ρατσισμός...:( - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 18 FirstFirst ... 61415161718 LastLast
Results 226 to 240 of 264
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αχ αυτες οι κορτιζόνες....μας έχουν φάει

  2. #227
    Originally posted by Scarllet_D
    Αχ αυτες οι κορτιζόνες....μας έχουν φάει
    πες το ψέματα! πριν ανοίξει κανείς το στόμα του θα πρέπει να σκέφτεται πως υπάρχουν και άλλοι, κρυφοί παράγοντες, πίσω από τα κιλά ενός ατόμου!

    για παράδειγμα, εγώ έχω θυροειδή! για την ακρίβεια υποθυρεοειδισμό. το ανακάλυψα πριν ενάμιση χρόνο που ξεκίνησα τις προσπάθειες για να αδυνατίσω και δεν έχανα γραμμάριο! για 6 μήνες όχι δεν έχανα, αλλά έπαιρνα κιόλας! Με έβαλε η τότε διαιτολόγος μου να κάνω εξετάσεις για να βλέπαμε τι έπαιζε. Και το βρήκαμε. Άλλαξα 2 χάπια μέχρι να βρω την σωστή δοσολογία. για να βρούμε όμως την σωστή δοσολογία, έπρέπε να περάσουν τουλάχιστον 3 μήνες για να κάνει "δουλειά" το κάθε χάπι. Άρα 6 μήνες που ο οργανισμός μου είχε τρελαθεί και παρόλη την δίαιτα που έκανα εγώ έπαιρνα βάρος. Σύνολο, 4 κιλά το χάπι πάνω, δηλαδή 8 παραπάνω κιλά που έπρεπε να χάσω! τραγικό!

    Δεν έχω παράπονο όμως... ένα χρόνο μετά έχω καταφέρει να χάσω 24 κιλά και πάω γραμμή και γι άλλα!

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Σε ζηλεύω....εγώ έχω 5 μήνες που έχω ξεκινήσει κι έχω χάσει μόνο 10....θα είχα χάσει 15 αλλά επαθα ενα αναφυλακτικο σοκ απο τσιμπημα μέλλισας το καλοκαιρι κι έφαγα μπολικη κορτιζονη...αποτέλεσμα ΚΙ ΑΛΛΗ κατακράτηση υγρών. Κι είχα ήδη κατακρατήσεις απο προηγουμενες κορτιζόνες -_-

  4. #229
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2
    Σήμερα αγανάκτησα τόσο που ναι, πήρα την μεγάλη απόφαση να γίνω μέλος του forum και να εκφράσω το παράπονό μου βρε αδερφέ! Έχω βιώσει και εγώ πολύ έντονα τον ρατσισμό ως άτομο με παραπανίσια κιλά. Επικριτικά βλέμματα, αγένεια, απορρίψεις σε δουλειές,σχόλια τύπου «αγελάδα» και τα λοιπά και τα λοιπά. Είμαι 1,65 και πλέον 73 κιλά. Έχω υπάρξει κατά 20 κιλά βαρύτερη, κιλά τα οποία με κόπο κατάφερα να χάσω. Τώρα προσπαθώ σιγά σιγά να χάσω και τα υπόλοιπα, αλλά δυστυχώς με πολλές αυξομειώσεις και κρίσεις ανορεξίας και βουλιμίας. Αλλά για να μην ξεφύγω απʼτο θέμα, στην προσπάθειά μου να αυξήσω την σωματική άσκηση επέλεξα το ποδήλατο. Τις δύο τελευταίες μέρες λοιπόν που το πήρα και μάλιστα βραδινές ώρες για να μην έχει τόση κίνηση μου έτυχαν δύο περιστατικά που πραγματικά με έριξαν πολύ. Την μία περνώντας από μία παρέα πιτσιρικάδων φωνάζει ο ένας «Δίαιτα φακλάνα!» και την άλλη προσπερνώντας δύο ζευγαράκια λέει ο ένας «Ε, ρε πατσάς!». Και ξέρω ότι δεν πρέπει να δίνω σημασία, αλλά με πήρε τελείως από κάτω. Και αντί να με πεισμώνει η όλη φάση,με κάνει να θέλω να πλακωθώ στο φαΐ. Γενικά το θεωρώ απαράδεκτο να γίνεται τόσο προσβλητικός κάποιος. Και η συχνότητα των περιστατικών με έχει κάνει να μην θέλω να βγω απʼτο σπίτι.

  5. #230
    μα αν είσαι 73 και 165 είσαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος.
    δν μπορώ να καταλάβω γιατί εκφράστηκαν έτσι αυτοί οι μαλάκες

    να μην πλακωθείς στο φαί ,την επόμενη φορά να κατέβεις από το ποδήλατο να πλακώσεις αυτούς.

    οι άνθρωποι ξέρουν να είναι πολύ αυστηροί με τους άλλους αλλά με τον εαυτό τους καθόλου.
    ξύλο μόνο΄.είμαι υπέρ της βίας όπου δν πίπτει λόγος:roll::roll::cul:

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Σία, είναι να τρελάινεσαι με κάτι τέτοια.
    Τελικά οι άφαγοι κι οι αγάμητοι άνθρωποι είναι κι αγενείς.
    Ά στερητικό!

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by SweetSia
    Και ξέρω ότι δεν πρέπει να δίνω σημασία, αλλά με πήρε τελείως από κάτω. Και αντί να με πεισμώνει η όλη φάση,με κάνει να θέλω να πλακωθώ στο φαΐ. Γενικά το θεωρώ απαράδεκτο να γίνεται τόσο προσβλητικός κάποιος. Και η συχνότητα των περιστατικών με έχει κάνει να μην θέλω να βγω απʼτο σπίτι.
    Ακριβώς αυτό είναι το "μυστικό" των κιλών. Ενώ οι "αδύνατοι" όταν νευριάζουν ξεχνούν να φάνε, οι "γεματούληδες" όταν έχουν νεύρα ξεσπούν στο φαϊ, χάνεται ο κοινωνικός κύκλος, έρχεται η απομόνωση και η κατάθλιψη, και όλο αυτό οδηγεί σε έναν όλο και πιο στενό φαύλο κύκλο. Η όλη προσπάθεια είναι στο να σπάσουμε και να ξεφύγουμε από αυτό τον κύκλο. Δύσκολο ναι, ακατόρθωτο όχι.
    Όσο για τις παρατηρήσεις, αυτές πάντα θα υπάρχουν - άλλοτε θα είσαι κοντός, άλλοτε μικρός, άλλοτε γέρος, άλλοτε απλώς αλλιώτικος. Το αν τις χαρακτηρίσουμε "προσβολές" και "ρατσισμό" ή απλά κακόβουλη επίθεση από άτομα χωρίς στοιχειώδη σκέψη είναι θέμα οπτικής. Αλλάζοντας την οπτική γωνία βλέπουμε ότι ο κόσμος αντί να ασχολείται με την δική του καμπούρα ( τα δικά του προβλήματα), προτιμά να σχολιάζει την καμπούρα του άλλου, τους έρχεται πιο εύκολο. Προσωπικά, προτιμώ να τους λυπάμαι και όχι να τους παίρνω σοβαρά.

  8. #233
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2
    Originally posted by ζηλιαρομπομπίκα

    ξύλο μόνο΄.είμαι υπέρ της βίας όπου δν πίπτει λόγος:roll::roll::cul:
    Χαχαχαχαχα! Θα αρχίσω πολεμικές τέχνες μου φαίνεται…

    Είναι αυτό ακριβώς που λες Άννα, φαύλος κύκλος. Ώρες πάλευα μέσα μου να κρατηθώ να μην φάω. Και ευτυχώς που ήταν αργά και είχαν κλείσει όλα, γιατί δεν την γλίτωνα την πάστα!

    Ναʼστε καλά βρε παιδιά, γιατί με τις απαντήσεις σας ένιωσα καλύτερα! Δυστυχώς είναι στη φύση του ανθρώπου να κρίνει το διαφορετικό, αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται ευγένεια και στοιχειώδεις τρόποι. Σκέψου ό,τι θέλεις για εμένα, δεν με νοιάζει αλλά φέρσου όπως θα ήθελες να σου φερθούν. Ανθρώπινα!

  9. #234
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    10
    Δεν υπάρχει ρατσισμός τύπου "Στείλτε όλους τους χοντρούς στη Μακρόνησο"και τέτοια.

    Απλώς υπάρχει μια κακεντρέχεια από κάποιους, που έτσι κι αλλιώς είναι ηλίθιοι, οπότε τι να ασχοληθεί κανείς.

    Ότι ενοχλεί, είναι το μόνο σίγουρο.

    Οπότε ο καθένας λαμβάνει τα μέτρα του.

    Όσα μέτρα πάντως κι αν λάβει κάποιος, αυτό θα το βρίσκει πάντα μπροστά του (τουλάχιστον στον στενό του κύκλο) , ακόμη κι αν αδυνατίσει.

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    ναι και πιο συχνα ειναι εμεσος ρατσισμος!για παραδειγμα ναι οντως εισαι σε μια παρεα σου μιλανε καλα και λοιπα..ομως νιωθεις αναπληρωματικη.βλεπεις κοπελες απιστευτα αδυνατες να λενε μπροστα σου αχ ειμαι πολυ χοντρη και ειναι μροστα σε ενα ατομο με παραπανωκιλα..νιωθεις οτι οι αλλοι σε δεχονται απο οικτο και μονο και με το πρωτο πραγμα που θα πεις μπορουν απλως να σε βγαλουν απο τη παρεα ετσι απλα..και ετσι πρεπει παντα να συμφωνεις παντα να εισαι καλη παντα να σε αντιμετωπιζουν σαν σκυλακι..πραγματικα δεν μου εχουν πει πολλοι για τα κιλα μου αλλα θα το προτιμουσα απο αυτο που γινεται τωρα..ειναι η αισθηση οτι οι αλλοι ειναι ανωτεροι...

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ακόμη και αν αδυνατίσουμε..
    Πάντα θα βρίσκουμε τους ρατσιστές του είδους μπροστά μας..
    Μία είναι η αντιμετώπιση: Αδιαφορία ως προς αυτούς και ενδιαφέρον για μας τους ίδιους. Μπορεί να ακούγεται κλισέ, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό, αν εφαρμοστεί.

    Τι μας νοιάζει Missmary για το αν οι ήδη αδύνατοι παραπονούνται για τα δήθεν περιττά κιλά τους; Για τους ίδιους μπορεί όντως τα δύο τρία κιλά που τους περισσεύουν να τους δυσκολεύουν τη ζωή. Τόσο, όσο για τους υπόλοιπους, τα είκοσι, τριάντα και βάλε. Στις παρέες δεν είμαστε επειδή μας κρατούν κάποιοι λόγω του ότι είμαστε καλές και αρεστές. Ανεξαρτήτως κιλών. Πες την άποψή σου ανοιχτά, αν αυτό θέλεις να κάνεις. Φώναξε. Αν αυτό σε απεμπολήσει από την παρέα, αυτό δεν θα γίνει εξαιτίας των κιλών σου, πίστεψέ με! Μπορεί να εκδιωχθείς εξαιτίας της ευθύτητας του λόγου σου, της αντίθεσής σου με το πιστεύω των πολλών..

    Αλλά λόγω των κιλών σου όχι! Η εποχή μας δε χαρακτηρίζεται από οίκτο. Άρα μην το ξαναπείς. Στις παρέες δε βρίσκεσαι επειδή κάποιοι σε λυπούνται, αλλά επειδή κάποιοι σε γουστάρουν, άσχετα με το πόσα κιλά ζυγίζεις.

  12. #237
    missmary οι άλλοι σου φέρονται πάντα ανάλογα με αυτό που τους δίνεις εσύ. ανάλογα δηλαδή με αυτό που ζητάς να σου φέρονται. εντάξει υπάρχουν κ οι μαλάκες που θέλουν να κάνουν όλο τον κόσμο να νιώθει κατώτερο επειδή οι ίδιοι νιώθουν έτσι ,αλλά όταν μιλάμε για φίλους δν πιστεύω οτι υπάρχει ρατσισμός ούτε καν έμμεσος.
    έχεις σκεφτεί οτι μπορεί κ να σε βολεύουν τα παραπάνω κιλά για να εισπράττεις όλη αυτή την συμπεριφορά?μήπως φοβάσαι να έρθεις στην θέση της αδύνατης κοπέλας στην παρέα?

    επίσης δν θα σε βγάλουν από την παρέα αν αρχίσεις να έχεις άποψη, ίσα ίσα θα σε υπολογίζουν κ πιο πολύ.
    από δικιά μου πρόσφατη εμπειρία,που πάντα πίστευα οτι η γνώμη μου δν θα ακουστεί ή οτι άμα την επιβάλω θα με πουν γκρινιάρα ή θα με κάνουν πέρα,διαπίστωσα οτι τελικά κατέληξα να τα αποφασίζω όλα εγώ, δηλαδή από συμπληρωματική της παρέας κατέληξα αρχηγάρα. κ δν έχασα γραμμάριο για να το πετύχω αυτό. το θέμα μου είναι οτι με βόλευε να είμαι στον πάγκο γιατί βαριόμουνα.κ τώρα βαριέμαι δηλαδή αλλά θα είναι με επίγνωση να βάλω τον εαυτό μου στον πάγκο κ όχι έλειψη αυτοπεποίθησης.

    τώρα ίσως λίγο φλυαρώ παραπάνω, είναι που είναι πρωί κ δν έχουμε δουλειά αλλά θέλω να σου πω κ άλλο ένα παράδειγμα. πάντα έλεγα οτι δν με υπολογίζουν είμαι αόρατη γιατί η ταδε φίλη μου τραβάει όλα τα βλέμματα κ εγώ είμαι ένα ταπεινό..
    που λες την ρώτησα την ίδια κ μου έδωσε συμβουλές όπως κ μου έδειξε τι κάνω λάθος.μου λέει "αφού βαριέσαι κ την πόζα κ το εφέ πως θες να τραβήξεις την προσοχή?". που λες λοιπόν, θέλει να καταβάλεις πολύ κούραση για να μιλάς πάντα, πάντα να βρίσκεις κάτι να πεις,, να δείχνεις ενδιαφέρον στον άσχετο,να μην κάνεις πικρό χιουμοράκι σε όποιον λέει βλακείες, να μιλάς πολύ για τον εαυτό σου πάντα με καλά λόγια κ όχι με αυτοσαρκασμό κτλ κτλ.επίσης είναι πολύ κουραστικό να είσαι το κέντρο της προσοχής.
    αυτό λοιπόν που μετράει είναι να είμαστε καλά με τον εαυτό μας κ να διαλέγουμε εμείς τι ρόλο θα παίζουμε στην παρέα κ στον κοινωνικό περίγυρο κ μετά να νιώθουμε άνετα με αυτόν τον ρόλο. είτε λοιπόν θες να σαι στο επικεντρο είτε στα μετόπισθεν κανόνισε να είσαι καλά με τον εαυτό σου.

  13. #238
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by Ava
    Ακόμη και αν αδυνατίσουμε..
    Πάντα θα βρίσκουμε τους ρατσιστές του είδους μπροστά μας..
    Μία είναι η αντιμετώπιση: Αδιαφορία ως προς αυτούς και ενδιαφέρον για μας τους ίδιους. Μπορεί να ακούγεται κλισέ, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό, αν εφαρμοστεί.

    Τι μας νοιάζει Missmary για το αν οι ήδη αδύνατοι παραπονούνται για τα δήθεν περιττά κιλά τους; Για τους ίδιους μπορεί όντως τα δύο τρία κιλά που τους περισσεύουν να τους δυσκολεύουν τη ζωή. Τόσο, όσο για τους υπόλοιπους, τα είκοσι, τριάντα και βάλε. Στις παρέες δεν είμαστε επειδή μας κρατούν κάποιοι λόγω του ότι είμαστε καλές και αρεστές. Ανεξαρτήτως κιλών. Πες την άποψή σου ανοιχτά, αν αυτό θέλεις να κάνεις. Φώναξε. Αν αυτό σε απεμπολήσει από την παρέα, αυτό δεν θα γίνει εξαιτίας των κιλών σου, πίστεψέ με! Μπορεί να εκδιωχθείς εξαιτίας της ευθύτητας του λόγου σου, της αντίθεσής σου με το πιστεύω των πολλών..

    Αλλά λόγω των κιλών σου όχι! Η εποχή μας δε χαρακτηρίζεται από οίκτο. Άρα μην το ξαναπείς. Στις παρέες δε βρίσκεσαι επειδή κάποιοι σε λυπούνται, αλλά επειδή κάποιοι σε γουστάρουν, άσχετα με το πόσα κιλά ζυγίζεις.
    συμφωνω και εχεις δικιο ισως δεν εξεφρασα καλα αυτο που ηθελα να πω

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    μανταμ σου σου συμφωνω αλλα εχω ενα προβλημα εχω τοση ανασφαλεια που ακομη και να πω κατι καλο μετα λεω ενα οχι ρε και τα καταστρεφω ολα...και γιατι αυτο?γιατι υποβιβαζω τον ευατο μου επειδη δεν πιστευω οτι αυτο που λεω το εννοω..θελει πολλη προσπαθει για να καταφερεις να βρεις τη χαμενη σου αυτοπεποιθηση και αυτο πρεπει να γινει πριν χασεις τα κιλα γιατι αν δεν αγαπουσες τον ευατο σου πριν δεν θα τον αγαπας και μετα... παντως ευχαριστω για τις συμβουλες!!:bouncy:

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Παιδιά το θέμα του ρατσισμού θα το συναντάμε μπροστά μας ανεξαρτητων κιλών. Ειδικά όταν μας έχουν συνηθισει ως τους χοντρούς της παρέας και αυτο ξαφνικά αλλάζει εκεί να δεις ρατσισμό....προσωπικά το βίωσα αυτό και το βιώνω ακόμα απο άτομα που δεν το περίμενα. Τους χαλάει βλέπεις να βλέπουν την αυτοπεποιθηση σου να ανεβαινει και να νιωθεις ευτυχισμενος γιατι πολύ απλά αυτοί δεν έχουν κάτι ανάλογα να χαρούν και ξεσπάνε σε σένα προσπαθωντας να σε μειώσουν για να φανούν ανώτεροι. Η πραγματικοί φιλοι είναι δυσκολο να βρεθούν όπως και οι πραγμτικές παρέες. Και δεν είναι μόνο λάθοι των άλλων αλλά και δικά μας. Όπως είπε κι η Μανταμ εξάλλου θέλει κόπο για να γίνουμε αυτό που θέλουμε να ειμαστε.....

Page 16 of 18 FirstFirst ... 61415161718 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •