ρατσισμός...:( - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 256 to 264 of 264
  1. #256
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    23
    Τι να πουμε και εμεις οι ανορεκτικοι απο ρατσισμο. Οντας 6 χρονια ανορεκτικη κατανοωω και εσας τους υπερβαρους, στο θεμα του ρατσισμου τουλαχιστον.Ο κοσμος κρινει καποιον αυστηρα και μονο απο την εμφανιση και απο τις συνηθειες του ειδικα και κυριως απεναντι στο φαγητο.Δεν καταλαβαινει πραγματικα τον αλλον, τι συμβαινει μεσα στη ψυχη του και αντιδρα ετσι αοενανρι στο φαγητο.Ειτε το σιχαινεται και θελει διακαως να το βγαλλει απο τη ζωη του, οπως κανω εγω,ειτε το λατρευει και θελει γεματη τη ζωη του με αυτο,οπως συμβαινει στη περιπτωση σας.Κοιταξτε να μην σας νοιαζει η γνωμη των αλλων αλλα απλα και μονο τα θελω σας. Εγω π.χ ειμαι αυτη τη στιγμη 1.62 και 40 κιλα για εμενα ειμαι χοντρη- τσουπωτη. Για τους αλλους ισως και για εσας θεωρουμαι αδυνατη..εγω ομως δεν το βλεπω και θελω να χασω 7 κιλα γιατι για εμενα οταν εχεις ΒΜΙ κατω απο 14 εισαι αδυνατη. Οχι τωρα που ειμαι στο 15. Ειμαι σιγουρη πως ολοι σας θα με θεωρησετε η ηδη με θεωρειται τρελη, ομως θελω να σας δωσω με τη σειρα μου μια συμβουλη, να φτιαξετε (εχετε)το κορμι σας οπως εσας σας αρεσει και θελετε οχι οπως σας θελουν οι αλλοι.Η ζωη ειναι δικη σας και οι επιλογες της επισης..💗

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Τι έχετε να πείτε για ρατσισμό και γιατρούς; Σκεφτόμουν το εξής αυτές τις μέρες: όλα αυτά τα χρόνια έχω αντιμετωπίσει διάφορα θέματα υγείας που είχαν να κάνουν με το βάρος μου. Πέτρες στη χολή, αγγειακά, μυοσκελετικά (αχ αυτά τα μυοσκελετικά) κλπ. Ήταν νομίζω ελάχιστες οι φορές που οι γιατροί που πήγα αντιμετώπισαν το θέμα ψυχρά και επαγγελματικά. Πάντα είχαν την τάση να με ρωτήσουν ποσα κιλά είμαι (χωρίς να με βάλουν πάντα στη διαδικασία του ζυγισματος οπότε εκεί λες οκ είναι μέρος της εξέτασης) λες και τα 120κάτι ή τα 130κάτι δεν είναι κιλά τα οποία φαίνονται ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. πρεπει να σε βάλει ο άλλος στην διαδικασία να του το πεις. Έχω λάβει πάρα πολλές φορές βλέμματα υποτιμητικά από γιατρούς όταν είπα κάτι του στυλ "ναι αλλά κάνω δίαιτα αυτόν τον καιρό". Πολλές φορές ο γιατρός επίσης (παθολόγος , ορθοπεδικός ή οτιδήποτε) έχει προσπαθήσει να μου κάνει τον ψυχολόγο και να καταλάβει γιατί τρώω ή "γιατί το κάνω αυτό στον εαυτό μου". Γενικά ρε παιδιά είναι τόσο δυσκολο ένας γιατρος να παραμείνει ουδέτερος απέναντι στο θέμα του βάρους του ασθενή που έχει απέναντί του; Το τονίζω, όχι να μην ασχοληθεί! Ούτε να μην τονίσει στον ασθενή ότι το βάρος του είναι πρόβλημα φυσικά. Αλλά κακά τα ψέματα πολλοί γιατροί κρατάνε στάση υποτιμητική. Προσωπικά έχω φτάσει να φοβάμαι να πάω σε γιατρό γιατί "θα τα ακούσω". Μα τι είναι ρε μπαμπουλες; η είναι εκεί για να βοηθήσουν; Μόνη εξαίρεση σε όλο αυτό και πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ που βρήκα αυτόν τον άνθρωπο είναι ο ενδοκρινολόγος μου (δεν θα πω τα στοιχεια του δημόσια). Πήγα πρώτη φορά πέρσυ πάλι με τον φόβο ότι "πωωωω τι θα ακούσω τώρα γαμώτο" ... και ο άνθρωπος με δέχτηκε μια χαρά χαμογελαστός. Με εξέτασε, είδε τις εξετάσεις μου, άκουσε αυτά που ήθελα να του πω και αφού με συμβούλεψε σε κάποια πράματα με άκρως επαγγελμτικό τρόπο, η τελευταία του φράση ήταν "μην ανησυχείς, είσαι νέα και όμορφη και πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα" . Αληλουια! Πρώτα φορά έφυγε από γιατρό και χαμογελούσα! Αλλά αν εξαιρέσουμε αυτόν τον κύριο κατα τα άλλα βάσει των περισσότερων άλλων εμπειριών μου με γιατρούς έχω καταλήξει να έχω χρόνιους πόνους (και μάλιστα αρκετά έντονους τελευταία) σε μέση και πλάτη και να φοβάμαι να πάω σε ορθοπεδικο για το κραξίδι που θα ακούσω κατα πάσα πιθανότητα... πείτε μου, τα σκεύτομαι μόνο εγώ αυτά;

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Στελλού καλησπέρα. Welcome back

    Εγώ δε νομίζω πως είναι θέμα ρατσισμού, αλλά απότομου τρόπου στη συμπεριφορά.
    Ο ενδοκρινολόγος που πηγαίνω τα τελευταία χρόνια με ζυγίζει κάθε φορά, και πάντα επισημαίνει
    με κοφτό και άσχημο ύφος: "Πάχυνες." Δε μου δίνει περιθώρια να δικαιολογηθώ, όχι ότι θέλω κιόλας.
    Το ξέρουμε και οι δυο πως πρέπει να προσέχω.

    Η συμβουλή μου είναι να μην το υπεραναλύεις, τα κιλά φέρνουν προβλήματα, και οι γιατροί οφείλουν να το τονίζουν.
    Άσχετα που ο καθένας έχει τον τρόπο του.

    Επίσης, και αυτό στο γράφω με κάθε συμπάθεια, μην περιμένεις φιλοφρονήσεις για να νιώσεις καλύτερα ή να ανακουφιστείς.
    Ο αγώνας κατάκτησης υγείας αλλά και αυτοπεποίθησης είναι δικός σου. Κανένας άλλος δεν πρέπει να έχει τη δύναμη να το αλλάξει αυτό
    κάνοντας θετικά ή αρνητικά σχόλια.

    Εννοείται να πας σύντομα στον ορθοπεδικό!

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Γεια σου blossom! Ευχαριστω για την απαντηση! Ενταξει, ισως ημουν υπερβολικη να μιλησω για ρατσισμο, τουλαχιστον οχι σε ολες τις περιπτωσεις. Μα το θεμα δεν ειναι η δικαιολογια. Για να πας στον γιατρο σημαινει οτι αναγνωριζεις το προβλημα και ζητας βοηθεια. Δεν νομιζω λοιπον οτι βοηθαει το να γινεται κανεις επικριτικος ή αποτομος οταν ηδη δεν νιωθεις και υπεροχα για την κατασταση ως εχει. Εχεις τον πονο σου,εχεις και τον αλλο να σε κοιταει περιεργα. Για μενα τουλαχιστον τετοιες συμπεριφορες λςιτουργουν αποτρεπτικα συνηθως, χωρις να σημαινει αυτο οτι θελω να μου χαιδευουν τα αυτια, δεν ειμαι τετοιος τυπος. Και ναι νομιζω επιβαλλεται να παω σε ορθοπεδικο αν και σημερα ειμαι καλυτερα...

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Μερικοί είναι απότομοι έως και αγενείς - ε, καλά, αυτό το συναντάμε σε όλους τους ανθρώπους!
    Κάποιοι θεωρούν ότι έτσι θα σε...ταρακουνήσουν.

    Τουλάχιστον, έχουμε περιθώρια επιλογής.
    Ή μάλλον έχεις, εγώ δυστυχώς τελευταία εξαρτώμαι από τα δημόσια νοσοκομεία. :lol:

  6. #261
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    5
    Διάβασα αρκετές από τις αναρτήσεις σας, πιο παλιές και πιο πρόσφατες. Πάνω κάτω, οι περισσοτεροι/ες συμφωνείτε, είμαι στο Βουκουρέστι σε ένα ταξίδι αναψυχής -με DreamTrips- και ψάχνοντας για την παχυσαρκία και γενικα για τα προβλήματα βάρους, σας βρήκα. Και εγώ πάνω κάτω τα ίδια θα πω. Υπάρχει ρατσισμός προς τους παχύσαρκους ανθρώπους, όπως επίσης και προς τους ανορεκτικούς, όπως επίσης και σε ότι «ξενίζει» στο μέσο νεοέλληνα. Αυτό -όσο δύσκολο κι αν είναι- δεν πρέπει να μας πτοεί και να μας στεναχωρεί σε σημείο ντροπής. Ντροπή θα έπρεπε να αισθάνονται όσοι/ες κρίνουν τους άλλους χωρίς να τους ξέρουν, απλώς για την εμφάνιση τους. Όσο αφορά τους γιατρούς, μπορεί να το λένε για καλό μας, αλλά μεταξύ μας και λίγο ευγενεια δε θα έβλαπτε. Εγώ όταν μου μιλάνε οι αλλοι ευγενικά, τους ακούω πολύ περισσότερο.
    Α, και καλώς σας βρήκα!

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by liana12345 View Post
    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
    Θέλω να θέσω το εξής ρώτημα:
    Πιστεύετε πως υπάρχει αληθινός ρατσισμός στα άτομα με παραπάνω κιλά?
    Ρατσισμός όσον αφορά τις σχέσεις, την ανεύρεση εργασίας ακόμη και τη φιλία?
    ναι υπαρχει σε ολους τους τομεις κ μονο που αναπνεεις σε κοιτανε με μισο ματι

  8. #263
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πολυ ενδιαφερον ολα τα παραπανω, κι σεβαστα! ομως, λυπαμαι αλλα ειναι ΑΚΥΡΟ!! ο λογος ειναι οτι δεν μπορει να υπαρχει ρατσισμος σε κατις που δεν ειναι εκ γενετης, σε κατις που το ελεγχεις!!
    Πως μπορει να συγκρινετε τις κοντες? η τις ψυλες? αυτες οτι κι να κανουν ετσι θα ειναι!! Ρατσισμος μπορει να υπαρχει σε ανθρωπους με αναπηριες, ειδικες αναγκες ανθρωπων!
    Υπαρχουν και υπερβαροι οπου ειναι εξ αναπιριας, δλδη εχουν σοβαρο προβλημα υγειας,αλλα φανταζομαι εχετε διαβασει πως ειναι περι τν 1/1000 υπερβαρους, οι υπολοιποι ειναι επυλογη τους!!
    Τωρα στο αν φερομαστε κομπλεξικα, η ρατσιστικα σε οσους κατα επυλογη τους ειναι υπερβαροι , εκει παλυς ειναι λαθος της κοινωνιας οπου αντιμετοπιζει οσους ειναι χοντροι!
    Δυστυχως ομως αν υπαρχει στη κουβεντα μας κανενας κ.λειτουργος θα σας πει οτι ο ρατσισμος στους χοντρους ηταν ενα κοινωνικο αντανακλαστηκο των πρωτων ανθρωπων, λογο του οτι καθε κοινωνικο συνολο επιδιοκε τα ατομα οπου το συναθριζουν να ειναι οσο το δυνατων πιο κοντα στις απετουμενες αναλογιες του σωματος!! ο λογος ειναι προφανες, διοτις επρεπε να ειναι το κορμι του καθε ενος καταλληλο για να μπορει να τρεξει, να παλεψει, να μετακινηθει κ.α.
    Βεβαια πλεον ζουμε σε αλλη εποχη ¨), ομως ολοι γνωριζουμε πως εχουν μεινει στους ανθρωπους πολλα στο υποσυνειδητο, υπαρχουν τετοιες αφθορμητες σκεψεις οπου ειναι αντανακλαστικες! καποια μερα ισως κι αυτες αλλαξουν, οπως εχουμε αλλαξει πολλα απο τωτες που ζουσαμε σε σπηλιες! απο τωτες οπου η πιο ομορφη γυναικα πηγαινε με τον πιο ομορφο και πιο δυνατο του χωριου, της αγελης ! για να κανουν τα οσων το δυνατων πιο τελεια τεκνα! Ετσι υπηρξαν οι πρωτοι βασηλεις, αλλα δυστυχως καπως ετσι υπηρξαν και το 1939 (αν δε καμω λαθος την χρονια) τα πρωτα τεκνα της "αριας φυλης"

  9. #264
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    18
    Κανεις μεγαλο λαθος αγαπητη,σε ποσες γυναικες αρεσουν οι παχουλοι?σε απειροελαχιστες,σπανια καποια γυναικα να δει τον εσωτερικο κοσμο καποιου αντρα.Εκτος αν εχει μεγαλο πορτοφολι.....Οτι γραφεις για τους αντρες ισχυει και για τις γυναικες.

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •