ασχετο αλλα..σχετικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    68

    ασχετο αλλα..σχετικο

    Text
    ασχετο ειναι αλλα ρε παιδια εκτος απο τη διατροφη μας ας ασχοληθουμε με τα κοινα.ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ...σας ετχαριστω.. KAI ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑς ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΤ ΤΗΝ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ..ΔΩΣΤΕ ΑΙΠΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕ. ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ////

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Συμφωνω απολυτα. Κλεινουμε τις τηλεορασεις και βγαινουμε στους δρομους. Ηρθε ο καιρος απο παρατηρητες, να γινουμε ενεργα μελη. Η εποχη που ζουμε θα διδασκεται σε λιγα χρονια στο μαθημα της ιστοριας. Ειτε θα λαβουμε μερος και θα την καθορισουμε ειτε θα μεινουμε απαθεις περιμενοντας το μοιραιο. Ας κανει ο καθενας οτι μπορει απο το δικο του μετεριζι μηπως και κσταφερουμε να ανατρεψουμε το δυσοιωνο μελλον που μας ταζουν, σε κατι πιο ελπιδοφορο για εμας αλλα και για τις γενιες που ερχονται.
    Ειναι μια ευκαιρια που δεν πρεπει να παει χαμενη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Πάντως και στο Σύνταγμα περί παρατηρητών πρόκειται... πήγα όμως 2 φορές, έχει κάποιο ενδιαφέρον. Εμένα μου μοιάζει περισσότερο σα φεστιβάλ παρά σαν οτιδήποτε άλλο. Δε νομίζω πάντως οτι έζησα ούτε ιστορικές στιγμές ούτε πως θα γεννηθεί κάτι σημαντικό μέσα από τις όποιες διεργασίες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    εχει καταντησει λουνα παρκ και φεστιβαλ..συμφωνω με τον φιλιππο...οταν γινεται αυτο στο συνταγμα και παραλληλα ενα δρομο πιο κατω χτυπανε μεταναστες και κανεις δεν κανει κατι να βοηθησει εμενα δεν μου λεει κατι...αμαυρωνεται το ολο θεμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Φιλιππε η παρουσια και μονο τοσο κοσμου σε καθημερινη βαση εκει, δινει το μηνυμα και στους δικους μας και στους απ'εξω, οτι ο κοσμος ξυπναει. Ειναι κατι, μια αρχη.
    Αργεντινη, Μαης του 68, Πολυτεχνειο, Γαλλικη επανασταση και αλλα τοσα, ειχαν εναν κοινο παρονομαστη: την αντιδραση των λαων στο κατεστημενο.
    Μπορει να μην καταφερουμε τιποτα ας εχουμε ομως την συνειδηση μας καθαρη, οτι τουλαχιστον προσπαθησαμε.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    68
    oντως σαν φεστιβαλ ειναι αλλα αρκει η παρουσια μας εκει.ειναι απο τα λιγα..ισως και το μονο που μπορουμε να κανουμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    υπαρχουν πολλα που μπορουμε να κανουμε..γενικες απεργιες παντου...παρουσια- και οχι μονο -παντου..οχι μονο συνταγμα..σε ολους τους δρομους σε ολες τις πλατειες..ολοι ομως..εξεγερμενοι και αποφασισμενοι...απο μας εξαρταται και μονο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Τόσο καιρό ακούγαμε για τη "γενιά του καναπέ" και απορούσαμε και μεις και οι ξένοι για την έλλειψη της αντίδρασης. Ναι, είναι πανηγύρι, είναι γιορτή. Επιτέλους κάτι μας σήκωσε από τους καναπέδες και μας ένωσε στους δρόμους. Κατέβηκα ήδη πέντε φορές, και υπολογίζω να πάω άλλες δύο αυτό το Σαββατοκύριακο, μαζί με τα παιδιά μου κάθε φορά, σε αυτό που θεωρώ "γιορτή της Δημοκρατίας". Δεν ξέρω τι θα προκύψει, πάντως ξέρω πως ζούμε ιστορικές μέρες. Θα έχουμε να το διηγούμαστε στα εγγόνια μας πως "ήμασταν και μεις εκεί", στο Σύνταγμα, να γράφουμε Ιστορία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    αννα μου "γιορτη της δημοκρατιας" οταν ενα στενο πιο κατω ξυλοκοπανε μεταναστες και χωρις να λαμβανει κανεις θεση στην κυριολεξια??ζουμε περιεργες εποχες δυστυχως..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Δε ξέρω, νομίζω εκτός των άλλων στο πάνω μέρος της πλατείας κυκλοφορούν τρελά φασιστόμουτρα και στο κάτω επίσης μερικοί μυστήριοι, θέμα χρόνου άραγε να πλακωθούν μεταξύ τους;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Δεν έχω δει κάτι τέτοιο όσες φορές έχω κατέβει, αντίθετα έχω δει κάποιους πακιστανούς να εμπορεύονται λέιζερ στο πάνω μέρος της πλατείας και να βγάζουν σεντόνια στο κάτω μέρος, χωρίς να τους πειράζει ούτε η δημοτική αστυνομία ούτε κανένας από τους παρευρισκομένους! Αντίθετα, κάποιος που κατέβηκε με το κόκκινο λάβαρο του 1821, του ζητήθηκε (με ευγενικό τρόπο οφείλω να πω) να το μαζέψει καθώς "δεν κατεβήκαμε για να το παίξουμε πατριώτες" όπως του είπαν πολλοί δίπλα του.
    Καθήστε αναπαυτικά στους καναπέδες σας παιδιά, να δείτε από το μαγικό κουτί τους περίεργους να πλακώνονται μεταξύ τους. Εγώ κατέβηκα να δω τι "παίζει", μου άρεσε η αίσθηση της γιορτής, μου άρεσε που επιτέλους είδα άτομα πολιτικοποιημένα αλλά ακομμάτιστα και συνεχίζω να μετέχω όσο πιο συχνά μπορώ. Για να μην μου πει κανείς αύριο "γιατί τους αφήσατε να καταστρέψουν την Ελλάδα". Για τα παιδιά μου, που δεν τους αξίζει το μέλλον που τους ετοιμάζουν. Για την Ελλάδα ρε γαμώτο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Κι εγω κατέβηκα και δε παρατηρώ από το καναπέ μου... δε μου άρεσε η αίσθηση της γιορτής γιατί δε γιορτάζουμε κάτι...

    Τώρα ʼννα αν πραγματικά πιστεύεις οτι σε απαλάσσει από τις ευθύνες που σου αναλογούν(όπως στο καθένα μας) επειδή πήγες 10 φορές περίπατο στο Σύνταγμα ΟΚ... διαφωνούμε όμως.

    Θα ξανακατέβω γιατί με ενδιαφέρει να δω αν και πως εξελίσσεται η κατάσταση αλλά προς το παρόν δε με ψήνει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    αν παρατηρουσαμε απο το καναπε αννα μου δεν θα τα βλεπαμε και αυτα που γινονταν..που ηταν ολος αυτος ο κοσμος τοσο καιρο που γινονται γενικες απεργιες?που ηταν ο κοσμος οταν μαχαιρωνανε στο κεντρο της αθηνας μεταναστες?που ηταν ολος αυτος ο κοσμος οταν καποιοι ανεγκεφαλοι (Για να μην πω κατι αλλο)μπηκαν σε σπιτια μεταναστων και τους βασανισαν?οταν στο κεντρο της αθηνας ανθρωποι πεθαινουν και ψαχνουν στα σκουπιδια για ενα κομματι φαι?οταν ανθρωποι φυλακιζονται για τις ιδεες τους? δεν ειδα κανεναν απο αυτους να αγανακτει οταν σε πορειες το κρατος ξυλοκοπει μεχρι αναισθησιας ανεξαιρετως αντρες και γυναικες?οταν τα σχολεια μας τα νοσοκομεια μας βρισκονται σε τετοια κατασταση??ερωτηματα που με βασανιζουν...και πηγαινοντας βολτα στο συνταγμα τρωγοντας σουβλακια και πινοντας μπυρες δυστυχως δεν λυνεται κατι...(ταπεινη μου αποψη παντα)..φιλια σε ολους και ολες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Ρε παιδιά, μου λέτε όλο για τους κακόμοιρους τους μετανάστες που τους μαχαιρώνουνε, τους δέρνουνε, τους βασανίζουνε και δεν ξέρω τι άλλο. Να σας πω εγω τι βλέπω. Στην παιδική χαρά είμαστε οι μοναδικοί Έλληνες. Στο σουπερμάρκετ οι Έλληνες υπάλληλοι είναι μειοψηφία. Στο λεωφορείο, ο Έλληνες είναι λιγότεροι από τους μισούς. Στο νηπιαγωγείο της κόρης μου οι αλλοδαποί είναι περισσότεροι από τους μισούς, για αυτό εξάλλου και η καλύτερη φίλη της είναι από την Αλβανία. Στον παιδικό σταθμό του γιου, παρόμοια κατάσταση, που επιδεινώνεται από την πολιτική "πρώτα τα παιδιά των μεταναστών και μετά των Ελλήνων". Η κοπέλα με την οποία κάνω πιο συχνά παρέα, σληβάτη μικρομάνα, είναι από τη Βουλγαρία, με άντρα Σύριο. Η σύσταση της Αθηναϊκής κοινωνίας έχει αλλάξει, και δεν είναι όλοι φασιστόμουτρα!
    Δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεστε όταν μιλάτε για άτομα που φυλακίζονται για τις ιδέες τους. Πάντως ναι, άνθρωποι ψάχνουν στα σκουπίδια, τα νοσοκομεία είναι σε τρισάθλια κατάσταση, τα δημόσια σχολείο το ίδιο. Μα για αυτό ακριβώς πρέπει να ξεσηκωθούμε. Και είμαι από τα άτομα, που σε ΚΑΘΕ απεργία δεν μετέχω απλώς, αλλά συνήθως είμαι στην πορεία - και μέχρι στιγμής, δεν έχω ξυλοκοπηθεί. Δεν είμαι από αυτούς που στις εκλογές λένε "απέχω γιατί δεν με εκφράζει τίποτα". Είμαι πολιτικοποιημένη, αλλά συνέχομαι τον κομματισμό. Για αυτό και χαιρετώ την σημερινή κατάσταση, που είναι μια μάζωξη πέρα από τα κομματικά. Και δεν κατεβαίνω Σύνταγμα για μπύρες και σουβλάκια, κατεβαίνω με τα παιδιά μου να τους δείξω πως αν θέλεις να αλλάξεις κάτι, πρέπει να το διεκδικήσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Πολύ φοβάμαι ότι το Ελληνικό Στοιχείο κυριαρχεί κι εκεί. Σουβλάκια, μπύρες, πανηγυράκια, μικροπωλητές κάθε είδους, θείτσες περίεργες, φάτσες που κορδώνονται μόλις αντιληφθούν κάμερα να πλησιάζει.. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι καθόλου αστεία και σίγουρα κάποιοι κατεβαίνουν "για πλάκα". Δεν μου αρέσει αυτό. Ρημαχτήκαμε και πρέπει να το δώσουμε να το καταλάβουν όσοι πρέπει. (Αν και δε νομίζω ότι ιδρώνει το αυτί κανενός για το χάλι μας).
    Όσο για τους μετανάστες, οι απόψεις διίστανται: Υπάρχουν και οι εξαθλιωμένοι ρακένδυτοι, που είναι άξιοι λύπησης, υπάρχουν όμως και τα κακοποιά στοιχεία, που δε διστάζουν και να σκοτώσουν ακόμη. Αυτοί, ακόμη και μετά από απέλαση, βρίσκουν τον τρόπο και ξαναγυρίζουν. Γιατί, για να μας ρημάξουν κι άλλο? Δηλαδή εμείς είμαστε τόσο πλούσιοι, έχουμε όλοι δουλειές και έχουμε τον τρόπο να φροντίσουμε τους αναξιοπαθούντες από το περίσσευμά μας? Μερικά πράγματα απλώς δεν τα καταλαβαίνω..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •