Δεν μπορώ να ζήσω με περιττά κιλά ΤΕΛΟΣ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by AbraKatabra
    Originally posted by migg
    καταρχην καλησπερα..δεν μπορω να βοηθησω οσο θα ηθελα γιατι δεν το εχω περασει και ετσι δεν μπορω να σε καταλαβω 100%...το μονο που μπορω να πω ειναι καλη δυναμη και προσπαθησε να τρως υγιεινα και 5 κιλα θα φυγουν ωσπου να το καταλαβεις..για μενα που εχω να χασω ακομα 25 καταλαβαινεις οτι τα πεντε δεν ειναι τιποτα...καλη δυναμη κοριτσι μου...
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εύχομαι να τα χάσεις αργά και σταθερά... για να είναι και αγύριστα :) Κουράγιο....

    Ειλικρινά γνωρίζω ότι ακούγομαι εντελώς αχάριστη με αυτά που λέω... ενώ υπάρχουν άλλα σημαντικότερα προβλήματα και δε μιλάω απλά για περισσότερα κιλά... αλλά αυτό είναι το πρόβλημα μου και το ξέρω...
    Καλα, υπαρχουν πολλα προβληματα στον κοσμο, αλλα το θεμα μας ειναι τα δικα μας γιατι ειναι αυτα που βιωνουμε και αυτα που θεωρουμε σημαντικα.

    Προσωπικα ειμαι διχασμενη, καταλαβαινω τη λεσινγκ, καταλαβαινω και σενα. Παλαιοτερα εκανα βιντεακια οταν βρισκομουν σε αυτο που ελεγα "φαση" μου. Και ελεγα στη καμερα ολα που περνουσαν απο το μυαλο μου, τι ακριβως αισθανομουν κ.ο.κ.

    Μετα οταν ημουν σε "νηφαλαια" φαση, τα εβλεπα και προσπαθουσα αντικειμενικα να βρω τι συμβαινει και τι προκαλεσε την μεταφορα στη "φαση" μου. Για να το αποφυγω.

    Δοκιμασε και αυτο, δεν εχεις τιποτα να χασεις. Μη τα δημοσιευσεις πουθενα, εχε τα για σενα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    AbraKatabra εδω ειναι ενα φορουμ με ανθρωπους με δ.π.τ.Ειναι αντιστοιχο με μια ομαδα ανθρωπων με κοινα προβληματα εμμονων με την τροφη.Και εγω για αυτο ειμαι εδω.Οταν ομως μιλας στην ομαδα κ γω κ συ κ ολοι μας,ειναι φυσικο να υπαρχει feedback.To δικο μου feedback ηταν αυτο.Τιποτα στο κειμενο σου δεν εδειχνε οτι κανεις κατι για να βοηθηθεις,ακομα κ ο τιτλος δεν μπορω να ζησω με περιττα κιλα ΤΕΛΟΣ.Αυτο το ΤΕΛΟς με σοκαρε.Σου ζητω συγγνωμη για τον τροπο μου κ ευχομαι ολοψυχα να βρεις την ακρη.Και για να μη νομιζεις οτι εγω ειμαι εκτος εκανα υπερφαγικα για αρκετα χρονια με 2 οικογενειακες πιτσες,μια μακαροναδα κ 2 γλυκα-ολα αυτα σε να γευμα.Και παλι σου ζητω συγγνωμη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    θεωρω οτι δεν εγινε μια πολυ κρισιμη κ βασικη ερωτηση, πριν ενθαρρυνουμε την κοπελα να χασει αυτα τα 5 κιλα!!

    ποσα κιλα εισαι?
    και τι υψος εχεις?

    γιατι δε νομιζω οτι στην περιπτωση σου το προβλημα ειναι τα κιλα..
    οποιο κ αν ειναι ομως, καλη δυναμη ευχομαι :)

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    17
    lessing Μακάρι να ήταν μόνο το "τέλος" το σοκαριστικό στην κατάσταση μου...

    smart Είμαι 1,70 και 61 κιλά για πρώτη φορά στη ζωή μου τόσα ... γι αυτό και μου είναι τόσο ενοχλητικό...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2

    Created by MyFitnessPal.com - Free Calorie Counter

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    12
    AbraKatabra καταλαβαίνω πως νοιώθεις. Έτσι ένοιωθα και γω πριν αρκετά χρόνια όταν έπασχα από νευρική ανορεξία (πριν μου γυρίσει σε βουλιμία), όταν άρχισα να παίρνω κιλά ξανά (νομίζω ότι πάντα ήμουν πολύ λιχούδα για να ξεφύγω εντελώς με την ανορεξία). Τότε είχα ύψος 1, 68 και είχα φτάσει 56 κιλά. όταν καβατζάρισα τα 60 ένοιωθα τετράπαχη! Είχα φύγει από το σχολείο κλαίγοντας μια μέρα γιατί ένοιωθα ότι όλοι με κοίταζαν και σχολίαζαν τί χοντρή που είμαι. Έχω το παντελόνι που φορούσα εκείνη τη μέρα και πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω πόσο μικροσκοπικό είναι. Κι όμως εγώ αισθανόμουν τόφαλος!

    Αν θες μια συμβουλή, άσε τα κιλά που έχεις πάρει σε πρώτη φάση στην άκρη και κοίτα να θεραπεύσεις τη βουλιμία. 5 κιλά δεν είναι τίποτα και είμαι σίγουρη ότι ακόμα και τώρα έχεις κορμάρα. Εγώ από 56 κιλά έφτασα 93 επειδή συνεχώς προσπαθούσα να χάσω τα κιλά που μαζεύονταν και όχι να θεραπεύσω το πρόβλημα *στη βάση του*. Και συγγνώμη που στο λέω αλλά αν δεν κάνεις κάτι για τη βουλιμία μπορεί σε ένα χρόνο να κλαις και να ονειρεύεσαι τα 61 κιλά που είσαι τώρα.

    Νομίζω ότι ο σωστός τίτλος στο ποστ σου θα ήταν "Δε μπορώ να ζήσω με τη βουλιμία ΤΕΛΟΣ". Όσο θα έχεις βουλιμία πάντα θα έχεις πρόβλημα και με τα κιλά σου και με την εικόνα σου. Ελπίζω να σε βοήθησα και καλή δύναμη. :)
    :)

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    AbraKatabra σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ ήμουν σε αυτή την φάση για 4 χρόνια.
    Λέω ήμουν γιατί εδώ και λίγο καιρό σταμάτησα τους εμέτους και τα υπερφαγικα και σίγα σίγα προσπαθώ με μειωμένη διατροφή και άσκηση να χάσω τα 5 κιλά που μου έχουν απομείνει από 10 που ήμουν πριν 5 μήνες.
    Οι φόρμουλες αδυνατίσματος δεν θα σου προσφέρουν τίποτα, τα λεφτά σου θα πετάξεις και την υγεία σου θα καταστρεψεις. οπως έκανα και εγώ.
    Πρέπει να βρεις τη είναι αυτό που σε οδηγεί στα υπερφαγικα πάρε ένα μπλοκάκι κράτα σημειώσεις αναλυτικές τι έφαγες για πρωινό μεσημεριανό κλπ και δίπλα σημείωσε πως αισθανόσουν εκείνη την στιγμή που το έτρωγες.
    Και το ποιο σημαντικό απευθύνσου σε ένα ειδικό κάνε αναζήτηση στο Google για την ψυχογενή Βουλιμία είναι αρρώστια και μπορείς να γίνεις καλά μόνο αν εσύ το θέλεις.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by AbraKatabra
    Originally posted by lessing
    Eιμαι πολυ περιεργη αν θα απαντησεις σε αυτα που σου λενε τα κοριτσια.Αουτς τσουζει ε;Θα προτιμουσες να κλαινε μαζι σου για την αδικια που υφιστασαι τους μη-ολοκληρωμενους οργασμους-εμετους! ΜΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ Ο ΘΕΟς ειναι μεγαλος και θα σου στειλει τον Αγγελο του εμετου κουραγιο!!!Τι τσαντιστηκες;Με το θεο που δεν σε καταλαβαινει;Με τα κιτρινα μπλουζακια που αχ δεν σου μπαινουν πια;Με μενα;Αχ μπορεις ΑΚΟΜΑ να τσαντιζεσαι;Ε κατι ειναι κι αυτο ειναι;
    Πω πω.... πόση κακία έχεις μέσα σου και φέρεσαι έτσι.....??
    Πόσο μικροπρεπής μπορεί να είσαι??
    Μιλάς με τέτοια αγένεια...
    και να ξερες ποση αναγκη εχεις τετοιες απαντησεις

  9. #24
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    pff...σε καταλαβαίνω abrakatabra..!το θετικό είναι ότι δεν κάνεις πιά εμετούς..είμαι ακριβός μα ακριβός όμως στην ίδια κατάσταση με εσένα αλλά το κακό με εμένα είναι ότι δεν έχω σταματίσει του εμετούς..μία επίσκεψη σε έναν διατροφολόγο θα σε βοηθήσει είμαι σίγουρη..:)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •