ρατσισμός...:( - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast
Results 241 to 255 of 264
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Έχω ακούσει άπειρες χοντράδες. Σιωπούσα, γιατί δεν έχει νόημα να συνετίσεις αγενή άτομα. Μάλιστα χαιρόμουν που λεγόταν όλα παρουσία μου. Φυσικά ειπώθηκαν πολλά και πίσω από την πλάτη μου, αλλά χαίρομαι που δεν τα έμαθα ποτέ και απέφυγα να πληγωθώ επιπλέον. Έχεις το πρόβλημά σου, δε χρειάζεται και μία ακόμη πληγή.

    Μου αρέσει να βλέπω πάντα την καλή πλευρά των πραγμάτων. Η ρατσιστική έκφραση είναι ένας αλάνθαστος τρόπος να ξεχωρίσεις τους πραγματικά δικούς σου ανθρώπους. Ποιοι θα σε προσεγγίσουν με ενδιαφέρον, να σε ρωτήσουν τι σου συνέβη βρε παιδί μου, ποιοι θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν με όποιο μέσο διαθέτουν, ποιοι θα σου μιλήσουν με αγάπη αληθινή και τέλος ποιοι θα σταθούν δίπλα σου για να σε επικρίνουν και να το παίξουν κριτές ή απλά για να σε κουτσομπολέψουν.

    Ακόμη αισθάνομαι ευγνωμοσύνη για κάποιους ξεχωριστούς φίλους που είδα ξαφνικά, μετά από χρόνια, οι οποίοι δεν ήξεραν πως στο μεταξύ είχα διπλασιάσει το βάρος μου από τότε που είχαν να με δουν. Ένιωσα τα χέρια τους να με αγκαλιάζουν με αγάπη. Αυτά τα χέρια που άλλοτε τυλίγονταν γύρω μου και ξαφνικά απλά με αγκάλιασαν. Κατάλαβα την προσπάθεια που κατέβαλαν να με κοιτούν στα μάτια και να πάρουν το έκπληκτο βλέμμα τους από το σώμα μου. Ανυπομονώ να τους ξαναδώ. Θέλω να πανηγυρίσουμε μαζί για το νέο μου εαυτό, που προσεγγίζει πλέον τον αρχικό. Γιατί το ξέρω πως θα χαρούν μαζί μου.

    Κάθε κακό κρύβει από πίσω του κάτι καλό. Λίγο είναι να είσαι σε θέση να ξεχωρίζεις τις προθέσεις των ανθρώπων;

  2. #242
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Όχι δεν είναι λίγο, αλλά τι να το κάνεις όταν αυτές οι διαθέσεις δεν σου κάνουν; :/

  3. #243
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Τότε κλείνεις τα μάτια και προχωράς. Δεν σου κάνουν και οι άνθρωποι.

    Και δεν είμαι αφοριστική. Προβλέπω μόνο και ξέρω πως αυτοί που διάκεινται αρνητικά απέναντί σου σε μία κρίσιμη καμπή της ζωής σου, θα το ξανακάνουν. Και δεν το θέλεις αυτό. Η ζωή μας είναι μικρή και γι' αυτό πολύτιμη. Δεν την αναλώνουμε με το να ασχολούμαστε με τον καθένα.

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μιλώ για τα ευκαιριακά κιλά, ας το διευκρινίσω αυτό. Πήρα βάρος σε κάποια φάση της ζωής μου, που θέλω να ξεχάσω. Βολεύτηκα στην πορεία και τα διατήρησα για αρκετά χρόνια.

    Δεν ξέρω πώς είναι να ήσουν πάντα με παραπανίσια κιλά. Ξέρω μόνο το "κούκου" σε ανθρώπους που σε ήξεραν πενήντα κάτι κιλά και ξαφνικά βλέπουν μπροστά τους μία βαρύτατη κοπέλα.

    Η απάντησή μου θα ήταν διαφορετική, αν μιλούσαμε για ανθρώπους που σε ξέρουν μία ζωή με τα κιλά σου.

  5. #245
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Στην ίδια μοίρα είμαστε, κι εγώ τα πήρα κάποια στιγμή και τα κράτησα για μια πενταετία, τώρα τα ξαναδιώχνω :P Οποτε ούτε εγώ ξέρω πως είναι να είσαι μια ζωή έτσι....

  6. #246
    θελω να μπω και εγω σε αυτο το θεμα.να πω την δικη μου εμπειρια ρατσισμου και ασχημης συμπεριφορας .ποτε δεν με ειχε ενοχλησει κανενας γι'αυτο το θεμα απο την αρχη της εφηβειας που αρχισα να παχαινω μεχρι και πριν 3 χρονια (ειμαι 35 πλεον )που παντρευτηκα.αρχισαν με τα εγω σε αγαπαω οπως εισαι (ξαδελφες)και εφτασαν στο δεν μοιαζεις καθολου στον αδελφο σου ,εσυ εισαι χοντρη εισαι ασχημη αυτος ειναι ομορφοπαιδο ψηλος και αδυνατος (πεθερα,θεια και γιαγια (ζει ακομα η καργια )).γενικα οταν συναντιομασταν τυχαια αναφερονταν σε χοντρες που ειναι σκατα χαλια και ασχημες (δικοι τους χαρακτηρισμοι).με εκαναν κουρελι .ευτυχως επειδη δεν πανε καλα στα μυαλα τους μας τσακωθηκαν μια μερα και απο τοτε απαλαχτηκα απο θεια και γιαγια τουλαχιστον .η πεθερα εκει ..να μου λεει οτι ειμαι χαλια ,τα μαλλια μου ειναι σκατα και να μου πιεζει τους γοφους προς τα μεσα να για να δει οπως λεει πως θα ειμαι αδυνατη.και το γαμωτο και η κορη της παχουλουλα ειναι αλλα δεν της φερετε ετσι .αρα συμπερασμα βρισκουν και τα κανουν

  7. #247
    τάμι,καλό είναι να τα λες αυτά που σκέφτεσαι. μην κάθεσαι κ με χαμόγελο τα δέχεσαι όλα. να της πεις για την κόρη της που είναι παχουλή να ασχοληθεί μαζί της κ να αφήσει εσένα, όπως κ να τους επισημάνεις και τα δικά τους κουσούρια, τι αυτές είναι πανέμορφες και σε κάνανε εσένα ασχημόπαπο?δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι είσαι,απλά τις αφήνεις να ανεβάζουν τα χάλια τους κ να ρίχνουν εσένα επειδή μπορεί να έχεις μερικά παραπάνω κιλά. επίσης εγώ θα μιλούσα στον άνδρα μου κ θα του έλεγα να τις βάλει στην θέση τους να μην σενοχλούνε. εμένα η πεθερά μου είναι ο βασικός δέκτης σχολιασμού λόγω κιλών κ οτι δν προσέχει τον εαυτό της, δηλαδή σε αυτήν κάνουν όλοι κριτική κ με αυτή όλοι τα βάζουν, οπότε εμένα μου μένει ακόμα κ να την υπερασπιστώ .χαχαχαχ είμαι πολύ λακι

    γενικά μην ανέχεσαι να είσαι η σταχτομπούτα αγρίεψε λίγο.θα νιώσεις πολύ καλύτερα

  8. #248
    μανταμ σου σου ,δεν τα δεχομαι αυτα που μου λενε απλα απο ενα σημειο και μετα κουραζεσαι τοσο να λες και να ξανα λες και να τσακωνεσαι και να διαφωνεις και δυστυχως επειδη εχουν μεγαλωσει ετσι και εχουν αυτη την νοοτροπια δεν αντιλαμβανονται οτι αυτο που κανουν ειναι λαθος και αυτες μεταξυ τους τρωγονται.γι'αυτο ευτυχως τα εφερε ετσι η ζωη που εδω και ενα χρονο δεν εχουμε καμια επικοινωνια και πανω απ'ολα δεν φταιω εγω οποτε ειμαι πολυ καλα ψυχολογικα.μονο την πεθερα ανεχομαι που και που αλλα απανταω .πρεπει να εισαι απο μια πλευρα να μας δεις ,ουτε κοριτσακια της α'δημοτικου .

  9. #249
    α επειδή είπες οτι βρίσκουν κ τα κάνουν κ επειδή ξέρω από τέτοιες θείτσικες συμπεριφορές. και μάλιστα από νέες κοπέλες που δν θα πρεπε να φέρονται έτσι,κ γενικώς να ασχολούνται μόνο με τον εαυτό τους κ την πάρτη τους κ όχι να βασανίζουν άλλους για να επιβεβαιωθούν αυτές. καλά τώρα οι μεγάλες είναι ανίκητες όντως. ελπίζω να τα βρίσκεται πάντως σε όλα τα άλλα με την πεθερά σου και μόνο σε αυτό να τα χαλάτε.

  10. #250
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    α επειδή είπες οτι βρίσκουν κ τα κάνουν-->δυστυχως στην αρχη φοβομουν να απαντησω για να μην πληγωσω τον αντρουλη μου αλλα μετα καταλαβα οτι ετσι ειχαν συνηθισει ολοι τους .ηταν αργα ειχα δωσει θαρρος στον χωριατη.

    ην πεθερά σου και μόνο σε αυτό να τα χαλάτε.
    -->η γυναικα δεν ειναι καλα στα μυαλα της οποτε οσο μπορω παω με τα νερα της μεχρι εκει που το αντεχω .ευτυχως ειμαστε μακρια και οι συναντησεις λιγες φορες το μηνα .και μιας και ειμαστε σε αυτο το τοπικ να πω ενα περιστατικο που συνεβει πριν μια βδομαδα.γιατι υπαρχουν τελικα πολλες πλευρες σε αυτο το θεμα .φιλη μου που εκανε εγχειρηση για να την βοηθησει να αδυνατισει ,σορρι δεν θυμαμαι μεθοδο κ η οποια οντςω εχασε 80 κιλα (τοσα μου ειπε)γυρισε και μου ειπε δυνατα στο μαγαζι που ειμασταν,ευτυχως τωρα θα εισαι η μονη χοντρη στην παρεα..εγω το πηρα στραβα ??

  11. #251
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εντάξει δεν πάει καλά ο κόδμος?! ΕΙδικα αν εχεις επράσει κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΛΕΣ τέτοια πράγματα!! Ντροπή και αίσχος!!

  12. #252
    εσύ τι απάντησες σε αυτό?η αφοπλίστηκες απότην βλακεία?γιατί όσο να πεις εγώ θα αφοπλιζόμουνα

    αλλά να κανω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, υπάρχει περίπτωση να της είχες πει στο παρελθόν κάτι τύπου "πάλι καλά που είσαι κ εσύ στην παρέα κ δν είμαι η μόνη χονδρή?"ξες καλοπροαίρετα για να νιώσετε σύμμαχοι και αυτή να το θυμόταν κ να στο φυλούσε? το λέω γιατί αλλιώς δν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοια κακία από ένα άτομο που ξέρει τι περνάει ένας υπέρβαρος άνθρωπος.

  13. #253
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    109
    Καλησπερα.ετυχε και πετυχα χτες αυτο το τοπικ και διαβασα μεχρι την τεταρτη σελιδα.ειμαι και εγω παχυσαρκη και δεν ειχα ποτε ιδιαιτερες επιτυχιες στο αντιθετο φυλο κυριως απο δικο μου κομπλεξ.Ομως,στην Ελλαδα ειμαστε.παντου και παντα υπαρχει ρατσισμος οσο καλα και αν νιωθεις με τον εαυτο σου.και ναι,μου φαινεται απιθανο μια γυναικα στα 150κ να τα εχει με εναν κουκλο που διαθετει και κοιλιακους.στο εξωτερικο γινεται εδω το πολυ μεχρι 90κ να ειναι η κοπελα.αλλιως η που θα βρισκονται μονο για σεξ η μενουν φιλοι.οσο καλα και αν νιωθεις με τον εαυτο σου το λιπος δεν κρυβεται.ξερω θα πεσετε να με φατε αλλα ετσι ειναι.μονο αν εχεις ωραια εξωτερικη εμφανιση σε προσεχουν και μετα το ψαχνουν για παρακατω.αλλιως η θα αδυνατισεις η θα χαμηλωσεις τα στανταρ σου.

  14. #254
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    πάντως ο "ρατσισμός" είναι διάσπαρτος σε πολλά και όχι μόνο στην παχυσαρκία και όχι μόνο στην Ελλάδα..και έξω δεν είναι καλύτερα τα πράγματα,μερικές φορές είναι και χειρότερα,το θέμα είναι κατά πόσο σε επηρεάζει εσένα το Χ σχόλιο του καθενός και κατά πόσο δύνασαι να το προσπεράσεις και να πας παρακάτω!
    έχω ακούσει πολλά και άσχημα και καλά...είμαι από τις γυναίκες που δεν ήμουν ποτέ αδύνατη πάντα έπαιζα κοντά στα 80-90 με ύψος 1.72 (και εκεί θέλω να φτάσω πάλι και θα είμαι σούπερ) πάντα τα σχόλια με επηρέαζαν ανάλογα με τη ψυχική διάθεση που είχα εκείνη τη στιγμή..

    από τα 27 και μετά,σταμάτησα να ασχολούμαι καθότι κατάφερα να αποκτήσω αυτοπεποίθηση και πίστη στον εαυτό μου,δύσκολα μεν,πέφτω πολλές φορές και σηκώνομαι πάλι..έφτασα τα 130 και τώρα κατεβαίνω πάλι,αλλά δεν με νοιάζει τι λένε οι άλλοι αλλά τι λέω εγω..γι'αυτό και μπήκα στη διαδικασία να χάσω τα κιλά για τον απλούστατο λόγο ότι έπαψα να μου αρέσω!

    ps: πάντως να δηλώσω ότι έχω φάει χυλόπιτα από παχουλό άντρα,ούτε να με φτύσει που λέει ο λόγος
    εν αντιθέση είχα μεγάλη ζήτηση από λεπτούς για κάποιο λόγο,παράπονο πάντως δεν είχα ποτέ από θέμα αντρών αλλά δεν έψαχνα ποτέ κάτι συγκεκριμένο,πήγαινα πάντα με το "κλίκ"

  15. #255
    τι παει να πει η εκφραση θα χαμηλωσεις τα στανταρ σου? ποιον ανθρωπο θεωρουμε με χαμηλωμενα στανταρ πιο με υψηλα? για αυτο δεν παμε καλα στην ελλαδα γιατι υπαρχουν ανθρωποι που ακομη σε κρινουν απο την εξωτερικη σου εμφανιση.ο καθε ανθρωπος κ ο καθε χαρακτηρας ειναι μοναδικος και ευτυχως κιολας γιατι αλλιως θα ηταν γκριζα η ζωη. αν εχεις εναν δυναμικο χαρακτηρα χιουμορ κ αυτοπεποιθηση θα σε πλησιαζουν αντρες κ στα 150 κ στα 70.ναι μπορει μεχρι ενα σημειο να εχεις δικιο ισως η πρωτη ματια να πεφτει στο αδυνατο αλλα το πως θα το χειριστεις μετα ειναι καθαρα δικια σου υποθεση. δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ρηχοι. αυτη ειναι η δικια μου γνωμη βασισμενη στην δικια μου εμπειρια. κ στα 120 κ στα 85 τις ιδιες επιτυχιες ειχα. στα πιω κατω δεν ξερω γιατι δεν με θυμαμαι κ ποτε :smilegrin:

Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •