Δεν ξερω τι να κανω...........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3

    Δεν ξερω τι να κανω...........

    Γεια σας......ειμαι καινουργια στην παρεα σας κ θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου...ειμαι χαλια ψυχολογικα.θα θελα την γνωμη σας.ας αρχισω λοιπον......
    Ειμαι 19 χρονων κ σπουδαζω στην αθηνα .ζω με την μητερα μου κ τον πατριο μου μαζι 9 χρονια απ οταν χωρισανε οι δικοι μου που μουν πολυ μικρουλα........ομως η μητερα μου κ ο πατριος μου χωριζουν κ η μητερα μου θα παει να μεινει καπου πολυ μακρυα κ εγω δεν μπορω να παω μαζι της διοτι δεν θα μπορω να πηγαινω σχολη....ειναι παρα πολυ μακρυα..........ο πατερας μου εξαφανισμενος..........λευτα δεν υπαρχουν να νοικιασουμε καπου εδω σπιτι........η να μεινω μονη μου......εχω απελπιστειι δεν ξερω που να παω,που να μεινω,,,,,,,κ να αφησω τη σχολη?????????αποκλειεταιιιιι� �ι ειναιιι το ονειρο μου να τελειωσω κ να πιασω δουλεια γιατι αυτο που σπουδαζω το θελα παρα πολυ...μεχρι τελη του αλλου μηνα πρεπει να χω βρει μια λυση γιατι η μητερα μου φευγει.....εχω κ το αγορι μου απο την αλλη πλευρα,ειναι ενα χρονο μεγαλυτερος μου κ αυτος σπουδαζει αθηνα κ μενει με τους γονεις του σ ενα μικρο σπιτακι.......κ δεν θελω να παω να μεινω μαζι τους,να τους φορτωθω...κ τι θα πουν κ οι δικοι του?δεν ξερω ειλικρινα καθολου τι να κανω...........αρχιζει κ η εξεταστικη τωρα κ εγω θα μαιιιιιιι σαν μια βαλιτσα που θα πρεπει να πγαινει περα δωθε.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,Αντιγόνη!Λυπάμαι πολύ για την αναστάτωση,που περνάς!Σίγουρα θα βρεθεί κάποια λύση,
    όσο λιγότερο δελεαστική από την μέχρι πρότινος ισχύουσα κατάσταση κι αν φαντάζει...
    Τι θα έλεγες για τη φοιτητική εστία;Ευτυχώς χρονικά εμπίπτουμε για τη σχετική αίτηση!Ρίξε μια ματιά:

    --->ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΙΣΔΟΧΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3
    NADINE μου το ειχα ψαξει αλλα δεν μπορω να παω εκει για να καταλαβεις τι εννοω..προερχομαστε απο επαρχια πολυ μακρυα.....κ ηρθα εδω με οτι οικονομιες ειχαμε για να παω σε μια συγκεκριμενη ιδιωτικη σχολη που ηθελα....οποτε δυστυχως δεν γινεται να μπω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Το φοβόμουν αυτό ότι θα μου το έλεγες,Αντιγόνη...Να υποθέσω πως πρέπει καθημερινά να παρίστασαι στη σχολή,δε γίνεται αλλιώς,ε;

    Μάλλον θα πρέπει να ψάξεις κάποια μερική απασχόληση ταυτόχρονα για να συγκατοικήσεις ίσως με άλλους φοιτητές(για πιο οικονομικά)...

    Να μείνεις με τον άνθρωπο που 9 χρόνια ήταν σαν πατέρας σου να υποθέσω πως ούτε αυτό είναι καλή ιδέα...ε;

    Αυτό με τον πατέρα σου,το υποθέτεις πως δε θα μπορούσε να βοηθήσει την κατάσταση,έτσι δεν είναι;
    Ίσως το συμπεραίνεις από την απουσία του στη ζωή σου,αλλά δεν αποκείεται αν τον προσεγγίσεις να εκπλαγείς.
    Ενδεχομένως όσο η μητέρα σου ζούσε με τον πατριό σου να ένιωθε πως δεν υπάρχει χώρος για κείνον και να αποσύρθηκε.
    Δεν αποκλείεται να είναι σε άλλη φάση της ζωής του,που του λείπει η σχέση σας,που έχει ανάγκη κι εκείνος εσένα...

    Πάντως η ιδέα να μείνεις στου αγοριού σου,πέρα από τους γονείς του και το μικρό του διαμερίσματος
    δε θεωρώ πως θα ήταν τόσο καλή,καθώς θα εξαρτώταν ανά πάσα στιγμή κι από την πορεία της σχέσης σας.
    Όχι πως θέλω να πω πως δε θα συνεχίσετε να τα πηγαίνετε καλά,απλά ποτέ δεν ξέρεις...

    Η μητέρα σου τι λέει για όλα αυτά;Πρέπει οπωσδήποτε να φύγει;Δε μπορεί να εργαστεί στην Αθήνα,κάπως μαζί να το παλέψετε;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3
    NADINE με τον πατριο μου οχιιιιιιιι ξεχνατο δεν γινεται,εχουν συμβει διαφορα πραγματα μεταξυ τους που για να καταλαβεις μας διωχνει κιολας κ η μητερα μου γυρνα επαρχια για να βρει δουλεια.ο πατερας μου εξαφανισμενος κ ουτε θελω να τον βρω γιατι ειναι αλκοολικος κ ειναι ο λογος που χωρισε με την μητερα μου.μας εχει ξεγραψει εντελως.....ναι κ στην σχολη καθημερινα πρεπει να μαι εκει γιατι μπαινουν κ απουσιες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλησπέρα,Αντιγονάκι!
    Είναι όντως δύσκολη η περίσταση στην οποία βρίσκεσαι και νομίζω πως μόνο με τη μητέρα σου
    συζητώντας μπορείτε να βρείτε τι θα κάνετε.Το ιδανικό θα ήταν να νοικιάζατε μαζί ένα σπίτι στην Αθήνα
    και να ψάξετε κι οι δυό να βρείτε δουλειά για να τα βγάλετε πέρα οικονομικά.Στριμώχνονται τα πράγματα,
    αλλά καθώς θέλεις όσο τίποτα να τελειώσεις τις σπουδές σου,είμαι σίγουρη πως θα βρεις τρόπο να τα καταφέρεις!
    Σου εύχομαι από καρδιάς το καλύτερο!Λυπάμαι που δε μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά...Μην το βάζεις όμως κάτω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Καλησπέρα Αντιγόνη!να υποθέσω πως δεν υπάρχει κανένας συγγενείς που να μπορείς να πας ε?
    επειδη και εγώ πάω σε ιδιωτική σχολη θα σού πρότεινα να πάρεις μία παράταση στην πληρωμή της σχολής και με αυτά τα χρήματα να νοικιάσεις κάτι ιδιαίτερα οικονομικό..
    δεν νομίζω να σου αρνηθεί η σχολή στις μέρες μας...
    κάποια φίλη σου απο την σχολή δεν υπάρχει που μπορεί να σε φιλοξενίσει??

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •