sleeve 12 μηνες +
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179

    sleeve 12 μηνες +

    Χρονια και ζαμανια βρε!!!!!

    ειχα μια κουβεντα με τα πτυχωμενα μας και ειπα να σας θυμηθω, και αφου σε λιγες μερες εχω sleeve birthday σκεφτηκα να το γιορτασουμε μαζι και να ανοιξω το θεματακι μου, αλλωστε δεν ειναι κακο ανανεωθει λιγο η κουβεντουλα μας

    Παραμεγαλωσε το θεματακι του sleeve και νομιζω ειναι λιγο δυσλειτουργικο πλεον, οποτε ας γραψουμε εδω ολοι οσοι κλεισαμε χρονο την εμπειρια μας για το sleeve, να διαβασουν και οι ενδιαφερομενοι τι γινεται με το μελλον

    πως ηταν ο πρωτος χρονος?
    πως ειναι τωρα τα πραγματα?
    τον φτασαμε τον στοχο?
    ελατε να θεσουμε νεους στοχους για τον χρονο που ερχεται!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    καλωσ την συνοδοιπορο! αντε χρονισες και συ παλιωσαμε! :lol: :lol: :lol: καλη ιδεα φερνει και σε ''στατιστηκη'' pas mal!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    και ας κανω την αρχη λοιποοοον

    ο στοχος μου, αν και λιγο υπερβολικος τελικα, ειναι στα -50 κιλα, δλδ 70 κιλα με 1,73 υψος
    θα μου πειτε κανονικα επρεπε να εισαι 65, ναι πραγματι αλλα το προσωπο μου ειναι ηδη πολυ αλλαγμενο και ισως αναθεωρησω τον στοχο μου, εχω τοπικα παχος στην κοιλια, θα κανω κοιλιοπλασιτκη αλλα οχι ακομη, συγουρα εχω μεγαλη αναγκη απο γυμναστικη. Παντως εχω χασει 41 κιλα και σκοπευω να χασω ακομη 4 τουλαχιστον και βλεπουμε.

    Τωρα τα πραγματα ειναι σχεδον οπως και πριν 6 μηνες, δλδ υπαρχει χωριτικοτητα αλλα οχι οσο πριν, την ταξης του μια μικρη μεριδα φαγητου, 3/4 του ποτηριου νερο κτλ. Δεν υπαρχει βουλιμια και αντεχω να μεινω νυστικη 12 ωρες με ανεση, στο 14ωρο πειναω αλλα οχι με αμοκ. Οταν εχω μπροστα μου λιχουδιες δυσκολευομαι να αντισταθω αλλα σε καμια περιπτωση δεν ζω με την συνεχη σκεψη του τι θα φαω οπως καποτε. Δεν εχω βουλιμικα επισοδια ουτε υπερφαγικα. Αλλα ανετα μπορω να τρωω καθε μερα πγωτα και να μη χασω γραμμαριο, απλα δεν το κανω γιατι εχω ακομη την θεληση να χασω...καπως ετσι.

    Η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι θα ειχα φτασει τον στοχο με την ολοκληρωση του πρωτου ετους. ειχα λιγο απογεοητευτει πριν κανα μηνα που συνηδητοποιησα οτι δεν θα γινει αυτο αλλα μετα αρχισαν ολοι να μου λενε, οτι τωρα σταματα να χανεις, εισαι μια χαρα κτλ, πηρα τα πανω μου λοιπον και εχασα ενα κιλακι ακομη...οποτε σκεφτηκα να το πρω λιγο χαλαρα γιατι οσο στενοχωριεμαι μου γυρναει μπουμερανγκ

    Ο νεος στοχος ειναι -4 κιλα μεχρι το τελος του Ιουλη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    για πες λοιπον κοριτσακι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    ααααααχ απο που να πρωτοξεκινησω!!!!!!
    ο χρονος ηταν απεριγραπτος! σχεδον καθε εβδομαδα και αλλαγη! συναισθηματικη και σωματικη! ολοενα και οι κινησεις που γινοντουσαν πιο αερινες ( :lol: )
    ολοενα και χαμογελουσα, περπαταγα, πηρα ποδηλατο, εβγαινα απ το σπιτι, καθαριζα το σπιτι χωρις να βγαινω off.
    τι! τι να πρωτοπω τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιι????????
    μερχι το 6μηνο οι ποσοτητες φαγητου ηταν εξεφτελιστικα λιγες, απο εκει και περα πλεον τρωω πχ μια γκουρμε μεριδα ας πουμε! (εχω παιδικο πιατακι) :bouncing: νερο πινω μεχρι 4 γουλιες μονοκοπανια στην 5η βγαζω αντερα! :lol: :lol:
    εκανα την sleeve 27/2/2010 και εχω χασει 60 κιλα.
    οπου βλεπω να αναιβενουν μεχρι τα χριστουγεννα γιατι ειμαι εγγυος 2 μηνων! :spin::spin: (οπου μεσα στους 2 μηνες εχασα 2 κιλα) ναναι καλα η σληβ, πραγματικα!
    δεν εφτασα τον στοχο μου και δεν με καιει κιολλας, εχασα τοσα! και εγινα αλλος ανθρωπος αλλαξε η ζωη μου ριζικα σωματικα και συναισθηματικα, θα γινω επιτελους μανουλα! κατι που τα κιλα δεν με αφηναν!

    ορεξη δεν εχω. τρωω πρωινο δεκατιανο μεσημεριανο απογευματινο και βραδυνο σαν καλο στρατιωτακι! για να ειμαι και καλα στην εγκυμοσυνη μου.
    απ την μερα που την εκανα δεν εχω ζηλεψει ουτε μια τροφη, δεν εχω νιωσει αυτην την πεινα που ενιωθα ουτε τη λυσσα, κυριλε ολα και χαλαρα.
    ψωμι δεν τρωω, μακαρονια δεν τρωω, παστες δεν τρωω εχω αποστροφη πλεον για σοκολατα ( οπου εγω πεθαινα!)
    απο ''γλυκα'' τρωω γρανιτακια, σορμπε, αντε βαρια βαρια καμια μπαλα παγωτο βανιλια, καμια κρεμα (μιση) η κανα μικρο κιντερ.

    οτι αλλο θυμηθω θα το χτυπησω εδω! :bouncing:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ουαου
    αυτο θελω κι εγω
    μπραβο ρε φιλεναδα
    αντε και καλη λεφτερια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    ωπ! καλως το Τζενακι! βλεπω ολες οι παλιες οι καραβανες μαζευτηκαμε!
    αν κρινω απ το τικερακι Τζενη μου αστερι ! πολυ χαιρομαι!
    βεβαια πρεπει να τονισουμε οτι μετα τον χρονο δεεεεεεεεεεεεεεεεεεν ειναι 0ολα ροδινα οπως την αρχη! οπως εχουμε πει χιλιαδες φορες, το σπρωξιματακι μας το χρειαζομαστε!

    σ'ευχαριστω πολυ Τζενακι! και στα δικα σου! :smilegrin:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    καλη ιδεα Γκελακι το τοπικ
    λεω να κανω κι εγω ενα για την πτυχωση
    η για δυο χρονια +

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    μα τι σουπερ νεα ειναι αυτα!!!!!

    με το καλο να γινεις μανουλα!!!!!!!!!!!!! ολα να πανε καλα και να περασεις τα ποιο ομορφα Χριστουγεννα της ζωης σου!!!!!!!!!!! ποτε εχεις ΠΗΤ?εγω γεννησα 15/12


    τζενακι μου φιλακια πολλα!!!!

    Μολις εφαγα μιση πιτα με ενα κουταλακι του γλυκου τζατζικι και λιγο γυρο κοτοπουλο και εσκασα!!! παω σπιτι να περπατησω και λιγο να κατεβει το φαγητο

    αντε φιλακιαααααα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ζηλευω βρε
    κι εγω θα θελα να εσκαγα με τοσο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    γεια σας παιδια , με λενε Μαργαριτα,ειμαι απο Θεσσαλονικη,και την προηγουμενη τεταρτη εκανα πτυχωση.
    Για πειτε μου αν εχει κανει καποιος απο σας τα αποτελεσματα του

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Καλημέρα κορίτσια και αγόρια!
    Εγώ στις 19/05 είχα γενέθλια σλιβ κι έσβησα 4 κεράκια! (Πως πέρασαν!!)
    Εν συντομία να σας πω ότι έχασα τα κιλά μου με τη σλιβ, αλλά επειδή δεν πρόσεχα τη διατροφή μου τα επόμενα χρόνια σταδιακά έβαλα σχεδόν 10 κιλά!!! (δεν πρόσεχα καθόλου όμως τι έτρωγα)
    Ξεκίνησα διατροφή πέρσι και έχασα 5 κιλά, αλλά με πρόλαβε η εγκυμοσύνη! Γέννησα πριν 3 μήνες περίπου και τώρα έχω να χάσω 8 κιλά από την εγκυμοσύνη και άλλα 5 κιλά για να έχω τον 'αέρα' μου! Φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο να ακολουθείς μια δίαιτα μετά από σλιβ.
    Για να κλείσω έχω να πω ότι η απόφαση να κάνω σλιβ ήταν ότι καλύτερο στη ζωή μου γιατί επιτέλους είδα πως είναι να είσαι σε ένα φυσιολογικό σώμα (να φοράς νορμάλ ρούχα κι όχι αντίσκηνα!), να σε αντιμετωπίζουν ως νορμάλ άνθρωπο (προσωπικά θεωρώ ότι σε γενικές γρσμμές οι υπέρβαροι αντιμετώπιζουν κοινωνικό ρατσισμό) και να αισθάνεσαι καλά με την εικόνα του εαυτού σου.
    Το μόνο που έχω να συμβουλέυσω τους πιο φρεσκομανικωμένους είναι να προσέχουν τη διατροφή τους μετά την επέμβαση και γενικά να υιοθετήσουν ένα σωστό τρόπο διατροφής όσο η σλιβ το κάνει πολύ εύκολο. Να ξερέτε ότι το στομάχι δε θα είναι για πάντα σε μέγεθος ενός σπουργιτιού. Εγώ εύχομαι να το ήξερα αυτό από την αρχή ώστε να μπορέσω μέσα απο αυτή τη διαδικασία που μπήκα (χειρουργείο στο σώμα, έξοδα κλπ) να αλλάξω τη σχέση μου με το φαγητο. Επίσης θεωρώ ότι μια βαριατρική επέμβαση είναι καλύτερα να συνδυάζεται και με κάποια θεραπεία με ψυχολόγο ώστε να αλλάξει ριζικά η σχέση του ατόμου με το φαγητό, διότι εγώ βλέπω ότι σε μένα δυστυχώς παραμένει ίδια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    179
    4 χρονια ε? ουαου!!!! εισαι μια χαρα απο οτι διαβαζω και φυσικα...

    ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!!!!!!!!!!!!

    αντε τωρα το με το μωρο να τρως σωστα για να δινεις και το σωστο παραδειγμα!!

    Συμφωνω απολυτα οτι το ποιο συμαντικο ειναι να αλλαξει η σχεση με το φαγητο. νομιζω οτι υο ποιο δυσκολο ειναι να καταφερεις να φτασεις σε ενα επιπεδο οπου θα τρως μονο οτι σου κανει καλο, ασχετα απο θερμιδες, και να επιτρεπεις στον εαυτο σου κατι ανθυγειηνο μια στο τοσο...μονο τοτε μπορεις να λες οτι εχεις μια υγειη σχεση με το φαγητο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που γράφουν τις εμπειρίες τους εδώ . Είναι πολύτιμη η βοήθειά σας και συμβουλές σας για εμάς τους νέους ( 5,5 μήνες σληβ) . Να είστε όλοι υγιείς και να χαίρεστε τις οικογένειες σας. Gilie μπράβο για την ιδέα. Με πολύ εκτίμηση Κατερίνα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    Έχω ακούσει ότι μετά όταν ανοίγει λίγο το στομάχι κάποιοι βιώνουν παλινδρομήσεις. Ισχύει? Χριστίνα τι ποσότητα μπορείς να καταναλώσεις στην καθισιά τώρα 4 χρόνια μετά? Είναι αλήθεια ότι σε πιάνει μανια για γλυκό μετά απο 2-3 χρόνια ή μύθος?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •