ρατσισμός...:( - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 264
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by karol_E
    Γιατί, όποιοι μας προσβάλλουν όταν είμαστε παχουλές μή νομίζετε ότι θα σταματήσουν όταν θα είμαστε κανονικές!! Κάτι άλλο θα βρουνε!!
    Έχοντας φτάσει πια σε κανονικό μέγεθος - παρόλο που η ζυγαριά δείχνει 65, τα ρούχα μου είναι στο Small - βλέπω πως η κακία, ο φθόνος και οι προσβολές δεν σταματούν.
    Υπάρχουν πολλοί "κακοί" ανάμεσά μας, πχ ο κυριούλης που έπεσε επάνω μου στο τρόλευ και όταν του είπα να πάει πιο πέρα, με είπε αγράμματη που μόλις ήρθα από το χωριό... Δεν θέλησα καν να απαντήσω, γιατί έβλεπα πως ο άνθρωπος ήταν αλλού. Οι γύρω δεν είχαν καταλάβει γιατί έσκουζε, και μόνο αυτός ακουγόταν, οπότε μπορεί κάποιοι από αυτούς να τους έδιναν και δίκιο - απλά δεν με ένοιαζε καθόλου. Αν με πετύχαινε στην πληθωρική μου φάση, σίγουρα αντί για την επαρχιώτικη αγράμματη εμφάνιση θα είχε αντιτάξει τα κιλά μου, και γω θα ήμουν σίγουρη πως όλοι θα συμφωνούσαν μαζί του. Ενώ τώρα μπορώ να καταλάβω πως αυτές οι επιθέσεις γίνονται χωρίς σκέψη και νόημα, απλά για να γίνονται. Σταμάτησαν να με αγγίζουνε και να με πληγώνουνε.
    Τι γίνεται με τις επιθέσεις από τα οικεία πρόσωπα; Εκεί η κατάσταση είναι πιο σοβαρή. Είναι πρόσωπα που περιμένουμε να μας στηρίζουνε, και όμως μας πολεμάνε. Αλλά ακόμη και όταν δεν υπάρχουν τα κιλά, πάντα κάτι έχουμε κάνει στραβό. Τα ρούχα που φοράμε, το μακιγιάζ που βάλαμε, το μαλλί, κάτι θα βρουν να κριτικάρουν - άλλοτε καλοπροαίρετα, άλλοτε με κακία. Αυτοί είμαστε, και αυτοί είναι. Τους δεχόμαστε, μας δέχονται και προχωράμε - ή διαφορετικά φροντίζουμε να χωρίζουν οι δρόμοι μας και είμαστε όλοι ΟΚ!

  2. #167
    Οι δικοί μας αντιδράνε έτσι όπως μας έχουνε μάθει. Μας έχουνε δει στα παχιά και στα αδύνατα, ερωτευμένους, θυμωμένους, κλπ και προσπαθούν να μπήξουν το μαχαίρι όπου ξέρουνε ότι πονάει. Η γνώμη μου είναι πώς δέν το κάνουνε για να σε πονέσουν, αλλά για να δούν αν πονάς ακόμα, αν δηλαδή η άποψή τους περνάει ακόμα πάνω σου και σε επηρεάζει. Είναι ένα παιχνίδι εξουσίας που μοιάζει να μην τελειώνει.

    Μερικές οικογένειες μοιάζουν περισσότερο με ζούγκλα, ή με ρινγκ.. Αυτή είναι η δυναμική τους...
    Ο ρατσισμός εντός οικογένειας μπορεί να πονάει χειρότερα αλλά, ξέρουμε καλά όλοι μας πιστεύω για ποιό λόγο μας μιλάνε έτσι. Απλά δέν το βλέπουμε άμεσα γιατί όπως είναι θέμα συνήθειας γι'αυτούς να μας πληγώνουν είναι εξίσου αυτόματο και σε μάς να πληγωνόμαστε πρώτα, μετά να μουδιάζουμε...ύστερα να θυμώνουμε και στο τέλος να συνειδητοποιούμε...

    Αν αλλάξουμε τον δικό μας ειρμό αντιδράσεων ίσως να καλυτερέψουν και οι τρόποι τους, λέω..

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Χθες βράδυ είχα μια περίεργη εμπειρία(αν δε μου κάνουν πλάκα), δε ξέρω αν γράφω καν στο σωστό τόπικ...

    Πήγα λοιπόν σε ένα σπίτι φίλων όπου θα μαζευόμασταν χαλαρά για κουβεντούλα και καμιά ταινιούλα. Τελικά μαζεύτηκε κόσμος αρκετός και η χαλαρή βραδιά έγινε παρτάκι. Τα άτομα τα ήξερα σχεδόν όλα, άλλους καλύτερα κι άλλους όχι τόσο καλά. Έλαβα πολλά κολακευτικά σχόλια, ειδικά από κόσμο που είχα να δω καιρό το οποίο στην αρχή μου άρεσε αλλά κινδύνευσα να γίνω το επίκεντρο της προσοχής χωρίς να το θέλω αυτό σε καμία περίπτωση.

    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως. Θα εστιάσω σε 2 κορίτσια, άγνωστες μεταξύ τους αλλά γνωστές σε μένα εδώ και χρόνια από κοινές παρέες. Και οι 2 έκαναν(; ) πως δε με γνωρίζουν και με βλέπουν για πρώτη φορά. Αποφάσισα να παίξω το παιχνιδάκι, συστήθηκα με άλλο όνομα και από τη μία έφτασα μέχρι να πάρω και τηλέφωνο:dork:. Λογικά κάποιος αποφάσισε να μου κάνει φάρσα, δεν έχω αλλάξει δα και τόσο ώστε κάποιος να με συναναστρέφεται επί ώρες και να μη καταλάβει ποιός είμαι... but I'll play along, έχει τη πλάκα του όπως και να 'χει... να πω την αλήθεια προτιμώ να είναι πλάκα γιατί αλλιώς πως δικαιολογώ τη συμπεριφορά μου στη κοπελίτσα;

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by filipparas
    Χθες βράδυ είχα μια περίεργη εμπειρία(αν δε μου κάνουν πλάκα), δε ξέρω αν γράφω καν στο σωστό τόπικ...

    Πήγα λοιπόν σε ένα σπίτι φίλων όπου θα μαζευόμασταν χαλαρά για κουβεντούλα και καμιά ταινιούλα. Τελικά μαζεύτηκε κόσμος αρκετός και η χαλαρή βραδιά έγινε παρτάκι. Τα άτομα τα ήξερα σχεδόν όλα, άλλους καλύτερα κι άλλους όχι τόσο καλά. Έλαβα πολλά κολακευτικά σχόλια, ειδικά από κόσμο που είχα να δω καιρό το οποίο στην αρχή μου άρεσε αλλά κινδύνευσα να γίνω το επίκεντρο της προσοχής χωρίς να το θέλω αυτό σε καμία περίπτωση.

    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως. Θα εστιάσω σε 2 κορίτσια, άγνωστες μεταξύ τους αλλά γνωστές σε μένα εδώ και χρόνια από κοινές παρέες. Και οι 2 έκαναν(; ) πως δε με γνωρίζουν και με βλέπουν για πρώτη φορά. Αποφάσισα να παίξω το παιχνιδάκι, συστήθηκα με άλλο όνομα και από τη μία έφτασα μέχρι να πάρω και τηλέφωνο:dork:. Λογικά κάποιος αποφάσισε να μου κάνει φάρσα, δεν έχω αλλάξει δα και τόσο ώστε κάποιος να με συναναστρέφεται επί ώρες και να μη καταλάβει ποιός είμαι... but I'll play along, έχει τη πλάκα του όπως και να 'χει... να πω την αλήθεια προτιμώ να είναι πλάκα γιατί αλλιώς πως δικαιολογώ τη συμπεριφορά μου στη κοπελίτσα;
    χαχααχαχαχ!!! ως δικη σου πλακα γτ νομιζες ότι σου κανει κ εκεινη!!!απλα πες της το απο την αρχη μ'ενα στυλ.... "ελα τωρα ας αφησουμε την πλακα...ξερεις ότι ειμαι ο φιλιππος, αλλα αν θες μπορεις κ να με λες χαϊδευτικα "γιωργο"!!!!!!!!!!"χαχαχα

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Φίλιππε, γιατί δε σκέφτεσαι την πιθανότητα να μη σε γνώρισαν? Ο αριθμός των κιλών που έχασες είναι εντυπωσιακός.
    Γιατί σκέφτεσαι ότι σου έκαναν πλάκα και όχι ότι είδαν μπροστά τους έναν γοητευτικό άντρα?
    Τα κορίτσια ήταν άγνωστες μεταξύ τους, άρα γιατί να πλάθουμε σενάρια περί συνωμοσίας και φάρσας και να μη δούμε μπροστά μας το προφανές? :wink2:
    Υ.Γ. Τηλεφώνησε στην κοπελιά το συντομότερο και let us know!

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    μα ειναι λογικο στα 148 να εμοιαζες αλλος ανθρωπος! και μενα πολυς κοσμος δε με γνωριζει! και μαλιστα ουτε καν στο νησι, μετα απο τοσα χρονια, με περνανε για αγνωστη. εχεις χασει ΠΑΡΑ πολλα κιλα. η προηγουμενη παραμορφωση δεν υφισταται πλεον.
    ειναι πολυ πιθανο να μην εκαναν φαρσα και να την πατησες. ρομπα θα γινεις στο κοριτσι. παρτην τηλ ομως κανονικα, το πολυ πολυ να πεις αυτο που ειπε η κονινα "μπορεις να με λες και γιωργο" αχαχαχαχχαχαχα ΘΕΑ!! :bigsmile:

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Καλά πολύ πλάκα είχε!!!!!!!!!!!!

    Συμφωνώ με konina παααααααααααρε τηλ!!!!!!!!!!!!!!!
    :bouncing::bouncing::bouncing:

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    πωπω, λέτε να ξεφτυλιστώ έτσι; Τότε είναι που θα με πάρει στο δούλεμα όλη η παρέα... το έξυνο πουλί από τη μύτη πιάνεται, λέω να μεταναστεύσω

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by filipparas
    πωπω, λέτε να ξεφτυλιστώ έτσι; Τότε είναι που θα με πάρει στο δούλεμα όλη η παρέα... το έξυνο πουλί από τη μύτη πιάνεται, λέω να μεταναστεύσω
    ελα μωρεεεε...αν τελικα κατσει θα ειναι κ ωραιο στορυ για να θυμασαι τη γνωριμια σας...

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Σχόλια που είχα ακούσει, μου έχουν μείνει κ δεν θα τα ξεχάσω ποτέ!!!

    Καλά δεν ζηλεύεις την αδελφή σου να σδυνατήσεις κ εσύ? (μα καλά την αδελφή μου θα ζηλέψω?)

    Μα τι μάνα είσαι που δεν προσέχεις τη κόρη σου κ εσύ διατήρησε αδύνατη κάνε κάτι!!!!! (αυτό πόνεσε πολύ γιατί η μανούλα μου μ'έχει βοηθήσει πολύ κ είναι δίπλα μου!!)

    Η θεία μου στη μάνα μου πάλι "Δεν σας δίνω το κρεβάτι γιατί άμα κοιμηθεί θα το σπάσει!!!!

    Στο σούπερ μάρκετ" Κάνε στην άκρη χοντρή έκλεισες το δρόμο"!!!!!!!!

    Πως φούσκωσες πάλι έγινες σαν μπαλόνι!!!!!


    Όταν όμως είχα αδυνατίσει όλοι με κοιτάζανε με μισό μάτι, ένιωθα πάνω μου αυτό το έντονο βλέμμα που σε περιεργάζεται από τη κορυφή έως τα νύχια!!!

    Έβγαλα το συμπέρασμα πως τα κομπλεξικά ανθρωπάκια είναι κακεντρεχείς λόγω της κατωτερότητας τους!!!! Αισθάνονται μειονεκτικά κ θέλουν να φανούν ανώτεροι από τους άλλους διότι η καμήλα δεν βλέπει τη καμπούρα της!!!!!

    :yes::yes::yes::yes:

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    [βαζω μια ακυρη απαντηση γτ εν εμφανιζει παλι την τελευταια σελιδα]

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    βρε παιδιά, εμένα με πληγώνει όταν ακούω τέτοια σχόλια (και οχι μονο για εμένα, για τον οποιοδήποτε) από φίλους μου που ξέρω ότι δεν είναι κακεντρεχείς.
    Έχω μια φίλη(μη Ελληνίδα, και πάντα αδύνατη) που ξέρω ότι δεν έχει κακία μέσα της, την ξέρω καλά. Σε εμένα ποτέ δεν είπε κάτι για τα κιλά μου, και με είχε γνωρίσει στα πιο παχιά μου(85-89). Ποτέ δεν με πίκρανε με τον λόγο της σε αντίθεση με κάτι άλλες Ελληνίδες που ίσως θέλοντας να μου πουν να προσέξω με πλήγωναν με τα σχόλιά τους.
    Αλλά πριν κανεναν μήνα σχολίασε μια παχιά κυρία που μας έδινε μια διάλεξη. Ότι "πώς είναι έτσι; βάλε λίγο γυμναστική στη ζωή σου, κάνε κάτι! δεν μπορείς να είσαι έτσι!"
    και μάλλον είμαι πολύ ευαίσθητη, αλλά εμένα με πείραξε! Δεν την είδα την κυρία που έλεγε, αλλά το πήρα και κάπως προσωπικά. Δεν είναι ωραίο να σκέφτεσαι έτσι για τους άλλους, δεν ξέρεις τι κουβαλάει ο άλλος μέσα στην καρδούλα του! Για ποιό λόγο έχει βάλει κάποια κιλά. Δεν είναι μόνο το φαϊ, πόσα άλλα μπορεί να κρύβει ο άλλος μέσα του, πόνο, απόρριψη, κατάθλιψη....
    Ίσως τελικά να μην είναι κακεντρέχεια πάντα, αλλά έλλειψη ευαισθησίας, ειδικά από τους ανθρώπους που ποτέ δεν ήταν παχύσαρκοι. Δεν λέω υπέρβαροι, γιατί το υπέρβαρος μπορεί απλά να έτυχε, να μην προσέχει τη διατροφή του. Αλλά το παχύσαρκος συνήθως οφείλεται σε κπ άλλο, βαθύτερο λόγο.
    Αν δεν έχουν βρεθεί in their shoes, ίσως να μην καταλαβαίνουν...τι να πω. Είναι όμως άσχημο να σχολιάζουν μόνο από αυτό που βλέπουν. Με πληγώνει, για όποιον και να είναι! Το ότι εσύ είσαι τυχερός και είσαι αδύνατος, δεν σημαίνει ότι μπορείς να κρίνεις το πώς είναι ο άλλος!

    Για τους παχείς που αδυνάτισαν και σχολιάζουν τους..τσουπωτούς, δεν το σχολιάζω καν! αυτοι πραγματικά πρέπει να έχουν τεράστια κόμπλεξ και απωθημένα μέσα τους! Δεν μπορεί να ξέρεις τι περνάει ο άλλος και να τον ισοπεδώνεις με τα σχόλιά σου!

    Και να σας πω τι διαπίστωσα; ότι ίσως εσείς που ζείτε στην Ελλάδα, είστε και λίγο τυχεροί από μια άποψη. Διότι υπάρχουν ζουμεροι άνθρωποι γύρω σας. Και λίγο παραπάνω από "ζουμεροί", οπότε το μάτι έχει συνηθίσει.
    Εδώ στο εξωτερικό, είναι πιο ζορικα τα πράγματα, αφού αν είσαι παχύσαρκος είσαι σαν τη μύγα μες στο γάλα. Τουλάχιστον έχουν πολιτισμό και δύσκολα θα σε προσβάλλουν με σχόλια και κακίες. 3 χρόνια τωρα σε 2 χώρες, ποτέ κανείς δεν μου είπε κάτι προσβλητικό για τα κιλά μου στα μούτρα μου!Ξέρετε ποσο περίεργα ένιωθα που όλοι με αποδεχόντουσαν για αυτό που είμαι και όχι για την εμφάνισή μου;;;;;;; Στην Ελλάδα όλο και κάποιος είχε κάτι να πει για να με μειώσει, άσχετα αν η εμφάνιση δεν είχε καμία επίδραση στην απόδοση της δουλειάς μου!!!

    Καποιος ανέφερε ότι υπάρχει ρατσισμός και στη δουλειά. Ναι λοιπόν, υπάρχει! Στην Ελλάδα άκουγα σχόλια και πειράγματα για τα κιλά μου, ενώ μπορεί στη δουλειά να ήμουν καλύτερη από αυτούς! ʼσε που δεν με δυσκόλευαν στο να είμαι ενεργητική, να κινούμαι κλπ. Ήταν άδικο!
    Στο εξωτερικό, ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν πήρε κάποιος αφορμή από τα κιλά μου για να μου πει κάτι για τις ικανότητές μου!

    (μακρηγόρησα πάλι....αλλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου)

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Originally posted by break
    Σχόλια που είχα ακούσει, μου έχουν μείνει κ δεν θα τα ξεχάσω ποτέ!!!

    Καλά δεν ζηλεύεις την αδελφή σου να σδυνατήσεις κ εσύ? (μα καλά την αδελφή μου θα ζηλέψω?)

    Μα τι μάνα είσαι που δεν προσέχεις τη κόρη σου κ εσύ διατήρησε αδύνατη κάνε κάτι!!!!! (αυτό πόνεσε πολύ γιατί η μανούλα μου μ'έχει βοηθήσει πολύ κ είναι δίπλα μου!!)

    Η θεία μου στη μάνα μου πάλι "Δεν σας δίνω το κρεβάτι γιατί άμα κοιμηθεί θα το σπάσει!!!!

    Στο σούπερ μάρκετ" Κάνε στην άκρη χοντρή έκλεισες το δρόμο"!!!!!!!!

    Πως φούσκωσες πάλι έγινες σαν μπαλόνι!!!!!


    Όταν όμως είχα αδυνατίσει όλοι με κοιτάζανε με μισό μάτι, ένιωθα πάνω μου αυτό το έντονο βλέμμα που σε περιεργάζεται από τη κορυφή έως τα νύχια!!!

    Έβγαλα το συμπέρασμα πως τα κομπλεξικά ανθρωπάκια είναι κακεντρεχείς λόγω της κατωτερότητας τους!!!! Αισθάνονται μειονεκτικά κ θέλουν να φανούν ανώτεροι από τους άλλους διότι η καμήλα δεν βλέπει τη καμπούρα της!!!!!

    :yes::yes::yes::yes:

    συμφωνω με break

    τα λενε γιατι ειναι οι ανθρωποι κομπλεξικοι

    μη τους παιρνετε στα σοβαρα

    ειναι ανθρωπακια που τους αρεσει να μειωνουν τον αλλον

    για να αισθανονται καλυτεροι οι ιδιοι.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Η παχυσαρκία είναι μια ανθρώπινη αδυναμία, και επιστρέψτε μου, αναπηρία για πολλούς, η οποία
    πρέπει να αναγνωρίζεται και χρήζει ανάλογης αντιμετώπισης. Όχι ρατσισμού.

    Θυμάμαι ένα σχετικό ντοκιμαντέρ, μιλούσε για ρατσισμό που εμφανίζεται από τις στενές καρέκλες στα μαγαζιά, τις στενές εισόδους, μέχρι τα μικρά νούμερα ρούχων στα μαγαζιά και τη δυσκολία στην εύρεση εργασίας.
    Μου είχε κάνει εντύπωση, πόσα προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσει καθημερινά ένας παχύσαρκος άνθρωπος.

    Θα ήθελα να προσθέσω,
    Όποιος δεν πηγαίνει στην παραλία (στο κλαμπ κλπ) επειδή νιώθει αμήχανα με το σώμα του δεν βιώνει ρατσισμό, βιώνει αισθήματα πόνου, κατάθλιψης.
    Αν δεν μπορεί να ακολουθήσει σε μια αθλητική δραστηριότητα επίσης δεν βιώνει ρατσισμό, βιώνει τα επακόλουθα του μεγάλου βάρους του.

    Όλοι οι απεριποίητοι άνθρωποι μειονεκτούν στο φλερτ, και αυτό δεν έχει να κάνει με τα κιλά. Έχει να κάνει με την αυτοεκτίμηση.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by Destinity22
    λατρευω τη θαλασα κ εχω να κανω μπανιο απτο 2001
    δεν πηγαινω σ εκλαμπ γιατι να κ λατρευω το χορο κ ειμαι πολυ καλη σε αυτο δε χορευω πια
    τα ψωνια δεν αποτελουν ουτε θεμα συζητησης ουτε shopping therapy γιατι δε χωρας σε τιποτα...

    φοβασαι να βγεις απτο σπιτι γιατι πολυ απλα δεν ξερεις απο που θα σουρθει η επομενη κακια βρισια κοροιδια
    οαλ αυτα εχουν διαμορφωσει το χαραχτηρα μου κ το βρισκω πολυ αδικο!
    κ γιαυτους που το εκαναν κ γαι μενα που το επετρεψα
    Να μην το επιτρέπεις λοιπόν!
    Πάντα θα υπάρχουν κακόβουλοι άνθρωποι, αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτοί.

    Και η αλλαγή είναι στα χέρια μας, το ξέρεις αυτό...

    :tumble:

Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •