Η γνωμη σας???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259

    Η γνωμη σας???

    Καλημέρα και καλό μήνα!!!! θα ήθελα να γράψω και εγώ την ιστορία μου να μου πείτε την γνώμη σας...
    Λοιπόν, είμαι 20 χρονών και απο όσο με θυμαμαί προσπαθούσα να χάσω κιλά...μετά απο απείρες δίαιτες και προσπάθειες όχι μόνο δεν κατάφερα αλλά έφτασα στα 129! σκέφτηκα να βάλω δακτύλιο η κάτι τέτοιο.Ψάχνοντας βρήκα αυτό το φόρουμ και πραγματικά με βοήθησε να το πάρω σοβαρά απόφαση και να ξεκινήσω δίαιτα χωρίς να τα παρατήσω...αλλά πολλές φορές σκέφτομαι χάνονται τόσο κιλά??? ξέχασα να σας πω πως απο τα 129 θέλω να φτάσω το 60!εσείς τι λέτε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Kαλημέρα ελαφάκι,

    Είμαι στη μέση περίπου μιας ανάλογης προσπάθειας. Ελπίζω και θέλω να πιστεύω πως χανονται, πάντα όμως έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως αν δε τα καταφερω η επόμενη λύση είναι το χειρουργείο. Νόμίζω πως είσαι μικρή και έχεις το περιθώριο να προσπαθήσεις με τους παραδοσιακούς τρόπους, καλή επιτυχία!!!

    ʼσε τις άπειρες και αλλεπάλληλες δίαιτες και προσπάθειες, αφιέρωσε λίγο χρόνο να ετοιμάσεις ένα πλάνο και να προετοιμάσεις τον εαυτό σου ψυχικά καιμετά ξεκίνα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    elafaki20 μου καλως ορισες ............ Οπως ειπε κα Φιλιππος εισαι μικρη και εχεις περιθωρια να χασεις τα κιλα . Η ηλικια σου βοηθαει σημαντικα στο να τα χασεις ευκολα . Ενα χειρουργειο δεν ειναι ευκολο και δεν ειναι Πανάκεια. Θα σε συμβουλευα να διαβασεις τα σχετικα topik πολυ προσεκτικα με τιε εμπειρεις των ατομων που εχουν κανει χειρουργειο για να δεις τα υπερ και τα κατα . Ταυτοχρονα δεν θα ηταν ασχημο να ζητησεις τη γνωμη ενος διατροφολογου για ενα ισσοροπημενο διαιτολογιο . Οταν χασεις τα πρωτα 20 κιλα , ολα μετα θα σου φανουν πιο ευκολα και εσυ θα νοιωθεις ηδη καλυτερα .............Σιγουρα θελει υπομονη και επιμονη . Δεν εβαλες αυτα τα κιλα σε ενα μηνα . Αλλα τιποτα δεν ειναι και ακτορθωτο ! Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και καλως ορισες και παλι στην παρεα μας !!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by elafaki20
    Καλημέρα και καλό μήνα!!!! θα ήθελα να γράψω και εγώ την ιστορία μου να μου πείτε την γνώμη σας...
    Λοιπόν, είμαι 20 χρονών και απο όσο με θυμαμαί προσπαθούσα να χάσω κιλά...μετά απο απείρες δίαιτες και προσπάθιες όχι μόνο δεν κατάφερα αλλά έφτασα στα 129! σκέφτηκα να βάλω δακτύλιο η κάτι τέτοιο.Ψάχνοντας βρήκα αυτό το φόρουμ και πραγματικά με βοήθησε να το πάρω σοβαρά απόφαση και να ξεκινήσω δίαιτα χωρίς να τα παρατήσω...αλλά πολλές φορές σκέφτομαι χάνονται τόσο κιλά??? ξέχασα να σας πω πως απο τα 129 θέλω να φτάσω το 60!εσείς τι λέτε??
    ελαφακι καλη επιτυχια.... νομιζω οτι με σωστη διατροφη και θεληση θα τα καταφερεις... οπως σου ειπε κ η αλμα χρειαζεται υπομονη γιατι οπως τα κιλα δεν μπηκαν σε 1 μηνα ετσι δεν θα χαθουν κ γρηγορα.. παρ'ολ'αυτα, οσο πιο αργα τα χανεις τοσο πιο μονιμο θα ειναι το μετεπειτα αποτελεσμα... τελος υπαρχουν εξαιρετικα παραδειγματα ανθρωπων εδω μέσα για το ότι αν υπαρχει θεληση κ σωστος προγραμματισμος τα κιλα χανονται... (ναι φιλιππε για σενα μιλαω...:smilegrin... καλη σου επιτυχια ξανα και καλως ηρθες στην παρεα μας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Σας ευχάριστω πολύ και την εμψύχωση..απλα σκεφτόμουν οτι είναι καλύτερα να κάνω ένα χειρουργείο τώρα που είμαι πιο μικρή παρά αργότερα που θα έχω χάσει πολύτιμο χρόνο..πάντως αυτη την στιγμή είμαι σε δίαιτα και προσπαθώ πολύ.ελπίζω όλα να πάνε καλά και για εμένα αλλα και για εσάς!!
    καλη τύχη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    καλημερα και απο εμενα .. να σου πω και εγω την δικη μου ιστορια ...
    εφτασα και εγω μετα απο ανεπαλληλες διαιτες τα 119 .... παντα με θυμαμαι να κανω διαιτα αλλα παντα να χανω 10 να παιρνω 20 ..

    πηρα την αποφαση να κανω επεμβαση ( γαστρικη πτυχωση .. ) ολα και ολα ωραια .. καμια παρενεργεια .. και απο τα 119 σε ενα χρονο και κατι εφτασα 80+ χωρις να ζοριστω καθολου ...
    ελα ομως που μετα χαλαρωσα δεν προσεχα τοσο το τι ετρωγα .. και ξαναπηρα 10 κιλα ... χωρια να το καταλαβω ..

    παρολο που ετρωγα μικρη ποσοτητα και χορταινα .. μονιμος ημουν σοτ τσιμπολογημα ... και αντι να τρωω φρουτακια στα ενδιαμεσα γευματα μου εγω ετρωγα γλυκακια ... κριτσινακια .. ψωμακι .. επι καθημερινης βασης ..
    ελα μωρε ελαγα μικρη ποσοτητα ειναι σιγα .. στο τελος της μερας ομως μαζευοντουσαν οι θερμιδες. .

    και τωρα εχω μπει στη διαδικασια διαιτας-διατροφης προσπαθοντας να τρωω 6 μικρα γευματα καθημερινα, αρκετη σαλατα και φρουτακια και μονο 2 απο τα γευματα μου να ειναι τα κυρια ουσιαστικα .. για να χασω τα υπολοιπα 20 που θελω .


    αυτο που θελω να πω δλδ ειναι πως πρεπει να προσεχουμε παντα και η υγιεινη διατροφη και τροπος ζωης .. ναι θα κανεις τις παρασπονδιες σου δεν λεω ανθρωποι ειμαστε αλλα οχι καθε μερα και κυριως να γινονται με μετρο ..

    δυστυχως .. εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει και το γυμανστηριο οποτε ο μεταβολισμος μου ειναι χαμηλοτερος απο καποιον που αθλειται ...

    αυτα απο εμενα!

    και ενα ακομη σημαντικο .. μην βαζεις μεγαλους στοχους και κουραστεις ...
    βαλε 10 10 κιλα ..
    και σε καθε 10 που θα χανεις κανε ενα δωρο στον εαυτο σου ..


    εγω ας πουμε ειπα στα 80 θα παω μια εκδρομη που εχω τοσο καιρο να παω ... θα πεσει και μεσα στο καλοκαιρι οποτε σουπερ


    και στα 75 θα κανω ενα τατουαζ!

    πιστευω πως οι δικοι δεν θα εχουν προβλημα μιας και επιτελους θα εχω φτασει εκει που θελω στα κιλα !!!!! λογικα θα εχω παρει και το πτυχιο μου οποτε τοση μαζεμενη χαρα που θα τους δωσω δεν θα μου αρνηθουν ενα τατου στον καρπο μου ... η στο σβερκο μου ..

    χαχαχ αχ αυτοι οι γονεις μας .. μονιμος με το αγχος για καθε τι ...

    αυτο που θελω να

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Καλημέρα. Η δική μου γνώμη είναι πως χάνονται. Αν δεν έχεις κι όλας κάποιο πρόβλημα που να σε δυσκολεύει, π.χ. θυρεοειδή ή κάτι τέτοιο. Μόνο που καλό είναι να μην έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει να χάσεις 70 κιλά. Βάζε μικρούς στόχους των 10 κιλών. Θα είναι μια μεγάλη διαδικασία, να έχεις στο νου σου ότι θα πάρει χρόνο αλλά όσο περνάει ο καιρος όλο θα νιώθεις και πιο όμορφα. Πιστεύω οως όλα είναι στο μυαλό μας και στην ψυχολογία μας. Θα ήταν καλό επίσης αν μπορούσες να βλέπεις κάποιον διατροφολόγο, εμένα τουλάχιστον με βοηθάει το να έχω κάποιον να με ελέγχει. Όσο για τα χειρουργεία, προσωπικά τα φοβάμαι, αν και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ κάτι τέτοιο λόγω των κιλών μου. Πιστεύω πρέπει να είναι η τελευταία λύση.
    Καλή αρχή και καλή προσπάθεια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Ζωήτσα εχείς πολύ δίκιο πρέπει να να μας γίνει τρόπος ζωής η σωστή διατροφή..
    ειμαι και εγω σε δίαιτα χωρίς διαιτολόγο γιατι όπως και εσυ ξέρω τι είναι σωστό να τρώω και φυσικά δεν υπάρχουν χρήματα...σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου..εύχομαι και είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις!καλή προσπάθεια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    κουκούτσι και εγώ γενικώς τα φοβάμαι πολύ τα χειρουργεία αλλά όταν σκέφτομαι πόσα πράγματα έχω χάσει λόγω των κιλών με πάνει μια απογοήευση! το έχω σκεφτεί και εγώ να βάζω μικρούς στόχους αλλά μόλις τους φτάνω τα παρατάω και άντε ξανά τα ίδια...για αυτό σκέφτηκα να βάλω ένα μεγάλο στόχο...
    σε ευχάριστω πόλυ πάντως με βοηθάει πολύ να ξερώ πως καποιος πιστευεί πως χάνονται αυτά τα κιλά..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    761
    καλημερα και απο μενα..τα κιλα χανονται...αν τρωμε οπως πρεπει ή με διαιτολογο ή δικη μας διατροφη σιγουρα θα τα χασουμε..θελουν δεν θελουν...και εγω εφτασα να ψαχνομαι για χειρουργειο αλλα χειρουργειο για το μυαλο δεν υπαρχει...το στομαχι το ελεγχεις..το μυαλο ειναι ολο το θεμα να αλλαξουμε...στο μυαλο ειναι ο στοχος μην το ξεχναμε...θελει υπομονη και επιμονη και ολα θα γινουν....ξερεις τι λεω στο εαυτο μου?εδω βλεπεις ανθρωπους με ειδικες ικανοτητες,ανθρωπους με πολυ σοβαρα προβληματα υγειας και παλι παλευουν και δεν το βαζουν κατω..θα το βαλουμε εμεις για ενα φαι ή για ενα γλυκο?ΔΥΝΑΜΗ και ολα καλα θα πανε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    migg δίκιο έχεις! βλέπω όλους εσάς που χάσατε τόσο κιλά και παίρνω κουράγιο! απλά είναι κάτι μλερες δύσκολες και τα βλέπουμε όλα μαύρα...καλή τύχη και σε εσένα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    κορινα μου σε ευχαρίστω για την συμπαράσταση..!!σίγουρα χειάζεται υπομόνη..σε ευχαριστώ πολυ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Originally posted by migg
    και εγω εφτασα να ψαχνομαι για χειρουργειο αλλα χειρουργειο για το μυαλο δεν υπαρχει...το στομαχι το ελεγχεις..το μυαλο ειναι ολο το θεμα να αλλαξουμε...στο μυαλο ειναι ο στοχος μην το ξεχναμε...
    Πόσο δίκιο έχεις!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    34
    Ελαφάκι γεια σου και καλοσώρισες! Ξεκίνα σιγά-σιγά... Βάλε μικρούς στόχους και αφού τους πετύχεις προχώρα στον επόμενο! Σου εύχομαι καλές απώλειες!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Σε ευχαριστώ boy23 τελικά οι μικροί στόχοι είναι πιο σώστοι..καλές απώλειες και σε εσένα..!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •