ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ? - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 193 of 193
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by sourkouna
    Originally posted by polinaki1983
    Αχ σουρκούνα μου κουπες................. Πίστευα πως είχαμε τις ωραιότερες κούπες μέχρι που έφαγα στην Συρία!!!!!! Εκεί να δεις τί απίστευτες κούπες!! Σκέττος οργασμός!!! Και τα λαχματζού τους...... αχ αυτά τα λαχματζού..... Τελίοσε, Χριστούγεννα πάω Συρία!!!!!
    Eιμαι σιγουρη.Οπως και στον Λιβανο εχουν τελεια φαγητα και γλυκα.Ουφ.....
    Γενικός πιστεύω οι Αραβικές χώρες έχουν από τις πιο πλούσιες και μοσχομυριστές κουζίνες........ Αχ αυτά τα συροπιαστά τους.....

    Στόχος 5 κιλά πιο κάτω από τον στόχο για να φάω ότι θέλω όταν πάω Συρία!!!!

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    γεμιστααααααααααααααα :spin: (με κιμα οχι ορφανα) :P

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by mitsokolo
    γεμιστααααααααααααααα :spin: (με κιμα οχι ορφανα) :P
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thum bup::thumbup::thumbup:

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    σουτζουκακια απο μοσχαρακι με σαλτσα ντοματας και κρεμα λεμονι!

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    εγω εκανα μπριζολες χοιρινες με πατατες φουρνου για τον αντρα μου κ εγω ομελετα με 1 αβγο, 3ασπραδια μανιταρια 1 φ.παριζα και 1φ.τυρι.... , αλλα τσιμπησα μερικες πατατες!!!

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Φρέσκα μαυρομάτικα με κολοκύθι

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    μακαρονια με πεστο (βασιλικος κουκουναρι παρμεζανα ελαιολαδο) & σκορδοψωμο με μοτσαρελα

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Μιτσο μου που εισαι παιδι μου? δεν σε βλεπω καθολου στο φορουμ πλεον!!!! Θελω συνταγη της σοκολατοφουντικοπιτας σου οπωσδηποτε!!!!!!! Στελετει μου σε μειλ αν δεν θες εδω!! Σε κοβω για και γ@μω τις ζαχαροπλαστισες ε??? Μηπως ξερεις να κανεις και την τελια κρεμα του kinder bueno? Τοτε καλα θα εισαι θεα!!!!! :love::love:

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Αααααχ και τι δε θα 'θελα να μαγειρέψω!
    Μέρες λιγουρευόμουν ένα μουσακά και τώρα που άρχισα δίαιτα... βράσε ρύζι κυριολεκτικά!

    Βρήκα στο νετ διάφορες συνταγές για light μουσακά (με φακές(?), γιαούρτια κλπ),
    ξέρει κανείς από γεύση τι λέne αυτές οι εναλλακτικές εκδοχές;!!

    Πάντως σήμερα το μενού έχει μοσχαράκι. Χμμμμ την κάνω για κουζίνα!

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Ειχα παρει περσυ ετοιμο μουσακα απο σουπερ μαρκετ στην αγγλια και αντι για κιμα ειχε φακες, χοροφαγικος και ετσι.. Οταν τις ειδα ξενερωσα απιστευτα!! Σε πληρωφορω οτι δεν ηταν καθολου ασχημες!! Δεν τις καταλαβα καν!! Και δεν ειμαι και πολυ του κιμα αρα δεν με χαλασε.. Δεν ξαναπηρα βεβαια γιατι εμαθα να μαγειρευω (λεμε τωρααα!! ας ειναι καλα ο θειος Google και τα βιντεακια του!!) και εκανα μουσακα, με δικη μου μπεσαμελ παρακαλω και βγηκε yuuummmiee!!!

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Sethunya Τον μουσακά μπορείς άνετα να τον φτιάξεις και σαν τον κανονικό με την διαφορά ότι αντί να τηγανίσεις τα κολοκιθάκια/μελιτζάνες/πατατες, θα τα ψύσεις στον φούρνο. Είναι πιο χρονοβόρο αλλά αξίζει τον κόπο!!!!

    Κάπου είχα γράψει την συνταγή πως τον κάνω εγώ. Κάτσε να δω αν την βρω.

    Την βρήκα:

    ΜΟΥΣΑΚΑΣ
    -μελιτζάνες
    -κολοκυθάκια
    -πατάτες.


    Θέλουμε όταν τα κόψεις σε ροδέλλες, να σε φτάνουν για 2 στρώσεις το κάθε είδος. Υπόψην σου πως αν τα μετρήσεις ωμά, πρέπει να σου βγαίνει πιο πολύ από 2 στρώσεις, γιατί όταν ψιθούν μικραίνουν. Αν θες υπολόγισε 3 στρώσεις ωμά από κάθε είδος και είσαι σίγουρα μέσα.

    Για τον κιμά θέλουμε

    -700 γρ κιμά μοσχαρίσιο (αφού θα φαν και τα πεθερικά μην τον αλλάξουμε τελείως τον μουσακά. Επίσεις αν θες μπορείς να φτιάξεις πιο πολύ, και να το κρατήσεις ψυμένο στην κατάψυξη)
    -1Κρεμμυδι ψιλοκομμένο
    -2 καροτάκια σε ροδέλλες (αυτό είναι προερετικό, αλλά δίνει υπέροχη γεύση)
    -ένα ματσάκι μαιντανό ψιλοκομμένο
    -δυόσμο ξερό
    -Πιπέρι
    -Κανέλα
    -Αλάτι
    -1 τενεκεδάκι ντοματάκι ψιλοκομμένο


    Για την μπεσαμέλ θα χρειαστείς

    -2 κουταλιές βότυρο ή βιτάμ
    -1 1/2 λίτρο γάλα άπαχο (6 ποτήρια)
    -8 κουταλιές αλεύρι
    -αλάτι
    -1 αυγό
    (Υπολογίζω πως θα κάνεις ταψί περίπου 30 μέγεθος και πως δεν θα βάλουμε πολύ χοντρή την στρώση της μπεσαμέλ)

    Εκτέλεση

    Από την προηγούμενη μέρα θα πλείνεις καλά τις πατάτες, τα κολοκυθάκια και τις μελιτζάνες, και θα τα κόψεις σε ροδέλλες περίπου 1 εκατοστό πάχος. (σε αυτή την φαση θα τα μετρήσεις στο ταψί σου).

    Σε ένα ταψί θα βάλεις μέσα όλα τα κολοκυθάκια, θα τα αλατήσεις ελάχιστα και θα τα βάλεις στον φούρνο να μαραθούν στους 180 βαθμούς. Θέλουν περίπου 20 λεπτά. Θα τα δείς ανάλογα.

    Οταν μαραθούν, θα τα βγάλεις με προσοχή μην σου σπάσουν σε μια πιατέλα.

    Θα βάλεις τις μελιτζάνες στο ταψί που έψησες τα κολοκυθάκια, θα τις αλατήσεις, θα τους βάλεις 1 κουταλιά λάδι να πάει παντού, και θα την βάλεις στον φούρνο να μαραθούν. Περίπου 30-40 λεπτά θέλουν, ανάλογα πόσο σκληρές είναι. (Είπαμε θα τις παρακολουθείς.)

    Και πάλι βγάζεις με προσοχή με άλλη πιατελλίτσα τις μελιτζάνες.

    Βάζεις τις πατάτες στο ταψί με 2 κουταλίες λάδι και την ανακατέυεις πολύ καλά να πάει παντού παντού, τις αλατήζεις λίγο και βουρ στον φούρνο. Θα της αφήσεις μεχρι να ψηθούν σχεδον. Οταν μπαίνει το πιρούνι πάνω εύκολα είναι έτοιμες, δεν θέλουμε να κοκκινήσουν. Ετοιμες και οι πατατούλες μας!!!!

    Εν το μεταξύ, σε μια κατσαρόλα, θα βάλεις 4 κουταλιές νερό, θα ρίξεις το κρεμμύδι και τον κιμά σου να ψιθούν. Για αρχή σε χαμιλή φωτιά με το καπάκι της κατσαρόλας για να κατεβάσει τα υγρά του. Ανακατεύεις συχνά. Οταν ασπρίσει όλος ο κιμάς, ανίγεις την κατσαρόλα, βάζεις το καρότο και συνεχίζεις να ψίνεις μέχρι να πιει όλα τα υγρά του και να αρχίσει να ροδοκοκκινίζει ο κιμάς. Τότε θα βάλεις λίγο αλάτι, δυόσμο, πιπέρι, κανέλα, τον μαιντανό, θα τα κάνεις 2 ανακατέματα, και θα βάλεις την κονσέρβαν ντομάτας. θα τα ανακατέψεις καλά, και σε χαμηλή φωτιά θα συνεχίσεις να ψίνεις μέχρι να δεις ότι έχει γίνει μια ωραία σάλτσα. Λίγο πριν τελειώσει η σάλτσα, θα βάλεις 4-5 κουταλιές γάλα μέσα, για να γίνει πιο κρεμώδες. Ο κιμάς μας είναι έτοιμος!!!

    Θα πάρεις το ταψί που θα ψίσεις μέσα το φαγητό, θα το βουτυρώσεις ελάχιστα, και θα βάλεις 2 κουταλιές φρυγανιά αλεσμένη στον πάτο να πάει παντού.

    Θα βάλεις μια στρώση πατάτες, μια στρώση μελιτζάνες και μια στρωση κολοκύθια. Από πανω θα απλώσεις τον κιμά, και ξανά μια στρώση πατάτες, μελιτζάνες και τέλος κολοκυθάκια. (Οι στρώσεις μας θέλουμε να είναι πυκνές, γιαυτό και πιο πάνω σου είπα να υπολογίσεις 3 στρώσεις ωμά λαχανικά).

    Τώρα πάμε στα δύσκολα!!!

    Θα βάλεις το γάλα της μπεσαμέλ σε ένα κασαρολάκι να βράσει. Δεν θέλουμε να κοχλάσει. Οταν βράσει το φέυγουμε από την φωτιά και σε μια μεγάλη κατσαρόλα θα βάλεις το βούτυρο να λιώσει, και θα προσθέσεις το αλέυρι. Θα τα ανακατέψεις με σύρμα, (μην ανυσιχείς όταν δεις σβόλους) και θα προσθέτεις το γάλα ανακατέυοντας συνεχώς με το σύρμα. δεν θα σταματήσεις να ανακατεύεις καλά μέχρι να δεις ότι η μπεσαμέλ σου είναι έτοιμη. Θα είναι έτυμη όταν βγάλει φουσκάλες (όχι πολλές, και 1 φουσκάλα είναι αρκετή). Την κατεβάζεις από την φωτιά και προσθέτεις το αυγό (το οποίο έχεις έτοιμο σπασμένο σε ένα μπολάκι) και ανακατέυεις πολύ πολύ καλά μην σου κόψει. Προσθέτεις αλάτι και δοκιμάζεις.

    Χύνεις την μπεσαμέλ σου πάνω στον μουσακά και την απλώνεις καλά.

    Από πάνω αν θες μπορείς να βάλεις λίγο τριμμένο ξυρό τυράκι ή λίγη φρυγανιά. θα βοηθήσουν να κάνει υπέροχη κρούστα!

    Ψίνεις στον φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να πάρει ένα ωραίο ροδοκόκκινο χρώμα η μπεσαμέλ.

    Μπορείς να τα φτιάξεις όλα το Σάββατο, και απλά να το ψίσεις την Κυριακή.

    Καλή όρεξη, καλή επιτυχία (που σίγουρα θα τη έχεις) και περιμένω εντυπώσεις και σχόλια!!!!

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by -wow-
    Ειχα παρει περσυ ετοιμο μουσακα απο σουπερ μαρκετ στην αγγλια και αντι για κιμα ειχε φακες, χοροφαγικος και ετσι.. Οταν τις ειδα ξενερωσα απιστευτα!! Σε πληρωφορω οτι δεν ηταν καθολου ασχημες!! Δεν τις καταλαβα καν!!
    Θα μου άρεσε να δοκιμάσω!! Και μάλιστα με γιαούρτι, όχι μπεσαμελ.. Δε ξέρω, ίσως με ιντριγκάρει απλά και μόνο ο πειραματισμός! :P χιχι

    Μουσακάς φορ εβερ, τι να λέμε!
    Polinaki ευχαριστώ για τη συνταγή, όταν θα έχω το ελεύθερο θα το προσπαθήσω!

    Υ.Γ. Ωραία υπογραφή :thumbup:
    "I may not be the most beautiful, or the sexiest, nor do I have the perfect body. But I don?t pretend to be someone I?m not, I?m good at being me. I might not be proud of some of the things I?ve done in my past, but I?m proud of who I am today. nobody is perfect, but that?s what makes everything interesting!!!"

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Σε ευχαριστώ κούκλα!!!

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •