ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206

    ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ

    καλησπερα
    θα ηθελα να αναφερετε τις εμπειριες σας στο θεμα δυσκοιλιοτητας απο διαιτες ατκινς - ντουκαν και πως αντιμετωπισατε το προβλημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Εμείς που κάνουμε πρωτεινική διατροφή λόγο χειρουργείου δεν μπορούμε να πούμε? Εγώ προσωπικά μόνο τον πρώτο μήνα είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Οκ δεν μπορώ να πω ότι πάω τουαλέτα όσο συχνά πήγαινα πριν, αλλά ούτε θέμα δυσκοιλιότητας υπάρχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    και φυσικα μπορειτε να πειτε
    εγω μιλαω για πιο σοβαρο προβλημα
    10 μερες τουλαχιστον διαροια με 1 κενωση φυσιολογικη και εδω κ 2 μερες τιποτα
    τρομεροι πονοι και πρωτοφανες φουσκωμα του τυπου εγγυος
    εγω γινει χαλια ψυχολογικα κ σωματικα
    εχω σε μια βδομαδα γαμο και ενω εκανα προσπαθειες τοσο καιρο και εκανα dukan με πολυ καλα αποτελεσματα ,τωρα ξεσπαω καθε μερα με βουλιμικα λογω αγχους...και οσο κ αν προσπαθω στην τουαλετα τιποτα...το απογευμα θ αγορασω κλυσμα δεν παει αλλο,υποφερω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Mηπως η διατροφη αυτη σου εχει κανει κολιτιδα?ετσι μοιαζουν τα συμπτωματα σου,πηγες σε γιατρο?εγω θα σου ελεγα καλυτερα να σε δει γιατρος γιατι μπορει να τα κανεις χειροτερα τα πραγματα
    Εμενα πρωτεινικη διαιτα τυπου ατκινς μου ειχε κανει δυσκοιλιοτητα και την σταματησα.polinaki παιζει ρολο και η ποσοτητα που τρωμε για το πως θα λειτουργησει το εντερο,ειναι διαφορετικα 50γρ. κρεας και μαρουλι και διαφορετικα 150 γρ. κρεας και μαρουλι :wink2: ΟΤαν εκανα ατκινς ετρωγα γαλοπουλα η απαχο ζαμπον για σνακ η εβαζα περισσοτερο κρεας για να γεμισω το πιατο και φυσικα ολα αυτα δεν βοηθανε καθολου στο εντερο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    ωχ αυτο μου λειπε
    και εχουν και ολοι σχεδον στην οικογενεια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    wannabeskinny μηπως το αγχος σου ευθυνεται και για τη δυσκοιλιωτητα οπως και για τα υπερφαγικα? ρωταω γιατι εγω που παντα μια ελαφρια δυσκοιλιοτητα την ειχα και για ενα μικρο χρονικο διαστημα που εκανα ατκινς το προβλημα ειχε επιδεινωθει, τωρα 4 μηνες στην dukan το θεματακι εχει ρυθμιστει τελειως! νομιζω οτι με βοηθησε το πιτουρο βρωμης σε αυτο. αφου το nujol που ειχα για την περιπτωση που χρειαστει ειναι ακομα αθικτο στο ντουλαπι μου. βεβαια οργανισμος απο οργανισμο διαφερει αλλα κατι μου λεει οτι το αγχος ευθυνεται για πολυ περισσοτερα απο οσα του καταλογιζουμε... οποτε αρχικα προσπαθησε να ηρεμησεις και μετα ζητα μια ιατρικη συμβουλη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    εχω και γω το nujol
    την πρωτη φορα εκανα διαροια
    την δευτερα τιποτα....
    το ιδιο και με τα φυλλα σεννας και τα dulcolax

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    στο παρελθον με ειχε συμβουλεψει γιατρος ολα αυτα τα βοηθηματα να τα αποφευγω οσο γινεται και να τα χρησιμοποιω μονο οταν φτασω στο αμην. κι αυτο γιατι το εντερο επαναπαυεται, τεμπελιαζει και περιμενει απο το φαρμακο να κανει την δουλεια. μηπως τελικα αυτο επαθες? οπως και να εχει πιστευω πρεπει να συμβουλευτεις εναν γιατρο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    fusika kai tha paw....pairnw na kleisw radevou

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •