σπουδές στο εξωτερικό ή στην ελλάδα???? :\
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40

    σπουδές στο εξωτερικό ή στην ελλάδα???? :\

    γειάάάά σας..!!!είμαι μαθήτρια 2ας λυκείου,με πολύ καλές επιδόσεις μέχρι τώρα..(γύρω στο 19 όλα τα χρόνια)..

    το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω τι να ακολουθήσω όταν μεγαλώσω..!βασικά ιατρική ήθελα απο μικρή αλλά οκ ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα είναι πολύύύ δύσκολο να εισαχθώ...και γενικός δύσκολα τα πράγματα για τους γιατρούς στην ελλάδα!αυτο λοιπόν που έχω σκεφτεί είναι να μην κάνω καθόλου φροντηστήρια φέτος απο το καλοκαίρι να βρω καμιά δουλειά να βγάλω απλά το λύκειο και να φύγω γερμανία να σπουδάσω ιατρική..θέμα με την γλώσσα ευτυχώς δεν έχω...και επίσης έχω πολλους συγγενείς που μπορούν να με στηρίξουν πολύ στην αρχή...έχω βρει και 3 υποψίφια πανεπηστήμια που είναι 10 λεπτά απο το σπίτι των θείων μου που πιθανότατα θα μένω εκεί..το έχω συζητήσει με τους δικούς μου αλλά δεν θέλουν ούτε να το ακούν γιατί είμαι μικρή για να φύγω και με πρίζουν να κάνω μια προσπάθεια εδω και αν δεν περάσω βλέπω τι κάνω..είμαι σίγουρη ότι δεν θα πετύχω και πολλά εδώ λόγο του ΠΟΛΥ άνχος που μου έχει δημιουργηθεί απο τώρα κι όλας..επίσης είναι το οικονομικό στην μέση αλλά πιστεύω αν καταφέρω να δουλέψω για ένα χρόνο δεν θα είναι τόσο δύσκολο καθως σπίτι να μείνω τουλάχιστον προσωρινά θα έχω και τα πανεπιστήμια είναι κρατικά..τι πιστεύετε εσείς???? :wow:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    γειά σου lack_fairy, η ιδέα σου εμένα προσωπικά μου αρέσει, απο τη δτιγμή δλδ που είναι εφικτή κ το εχεις ψαξει που θα μεινεις κλπ...
    αλλά το κακό είναι οτι χωρίς την έγκριση των γονιών σου δε γίνεται :/
    Αν δώσεις δλδ του χρόνου πανελλήνιες και δε περάσεις ιατρική, δε μπορείς να πας γερμανία?
    κανε μια προσπάθεια πάντως, μικρή είσαι δε θα χάσεις και τίποτα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    απλά σκέφτομαι ότι αν κάνω προσπάθεια δεν θα μπορώ να μαζέψω λεφτά άρα τότε είναι που δεν παίζει να πάω..και επίσης δεν θέλω να φάνε τόσα λεφτά οι δικοί μου στα φροντηστήριά μου και μετά να μην κάνω αυτό που θέλω ή απο τύψεις και μόνο να πάω σε ένα πανεπιστήμιο που τελικά δεν θα μου αρέσει...τόσα παιδιά πάνε στα 18 τους εξωτερικό και δεν έχουν και την στήριξη συγγενών τους..!!pfff..!!πως θα τους πεισώώώ???!!!!!!:flaming:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    δε θελω να ακουστώ απαισιόδοξη, αλλά δε ξερω αν είναι στο χέρι σου να τους πείσεις. κ γω πχ. στο παρελθόν εχω προσπαθήσει να τους πείσω για διάφορα περί σπουδών, αλλά μάταια, κατέληξα να παω με τα νερά τους έμεσα.
    περα απο την ιατρική δεν εχεις σκεφτεί καμία άλλη σχολή??

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    ικάρων ιπτάμενοι ήθελα πολύ μετά αλλά έχω μειωπεία οπότε το απέκλεισα όταν το έψαξα περισσότερο...ακόμα και σε γραφείο ΣΕΠ έχω πάει άκρη δεν έχω βγάλει....τίποτα άλλο...το ξέρω γαμώτο..:( η μαμά μου δεν είναι τόσο αρνητική αν και λέει οτι πως θα φύγω και ότι θα της φύγω και αυτά,αλλά ο μεγάλος κένταυρος είναι ο μπαμπάς μου γιατί θέλει να τελειώσω ένα πανεπιστήμιο στην ελλάδα (άσχετα ότι τα περισσότερα δεν αναγνωρίζονται στο εξωτερικό) και μετά να φύγω...αγύριστο κεφάλι και αυτος σαν την κόρη του,και ή θα τσακωθούμε ή δεν θα κάνω αυτό που θέλω...:(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    τι να πω, σε καταλάβαίνω απόλυτα! κ μενα ο πατερας μου δε μάφηνε να κανω αυτα που ήθελα, κ απο τοτε το κλίμα είναι ψυχρό, αλλα τεσπα.

    γιατι δε παίρνεις τη λύση του πατέρα σου? πχ να τελειώσεις κατι εδω κ μετα πήγαινε κ έξω. Αν κ είναι πολυυ.............νωρίς!!! δλδ μεχρι να τελειώσεις τη σχολή (που πρωτα θα πρεπει να περάσεις) θα έχουν αλλάξει τόσα πολλά, κ δε ξέρεις αν θα θέλεις να πας εξω ή αν εχεις το κουράγιο κλπ..κλπ...

    κ να τσακωθείτε που λές δε ξερω αν βγαίνει πουθενά! παλι το δικό του μαλλον θα γίνει.
    Σόρρυ που δε το βλέπω κ τόσο θετικά. αν μπορεί καποιος άλλος να βρεί λύση οκ... απλά σε τετοια θέματα το πανω το χέρι το εχει ο γονέας. δε μπορεις να φύγεις χωρίς τη θέλησή τους(απο τη στιγμή που δεν εχεις λεφτά). γιατι αν είχες λεφτά οκ θα μπορούσες απλά θα είχαν ψυχρανθεί οι σχέσεις, αν δε θα σε πειραζε αυτο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    δυστυχώς έχεις απότυτο δίκιο...:( και έχω κάνει πολλά όνειρα ρε γαμώτο..:(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    dear black fairy, εγω σπουδαζω δημοσιες σχεσεις στην κεφαλλονια εδω κ 2 χρονια και ειμαι απο αθηνα.γενικα παρακολουθω τη σχολη μου,μου αρεσει παρα πολυ και ψαχνομαι οσον αφορα την επαγγελματικη μου καταρτιση..το θεμα ειναι οτι δυστυχως στην ελλαδα αυτος που ψαχνεται και ενδιαφερεται κ θελει να δουλεψει δυσκολευεται αφανταστα και αν δεν εχεις κανα βυσμα δεν πας πουθενα ακομα κ αν αξιζεις..εγω προσωπικα τελειωνοντας τη σχολη σκοπευω να φυγω για εξωτερικο..επειδη εχω ταξιδεψει πολυ σε διαφορες χωρες στο εξωτερικο εχω δει πως τα πραγματα εκει ειναι διαφορετικα, δλδ. αν αξιζεις θα φτασεις εκει που πρεπει και δεν θα σου φαει τη δουλεια καποιο παιδακι με γνωριμιες..αποψη μου λοιπον ειναι να σπουδασεις αλλα και να ζησεις στο εξωτερικο..η ελλαδα οπως βλεπεις ειναι ενα μπ@@@@@@....οποτε αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πεισεις τους γονεις σου οτι μενοντας εδω δεν θα φτασεις εκει που αξιζεις και να τους φερεις ως παραδειγμα τις δυσκολιες που αντιμετωπιζουν και κεινοι σαν ελληνες πολιτες..
    ευχομαι να καταλαβουν και εσυ να κυνηγησεις το ονειρο σου....καλη επιτυχια σε ο,τι κ αν κανεις...:)

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    τι γλυκό το μυνημά σου joanna1991..!:') και εγώ έχω πάει σε πολλές ευρωπαικές χώρες και έχω δει πως πραγματικά είναι και συμφωνώ απόλυτα!!να όμως που οι δικοί μου δεν έχουν πάει και δεν μπορούν να φανταστούν την διαφορά.!!!!πραγματικά δεν ξέρω πως να πείσω κυρίως τον πατέρα μου...σε ευχαριστώ πολυ πάντος!!:) σου εύχομαι να καταφέρεις και εσυ να φύγεις εφόσον το θέλεις..!!
    καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε όλους μας ..!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    σε ευχαριστω πολυ...:)
    πιστευω πως το κλειδι ειναι να εισαι διαλλακτικη,ηρεμη,να εχεις επιχειρηματα και πειθω..αν οι γονεις σου αντιμετωπιζουν οικονομικα προβληματα οπως το 90% του ελληνικου λαου,οπως και οι δικοι μου γονεις, θα καταλαβουν πιστευω την ανησυχια σου για το μελλον και θα θελησουν να σε βοηθησουν οσο μπορουν..βεβαια, ειναι κ αυτοι γονεις και ανησυχουν για σενα οπως ανησυχουσαν και για μενα οταν εφυγα απο το σπιτι για να ερθω στην επαρχια και να σπουδασω..ειδικα αν εισαι μοναχοπαιδι, η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη..
    παντως, πιστευω οτι αν δουν πως η ευτυχια σου βρισκεται στην γερμανια και σε περιμενει εκει θα δεχτουν την αποφαση σου να φυγεις γιατι καταβαθος καθε γονιος θελει να δει το παιδι του ευτυχισμενο (κ σου τα λεει αυτα ενα παιδι χωρισμενων γονιων, με εναν πατερα ανυπαρκτο!!!)..
    παρολα αυτα αν τιποτα απο αυτα δεν πιασει μπορεις να μεινεις ελλαδα να σπουδασεις, να δουλευεις παραλληλα και μολις αποκτησεις ενα αξιοσεβαστο budget να φυγεις για οποια χωρα εσυ θες χωρις να στηριζεσαι σε γονιους,θειους,αδερφια,ξαδ� �ρφια..

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    το μόνο θέμα τους πιστεύω είναι τα λεφτά και ότι θα φύγω μακριά..δεν μπορούν όμως να καταλάβουν ότι η ζωή στην γερμανία είναι 5 φορές πιο φτηνή απο την ελλάδα..αν παω αθήνα ή θεσσαλονίκη για σπουδές σίγουρα θα τρώω πιο πολλά λεφτά απο ότι στην γερμανία..έχω άλλη μια αδερφή που έχουμε 4 χρόνια διαφορά..οπότε μέσα σε 4 χρόνια θα τους φύγουν και τα δύο τους παιδία οπότε πιστεύω ιδικά η μάνα μου θα πάθει κατάθληψη..!αλλά αν είναι για τ καλό μου??και η άλλη βλακεία που πέταξε η μάνα μου είναι μήπως με διώξουν απο το πανεπιστήμιο που θα φοιτώ και καλά επειδή δεν θα τα πηγαίνω καλά ..λες και αν πάρω μια τετοια απόφαση θα πάω και θα παίζω..!!!ώρες,ώρες αυτο που λένε είναι δύσκολο να μεγαλώνεις γονείς αληθεύει νομίζω..!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    το γεγονος οτι η ζωη ειναι πιο φτηνη στο εξωτερικο ισχυει..το πασχα εκανα ενα ταξιδι στη μαλτα και πληρωσα τον καπουτσινο 1,60 ενω εδω η χαμηλοτερη τιμη ειναι 3,00 με 4,00 ευρω,αναλογα αν θες να πληρωσεις το μαγαζι (π.χ κολωνακι) ή τον καφε που πας να πιεις σαν ανθρωπος..εφοσον λοιπον παιζει θεμα οικονομικο αποψη μου ειναι,για να εισαι κ εσυ σωστη, ειναι να πιασεις μια δουλεια το καλοκαιρι και να βαλεις τα λεφτα αυτα στην ακρη και ο,τι χαρτζιλικα μαζεψεις το χειμωνα και αυτα επισης και θα μαζεψεις πιστευω ενα αξιοσεβαστο ποσο για να βοηθησεις τους γονεις να κανουν αυτο το μεγαλο οικονομικο ανοιγμα τουλαχιστον στην αρχη..
    οσον αφορα τις φοβιες τους,ειναι λογικες..η γιαγια μου μου λεει οτι θα γινω μανα και θα καταλαβω...αλλα ολα εχουν τα ορια τους..καποια στιγμη ειχα διαβασει ενα κομματι απο ενα βιβλιο του λεο μπουσκαλα αν θυμαμαι καλα, το οποιο ελεγε οτι οι γονεις εφεραν τα παιδια στον κοσμο, αλλα δεν πρεπει να τους στερουν δικαιωματα,ονειρα και ποθους (μεσα σε λογικα πλαισια φυσικα)...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    Το παιδί προς τον πατέρα! (Λέο Μπουσκάλια)


    Όταν σου ζητώ να μ' ακούσεις
    κι εσύ αρχίζεις να δίνεις συμβουλές
    δεν έκανες αυτό που σου ζήτησα.

    Όταν σου ζητώ να μ' ακούσεις

    κι εσύ αρχίζεις να μου λες γιατί
    δε νοιώθω και τόσο ωραία.

    Ποδοπατείς τα αισθήματα μου.


    Όταν σου ζητώ να μ' ακούσεις και νοιώθεις υποχρεωμένος να κάνεις κάτι
    για να λύσεις τα προβλήματα μου,
    δεν με κατάλαβες, όσο κι αν φαίνεται παράξενο.

    Ίσως γι' αυτό η προσευχή
    αποδίδει σε μερικούς ανθρώπους
    επειδή ο Θεός είναι βουβός και δεν προσφέρει συμβουλές
    και δεν προσπαθεί να τακτοποιήσει πράγματα.
    Ο Θεός ακούει μόνο κι εμπιστεύεται εσένα
    να τα βγάλεις πέρα με τον εαυτό σου.

    Γι' αυτό, σε παρακαλώ,
    πρόσεξέ με κι άκουσέ με.
    Κι αν θέλεις να μιλήσεις
    περίμενε μια στιγμή,
    θα 'ρθει η σειρά σου.
    Σου υπόσχομαι να σ' ακούσω κι εγώ προσεκτικά.

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    Αυτό ακριβός έχω σκεφτεί να κάνω..!!και εγώ γερμανία είχα πάει πέρισι για έναν μήνα περίπου και πραγματικά όλα ήταν πολύ φθηνά..οκ όπως λές και εσύ υπάρχουν και πανάκριβες περιοχές και μαγαζία αλλά είναι λογικό..ΜΑΚΑΡΙ να τους πείσω..νομίζω ότι θα είναι ότι καλύτερο για εμένα..άσε που θα με ακολουθήσει και το αγόρι μου γιατί και αυτός θα φύγει..οπότε τι άλλο θέλω???η ζωή μου κρίνεται όχι απο τις χαζές πανελλήνιες αλλά απο 2 ναι...των γονιών μου...αχ παναγία μου..!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Patras ,GR
    Posts
    5
    black fairy μια αποψη κι απο εμενα που μεχρι πριν δυο χρονια ημουν στο πανεπιστημιο...... μην τα υποτιμας τα ελληνικα ιδρυματα, οι περισσοτερες σχολες ΑΕΙ και κυριως ιατρικες κ πολυτεχνικες ειναι βαθμιδες ανωτερες απο αντιστοιχα του εξωτερικου. οι γνωσεις που θα παρεις στις βασικες σου σπουδες ειναι επιπεδου μεταπτυχιακου σε πανεπιστημια του εξωτερικου. σιγουρα υστερουν σε υποδομες αλλα εχουν καρδια κ ψυχη. και στην ιατρικη που θες να πας , γιατι κι εγω σε ιατρικο κλαδο ανηκω, η θεωρια ειναι αυτη που θα σου δωσει τις βασεις για τα παντα κ την πρακτικη την αποκτας κ μ ενα μεταπτυχιακο αργοτερα.... οι γνωσεις που μου εδωσαν οι καθηγητες μου δε συγκρινονται με κανενα πανεπιστημιο του εξωτερικου και το επιπεδο των δικων τους φοιτητων. μην ξεγραφεις τα ελληνικα ιδρυματα κ μια χαρα αναγνωριζονται και στο εξωτερικο κ μας εκτιμουν ιδιαιτερα κ μια χαρα βρισκεις δουλεια κ εξω αν τ αποφασισεις να πας μετα. καλη επιτυχια σε οτι δρομο ακολουθησεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •