θέλω να το ξεπεράσω help...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3

    θέλω να το ξεπεράσω help...

    Γειας σας είμαι 19 χρονων (αγόρι) αντιμετοπιζω ενα πρόβλημα και χρειάζομαι βοήθεια

    Είμαι 1.80 και 77 κιλά (που θεωρούνται λίγα) και προφανώς λόγο γονιδιων (δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση) εναποθέτω όλο το λίπος στα ποδια

    Δηλαδή η κοιλια μου είναι τελείως επίπεδη, τα χερια μου είναι σαν ενός κοριτσιού οι γάμπες μου επίσης, αλλα από το γόνατο και πάνω και από την μεση και κάτω είμαι χαλια-φουλ στο λίπος σαν κυτταρίτιδα

    Πραγματικά δυσκολεύομαι να δεχτω τον εαυτό μου έτσι, δεν μπορώ να ντυθώ σωστά, νιώθω πως όλοι ''κοιτάν'' τα υπερβολικά φουσκομενα ποδια μου και οπίσθια μου, και κλείνομαι συνεχεια στον εαυτό μου, αποφεύγω τις παρέες και τα κορίτσια

    Φοβάμαι να το πω παρα έξω γιατί δεν θα με καταλάβει κανένας (πραγματικά το ξέρω πως είναι κάτι ασήμαντο σε σχέση με αλλα προβλήματα, αλλα εμενα με έχει στοιχειώσει)

    Έχω προσπαθήσει να κάνω γυμναστική αλλα δεν βλέπω αποτελέσματα και πραγματικά χάνω το ενδιαφέρον μου

    Επίσης τώρα τελευταία δεν έχω όρεξη και για φαγητό- νιώθω πως θα ξεράσω εάν φάω και αισθανομαι πολύ χαλια

    Τι να κάνω ρε παιδιά, είμαι Θεσσαλονίκη φοιτητής (με της παννεληνιες ευτηχως τα πήγα πολύ καλα και είμαι στην σχολη που θέλω) θέλω να δεχτώ τον εαυτό μου έτσι και εάν στην πορεια αλλάξει κάτι θα χαρώ αλλα δεν μπορώ άλλο πια να ανθυποβαλομαι για το κόλο είδωλο μου στον καθρέφτη και να χάνω την ζωη μου

    Πείτε μου καμια γνώμη ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    105
    ειναι πραγματικα περιεργο πως συγκεντρωνεις το λιπος στα ποδια, αφου απ'οτι εχω παρατηρησει οι περισσοτεροι αντρες το συγκεντρωνουν στην κοιλια..παρολα αυτα ειναι κατι γονιδιακο μαλλον οποτε υπομονη..
    αν πηγαινες σε καποιο διαιτολογο η παθολογο να τους ρωτησεις πως μπορεις να το αλλαξεις αυτο? ειτε με διατροφη, ειτε με γυμναστικη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Υπάρχει περίπτωση να είναι τα πόδια σου μια χαρά και να βλέπεις μόνο εσύ "ατέλειες"; Όταν παραπονιέσαι στους φίλους σου για το σημείο αυτό του σώματός σου, τι σχόλια παίρνεις;

    Όσο γι' αυτό που λες για την όρεξή σου, αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να φας ή πιέζεις τον εαυτό σου να μην φάει; Ρωτάω γιατί προσπαθώ να δω εάν συνδέεται η εικόνα που έχεις για τα πόδια σου με τη μείωση της όρεξής σου (δηλαδή εάν έχει ψυχολογικά αίτια).

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3
    όχι δεν πιέζω τον εαυτό μου να μην φάει ίσα ίσα τον πιέζω να φάει απλα δεν κατεβαίνει κάτω τίποτα
    πιστεύω είναι γιατί θέλω να έχω ένα γυμνασμένο σώμα αλλα δεν τα έχω καταφέρει και παραιτούμε από όλα γενικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Εννοείς δηλαδή ότι η εικόνα που έχεις για το σώμα σου επηρεάζει κι άλλους τομείς της ζωής σου; Για παράδειγμα, μπορεί να αναβάλεις πράγματα που θέλεις να κάνεις, είτε είναι υποχρεώσεις είτε διασκέδαση, όταν αισθάνεσαι άσχημα για το σώμα σου;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3
    μα αυτά ακριβώς κάνω εδώ και αρκετό καιρο δυστυχως

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    μου εκανε εντυπωση που το υπολοιπο σωμα σου δε σε ενοχλει. γαμπες και χερια κοριτσιστικα?

    μηπως να επαιρνες τη γνωμη γυμναστων? να σου πουν δηλαδη μηπως το θεμα ειναι να κανεις ασκησεις για να παρεις ογκο στο υπολοιπο σωμα και οχι να μικρυνουν οι μηροι.
    ειναι πιο ευκολο να παρεις ογκο, παρα να προσπαθεις να χασεις τοπικα.

    δεν πας να ρωτησεις?

    κατα ταλλα, εχεις διατροφικη διαταραχη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Δεν είμαι ειδικός στις διατροφικές διαταραχές και φυσικά δεν έχω καμία αρμοδιότητα για διαγνώσεις κτλ., αλλά ήθελα να πω ότι η κατάσταση που περιγράφει ο pll1991, με την εικόνα για το σώμα να επηρεάζει αρνητικά όλη την υπόλοιπη ζωή, μου θυμίζει τη δική μου προσωπική εμπειρία όταν είχα διατροφική διαταραχή. Μήπως θα ήταν καλό να μιλήσεις για όλα αυτά που μας λες σε κάποιον ειδικό;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9
    Θα ήταν καλύτερα αν ζητουσες τη γνώμη κάποιου ειδικού.Στους γονείς σου έχεις μιλήσει για αυτο το ζήτημα;Υπάρχει μήπως κάποιο μέλος της οικογένειας ή συγγενής που το είχε αλλά το έχει αντιμετωπίσει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    pll1991 καλησπερα... ειπες οτι εισαι φοιτητης στη Θεσσαλονικη, σου παραθετω το σαιτ του Κέντρου Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ) ΑΠΘ, όπου μπορεις να ζητησεις εξειδικευμενη βοηθεια απο ψυχολογους που θα σου παρασχουν συμβουλευτικη υποστηριξη κ θα σε παραπεμψουν σε άλλον ειδικο αν ειναι όντως απαραιτητο (πχ σε διαιτολογο ή γυμναστη).

    επιπλεον σου δινω το αντιστοιχο σαιτ του ΕΚΠΑ όπου έχει και διαδικτυακη συμβουλευτικη.

    καταλαβαινω το αγχος σου με την εμφανιση και σιγουρα παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην ψυχολογια μας το πως βλεπουμε εμεις τον εαυτο μας. μην σε παιρνει όμως απο κατω γτ έχεις δύο πολύ καλους συμμαχους: τα κιλα σου που ειναι σχετικα λιγα οποτε ουσιαστικα μιλαμε μονο ένα σημειο που σε "χαλαει" πάνω σου , καθως και το θαρρος σου να συζητας το προβλημα σου κ να ζητας βοηθεια...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •