ΓΕΙΑ ΣΑΣ.. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΩ..ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    15

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΩ..ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ???

    Γιατι ολα πανε στραβα??? με αγχωνουν ολα..
    Ενα χρονο τωρα γινονται διαφορα..θελω να τα παρατησω ολα και να φυγω.. εχω φτασει σε σημειο να λεω :"μακαρι να ειχα φυτρωσει..." εχουν ερθει τα πανω κατω.. ολα γινονται οταν δεν το περιμενεις.. αλλα γιατι ολα τα ασχημα μαζι?? τιποτα ευχαριστο να ασπρισει λιγο αυτη η μαυρη χρονια...
    Και νιωθω πως δεν εχω κανενα στηριγμα.. ενα λογο να ζω..
    Δεν προσφερω και τιποτα.. απλα υπαρχω αλλα δεν ξερω τον λογο......
    Οταν ειμαι μονη σκεφτομαι διαφορα ασχημα...τιποτα ευχαριστο...
    φοβαμαι πως οτι κι αν ακουσω δεν θα ειναι καλο..
    οποτε χτυπαει το τηλ... οποτε συναντησω καποιον...
    Νιωθω συνεχως οτι κατι κακο θα συμβει..συνεχως ασχημες εικονες στο μυαλο μου.. στα ονειρα μου...
    Οταν ειμαι με παρεα(σπανια δλδ) δεν το δειχνω και πολυ αλλα και παλι εχω ασχημες εικονες στο μυαλο μου..ειτε απο αυτα που βιωσα ειτε απο δικες μου φανταστικες εικονες..
    Νιωθω οτι πεφτω και δεν υπαρχει κανεις να μου δωσει το χερι του να με σηκωσει... ακομα κι αν το ζητησω νομιζω οτι θα μου πει :"καλα να παθεις... " η απλα θα φυγει...
    Ποιος νοιαζεται αλλωστε στις μερες μας για τον πλησιον του??
    Ποσο δυσκολο ειναι να βρεις εναν ανθρωπο να μιλησεις??
    Εχουμε φτασει στο σημειο να πληρωνουμε για να μας ακουσουν... η ακομα και απο εδω... απροσωπα...
    Θα δω ασπρη μερα..?? νιωθω οτι καθε μερα γινομαι χειροτερα.. οτι καθε μερα που περναει και ειμαι εδω μεσα ειναι αλλη μια χαμενη μερα.. ακομα και ο υπνος ειναι χασιμο χρονου και μαλιστα με ασχημες εικονες.....

    Πως να ειμαι αισιοδοξη??????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Ήταν να μη γραφτείς…και να μπεις τώρα που μπήκες δεν θα μπορέσεις να βγεις εύκολα….
    Εδώ θα βρεις τα πάντα θα κάνεις και φίλους και εχθρούς αλλά και αδιάφορους.
    Βγάλε τα όλα αυτά απ το μυαλό σου και άρχισε να μιλάς για όλα υπάρχουν πολλοί (ειδικοί και όχι ) που θα σου σταθούν κοντά…
    Καλή διαμονή εδώ και όταν ξανα-ανοίξει το multiforums.gr πέρασε από εκεί για να δεις τi \"τρέλα\" παίζει\" …

    Για σένα..............

    http://www.youtube.com/watch?v=WGaB1lW7k8I&feature=related
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Σε νοιώθω απόλυτα, φίλη μου! Πρέπει να βγαίνεις και να γελάς. Αυτά θα σε βοηθήσουν πολύ. Να μην ακους μελαγχολική μουσική, να έχεις γύρω σου άτομα που σε στηρίζουν, όχι άτομα που σε μειώνουν. Να βλέπεις αστείες ταινίες. Γενικά...να μη δίνεις ανρητικά ερεθίσματα στον εαυτό σου. Το ξέρω ότι αν μέσα σου είσαι χάλια...αν βλέπεις χαρούμενους τους γύρω σου νοιώθεις άσχημα. Αλλά, όταν ενισχύεις την αρνητικότητα...γίνεσαι χειρότερα. Είμαι σε φάση που προσπαθώ να δώσω δύναμη στον εαυτό μου και βγαίνω συνέχεια, όσο πιο πολύ μπορώ. Και προσπαθώ να πάρω και επιβεβαίωση από τον έξω κόσμο. Δεν είναι η λύση...αλλά πρέπει να ενισχύσεις την αυτοπεποίθησή σου και να δεις τη θετική πλευρά της ζωής. Πρέπει γιατί έχεις πολλά χρόνια ζωής ακόμη..είναι κρίμα να τα περνάς λυπημένη!


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by purple4
    Ευχαριστω που απαντησατε... Ακομα και ενα απλο μνμ απο \"αγνωστους\" μου δινει χαρα. οτι καποιος ασχοληθηκε μαζι μου.. οτι ενδιαφερθηκε να μου αλλαξει την ψυχολογια με τον τροπο του...
    Φιλε μου μοναχικε, ολα αυτα που λες τα εχω σκεφτει και τα εχω κανει αλλα μερικες φορες δεν ελεγχω τον εαυτο μου και δεν μπορω να μην ακουσω μελαγχολικη μουσικη... αν βγω εξω δεν σημαινει οτι θα ειμαι καλυτερα ,,, γιατι βλεπω κοσμο χαρουμενο... παρεες να συζητουν να διασκεδαζουν και σκεφτομαι οτι ολοι εχουν καποιον κι εγω γυριζω σαν την αδικη καταρα εξω μηπως και βρεθει κανεις και μου μιλησει... και βρω ενα φιλο,μια φιλη.. πολυ δυσκολο στις μερες μας..........
    Οταν εισαι ολη μερα μονος πως να κανεις θετικες σκεψεις..??
    Και όμως, αλήθεια, αν βγείς έξω, αν προσπαθήσεις έστω και για κάτι μικρό, αν δεν παραιτηθείς, αν ξεκινήσεις κάτι (ακόμα και αν δεν καταλήξει εκεί που θα ήθελες), αυτό αλήθεια σημαίνει ότι έχεις κάνει την αρχή για να νιώσεις καλίτερα
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    15
    Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να αρχισω κατι καινουριο.. να κανω αλλαγες στη ζωη μου αλλα δεν ξερω τι.... και με την απαισιοδοξια που εχω νομιζω οτι τιποτα δεν θα παει καλα...
    Και ενω πολυ σωστα θα ελεγε καποιος αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις, δεν θελω να δοκιμασω γιατι δεν θελω να ξαναπογοητευθω...
    Γιατι δεν φτιαχνουμε ενα κλαμπ αλληλοβοηθειας???????????????????
    καθομαστε κλεισμενοι για ωρες..μπροστα απο την οθονη ενω θα μπορουσαμε να τα λεμε απο κοντα.. να βοηθησουμε οσο μπορουμε ο ενας τον αλλον ακομα και με μια αγκαλια... να ξερουμε οτι οποιαδηποτε στιγμη θελουμε να νιωοουμε καλυτερα να μιλησουμε με ανθρωπους που θα μας καταλαβουν και θα εχουμε την χαρα να βοηθησουμε.. να ειναι παντα εκει.......

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    purple,
    σπανιως ο κοσμος εγκαταλειπει την ασφαλεια της οθονης του....
    κριμα βεβαια αλλα ετσι ειναι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    15
    Δεν υπαρχει εμπιστοσυνη πλεον...
    Οταν χρειαζεσαι καποιον πλεον τρεχεις στον υπολογιστη....
    Αλλα αν παθεις κατι δεν θα τρεξει ο υπολογιστης να σε σωσει....
    Δυστυχως.....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ισως οι ανθρωποι θα πρεπει να μαθουν να κανουν υπερβασεις
    και να μαθουν οτι αν δεν κανεις ενα βημα παραπανω απο οσο πιστευεις, δεν θα μπορεσεις να την βγαλεις μονος σου.
    τωρα τι να πει κανεις....

    Ο κοσμος προτιμαει ειτε τα φαρμακα ειτε στην καλυτερη περιπτωση τον ψυχολογο του.
    Για τον γειτονα του η καποιον ασχετο ουτε λογος.

  9. #9
    Κοριτσακι ....καλώς ήρθες καταρχήν....

    Καταλαβαίνω πως έχεις κουραστεί από την επικοινωνία μνμ με τους γονείς σου, αλλά μήπως εκείνοι δεν έχουν κουραστεί από τη ζωή τους και την προσπάθεια να σε καταλάβουν και να τους καταλάβεις?
    Έχεις πάει ποτέ σε ειδικό? Να πεις όλα αυτά που σε βαραίνουν και να ξαλαφρώσεις εννοώ...

  10. #10
    Καταρχήν έχεις, (φαντάζομαι από τις καταστάσεις), κάνει το πρόβλημα τους δικό σου.
    Η μόνη λύση είναι να αποστασιοποιηθείς από αυτό. Λες ότι δεν έχεις φίλους, σχέση κλπ.
    Οκ, λύστο. Φτιάξε τον δικό σου κύκλο.
    Πρώτα απ\' όλα πρέπει να βρεις μια δουλειά, εκεί θα κάνεις νέες γνωριμίες, προσπάθησε και με τη σχολή σου. Γίνε λίγο πιο επικοινωνιακή και άρχισε να γνωρίζεις κόσμο.
    Θα \"δεις\" εκατό άτομα θα κρατήσεις τρία-τέσσερα...Είναι μια αρχή.
    Όσο βουλιάζεις στα προβλήματα των δικών σου, (που στο κάτω-κάτω είναι επιλογή τους να ζουν χωριστά), τόσο θα κλείνεσαι μες το σπίτι και στο τέλος θα καταστραφείς εντελώς....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    15
    Δουλεψα και σταματησα προσφατα..Δεν εκανα φιλιες εκει μεσα..Ξερω οτι εφταιγα κι εγω..Δεν ανοιγομουν ευκολα..Περιμενω να κανει ο αλλος την κινηση να δειξει το ενδιαφερον του..Γιατι δεν εχω μαθει απο μικρη να ειμαι κοινωνικη..Ουτε κοσμος ερχοταν ουτε ειχα ατομα γυρω μου να με βοηθησουν να ειμαι πιο ανοιχτη..Μεσα στο σπιτι με τους γονεις μου δεν πολυμιλουσαμε... παντα ηταν τσακωμενοι και το μονο που θα ελεγαν ηταν το ποιος ειναι πιο κακος απο τον αλλον..Μεχρι και την πρωτη λυκειου δεν μιλουσα πολυ..Απεφευγα να συναντησω καποιον στο δρομο για να μην πω ενα γεια..Παντα μου ελεγαν οτι δεν μπορω να κανω τιποτα..οτι ειμαι τεμπελα..οτι δεν εχω ικανοτητες...Οποτε ηθελα να βοηθησω ελεγαν οχι δεν μπορεις χωρις να δουν πρωτα αν τα καταφερω..Τωρα που εφτασα σε καποιο επιπεδο που τους απεδειξα οτι μπορω να κανω καποια πραγματα αρχισα και ξαναπεφτω...Νιωθω οτι ολοι με μισουν..Οτι αδιαφορουν...Ποσο ευκολο ειναι να γνωρισω ατομα βγαινοντας μια βολτα μονη μου??
    Επεσα και θελω ενα χερι να με σηκωσει γιατι μονη νιωθω πως η θα μεινω για παντα κατω η θα προσπαθω να σηκωνομαι και καποιος θα με σπρωχνει να ξαναπεσω....
    Δυστυχως εφτασα στο σημειο να λεω στον εαυτο μου οτι δεν μπορω να κανω τιποτα...

  12. #12
    Ωραία......οπότε αυτό που μας λες είναι πως την ώρα που είσαι σπίτι και βουλιάζεις στα προβλήματα σου, χτυπάει το κουδούνι, μπαινει το παιδί τις πίτσες, είναι ο άντρας της ζωής σου, γίνεται αυτόματα και κολλητός σου και στο τέλος τρώτε τις πίτσες μαζι τις οποίες στις κερνάει και από πάνω........

    Καλή μου, κανείς δεν θα μυρίσει τα νύχια του για να αντιληφθεί πως έχεις ανάγκη από ανθρώπους γύρω σου, αν δεν το κάνεις εσύ.
    Καταλαβαίνω όλες τις δυσκολίες και φυσικά το λόγο που δεν έγινες επικοινωνιακή, αλλά είσαι τόσο μικρή που είναι πανεύκολο να το αλλάξεις.
    Τώρα νιώθεις χάλια, αλλά σκέψου πως αν συνεχίσεις σε αυτό το μοτίβο μόνο χειρότερα θα γίνεις και να σου πω και ένα μυστικό; Το ρημαδοσύμπαν, όσο πέφτουμε μας ρίχνει άλλη μια σπρωξιά για να πάμε ακόμη παρακάτω...................

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Πολλά από αυτά που λες με αγγίζουν πραγματικά! Μπορεί να τα έχεις ζήσει πολύ πιο έντονα...αλλά σε νοιώθω! Ένα επικοινωνιακό κόλπο, ίσως χαζό, για να γνωρίσεις κάποιον είναι να δείξεις το ενδιαφέρον σου για αυτόν. ΟΚ, αν είναι ειλικρινές, είναι το καλύτερο. Να το κάνεις με άτομα που σε ενδιαφέρουν. Δύσκολα αντιστέκεται κάποιος σε έναν άνθρωπο που δείχνει ειλικρινές ενδιαφέρον για το άτομό του. Και να χαμογελάς, σου το ξαναλέω...κερδίζεις πόντους. Με αυτά τα δύο όπλα, μπορείς να γίνεις πιο επικοινωνιακή. Το ξέρω...αν εμπιστευτείς εύκολα...θα την πατήσεις. Θα σε χρησιμοποιήσει κάποιος για να τον ακους...και αν πας και εσύ να πεις τα δικά σου θα σε βαρεθεί. Μην πτοηθείς. Απλά πρόκειται για λάθος επιλογές. Έχει και καλούς ανθρώπους με τους οποίους θα συνεννοηθείς όμορφα. Γνωριμίες μπορείς να κάνεις με πολλούς τρόπους! Πανεπιστήμιο, δουλειά, βιβλιοθήκη, σχολή χορού, μαθήματα ζωγραφικής, γυμναστήριο, οργανωμένα ταξιδάκια με αθλητικές δραστηριότητες απο το παβνεπιστήμιο, θεατρικές ομάδες, εθελοντικές οργανώσεις, internet (φιλικά ραντεβού...) κ.α. Απλά, μη ξεκινάς με τα προβλήματά σου (που είναι σοβαρά...είπαμε, πρέπει να βγάλεις θετική ενέργεια προς τα έξω). ΟΚ, κάποια από αυτά μπορεί να στοιχίζουν...επέλεξε τα πιο οικονομικά! Άντε, μη στενοχωριέσαι! Βάλε χαρούμενη μουσική και χόρεψε μόνη σου! Τώρα αμέσως!


  14. #14
    Συμφωνώ απόλυτα με τον μοναχικό...............πραγματικ� � ωραία και αποτελεσματικά τρυκ......το μόνο που χρειάζεται από τη φίλη μας είναι το ΘΕΛΩ..............

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Για αλλη μια φορα η μοναξια χτυπαει και ολοι περιμενουμε να βρουμε καποιον να μας ακουσει.Εχουν γινει καποιες προσπαθεις απο οσο εχω καταλαβει καποια μελη απο δω να βρεθουν.Σε μια επισκεψη μου ειδα πως μονο 4-5 ατομα ηταν εκει ενω περιμενα να δω πολλα παραπανω.Εχεις δικιο σχετικα με τα μυνηματα,δεν ειναι αμεσα και πολλα ερωτηματα μενουν αναπαντητα.Φοβος να κανετε την αρχη η περιμενετε μια ειδικη προσκηση?Ας ειναι ετσι λοιπον.Το μσν μου φαινεται στο προφιλ μου και το ονομα μου στο Skype ειναι empneustns.Στο skype μπορουν να συνομιλησουν πολλα περισοτερα ατομα και το θεωρω καλυτερο.Αυτο ειναι μια προσκληση σε οσους φοβουνται να κανουν μια αρχη και περιμενουν απο αλλους να τους καλεσει.Ελπιζω να ειναι μια αρχη,να γινει ενας χωρος για να μπορεσει καποιος να πει τα προβληματα αλλα να ακουσει και των αλλων.Και αν υπαρχει προσελευση γιατι οχι να κανουμε ενα κοινο καναλι η να μπουμε σε ενα που ηδη υπαρχει,που θα ειναι και το καλυτερο κατα την γνωμη μου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •