Ναυτια και Παροξετινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Ναυτια και Παροξετινη

    Εδω και ενα μηνα που περνω την Παροξετινη η αλιως τα seroxate εχω παρατηρισει οτι κατα διαστηματα το βραδι οταν φαω με πιανει εντονη διαθεση να ακνω εμετο.και προσπαθω πολυ να κανω γιατι ποτε δεν εκανα ευκολα εμετο.Το εχει παθει κανεις αυτο.και τι κινδυνος υ[αρχει ?μπορει για απραδειγμα να πνιγω οσες ωρες προσπαθω να κανω εμετο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    maria... νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό, μπορεί να είναι κάποια παρενέργεια, κάτι που δεν σηκώνει ο οργανισμός σου, σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να προσπαθείς να κάνεις εμετό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    δεν συμβενει συχνα γιαυτο δεν το εψαξα το θεμα.συνεχια στους γιατρους ειμουν τελευταια βαρε8ηκα.λολ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μήπως αγχώνεσαι κ δεν έχει σχέση με τα φάρμακα τότε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μπορει λολ/λιγο ομως .νιωθω πολυ καλα παντος.εσυ πως εισαι?

  6. #6
    Μια και πιάσαμε τη κουβέντα για τα seroxat, μου τα έγραψε ένας ψυχίατρος (σε μια και μοναδική επίσκεψη) γιατί διέκρινε σημάδια κατάθλιψης.
    Τα παίρνω εδώ και 10 μέρες περίπου. Δε μπορώ να πω ότι δρουν αμέσως, θα έλεγα ότι δε βλέπω και σημαντική διαφορά. Ναι μεν έχει φύγει αυτός ο εκνευρισμός και οι ακραίες αντιδράσεις (σημάδια κατάθλιψης όπως μου είπε) , αλλά συνεχίζω να αισθάνομαι πως είμαι ένα καμένο χαρτί...
    Έγραψε επίσης και τα αγχολυτικά tranxene τα οποία μου είπε να χρησιμοποιήσω αν αισθανθώ πίεση ή πανικό, ακόμα δε τα έχω χρειαστεί όμως.
    Είναι κανείς που να έχει κάνει χρήση των φαρμάκων αυτών?
    Πέρα από το ψυχίατρο , που θα επισκευθώ άλλη μια φορά,λέω να ξαναπάω σε ψυχολόγο. Από την εμπειρεία σας , ενδείκνυται να γίνονται αυτά ταυτόχρονα?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by savant


    Από την εμπειρεία σας , ενδείκνυται να γίνονται αυτά
    ταυτόχρονα?

    πιστευω οτι ειναι καλο να το κανεις.
    Προσεξε ομως μην μπερδεψεις το ενα θεμα με το αλλο.
    Ο ψυχολογος δεν γνωριζει τι τρεχει με φαρμακα, δεν ειναι γιατρος δλδ.
    Να ξερεις τι κανεις στον ενα και τι στον αλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    οι ψυχιατροι γραφουν μονο φαρμακα.τα ιδια περνω και γω αλλα μονο τα σεροξατ αλλα νιωθω παρολα αυτα εκνευρισμενη καμια φορα.αλλα εχω πολυ ενεργεια και τα βλεπω ολα πιο αισιοδοξα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    11
    Γεια! Ειναι μαλλον χαζο να διασπειρεις ενα προβλημα σε 2 γιατρούε, χωρίς παρεξηγηση... Ισως μια καλή λύση θα ήταν να ψαξεις καποιον ικανο ψυχιατρο, με εξειδικευση στην ψυχαναλυση. Ο ψυχιατρος μου αποφασισε να δουλέψουμε ψυχοθεραπευτικά μεχρι ενα σημειο, όπου ξεκινησηα και καποια φαρμακα (Cipralex κα), χωρίς αυτό να ειναι μονιμη λύση. Απλα γιατρος που δίνει ψυχοφάρμακα στην πρώτη επίσκεψη δεν θα έπερεπε να υπαρχει..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    fkm εμενα τα πρωτα φαρμακα μ τα εδωσαν στα επειγοντα οταν πηγα με ταχυκαρδιες 140 παλμους και ηταν τα seroxat τωρα μετα βρηκα ιδιωτικη ψτχιατρο και μ γραψε ενα π λεγετε paroxetine καπως ετσι αλλα νομιζω τα ιδια ειναι.εδω και 2 μερες ομως δεν τα πηρα ξεχασα αλλα δεν με ξαναπιασαν κρισεις μονο εμετοι το απογευμα συνη8ως.δεν μποορω να καταλαβω ειτε περνω τα φαρμακα ειτε οχι κα8ε απογευμα νιωθω ναυτια ξαφνικη και κανω εμετο επι μιση ωρα.ποτε δνε εκανα πριν ευκολα εμετους.

  11. #11
    Γεια

    Μετά από 1,5 περίπου μήνα που έκανα χρήση (μισού χαπιού) ημερησίως seroxat 20mg, που μου έγραψε νευρολόγος-ψυχίατρος και χωρίς να δω τελικά θεαματικά αποτελέσματα, αποφάσισα να τα κόψω και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή.
    Εδώ και 5 μέρες όμως που τα έκοψα, έχω ιλλίγγους, νεύρα, άγχος, αίσθημα απελπισίας.
    Υπάρχει κανείς που να έκανε χρήση του φαρμάκου και να το διέκοψε?
    Αν ναι ξέρει αν αυτά που περιγράφω είναι αναμενόμενα?
    Μια γνώμη-εμπειρία θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    savant.... μισο χαπι seroxat ειναι σαν να μην παιρνεις τιποτα!!! γι\'αυτο και ισως να χρειαζεσαι μεγαλυτερο χρονικο διαστημα για να \"επιδρασουν\" σε εσενα.
    Μιλα το αυτο το θεμα με τον ψυχιατρο που σου τα εδωσε και θα δεις οτι θα σου μιλησει για αυξηση της δοσης... Επισης αυτο που περιγραφεις σαν ιλλιγγο, νευρα, αγχος κτλ.... ειναι επειδη το διεκοψες \"μαχαιρι\"... αυτα τα φαρμακα θελουν σταδιακη μειωση....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Originally posted by savant
    Γεια

    Μετά από 1,5 περίπου μήνα που έκανα χρήση (μισού χαπιού) ημερησίως seroxat 20mg, που μου έγραψε νευρολόγος-ψυχίατρος και χωρίς να δω τελικά θεαματικά αποτελέσματα, αποφάσισα να τα κόψω και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή.
    Εδώ και 5 μέρες όμως που τα έκοψα, έχω ιλλίγγους, νεύρα, άγχος, αίσθημα απελπισίας.
    Υπάρχει κανείς που να έκανε χρήση του φαρμάκου και να το διέκοψε?
    Αν ναι ξέρει αν αυτά που περιγράφω είναι αναμενόμενα?
    Μια γνώμη-εμπειρία θα με βοηθήσει πάρα πολύ.


    Εγω εκοψα εδω και ενα μηνα αποτομα τα σιπραλεξ και εχω τα ιδια ακριβως συμτωματα με σενα ,

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια εγω απο τη παροξετινη και τα EFFEXOR παθαινω διαρροια.Τι πραγματα ειναι αυτα με τα κ...χημικα?Αμαν πια.Μπορει να φταιει και το οτι παιρνω 6 την ημερα συν τα αλλα δυο 8.Το εχετε παθει εσεις αυτο ποτε?Γουργουρισματα και τουαλετα καθε μια ωρα?το χω εδω και ενα μηνα περιπου περναει λιγο μετα παλι μου την δινει στο στομαχι.Εκανα εξετασεις δε βρεθηκε κανενα μικροβιο.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ???

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Παιδιά εγώ παίρνω εδώ και 16 μέρες σεροξάτ αλλά τα πρωινά αισθάνομαι νευρικότητα, ένταση και γενικότερα στη διάρκεια της ημέρας ένα αίσθημα καψίματος στο στομάχι. Πότε θα δράσουν πια για να ηρεμήσω επιτέλους από την ένταση και τον εκνευρισμό; Αν γνωρίζει κανείς παρακαλώ να απαντήσει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •