ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 193
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725

    ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?

    ετσι για να παιρνουμε ιδεες...

    εγω σημερα φακες πρασινες (όλος ο κοσμος τις λεει ασπρες όταν δεν εχουν σαλτσα εμενα το πρασινο μου φαινεται πιο αστειο)....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καφε δεν ειναι οι φακες?

    Εγώ κοτόπουλο γεμοστό ρολο θα φτιάξω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ναι απλα οταν δεν βαζεις σαλτσα, απο τη δαφνη κ απο τις φακες το "ζουμι" ψιλοπρασινιζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    δαφνη στις φακές??????uzzled:

    Σούπα τις κάνετε?

    εμείς τις κάνουμε σαν πιλαφι, την λεγόμενη μουτζιέντρα. Είναι πολύ πιο ωρέες έτσι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ναι! κανονικα λεγεται φακοσουπα αλλα επειδη ολοι τις μαγειρευουν ετσι οταν λες φακες ολοι αυτο καταλαβαινουν!

    τις ριχνεις σε νερο να παρουν 2-3 βρασεις, τις στραγγιζεις κ μετα τσιγαριζεις κρεμμυδι και προσθετεις τις φακες, πιπερι, σκορδο σε σκονη (ή αν εχεις ξερο ολοκληρο το τσιγαριζεις πριν με το κρεμμυδι), φυλλα δαφνης, νερο και αν θες τοματοπελτε! σιγοβραζεις για αρκετη ωρα κ στο τελος προσθετεις αλατι... αυτα...

    εδω εχει μια συνταγη για κοκκινες φακες! εσεις πως τις κανετε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Ρίχνουμε τις φακές στο νερό να βράζουν, σχεδον να μισοψηθούν δηλαδή, αφαιρούμε το νερό και βάζουμε άλλο καθαρό περίπου να σκεπάζει τις φακές και ακόμα τόσο. Το αφήνουμε να κοχλάσει και βάζουμε ρίζι (κατά προτήμιση αυτό που είναι για σούπες) περίπου τα 3/4 την ποσότητας της φακής. Δηλαδή πχ 1 ποτήρι φακή βάλαμε, θα βάλουμε 3/4 ποτήρια ρίζι, χαμηλώνουμε την φωτιά, προσθέτουμε 1 κύβο ζωμό λαχανικών και αλατι και σιγοψήνουμε. Εν το μεταξύ ψιλοκοβουμε ενα κρεμμύδι και το εχουμε στην άκρη, και έχουμε σε ενα κασαρολακι περιπου 1/4 ποτηριου ελεόλαδο (για την πιο πανω δοσολογία φακής). Οταν σχεδόν έχει πιει το νερό της, και έχει κάνει πάνω σαν κρεμώδες καφέ ζουμάκι, δοκιμαζουμε. αν δεν έχουν ψιθεί ακόμα προσθετουμε ακομα λιγο νερο. αν εχουν ψιθει ζεστένουμε το λαδι, τζιγαριζουμε το κρεμμύδι, το χυνουμε μεσα στις φακες και το ανακατεύουμε καλα, και σβήνουνε από την φωτιά. το αφήνουμε περίπου 15 λεπτά να τραβίσει και είναι έτοιμο. είναι σαν πιλαφι, και ειναι απλά ΤΕΛΙΟ!!! ο μικρος μου τρελλενετε πολύ όποτε έχουμε φακές που τρώει 2 πιάτα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    μου αρεσουν πολυ οι φακες κ θα τις δοκιμασω κ ετσι....ευχαριστω κοριτσακι για την συνταγη, αν θες για αλλαγη κανε κ φακοσουπα κ θα με θυμηθεις.... αλλα πρασινη οχι κοκκινη! η σαλτσα νομιζω νοθευει τη γευση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Την κάνει η θεία μου σε σούπα, και ποτέ δεν μου άρεσε για να είμαι ηλικρινής!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    αληθεια? δεν εγω τρελαινομαι....γενικα για τις σουπες με οσπρια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Φακές σούπα τέλειες, από τα αγαπημένα μου!!! Και η μουτζέντρα όμως αρέσκει μου πολλά!!!

    Μου αρέσουν οι φακές, ΤΕΛΟΣ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Αρέσκει σου πολλά φίλιππε μου? Εν λογικό, αφού εν τέλεια!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    εμενα μου αρεσουν πολυ σε σουπα....!
    αυτο το σαν πιλαφι θα αρεσε στην αδερφη μου, της αρεσουν τα πηχτα.

    εγω χθες ειχα βρασει αναμοικτα λαχανικα κ έψησα κ φιλετο κοτοπουλο στο γκριλ.
    κ περισεψε απο χθες κ εφαγα κ σήμερα λιγο. μαζί με λίγο μαρουλοσαλάτα με βραστο κολοκύθι.

    Η μαμα μου χθες εβρασε κοτοπουλο με κολκυθάκια, με λιγα χορτα (μαιντανο, σελινο κλπ), καροτα και πατατες (στη κατσαρολα)
    κ μετα τα εβαλε σε πηρέξ κ εκανε σαλτσα κοκκινη με ντοματες κ την εβαλε κ αυτη στο πηρεξ πανω απ΄το κοτοπουλο κ τα αλλα...
    και τα εβαλε στο φουρνο.

    αλλα εμενα δε μου αρεσει αυτο το φαγητο :\

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by filipparas
    Φακές σούπα τέλειες, από τα αγαπημένα μου!!! Και η μουτζέντρα όμως αρέσκει μου πολλά!!!

    Μου αρέσουν οι φακές, ΤΕΛΟΣ
    οκ τωρα σας εχασα...εχω μια χρονοκαθυστερηση στην αναγνωση!!! χαχαχαχα φιλιππε πρασινες ή κοκκινες? ιδου η απορια... χαχαχα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Πράσινες είναι χωρίς ντομάτα, σωστά; ΠΡΑΣΙΝΕΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    ΚΑΦΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •