sok
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95

Thread: sok

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445

    sok

    Σήμερα έπαθα κάτι που δεν είχα ξαναπάθει ποτέ και ειλικρινά σοκαρίστικα. Έπειτα απο εξαναγκαστικό εμετό, συνειδητοποίησα ότι άνοιξε το κεφάλι μου στην κορυφή των μαλλιών κι άρχισε να τρέχει αρκετό αίμα. Είμαι 26 χρονών, έχω ξεκινήσει με βουλιμικά επεισόδια ή επεισόδια εμετών ( δεν ξερω πως να το πω ) από τα 18 μου. Από τα 13 μου χρόνια, χάνω και παίρνω 20-30 κιλά κάθε 2-3 χρόνια. Πέραν λοιπόν της παχυσαρκίας, τόσα χρόνια δεν είχα συνειδητοποιήση πόσο κακό και πόσο καταστροφικό είναι να έχεις βουλιμία. Νόμιζα ότι δεν συνέβαινε σε μένα, αλλά σε κάποιον άλλον. Έγινε τρόπος ζωής, καθημερινότητα. Μία μηχανική κίνηση ο εμετός. Εδώ κι ένα χρόνο έχω μπει σε διαδικασία να χάσω πάλι κιλα, έχω χάσει γύρω στα 17, με την εγκυμοσύνη της διαιτολόγου μου όμως, εδώ και 4 μήνες έχω σταματήσει τη διατροφή και βλέπω πόσο εύκολο είναι πάλι να πάρω τα "πολύτιμα" κιλά μου πίσω. Εδώ και 2 μήνες βλέπω ψυχολόγο, έχω περιορίσει τα βουλιμικά μου επεισόδια, αλλά με κάθε αφορμή μικρή ή μεγάλη είμαι έτοιμη να κυλίσω. Όπως έγινε και σήμερα το πρωί. Λένε πως οι βουλιμικοί τιμωρουν τον εαυτό τους, πως δεν τον αγαπούν. Θα ήθελα να αγαπώ τον εαυτό μου αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Κλείσε αμέσως ραντεβού με το γιατρό σου. Σήμερα! Χθες βασικά! Μην περιμένεις να ακούσεις συμβουλές από εμάς εδώ στο φόρουμ, μπορεί να έχουμε περάσει από παρόμοια συμπτώματα, αλλά δεν είμαστε ειδικοί. Οι διατροφικές διαταραχές μπορούν να έχουν πάρα πολύ σοβαρές συνέπειες. Κάνε log out και πήγαινε να πάρεις το γιατρό σου και πες του ακριβώς τι σου συμβαίνει και για ποιο λόγο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Σ'ευχαριστώ. Θα δώ τι θα κάνω. Δεν είναι και τόσο εύκολο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Kουκουτσι καλησπερα!! Λυπαμαι πολυ για αυτα που περνας..Θα συμφωνησω με τη σμοκ. Μην περιμενεις καθολου. Πηγαινε στα επειγοντα ενος νοσοκομειου και εξηγησε την κατασταση. Τα πραγματα μπορει να ειναι πιο σοβαρα απ'οτι φαινονται. Περαστικα σου συντομα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    45
    γλυκο μου κοριτσι μην το κανεισ αυτο στον εαυτο σου δεν το αξιζεισ .......αντε κουκουτσακι βρεσ δυναμη πανω σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πώς είσαι,κουκουτσάκι;Ελπίζω να φρόντισες τον εαυτό σου!Περιμένουμε νέα σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ ειλικρινά.
    Είμαι κάπως καλύτερα. Δεν πήγα στον γιατρό γιατί είδα πως μάλλον το αίμα βγήκε από κάποια πληγή ή σπυράκι που προϋπήρχε και προφανώς από την πίεση του εμετού βγήκε το αίμα.
    Όπως και τα σημάδια που έχω στο πρόσωπό μου, τα όποια προσπαθώ τώρα να κρύψω γιατί είναι πολύ εμφανή, αλλά πιστεύω πώς θα ηρεμήσουν τις επόμενες μέρες, είχα χρόνια να τα δώ, συνήθως ηρεμούν.
    Δεν είχα κάποιο άλλο υπερφαγικό επεισόδιο σήμερα. Συνέχισα τη διατροφή κανονικά.
    Δυστυχώς πονάει πολύ το κεφάλι μου από εκείνη την ώρα. Λογικά από την πίεση.
    Ελπίζω όλο αυτό να είναι ένα καλό μάθημα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Εγώ θα επιμείνω ότι πρέπει να επισκεφτείς αμέσως κάποιον γιατρό. Γιατί λες ότι δεν είναι εύκολο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πέρα από την ελπίδα για καλό μάθημα,που κι εμείς έχουμε μαζί σου,δεν πας να το κοιτάξεις ούτως ή άλλως;
    Όποιο σπυράκι,όποια πληγή...τόσο αίμα...και μάλιστα από το κεφάλι...δεν είναι να το αφήνουμε έτσι...
    Πήγαινε βρε κουκουτσάκι μου,έστω να επιβεβαιωθεί η εκτίμηση σου.Να είμαστε ήσυχοι.Τι λες;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Τι γιατρό; Και τί να του πώ; Είναι μεγάλη και επώδυνη διαδικασία για μένα να εξηγήσω σε κάποιον όλα αυτά...δεν ξέρω. Έχεις δίκιο αλλά δεν μπορω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δε νομίζω να χρειαστεί να του εξηγήσεις πολλά.Δεν είσαι άλλωστε ούτε η πρώτη
    ούτε δυστυχώς η τελευταία.Κάνε κάποιες εξετάσεις να σιγουρευτείς πως είσαι καλά.
    Η υγεία σου είναι πιο σημαντική από την όποια στιγμιαία αμηχανία.Πήγαινε με κάποιον
    δικό σου για υποστήριξη.Υπάρχει αλήθεια κάποιος που γνωρίζει τι περνάς;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Ο άνθρωπος που γνωρίζει απόλυτα αυτό που συμβαίνει είναι η ψυχολόγος μου. Πέρα από εκείνη, γνωρίζουν η διαιτολόγος μου και 2-3 φίλες (λίγα πράγματα) που δεν μπορούν να έχουν εικόνα για τη βαρύτητα όλου αυτού.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Δε χρειάζεται να πεις τα πάντα στις φίλες σου ακόμα, εάν δεν είσαι έτοιμη. Ο γιατρός είμαι σίγουρη ότι θα έχει ακούσει τα πάντα και δεν πρόκειται να σχολιάσει. Εγώ πιστεύω ότι καλό είναι να είσαι απόλυτα ειλικρινής μαζί του και να του τα πεις όλα. Ξέρω ότι είναι επώδυνο, έχω βρεθεί κι εγώ σ' αυτή τη θέση και ξέρω πώς είναι. Όμως όταν φτάνεις στο σημείο να σου ανοίγουν πληγές στο κεφάλι από την πίεση από τον εμετό, δεν υπάρχει χρόνος για ντροπές. Δες το σαν μια ευκαιρία για μια νέα αρχή στην προσπάθειά σου να σταματήσεις τους εμετούς!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Σε τί γιατρό πρέπει να πάω; Δεν έχω δικό μου γιατρό

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Πήγαινε καλύτερα σε παθολόγο. Μπορείς να ρωτήσεις τη μητέρα σου ή κάποια φίλη σου να σου προτείνει κάποιον.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •