ρατσισμός...:(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 264
  1. #1

    ρατσισμός...:(

    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
    Θέλω να θέσω το εξής ρώτημα:
    Πιστεύετε πως υπάρχει αληθινός ρατσισμός στα άτομα με παραπάνω κιλά?
    Ρατσισμός όσον αφορά τις σχέσεις, την ανεύρεση εργασίας ακόμη και τη φιλία?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    καλημέρα liana12345..!υπήρξα με αρκετά παραπάνω κιλά και βίωσα αρκετό ρατσισμό..αντιμεώπιζα μεγαλύτερο ρατζισμό σε επίπεδο ''φιλίας'' και εννοείται και στις ερωτικές σχέσεις..βασικά ερωτικές σχέσεις έτσι και αλλίως δεν υπήρχαν πιστεύω για αύτο τον λόγο..όσο για τις φιλίες στεναχωρίμουν που δεν με αποδέχονταν για αύτο τον λόγο...όμως μετά σκέφτηκα ότι για να μου συμπεριφέρονται έτσι λόγο κάποιον παρα πάνω κιλών που είχα δεν μου άξιζε να τους\τις είχα φίλους\φίλες..ή να προσπαθώ να γίνω αποδεχτή απο αυτούς..σε όλα τα θέματα υπάρχει ρατσισμός..αν σου συμβαίνει το ίδιο δεν πρέπει να αλλάξεις εσύ για να τους αρέσεις..αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις αληθινούς φίλους που θα σε στηρίζουν και θα σε αγαπάνε...είτε χοντρή,είτε κοκκαλίαρα,είτε κοντή,είτε ψιλή....

  3. #3
    Στο θέμα της φιλίας δεν μπορώ να διαννοηθώ πως μπορεί να μην υπάρξει λόγω κιλών.
    Όμως, στο θέμα της σχέσης και της δουλειάς πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο.
    Έχω παρατηρήσει πως όταν παχαίνω, σπάνια να με κοιτάξει κάποιος, και όταν αδυνατίζω λες και βγάζω φωτεινή επιγραφή και με προσέχουν ξαφνικά.
    Επίσης έχω παρατηρήσει πως το ίδιο γίνεται και στην καθημερινότητα μας.
    Σε δημόσιες υπηρεσίες, στην τράπεζα, στα ψώνια πχ.
    Έχετε παρατηρήσει το ίδιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    εαν εμεις δεν εχουμε κομπλεξ.... δεν αντιμετωπίζουμε σπουδαία προβλήματα σε όλους τους τομείς. Γενικά ολες οι κατηγορίες ανθρώπων αντιμετωπίζουν προβλήμτα κατα διαστήματα... ψηλές (τις λένε άχαρες, χαζές, ατσούμπαλες κτλ) κοντές (τάπες, γυναίκες τσέπης, απλά ''κοντές'' κτλ κτλ!!!!) χοντρές (ας μην αναλύσω τι μας λένε!!), ξανθιές (χαζές, άχρωμες, κτλ κτλ), αδύνατες (κοκαλιάρες, καχιεκτικές κτλ κτλ) μελαχρινές (μαυροτσούκαλες, γυφτάκια κτλ κτλ), και ούτω καθεξής....

    να σας πω όμως κάτι?
    Αυτή η μοναδικότητα είναι κ η ομορφιά της φύσης μας!!

    όλοι είμαστε διαφορετικοί κ χαρισματικοί σε διαφορετικούς τομεις...

    εαν είμασταν ολοι τελειοι θα ηταν ολα τόσο ......γκρίζα.... τοσο μουντα , αχρωμα κ αγευστα...

    Λατρευω που είμαστε ολοι διαφορετικοί!!! Λατρευω που δεν εχω ταλέντο στο τραγούδι κ εχω στη ζωγραφική.
    Λατρευω που το χρώμα των ματιών μου είναι σκατουλί κ κανενας αλλος δεν εχει το ίδιο σκατουλί χρώμα στα μάτια του!!!!
    Λατρευω που είμαι αυτη που είμαι κ λατρευω που δεν αρεσω σε ολο το κόσμο!!!
    Πάνω απόλα ομως λατρευω εμένα!!!

    Σας φιλώ κ όχι... δεν πιστευω πως υπάρχει ρατσισμός.... ζηλια κακία και δυστυχισμένοι ανθρωποι που έχουν ανάγκη να ασχοληθούν με τα προβλήματα των αλλων αντι των δικών τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Όλα είναι λίγο πολύ σχετικά.
    Στη φιλία: Μπορεί οι φίλοι του υπέρβαρου να τον αγαπούν, αλλά δεν αποκλείεται ο ίδιος να αισθάνεται μερικές φορές άβολα από τη μεταξύ τους συναναστροφή. Όταν οι φίλοι σου κάνουν για παράδειγμα σκι, ταξιδεύουν με ιστιοπλοικό, πηγαίνουν για μπιτς βόλει στις παραλίες και όταν όλα αυτά είναι η καθημερινότητά τους, από την οποία δεν σε αποκλείουν, αλλά δε μπορείς και να ακολουθήσεις. Όταν η φίλη σου είναι σέξυ και ξημεροβραδυάζεται χορεύοντας στα κλαμπ, τη στιγμή που εσύ βουλιάζεις στην κατάθλιψη. Όταν οι φίλες σου κουβεντιάζουν για μόδα, σεξ, το τάδε μαγαζί με τα εκπληκτικά λιλιπούτεια ρούχα, τότε ναι, μπορεί να αισθανθείς άσχημα, αν όλα αυτά έχεις να τα θυμηθείς κάτι χρόνια ή αν δεν τα έχεις ζήσει καθόλου.
    Στην εργασία: Ρατσισμός υφίσταται, αν έχει να κάνει το πρόσωπο με τη "βιτρίνα" ή με εργασίες όπου η ωραία εμφάνιση έχει σημασία.
    Στον έρωτα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα είναι αυτό που λέγεται γενικά, αλλά αν με ρωτήσεις προσωπικά, θα σου πω πως για μένα η ωραία εξωτερική εμφάνιση παίζει σπουδαίο ρόλο, τουλάχιστον στην πρώτη επαφή.

  6. #6
    Originally posted by ria
    εαν εμεις δεν εχουμε κομπλεξ.... δεν αντιμετωπίζουμε σπουδαία προβλήματα σε όλους τους τομείς. Γενικά ολες οι κατηγορίες ανθρώπων αντιμετωπίζουν προβλήμτα κατα διαστήματα... ψηλές (τις λένε άχαρες, χαζές, ατσούμπαλες κτλ) κοντές (τάπες, γυναίκες τσέπης, απλά ''κοντές'' κτλ κτλ!!!!) χοντρές (ας μην αναλύσω τι μας λένε!!), ξανθιές (χαζές, άχρωμες, κτλ κτλ), αδύνατες (κοκαλιάρες, καχιεκτικές κτλ κτλ) μελαχρινές (μαυροτσούκαλες, γυφτάκια κτλ κτλ), και ούτω καθεξής....

    να σας πω όμως κάτι?
    Αυτή η μοναδικότητα είναι κ η ομορφιά της φύσης μας!!

    όλοι είμαστε διαφορετικοί κ χαρισματικοί σε διαφορετικούς τομεις...

    εαν είμασταν ολοι τελειοι θα ηταν ολα τόσο ......γκρίζα.... τοσο μουντα , αχρωμα κ αγευστα...

    Λατρευω που είμαστε ολοι διαφορετικοί!!! Λατρευω που δεν εχω ταλέντο στο τραγούδι κ εχω στη ζωγραφική.
    Λατρευω που το χρώμα των ματιών μου είναι σκατουλί κ κανενας αλλος δεν εχει το ίδιο σκατουλί χρώμα στα μάτια του!!!!
    Λατρευω που είμαι αυτη που είμαι κ λατρευω που δεν αρεσω σε ολο το κόσμο!!!
    Πάνω απόλα ομως λατρευω εμένα!!!

    Σας φιλώ κ όχι... δεν πιστευω πως υπάρχει ρατσισμός.... ζηλια κακία και δυστυχισμένοι ανθρωποι που έχουν ανάγκη να ασχοληθούν με τα προβλήματα των αλλων αντι των δικών τους.
    μ' αρέσει που είσαι τόσο αισιόδοξη, ελπίζω να νιώθεις και έτσι...
    βέβαια, στο θέμα του πάχους και το ρατσισμό μόνο με τις κοπέλες που είναι αρκετά κοντές μπορώ να το συγκρίνω.
    γιατί άλλο να σε πει κάποιος άχαρη, ή χαζή ξανθιά και άλλο να σε πει μπόγο...

  7. #7
    Originally posted by Ava
    Όλα είναι λίγο πολύ σχετικά.
    Στη φιλία: Μπορεί οι φίλοι του υπέρβαρου να τον αγαπούν, αλλά δεν αποκλείεται ο ίδιος να αισθάνεται μερικές φορές άβολα από τη μεταξύ τους συναναστροφή. Όταν οι φίλοι σου κάνουν για παράδειγμα σκι, ταξιδεύουν με ιστιοπλοικό, πηγαίνουν για μπιτς βόλει στις παραλίες και όταν όλα αυτά είναι η καθημερινότητά τους, από την οποία δεν σε αποκλείουν, αλλά δε μπορείς και να ακολουθήσεις. Όταν η φίλη σου είναι σέξυ και ξημεροβραδυάζεται χορεύοντας στα κλαμπ, τη στιγμή που εσύ βουλιάζεις στην κατάθλιψη. Όταν οι φίλες σου κουβεντιάζουν για μόδα, σεξ, το τάδε μαγαζί με τα εκπληκτικά λιλιπούτεια ρούχα, τότε ναι, μπορεί να αισθανθείς άσχημα, αν όλα αυτά έχεις να τα θυμηθείς κάτι χρόνια ή αν δεν τα έχεις ζήσει καθόλου.
    Στην εργασία: Ρατσισμός υφίσταται, αν έχει να κάνει το πρόσωπο με τη "βιτρίνα" ή με εργασίες όπου η ωραία εμφάνιση έχει σημασία.
    Στον έρωτα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα είναι αυτό που λέγεται γενικά, αλλά αν με ρωτήσεις προσωπικά, θα σου πω πως για μένα η ωραία εξωτερική εμφάνιση παίζει σπουδαίο ρόλο, τουλάχιστον στην πρώτη επαφή.
    συμφωνώ σε όλα μαζί σου.
    Να σε ρωτήσω όμως κάτι?
    Σε πόσους άντρες αρέσουν οι παχουλές;
    Νομίζω πως είναι πολύ μικρό το ποσοστό και σίγουρα η πρώτη εντύπωση είναι η σημαντικότερη
    Σπάνια κάποιος να δει τον εσωτερικό σου κόσμο και να ξεπεράσει την εμφάνιση. Εμείς οι γυναίκες είμαστε έτσι, οι άντρες όχι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αρέσουν σε κάποιο ποσοστό ανδρών. Αρέσουν ίσως και σε αυτούς που ήδη έχουν παχουλή σύντροφο και έχουν συνηθίσει την εικόνα στο μέγιστο βαθμό. Εξαρτάται και από το τι έχεις στο μυαλό στου τη δεδομένη στιγμή της γνωριμίας. Μπορεί, για παράδειγμα, να μαγευτείς τόσο από το πνεύμα και την προσωπικότητα του άλλου, ώστε να παραβλέψεις όλα τα άλλα. Οι περισσότεροι άντρες, βέβαια, σπάνια σκέφτονται έτσι, ίσως και γιατί στις σοβαρές σχέσεις έχουν κατά νου και το θέμα της τεκνοποίησης. Μπορεί δηλαδή να σκέφτονται, αν είναι έτσι τώρα, σκέψου να κάνει και κανα δυο παιδιά, άστο καλύτερα. Αλλά είπαμε, όλα είναι σχετικά και τυχερά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by ria
    εαν εμεις δεν εχουμε κομπλεξ.... δεν αντιμετωπίζουμε σπουδαία προβλήματα σε όλους τους τομείς. Γενικά ολες οι κατηγορίες ανθρώπων αντιμετωπίζουν προβλήμτα κατα διαστήματα... ψηλές (τις λένε άχαρες, χαζές, ατσούμπαλες κτλ) κοντές (τάπες, γυναίκες τσέπης, απλά ''κοντές'' κτλ κτλ!!!!) χοντρές (ας μην αναλύσω τι μας λένε!!), ξανθιές (χαζές, άχρωμες, κτλ κτλ), αδύνατες (κοκαλιάρες, καχιεκτικές κτλ κτλ) μελαχρινές (μαυροτσούκαλες, γυφτάκια κτλ κτλ), και ούτω καθεξής....

    να σας πω όμως κάτι?
    Αυτή η μοναδικότητα είναι κ η ομορφιά της φύσης μας!!

    όλοι είμαστε διαφορετικοί κ χαρισματικοί σε διαφορετικούς τομεις...

    εαν είμασταν ολοι τελειοι θα ηταν ολα τόσο ......γκρίζα.... τοσο μουντα , αχρωμα κ αγευστα...

    Λατρευω που είμαστε ολοι διαφορετικοί!!! Λατρευω που δεν εχω ταλέντο στο τραγούδι κ εχω στη ζωγραφική.
    Λατρευω που το χρώμα των ματιών μου είναι σκατουλί κ κανενας αλλος δεν εχει το ίδιο σκατουλί χρώμα στα μάτια του!!!!
    Λατρευω που είμαι αυτη που είμαι κ λατρευω που δεν αρεσω σε ολο το κόσμο!!!
    Πάνω απόλα ομως λατρευω εμένα!!!

    Σας φιλώ κ όχι... δεν πιστευω πως υπάρχει ρατσισμός.... ζηλια κακία και δυστυχισμένοι ανθρωποι που έχουν ανάγκη να ασχοληθούν με τα προβλήματα των αλλων αντι των δικών τους.
    +1 :thumbup:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    OXI

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    ''το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν''. ΘΕΟΣ :cool2:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    αγαπητη λιανα,ειμαι πεπεισμενη πως υπαρχει απιστευτα μεγαλος ρατσισμος προς ατομα με παραπανω κιλα, ο οποιος ομως προερχεται απο ρατσιστες..δλδ οκ, τα ατομα με παραπανισια κιλα κατα κανονα εχουν ενα κομπλεξ (βαζω κ τον εαυτο μου μεσα)..βιωνουμε ομως ενα ρατσισμο απο επισης κομπλεξικα ατομα..οκ,δεν γεννηθηκαμε ολοι με τον τελειο μεταβολισμο..καποιοι εχουν ταση προς την παχυσαρκια..καποιοι βεβαια εχουν μια ταση προς την ηλιθιοτητα και εκει ανηκουν ολοι αυτοι οι ρατσιστες..εγω απο τη στιγμη που πηρα 30 κιλα δεν ξανασταυρωσα σχεση, ενω παλαιοτερα ειχα επιτυχιες στο αντιθετο φυλο..επισης, επειδη παντοτε ημουν χυμωδης, ποτε δεν υπηρξα σιφλιδα και ζηλευα που καποιες κοπελες ηταν ετσι, μια "φιλη" μου τσακωθηκε μαζι μου επειδη γκρινιαζα για το σωμα μου (ενω ημουν στα φυσιολογικα κιλα μου τοτε), αντι να με στηριξει και να μου πει 5 κουβεντες για να ανυψωσει το ηθικο μου...οσο για τη δουλεια..εχω παει σε τοσες δουλειες κ κυριολεκτικα εχω παρακαλεσει να με προσλαβουν γιατι οντας φοιτητρια στην επαρχια εχω καποιες οικονομικες δυσκολιες..το τι κοροιδια εχω φαει δεν μπορεις να φανταστεις..σε ποσα μαγαζια μου ειπαν οτι δεν θελουν προσωπικο και μετα ειδα οτι προσλαβανε καμια κοπελιτσα αδυνατουλα, δεν μπορεις να φανταστεις..μεχρι και ενας δασκαλος μου οταν πηγαινα πεμπτη δημοτικου,γυρισε και με ειπε μπροστα σε ολα τα παιδακια ντουλαπα..μετα τι να του πεις αυτου του παλιομ@@@@α ρατσιστη που ειναι και δασκαλος..οπως βλεπεις εγω και ποσα αλλα ατομα εχουμε βιωσει τον ρατσισμο..ελπιζω να μην εχεις μπει σε αυτη τη θεση,ουτε να βρεθεις ποτε..γιατι πραγματικα,οταν σου συμπεριφερονται ετσι θελεις πολυ απλα να τους σπασεις στο ξυλο..:flaming:

  13. #13
    Originally posted by joanna1991
    αγαπητη λιανα,ειμαι πεπεισμενη πως υπαρχει απιστευτα μεγαλος ρατσισμος προς ατομα με παραπανω κιλα, ο οποιος ομως προερχεται απο ρατσιστες..δλδ οκ, τα ατομα με παραπανισια κιλα κατα κανονα εχουν ενα κομπλεξ (βαζω κ τον εαυτο μου μεσα)..βιωνουμε ομως ενα ρατσισμο απο επισης κομπλεξικα ατομα..οκ,δεν γεννηθηκαμε ολοι με τον τελειο μεταβολισμο..καποιοι εχουν ταση προς την παχυσαρκια..καποιοι βεβαια εχουν μια ταση προς την ηλιθιοτητα και εκει ανηκουν ολοι αυτοι οι ρατσιστες..εγω απο τη στιγμη που πηρα 30 κιλα δεν ξανασταυρωσα σχεση, ενω παλαιοτερα ειχα επιτυχιες στο αντιθετο φυλο..επισης, επειδη παντοτε ημουν χυμωδης, ποτε δεν υπηρξα σιφλιδα και ζηλευα που καποιες κοπελες ηταν ετσι, μια "φιλη" μου τσακωθηκε μαζι μου επειδη γκρινιαζα για το σωμα μου (ενω ημουν στα φυσιολογικα κιλα μου τοτε), αντι να με στηριξει και να μου πει 5 κουβεντες για να ανυψωσει το ηθικο μου...οσο για τη δουλεια..εχω παει σε τοσες δουλειες κ κυριολεκτικα εχω παρακαλεσει να με προσλαβουν γιατι οντας φοιτητρια στην επαρχια εχω καποιες οικονομικες δυσκολιες..το τι κοροιδια εχω φαει δεν μπορεις να φανταστεις..σε ποσα μαγαζια μου ειπαν οτι δεν θελουν προσωπικο και μετα ειδα οτι προσλαβανε καμια κοπελιτσα αδυνατουλα, δεν μπορεις να φανταστεις..μεχρι και ενας δασκαλος μου οταν πηγαινα πεμπτη δημοτικου,γυρισε και με ειπε μπροστα σε ολα τα παιδακια ντουλαπα..μετα τι να του πεις αυτου του παλιομ@@@@α ρατσιστη που ειναι και δασκαλος..οπως βλεπεις εγω και ποσα αλλα ατομα εχουμε βιωσει τον ρατσισμο..ελπιζω να μην εχεις μπει σε αυτη τη θεση,ουτε να βρεθεις ποτε..γιατι πραγματικα,οταν σου συμπεριφερονται ετσι θελεις πολυ απλα να τους σπασεις στο ξυλο..:flaming:
    τζοάνα ακριβώς αυτά που γράφεις εννοούσα όταν άνοιγα το θέμα.
    Ας μη κοροιδεύομαστε, τα κιλά παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ στην καθημερινότητα μας, ακόμη και στην ίδια μας τη ζωή.
    Δεν μπορώ ν' ακούω πως μια γυναίκα με πολλά κιλά έχει αυτοπεποίθηση και το περνάει και στους γύρω της.
    Όχι, δεν έχει και νομίζω πως κοροιδεύουμε τον εαυτό μας όταν λέμε κάτι τέτοιο.
    Βλέπω και γω αυτό που βλέπεις και συ: προ κιλών τα φλερτ έπεφταν βροχή, ακόμα και σε μια δημόσια υπηρεσία να πας όταν είσαι εμφανίσιμη σου μιλάνε διαφορετικά.
    Όταν έχεις παραπάνω κιλά σε κοιτάζουν και τις περισσότερες φορές με υφάκι τύπου, "κοίτα τη χοντρή" κλπ.
    Νομίζω πως υπάρχει τεράστιος ρατσιμός.
    Κάποτε μια φιλη μου παχουλή είχε σκοτωθεί με έναν άλλο φίλο μου που προσέχει πολύ την εμφάνιση του.
    Εκείνος της έλεγε με λίγα λόγια, αν δεν αγαπάς εσύ τον εαυτό σου και το σώμα σου γιατί απαιτείς να σε αγαπούν οι άλλοι?
    κάνε πρώτη την αρχή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    κοιτα να σου πω την ενσταση μου πανω σε αυτα που λες...πιστευω πως υπαρχουν γυναικες που αισθανονται καλα με τα κιλα τους..δεν μπορει ολες εμεις με τα παραπανισια κιλα να καταριομαστε τη μοιρα μας..καποια θα γουσταρει διπλα burger χωρις ενοχες που χαλαει τη διαιτα..και στην τελικη αφου αυτος ή αυτη το γουσταρει εμενα δεν με αφορα..μου τη σπαει ομως το γεγονος να βαζουμε ολους τους ανθρωπους σε ενα καζανι..αυτο που ενας ρατσιστης δεν γνωριζει ειναι πως για παρουμε εγω και συ και τοσοι αλλοι τοσα κιλα,δεν ηταν απλα επειδη βλεπαμε και λιγουρευομασταν παστες..εγω π.χ παχυνα γιατι χωρισαν οι γονεις μου..ο καθενας εχει ενα προσωπικο λογο..με θυμωνει λοιπον το γεγονος οτι με κρινουν ατομα που δεν ξερουν τι εχω περασει για να γινω ετσι οπως ειμαι...και στην τελικη,τι σκατα εχω?..ουτε ειτζ εχω,ουτε τιποτα μεταδοτικο..απλα δεν ειμαι αδυνατη..οκ..πρεπει να το κανουν τοσο μεγαλο θεμα?
    διαφωνω λοιπον με ολους αυτους που λενε πως αμα αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου, θα ειναι οκ κ οι αλλοι..μεγαλη παπαρια..οσο καλα και να αισθανεσαι με 20-30-40 κιλα παραπανω, παντοτε θα βρεθει ενα ζωον στο δρομο σου που δεν θα σε αποδεχεται ετσι οπως εισαι..
    οποτε ναι,αν δεν γουσταρεις την εικονα που βλεπεις στον καθρεφτη αλλαξε τη..οχι τιποτα αλλο,απλα για να βουλωσεις τα στοματα αυτων των ηλιθιων...
    ο Γκαντι ελεγε : "Γινε η αλλαγη που θες να δεις στον κοσμο"!!!!!

  15. #15
    Συμφωνώ τζοάνα...
    Το μεγαλύτερο λάθος των ανθρώπων όταν κρίνουν κάποιον με παραπανίσια κιλά, είναι πως σκέφτονται ότι είναι αναίσθητος και τρώει ότι θέλει.
    Στο μεγαλύτερο ποσοστό των παχύσαρκων όμως το θέμα της υπερφαγίας είναι καθαρά θέμα μπούκωσης των συναισθημάτων του.
    Εγώ πχ, όταν είμαι στεναχωρημένη ή αντιμετωπίζω πρόβλημα, η πρώτη διέξοδος είναι το φαγητό. Είναι η προσωρινή ηδονή που θα με κάνει να νιώσω καλύτερα και μετά θα σκεφτώ πως θα λύσω το πρόβλημα. Το θέμα όμως που προκύπτει είναι ο φαύλος κύκλος που όλες πέφτουμε μέσα.
    Τρώω, νιώθω καλά και μετά ενοχές που έφαγα πολύ και παίρνω κιλά που με κάνουν δυστυχισμένη γιατί άντε να τα χάσω.
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως αρέσει σε κάποιον να έχει 20-30 κιλά παραπάνω και να χαίρονται όταν τρώνε πέντε μπέργκερ.
    Όχι, μπορείς να νιώσεις το ίδιο καλά όταν φας μόνο ένα.
    Επειδή έχω φίλες αδύνατες και τις βλέπω να απολαμβάνουν το φαγητό ή το ποτό τους χωρίς τύψεις γιατί δεν κάνουν υπερβολές, έχω διαπιστώσει πως υπάρχει αυτή η ισσοροπία.
    Ο Γκάντι όταν έλεγε αυτό δεν εννοούσε τέτοιου είδους αλλαγές.
    Είναι σα να καπνίζεις εκατό ρσιγάρα την ημέρα και επειδή ο απέναντι σε κοιτάζει στραβά να πεις "είμαι η αλλαγή που είπε ο Γκάντι. Δεν θα νιώσω άσχημα επειδή κάνω κακό στον εαυτό μου..."

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •