Δεν μπορώ να ζήσω με περιττά κιλά ΤΕΛΟΣ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    17

    Δεν μπορώ να ζήσω με περιττά κιλά ΤΕΛΟΣ...

    Πάνε μέρες από τον τελευταίο μου εμετό... απο τις 13/4... και αυτό όχι γιατί βρήκα τη δύναμη να το σταματήσω.... αλλά γιατί δεν γινόταν άλλο...

    Εχει αποκτήσει τόση ανοχή ο λαιμός μου που δεν μπορώ να τα βγάλω.... δεν γίνεται... τρώω τρωω τρώω και τελικά συνειδητοποιώ ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΧΙ Θέε μου ΌΧΙ!! Σε παρακαλώ δώσε μου έναν καλό εμετό και υπόσχομαι να είναι η τελευταία φορά... θέλω να τα βγάλω με απόγνωση... τελικά προσπαθώ μάταια.. προσπαθώ πάρα πολύ ώρα και το μόνο μου καταφέρνω είναι να βγάλω υγρά και να πρηστεί όλο μου το πρόσωπο...

    Όμως μέχρι να το συνειδητοποιήσω και να πάρω απόφαση ότι δεν πρόκειται να βγουν... έχω κάνει αρκετές βουλιμίες με μάταιες προσπάθειες εμετού...
    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?? 5 κιλά... 5 κιλά πάνω στο σώμα μου... έχω γεμίσει λίπος και κυτταρίτιδα...

    ..Πάει το κορμί που είχα περισυ το καλοκαίρι και με κοίταζαν όλοι και με ρωτούσαν αν γυμνάζομαι και τους έλεγα ότι δεν κάνω απολύτως τίποτα γεμάτη περηφάνια...
    ..Πάει το κορμί που είχα όταν δούλευα και οι πελάτες με φώναζαν "Το κορμί"..
    ..Πάνε τα καλοκαιρινά μου ρουχαλάκια που δεν μπαίνω μέσα πια γιατί όλα ήταν πανστενα..
    ..Πάνε όλα.......

    Ξεκινησα διατροφή... σχετικό είναι βέβαια κάθε πρωί που ξυπνάω μου βγαίνει βουλιμία... τρώω αρκετά αλλά επειδή ξέρω ότι δεν θα βγει τίποτα κάπου λέω ΞΥΠΝΑ! και σταματάω...
    Ξεκίνησα και γυμναστήριο... εδώ και μια εβδομάδα... αλλά ακόμα αποτέλεσμα δεν μπορώ να δω... σε τίποτα...
    είμαι όσα κιλά ήμουν πριν 2 εβδομάδες και κάτι παραπάνω...

    Όχι δεν μπορώ να ζήσω έτσι... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ... θέλω να πάρω ότι σκεύασμα υπάρχει λιποδιαλύτες.. ενέσεις οτιδήποτε... δεν με νοιάζουν ποι συνέπειες είμαι διατεθειμένη να πληρώσω το τίμημα... θέλω το κορμί μου πίσω... :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Aναρωτιεμαι γιατι εγραψες αυτο το κειμενο.Για να ζητησεις βοηθεια;Δεν βλεπω πουθενα καποια τετοια ενδειξη διοτι οι αποψεις σου ειναι τοσο παγιωμενες που μα κανεις να νοιωθω οτι τα αυτια σου ειναι κλειστα.Για να τα βαλεις με τον Θεο που δεν σου δινει τους τελειους εμετους;Ειλικρινα νοιωθω μεγαλο θυμο με αυτα που γραφεις.Αλλα δεν προκειται να συμπασχω μαζι σου.Αν ειχες ενα παιδι που πεθανε σε ατυχημα ναι θα εκλαιγα μαζι σου.Αλλα να χτυπιεσαι που δεν εισαι πια το ''σωμα'' τι να σου πω ρε κοπελα μου.Με αφηνεις αναυδη.Συνεχισε σε αυτο το μοτιβο.Ο Θεος τα φταιει ολα που σε μισει κ δεν σου στελνει τους τελειους εμετους για να ξανακανεις την τελεια σωματαρα.Αληθεια γιατιτα εγραψες αυτα;Περιμενεις να κλαψουμε μαζι σου; Λιγη κατανοηση ισως;Μα με αυτα που γραφεις αμφιβαλλω αν θα βρεθει ανθρωπος να σου απαντησει.Μπραβο σου παντως τα καταφερες να με θυμωσεις με τις μ@λ@κ@@ς που λες.:regan:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Απο τη μια σε καταλαβαινω με το τι σκεφτεσαι οταν εχεις βουλιμικη ταση, αλλα το οτι σε απασχολουν τα 5 κιλα, που δεν ειναι τιποτα, ειλικρινα δεν ειναι
    και δεν εχει περασει απο το μυαλο σου το οτι το προσωπο σου πριζεται, το στομαχι σου μπορει να σκασει, εχει καει ο λαιμος σου, και στη τελικη, μπορει να πεθανεις απο αυτο.

    Δεν ειναι καπνισμα, "μπορει" να πεθανεις απο καρκινο... ειναι βουλιμια, ΘΑ πεθανεις απο επιπλοκες.

    http://www.2medusa.com/2008/09/bulim...-pictures.html

    Το μελλον σου αν συνεχισεις και δεν βρεις βοηθεια απο ειδικο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    lessing, σορρυ που το υπενθυμίζω αλλα μιλαμε σε φορουμ διατροφικων διαταραχων...
    "όταν η τροφη γίνεται εχθρος , αναζητήστε εναν φίλο" <- γράφει πανω αριστερα αν το κοίταξες...

    και για να σε προλαβω δεν είπα να αρχίσουμε τα χαδια (οπως πολλες φορες εχει γινει ζητημα) ουτε να της πουμε οτι κανει καλα που κανει εμετο. απλα η κοπελα για να ανοιξει θεμα σημαινει οτι εχει προβλημα, και ειναι εμφανες οτι εχει προβλημα!

    αμα καπιοι δε θελετε να απαντησετε μην απαντατε, δε μπορω να καταλαβω...σου΄πε η κοπελα να κλαψεις μαζι της?

    και μετα νομιζετε πως οταν ενα βουλιμικο ατομο διαβασει τετοια απαντηση, οτι θα ξυπνησει απο τη κατασταση που βρίσκετε?!τι να πω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    εχεις βεβαια δικιο. Ειναι οπως και να το κανουμε φορουμ για διαταραχες. Τη καταλαβαινω τη αναγκη της να τα πει, αλλα αν ειναι σε τετοιο βαθμο, πολυ πιθανον να χρειαζεται ειδικη βοηθεια.
    Απο τη μερια μου, της εδειξα σε τι φαση μπορει να καταληξει αν ειναι προχωρημενη η διαταραχη της. (ετσι οπως ακουγεται, για 5 μονο κιλα, το θεωρω εμμονη)
    Ετσι οπως το διαβασα, μονο αυτο μπορεσα να πω, αν δεν βρει βοηθεια, θα καταληξει σα τη κοπελα στις φωτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ciciliana ειναι προφανες απο αυτα που γραφει οτι η συγκεκριμενη δεν θελει να αλλαξει απλα παρακαλαει το Θεο να της δινει ευκολους εμετους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!Αν εσυ νομιζεις οτι θελει να αλλαξει,ιδου η Ροδος ιδου κ το πηδημα.Πες της οτιδηποτε κ αν σε ακουσει,εγω θα γινω πιλοτος της Ο ΛΥΜΠΙΑΚΗς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    ok.. οπως νομιζεις, ας αφηουμε την κοπελα να μιλησει και να μας πει η ίδια αν τη βασανιζουν ή οχι οι εμετοι, κ αν θελει να αλλαξει αυτο που κανει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by AbraKatabra
    Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ, από που να αρχίσω και πως να τα βάλω σε μία σειρά.... ξεκινάω να γράψω κάτι και μου έρχονται άλλες χίλιες σκέψεις....
    ʼκουγα μια ζωή για σωστή διατροφή, συνδυασμούς τροφών για να μη κάνεις λίπος κτλ.... προσπαθώντας λοιπόν να τηρήσω κάποιους κανόνες, έπεφτα σε παραπτώματα γιατί ήταν σχεδόν αδύνατο να τους τηρήσω (υπο τις συνθήκες που ζούσα)..... θυμάμαι ότι έλεγα πάλι δεν το τήρησα, πάλι έκανα λάθος, τώρα θα πιάσω λίπος, τώρα θα παχύνω..... έτσι στην προσπάθεια της αναίρεσης του λάθους, κάποια μέρα μου ήρθε η ιδέα να κάνω εμετό και όλα καλά(έτσι νόμιζα τουλάχιστον).....
    Κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα.... αυτό είναι όμως αυτό που φαίνεται.. είναι μόνο η αφορμή, τα αίτια είναι βαθύτερα...
    ΠΟΣΟ μεγάλη σημασία έχει για μένα η εξωτερική μου εμφάνιση και ΠΟΣΟ συνδέω την αξία μου με αυτήν
    Όλο αυτό συνεχίστηκε.. και σιγά σιγά μονιμοποιήθηκε...
    Αρχικά δεν καταλαβαίνεις ότι είναι πρόβλημα και δεν το λαμβάνεις υπόψην.... ξαφνικά συνειδητοποιείς τη σοβαρότητα της κατάστασης...
    Όταν ανακάλυψα ότι είναι διατροφική διαταραχή και έχει συνέπειες στην ψυχολογία και την υγεία μου, αρχικά δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι πάσχω.... ώσπου έπιασα πάτο, δεν μπορούσα να απολαύσω τίποτα, όλα γύριζαν γύρω από το φαγητό...
    Τελικά επισκέφτηκα ψυχολόγο....και συνειδητοποίησα ότι "μασούσα" όλα αυτά που με βασάνιζαν και τελικά τα "έβγαζα" από μέσα μου...
    έτσι κατάλαβα ότι έπρεπε να βρω άλλα μέσα και τρόπους για να αντιμετωπίσω τις σκέψεις μου, τον εαυτό μου και τους γύρω μου.... (πολύ εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις)

    Δυο χρόνια περίπου κάνω βουλιμίες.... και παλεύω τον τελευταίο χρόνο... η αλήθεια είναι ότι ψυχολογικά είμαι πολύ καλύτερα και έχω πολύ μεγάλη διαφορά.... αλλά οι εμετοί συνεχίζονται... δυστυχώς...
    Προσπαθησε να αναζητησεις την ευτυχια καπου αλλου,οχι στο φαγητο και να μην επικεντρωνεσαι τοσο πολυ στην εξωτερικη σου εμφανιση και στα ποσα κιλα εισαι...Και 5 κιλα δεν ειναι πολλα,μην σε παιρνει τοσο πολυ απο κατω.τα περισσοτερα θα ειναι υγρα,λιγο να προσεξεις και θα φυγουν.
    Αλλα αφου ειναι τοσο σημαντικο για σενα να εχεις ωραιο σωμα πρεπει να αποδεχτεις οτι θα στερηθεις ολα αυτα που σου αρεσουν και θα πρεπει να τρεφεσαι υγιεινα και να γυμναζεσαι... δυστυχως δεν υπαρχει αλλη επιλογη,δεν μπορεις να τα εχεις ολα,κανεις δε μπορει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    17
    Originally posted by lessing
    Aναρωτιεμαι γιατι εγραψες αυτο το κειμενο.Για να ζητησεις βοηθεια;Δεν βλεπω πουθενα καποια τετοια ενδειξη διοτι οι αποψεις σου ειναι τοσο παγιωμενες που μα κανεις να νοιωθω οτι τα αυτια σου ειναι κλειστα.Για να τα βαλεις με τον Θεο που δεν σου δινει τους τελειους εμετους;Ειλικρινα νοιωθω μεγαλο θυμο με αυτα που γραφεις.Αλλα δεν προκειται να συμπασχω μαζι σου.Αν ειχες ενα παιδι που πεθανε σε ατυχημα ναι θα εκλαιγα μαζι σου.Αλλα να χτυπιεσαι που δεν εισαι πια το ''σωμα'' τι να σου πω ρε κοπελα μου.Με αφηνεις αναυδη.Συνεχισε σε αυτο το μοτιβο.Ο Θεος τα φταιει ολα που σε μισει κ δεν σου στελνει τους τελειους εμετους για να ξανακανεις την τελεια σωματαρα.Αληθεια γιατιτα εγραψες αυτα;Περιμενεις να κλαψουμε μαζι σου; Λιγη κατανοηση ισως;Μα με αυτα που γραφεις αμφιβαλλω αν θα βρεθει ανθρωπος να σου απαντησει.Μπραβο σου παντως τα καταφερες να με θυμωσεις με τις μ@λ@κ@@ς που λες.:regan:
    Οι απόψεις μου στο κείμενο φαίνονται παγιωμένες γιατί χθες ήμουν σε μία πολύ άσχημη στιγμή και μη έχοντας που αλλού να απεθυνθώ έγραψα (λανθασμένα προφανώς) στο φόρουμ.

    Ναι χτυπιέμαι που δεν είμαι το σώμα και ξέρεις γιατί?
    Γιατί δεν το διατηρούσα με τους εμετούς... με τους εμετούς το χάλασα και επιπλέον δεν θέλω από το Θεό να μου στείλει τέλειους εμετούς ούτε και αυτός είναι ο στόχος μου... αλλά όταν είσαι στη διαδικασία βουλιμία-εμετός (ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ μπορείς να καταλάβεις τι συμβάινει) σε πιάνει παράνοια!

    Αλήθεια εσύ τι πρόβλημα έχεις και γράφεις εδώ...??

    Γιατί το δικό σου πρόβλημα είναι "αποδεκτό" όποιο και αν είναι αυτό ενώ το δικό μου όχι επειδή είναι διαφορετικό??

    Ποιος είναι αυτός που μπορεί να κρίνει το κάθε πρόβλημα και πότε κάποιος μπορεί να θυμώνει με τον άλλον επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ??

    Ότι δεν μπορουμε να καταλάβουμε, το υποβιβάζουμε, το κατακρίνουμε, το απορρίπτουμε και το λοιδορούμε??

    Ω! Ναι είναι πολύ εύκολο..
    Ευχαριστώ πολύ για την αντιμετώπιση...

    Ναι έχω πρόβλημα που ονομάζεται ΝΕΥΡΙΚΗ ΒΟΥΜΙΜΙΑ... αν δεν είχα δεν θα έγραφα εδώ στο φόρουμ των διατροφικών διαταραχών...
    Όσοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ μπορούν να καταλάβουν γιατί υπερβάλλω τόσο... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... είναι η εμμονή με το βάρος, με την τροφή και με τα κιλά... ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ όμως σε άλλους παράγοντες...

    Ναι έχω ζητήσει βοήθεια και έχω λάβει... ναι θέλω να αλλάξω αλλά συντελούν πολλά στο να παραμένω σε αυτή την κατάσταση....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Eιμαι πολυ περιεργη αν θα απαντησεις σε αυτα που σου λενε τα κοριτσια.Αουτς τσουζει ε;Θα προτιμουσες να κλαινε μαζι σου για την αδικια που υφιστασαι τους μη-ολοκληρωμενους οργασμους-εμετους! ΜΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ Ο ΘΕΟς ειναι μεγαλος και θα σου στειλει τον Αγγελο του εμετου κουραγιο!!!Τι τσαντιστηκες;Με το θεο που δεν σε καταλαβαινει;Με τα κιτρινα μπλουζακια που αχ δεν σου μπαινουν πια;Με μενα;Αχ μπορεις ΑΚΟΜΑ να τσαντιζεσαι;Ε κατι ειναι κι αυτο ειναι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    καταρχην καλησπερα..δεν μπορω να βοηθησω οσο θα ηθελα γιατι δεν το εχω περασει και ετσι δεν μπορω να σε καταλαβω 100%...το μονο που μπορω να πω ειναι καλη δυναμη και προσπαθησε να τρως υγιεινα και 5 κιλα θα φυγουν ωσπου να το καταλαβεις..για μενα που εχω να χασω ακομα 25 καταλαβαινεις οτι τα πεντε δεν ειναι τιποτα...καλη δυναμη κοριτσι μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Τελος παντων η ουσια ειναι οτι εχω γινει εξαλλη μαζι σου κ αυτο θα πει οτι δεν με αφηνεις αδιαφορη.Πηγαινε στο γυμναστηριο σου κ σιγα σιγα θα δεις διαφορα αρκει να εχεις υπομονη.Συγνωμη για τον τροπο μου αλλα δεν αντεχα αυτα που εγραφες.:sniffle:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    17
    Originally posted by lessing
    Eιμαι πολυ περιεργη αν θα απαντησεις σε αυτα που σου λενε τα κοριτσια.Αουτς τσουζει ε;Θα προτιμουσες να κλαινε μαζι σου για την αδικια που υφιστασαι τους μη-ολοκληρωμενους οργασμους-εμετους! ΜΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ Ο ΘΕΟς ειναι μεγαλος και θα σου στειλει τον Αγγελο του εμετου κουραγιο!!!Τι τσαντιστηκες;Με το θεο που δεν σε καταλαβαινει;Με τα κιτρινα μπλουζακια που αχ δεν σου μπαινουν πια;Με μενα;Αχ μπορεις ΑΚΟΜΑ να τσαντιζεσαι;Ε κατι ειναι κι αυτο ειναι;
    Πω πω.... πόση κακία έχεις μέσα σου και φέρεσαι έτσι.....??
    Πόσο μικροπρεπής μπορεί να είσαι??
    Μιλάς με τέτοια αγένεια...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    17
    Originally posted by migg
    καταρχην καλησπερα..δεν μπορω να βοηθησω οσο θα ηθελα γιατι δεν το εχω περασει και ετσι δεν μπορω να σε καταλαβω 100%...το μονο που μπορω να πω ειναι καλη δυναμη και προσπαθησε να τρως υγιεινα και 5 κιλα θα φυγουν ωσπου να το καταλαβεις..για μενα που εχω να χασω ακομα 25 καταλαβαινεις οτι τα πεντε δεν ειναι τιποτα...καλη δυναμη κοριτσι μου...
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εύχομαι να τα χάσεις αργά και σταθερά... για να είναι και αγύριστα :) Κουράγιο....

    Ειλικρινά γνωρίζω ότι ακούγομαι εντελώς αχάριστη με αυτά που λέω... ενώ υπάρχουν άλλα σημαντικότερα προβλήματα και δε μιλάω απλά για περισσότερα κιλά... αλλά αυτό είναι το πρόβλημα μου και το ξέρω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    17
    Originally posted by lessing
    Τελος παντων η ουσια ειναι οτι εχω γινει εξαλλη μαζι σου κ αυτο θα πει οτι δεν με αφηνεις αδιαφορη.Πηγαινε στο γυμναστηριο σου κ σιγα σιγα θα δεις διαφορα αρκει να εχεις υπομονη.Συγνωμη για τον τροπο μου αλλα δεν αντεχα αυτα που εγραφες.:sniffle:
    Πίστεψε με.... δεν είναι φυσιολογικό να χαλάει η μέρα μου επειδή έχω πάρει μερικά κιλά... υποφέρω... και υποφέρω περισσότερο επειδή γνωρίζω ότι είμαι λάθος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •