτω… αυτό είναι που λεμέ κεραυνοβόλος έρωτας … να γιατί δεν υπάρχει κεραυνοβόλο έρωτα χωρίς οπτική επαφή έστω λίγων δευτερολέπτων … με το που τον είδα λέει τον ερωτεύτηκα … ήταν ο τύπος που πέρασε επιτυχώς τα περισσότερα πρότυπα …

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    το θεμα ειναι κ ποσο ευκολα βλεπεις καποιον και λες \"ερωτευτηκα\" βεβαια..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ε πατρίδα από όλα αυτά που έγραψα αυτό βρήκες να πεις … εε θα με στείλεις αδιάβαστο εσύ ... :)
    Εμπεριστατωμένες τοποθετήσεις plz

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •