υγιεινή διατροφή για χάσιμο λίπους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11

    υγιεινή διατροφή για χάσιμο λίπους

    γεια σας! είμαι 23 χρονών και απ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου προσπαθώ να χάσω αυτά τα αναθεματισμένα κιλά!! είμαι 67 κιλά με 1,58 ύψος. κανονικά θα πρεπε να είμαι στα 50 αλλά και μέχρι 55 να φτάσω θα είμαι ευχαριστημένη! παλαιότερα είχα κάνει και εξαντλητικές δίαιτες αλλά ως γνωστόν τα ξαναπήρα στο άψε σβήσε! λοιπόν θέλω αν μπορεί κάποια να μου προτείνει μια διατροφή για χάσιμο λίπους. δεν με ενδιαφέρει να είναι εξαιρετικά γρήγορη(αν και θα το θελα!), απλά να είναι όσο το δυνατόν πιο υγιεινή υγιεινή αλλά και αποδοτική.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    irene, γιατι αποκλειστικά για χάσιμο λίπους? δλδ να χάνεις ΜΟΝΟ λίπος? αν εννοεις αυτο δε γίνεται , δεν είναι εφικτό!
    αν κάνεις μια διατροφή με λίγα λιπαρα και τα γνωστά πάλι θα χάσεις λίπος.
    και να αθλείσαι φυσικά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20
    Οπως λεει και η ciciliana, δεν υπαρχει περιπτωση σε μια διαιτα να χασεις αποκλειστικα και μονο λιπος. Συνηθως χανουμε και υγρα και μυικο ιστο (δυστυχως).
    Μπορεις να πας σε ενα διαιτολογο να σου δωσει μια σωστη διατροφη που θα τη συνδυασεις με γυμναστικη. Απο κει και περα αν θες να κανεις κατι μονη σου, πρεπει να ψαξεις να βρεις ποια διαιτα ταιριαζει σε σενα προσωπικα, πχ εγω κανω Atkins (www.atkins.com) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Καλη επιτυχια!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    απλά δεν θέλω να χάσω μυική μάζα γιατί αυτό μειώνει και τον μεταβολισμό. έχω ξεκινήσει ήδη γυμναστική από μόνη μου και σκέφτομαι να ξεκινήσω και γυμναστήριο... θα προτιμούσα να κάνω κάτι μόνη μου όσον αφορά την διατροφή και όχι με διαιτολόγο σ αυτή τη φάση λόγο του ότι μετακόμισα πρόσφατα επαρχεία και δεν υπάρχει κάποιος εδώ κοντά... γι αυτό ρωτάω για κάποια διατροφή σχετικά υγιεινή και να χάνεις... για την orac έχετε ακούσει? έχει αποτελέσματα? αυτές τις τύπου ατκινσ, ντουκαν φοβάμαι μην μου χαλάσουν τελείως τον μεταβολισμό...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20
    Νομιζω πως η καλη διαιτα ειναι θεμα υποκειμενικο :P Με την εννοια οτι το οτι αδυνατισες εσυ δε σημαινει οτι θα αδυνατισω κι εγω εφαρμοζοντας το ιδιο προγραμμα... Υγιεινες θεωρουνται οι διαιτες που σου δινουν τη δυνατοτητα να τρως τροφιμα απο ολες τις ομαδες (πρωτεινες, υδατανθρακες, λιπη) και που δεν περιοριζουν σε μεγαλο βαθμο καποιο τροφιμο. Παντως, αν κανεις γυμναστικη ενω κανεις διαιτα, μειωνεις οσο ειναι δυνατον την απωλεια μυικης μαζας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    irene, δε γίνεται να μη χάσεις καθολου μυική μάζα. οταν χανουμε βαρος χανουμε κ μυική μαζα κ υγρά.. κ γω που ειμαι ασχετη το ξερω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    ειλικρινά έχω μπερδευτεί με τις τόσες δίαιτες που κυκλοφορούν (ατκινς, ντουκαν, ζώνης κλπ) και δεν ξέρω ποια είναι κατάλληλη έτσι ώστε να μην χαλάσουμε και τον μεταβολισμό μας κι αλλο... ήδη χάνω πολύ δύσκολα και έχω απογοητευτεί.. γι αυτό και ρώτησα για κάτι σχετικά υγιεινό.. για κάποια διατροφή από κάποιο διαιτολόγο που έχει ακολουθήσει κάποια που να θέλει να χάσει περίπου 10-15 κιλά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    οταν λες χανεις δυσκολα?
    πχ 1 κιλο το μηνα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    καλως ηρθες
    θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις σε καποιο διαιτολογο.
    ακομη κ αν δεν εχει στην επαρχιακη πολη οπου μετακομισες- πραγμα που θα ναι ακρως εντυπωσιακο, μιας κ εχει γεμισει ο τοπος!!- λογικα θα χει σε καποια γειτονικη
    θα δεις πως περιπου πρεπει να ναι η διατροφη σου
    εναλλακτικα, το μονο το οποιο προσωπικα θα προτεινα απο εδω μεσα ειναι οι τριαδες γευματων:
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid149594

    ό,τι κ αν επιλεξεις, καλη τυχη

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    20
    Σωστο κι αυτο, τι σημαινει δυσκολα? uzzled:
    Οσον αφορα τις διαιτες τις γνωστες που αναφερεις πιο πανω, εχω δοκιμασει μονο Ζωνη και Atkins. Η Ζωνη ηταν για μενα βατερλο χαχαχα δεν ετρωγα σχεδον τιποτα, γιατι το ποσο τρως εξαρταται απο τη μυικη σου μαζα, οποτε εγω τρεφομουν σαν πουλακι και οπως καταλαβαινεις την παρατησα συντομα... Κατα τη γνωμη μου η Ζωνη μπορει να εφαρμοστει μονο απο ατομα που εχουν πολυ μυικη μαζα και ελαχιστο λιπος γιατι μονο σε αυτη την περιπτωση τρως σαν ανθρωπος και οχι σαν μυρμηγκι. Για την Atkins οπως σου ειπα εχω να πω καλα λογια ως τωρα, αν την κανεις με λιγη λογικη (και οχι να τρως ανεξελεγκτα οπως καποιοι πιστευουν) εχει αποτελεσμα. Εγω με τις διαιτες των διαιτολογων δεν τα εχω καταφερει ως τωρα, το ευχομαι σε σενα παντως!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    έχω πάει στο παρελθόν σε 2 διαιτολόγους. ο πρώτος πριν κανά 4σαρι χρόνια και μου έδινε πολύ ψητοφαγία με σαλάτες και 2 φορέσ την εβδομάδα λαδερά η ζυμαρικό. μ αυτό είχα φτάσει μέχρι 59 και μετά κόλλαγα.. αλλά έχανα πολύ αργά 200γρ τη βδομάδα. άλλεσ λίγο παραπάνω και αλλες λιγότερο... τεσπα μετά από λίγο καιρό τα ξαναπήρα και μία φίλη μου συνέστησε μία άλλη διαιτολόγο όπου κάθε γεύμα είχε οπωδήποτε πρωτεϊνη υδατάνθρακα και φυτικές ίνες. είχα σκάσει από το φαγητό! κάθε 3 ώρες έπρεπε να τρωω κατι και επέμενε να καταναλώνω όλη την ποσότητα. ήταν με γραμμάρια. τους πρώτους 2 μήνες ζήτημα να χα χάσει 1 κιλό και μου λεγε ότι έχω χαλάσει τον μεταβολισμό μ από την προηγούμενη δίαιτα και κάποια στιγμή θα ξεκολλήσω... μετά άρχισα να χάνω περίπου 1-1,5 κιλό τον μήνα, αλλά είχα προσθέσει και καθημερινό ωριαίο τζοκινγκ... τέσπα ποτέ δεν έφτασα στο επιθυμητό αποτέλεσμα, μου είχε χαλάσει και το στομάχι αυτή η διατροφή, είχα φτάσει σε σημείο να απεχθάνομαι τροφές που έτρωγα χρόνια.. και σταμάτησα... οπότε και γω δεν έχω δει αποτέλεσμα ιδιαίτερο από κάποιο διαιτολόγο.. τι να πω.. έχω αρχίσει και διαβάζω την ατκινσ.απλά κάποτε μου είχαν πει πως κάποιοι έχουν χάσει και τη ζωή τους λόγω αυτής της διατροφής και ότι τελοσπάντων έχει επιπτώσεις στην υγεία.. πάντως έτσι όπως την βλέπω δεν έχει κάτι εξαιρετικά ακραίο σε σχέση με αυτές που έχουμε κάνει κατά καιρούς πάνω σε απελπισμένες προσπάθειες για γρήγορο αδυνάτισμα.....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    βρε κορίτσια διάβασα πως η ατκινσ δεν είναι ισορροπημένη διατροφή και προκαλεί προβλήματα στην υγεία.. ότι προκαλεί ζαλάδες και άλλα.. τι λέτε εσείς που την έχετε κάνει? ενδείκνυται για χάσιμο 10-15 κιλά η είναι γι αυτός που θέλουν να χάσουν παραπάνω?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    γεια σας και απο μενα..και εγω παιδευομαι μια ζωη με διαιτολογους.ειχα φτασει 147 κιλα επεσα στα 130 με βοηθεια διαιτολογου και κολλησα... αλλα με την ατκινς εφτασα στα 104 κιλα ..εκανα μια διακοπη τωρα μια βδομαδα με την ξαδερφουλα της την dukan και εχασα αλλα δυο και συνεχιζω με dukan(επειδη μπορω και τρωω γιαουρτι και το λατρευω)...εξετασεις δεν εχω κανει αλλα δεν εχω νοιωσει ποτε ζαλαδα...ισα ισα εβγαλα και μαλλι(μου πεφτε παρα πολυ)...ο καθενας επιλεγει την διαιτα που του ταιριαζει...μια λυση καλη ειναι να τρως απο ολα και να μετρας θερμιδες με τον θερμιδομετρητη...εμενα ο διαιτολογος μου τοτε μου ειχε πει οτι με 1200 θερμιδες χανω κιλα οποτε και με την ατκινς και με την dukan τωρα κοιταω να μην τις ξεπερναω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    Originally posted by irene-bak
    βρε κορίτσια διάβασα πως η ατκινσ δεν είναι ισορροπημένη διατροφή και προκαλεί προβλήματα στην υγεία.. ότι προκαλεί ζαλάδες και άλλα.. τι λέτε εσείς που την έχετε κάνει? ενδείκνυται για χάσιμο 10-15 κιλά η είναι γι αυτός που θέλουν να χάσουν παραπάνω?
    και σε διαιτολογους που εχω παει παντα μου συστηναν πρωτεινικη διατροφη..εμενα πιο πολυ κακο μου εκαναν οι γλυκαρες και τα μακαρονια που ετρωγα παρα τωρα που κανω διατροφη με ατκινς και τωρα με dukan..δεν επαθε ποτε κανεις τιποτα αν για κανα διμηνο εκοβε ασπρο αλευρι,ζαχαρη,μακαρονια και πατατες...γνωμη μου..φιλιαααααααααα....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Κορίτσια πολλά λέγονται για όλες τις διατροφές και ειδικά για την Ατκινς. Η Ατκινς είναι μια πρωτεινική διατροφή, σωστά? Εμείς που κάνουμε χειρουργεία, μας επιβάλλετε η πρωτεινική διατροφή εφόρου ζωής. Μας λένε ΠΡΩΤΑ πρωτείνη, και μετά οτιδήποτε άλλο. Αν αυτό έκανε κακό στο οργανισμό, θα μας έλεγαν έτσι πρέπει να τρώτε εφόρου ζωής για να διατηριθούν τα κιλά?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •